Какво мислите за домашното обучение и образование?

  • 12 688
  • 351
  •   1
Отговори
# 330
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Andariel, никой не те кара да правиш описаното - зарязване на работа, създаване на главобиолия и т.н. Обаче аз останах с впечатлението, че искаш да убедиш другите да приемат твоето усещане...

А ще има родителу с различно усещане, различен живот, други преоритети и житейска ситуация. И те нямат избор. А би трябвало да имат. Защото и така може. И добре се получава. Може да е лудост за теб, но да е естествено за тях. Сега това, което на теб ти харесва го има. Нека и за тях да е така, ако може Simple Smile Те няма да те карат да живееш като тях Simple Smile.
С което се опитвам, да обясня, че май спорът е за самия спор...

# 331
  • София
  • Мнения: 62 595
Не убеждавам никого в нищо. Просто си разсъждавам и за по-голяма разбираемост представям тези си разсъждения от първо лице единствено число.

# 332
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Хъм, може аз да бъркам, но когато един пише че може, а друг му обяснява, че не е способен... аз така го разбирам.

# 333
  • Мнения: 22 497
Темата се обърна наистина в "чесане на езиците" и в дебат между няколко човека.
Стои отдавна и то все на първа страница....но явно е толкова безинтересно, че сега останаха само няколко човека, които да изкажат мнение.
Мисля да помоля модератор да я заключи.

Това, което последно искам да кажа е, че в много страни по света се практикува домашно обучение. То не е нещо ново за тях, има начини, има учебници, има схеми за изпитване и всичко останало.

”Вече е известно, че домашното обучение бележи успехи по цял свят. Децата в държавните училища имат среден резултат на изпитите по отделните предмети 50%. С други думи общата им оценка е средна. Децата, обучавани в домашни условия, постигат около 87% и струват на държавата само една шеста от разходите на другите. Програмата носи както на децата, така и на родителите голямо удовлетворение. Друг интересен факт за тези чудесни деца, който установихме току-що, е, че са социално ориентирани. Те са общителни, имат желание да участват в граждански инициативи – тъкмо обратното на това, което се твърдеше. Мисля обаче, че тези деца са така проникнати от майчината любов – заобиколени са от толкова много обич и грижи, че се чувстват напълно сигурни.”

Ако се влезе на сайта на изследователския съюз за национално домашно образование, може да се прочете още много.
Аз нямам за цел да убеждавам който и да било да си обучава детето в къщи.
Интересна ми беше нагласата на хората за нещо подобно.
За пореден път се убеждавам, че много българи са крайно предубедени към всичко ново. С това се сблъсквам постоянно в работата си, също и тук. Но когато пробват, когато видят, че нещо работи....изведнъж им става много интересно и коренно променят мнението си. Много от хората, които съм обучавала се държат точно по този начин.

Домашното обучение и образование не е секта, не ощетява децата, не ги прави социални аутсайдери. Те не са по-глупави от другите деца, не са затворници в къщи, не са обсебени от родителите си.
Това е една алтернатива както за родителите, така и за децата.
Лично аз бих искала да дам на дъщеря си малко по-различен поглед за нещата, за света, за образованието....от това, което ще предостави училището.
Това, което виждам в училищата....не ми харесва. И с годините няма да става по-добре, а ще трябва да се радваме ако положението се запази същото и не се влоши.

Защо веднъж да пращам детето си на училище, където би трябвало да учи, би трябвало да го занимават и да му дават определени знания. И след това, да пращам същото това дете на частни уроци.....защото в училище нищо не е разбрало?
А защо не е разбрало - или детето не успява да схване от един път за какво става въпрос и училището не е достатъчно. Или учителят не си е свършил работата там, където му плащат. И иска да се облагодетелства като му се плати още веднъж, за да си свърши работата качествено.
Е, да, но така се губи времето на моето дете, както и моето време.
Аз мога да платя директно на учителя, за да дойде в къщи и да преподаде даден урок на детето ми. Така хем спестявам пари на държавата, която няма да е заета да плаща за образованието на детето ми, хем учителят ще си получи допълнителните пари.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 22:25 от Mirama

# 334
  • Мнения: X
Май спорим за смисъла от него като сумарни плюсове и минуси. За мен нещата стоят така - защо да си създавам главоболията да не си пускам детето на училище до четвърти клас, да си зарязвам работата, за да му преподавам, да му причиня явяването на изпити в края на всеки срок или година, освен ако детето ми не е някакъв гений в науката или да работи като някакъв артист и затова да не може да посещава училище? Само по-задълбочените академични знания? Или играта на двора? Или да му спестя ранното ставане?
Каквото и да е училището, там учат деца, а не зверове. Учителите също не са някакви чудовища, на които едничката цел да е да мачкат децата.
Да речем, че има родители, за които това,че детето им  не ходи на училище не е главоболие, а премущество; че те не си зарязват работата, а наемат квалифицирани учители; да си спомним за многобройните входни и изходни нива и външното оценяване, които така или иначе си ги има и в държавното образование ( и някой ги причинява на децата), да не говорим, че много деца ходят и на допълнителни конкурси и състезания....
Не видях някой да твърди, че децата в училище са зверове, а учителите - чудовища.
И макар ние да не сме яростни апологети на домашното образование, ти май си негов отявлен противник.
Ако теб не те интересуват по-задълбочените академични знания, играта на двора,  спестяването на ранното ставане, със сигурност има хора, които ги намират за особено важни.
Нека просто да им бъде осигурена възможност да дадат онова образование на децата си, което смятат за правилно. Peace

# 335
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво ново, Мирама? То си е старо! Просто палачинката се обръща през някакъв период от време (или махалото). Едно време, преди да се измисли масовото образование едно село си е наемало учител или богатите са наемали частни учители за децата си. После, с идването на индустриалната епоха се е оказало, че е икономично и ефективно масовото образоване на децата без значение дали са богати или бедни. Сега, когато индустриализацията е вече пред залез, но все още много силна в развитите държави като САЩ започват да се изравят стари идеи като тази за домашното образование, но първо на религиозна или някаква друга основа с идеята бягане от контрола на държавата. И понеже е глобализация и в БГ започва да се промъква тази идея. В една от старите теми се включи един господин, който е един от организаторите на подобно обучение, но по някаква американска програма и май на някаква религиозна основа.

Казваш да има право на избор. Ами хубаво, лобирайте до четвърти клас детето да може да се обучава вкъщи и после да се яви на приравнителни изпити по държавната програма за четирите години и толкова! Обаче няма да стане, защото това означава да започнат злоупотреби и да е невъзможно част от и без това отпадащите и необхванати деца в училище изобщо да останат в класните стаи и да завършат поне четвърти клас. И сега е трудно да накарат много бедни и от от някои малцинства да си записват децата на училище, а си представи какво ще стане като се извие опашката от такива хора, които ще се разписват, че ще си обучават децата вкъщи само и само да не изгубят социалните помощи или детските надбавки! Няма как заради кефа на няколкостотин родителя, радетели на домашното образование да се отвори огроооома дупка в закона.

Не съм противник, а обяснявам защо тази работа няма да стане. Моите лични пристрастия нямат никакво значение.

# 336
  • Мнения: 22 497
Andariel, мисълта ми беше, че това е ново за България. А не че идеята е нова по принцип. Щом се практикува от толкова време в други държави по света не е нова.
Да не говорим, че изобщо не е и е съществувала от древността, както ти сама казваш.

Мен не ме интересуват децата на малцинствата, тях не успяха да ги вкарат в училище и с безплатните закуски. А и на държавата едва ли и пука толкова дали 20 000 циганчета ще имат завършен първи клас. Пука и единствено тогава, когато трябва да си запълни бройките в училище и когато учителите ревнат за увеличаване на заплатите, или от страх, че ще ги уволнят поради липса на бройки.

Едва ли няколкостотинте родителя ще сбъркат образователната ни система.

# 337
  • Мнения: X
надбавки! Няма как заради кефа на няколкостотин родителя, радетели на домашното образование да се отвори огроооома дупка в закона.

Не съм противник, а обяснявам защо тази работа няма да стане. Моите лични пристрастия нямат никакво значение.
За каква дупка в закона иде реч? Интересно, ако ставаше дума за твоя собствен, цитирам, " кеф", дали щеше да разсъждаваш по същия начин.
Нормално е училищата да се изправят срещу домашното образование, нали се борят за всеки ученик, респективно за издръжката, която му се полага.
Мирама, идеята за заключване на темата ми изглежда все по- примамлива.

# 338
  • София
  • Мнения: 62 595
На теб може да не ти пука, но на държавата й пука, защото неграмотните циганета се превръщат в неграмотни възрастни, които на практика са изхвърлени от пазара на труда (и не само циганчетата, а изобщо много бедни). А това после създава повече проблеми, защото тези хора цял живот са на социални помощи и стават тотални аутсайдери или престъпници. И като допълнителен, но важен ефект продължавата да произвеждат същите аутсайдери като себе си като не си пускат децата на училище. Няма нищо общо с бройките на учителите и училищата. Нещо не си в час с тези работи.
на училищета изобщо не им е проблем дали няколкостотин деца няма да ходят на училище, а ще се обучават вкъщи.

# 339
  • Мнения: 22 497
Andariel, темата не е за циганите, дали се образоват, ходят на работа, или са на държавни помощи.
И тяхното образование, няма нищо общо с помощите, които им се раздават.

# 340
  • София
  • Мнения: 62 595
МИрама,
Ти на самотен остров ли живееш? Може пряко да не те интересува, но да повлияе на (не)уреждането на твоето желане детето ти да не ходи на училище, а да си го обучаваш вкъщи.

# 341
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Мислех да не пиша, но ще споделя - не мога да се начудя!
Андариел, моля те, замисли се какво те кара да мислиш, че разбираш нещата по-добре от останалите и можеш да твърдиш какво ще и какво няма да стане, да квалифицираш нещо толков важно като образованието на нечие дете като каприз и кеф, и да поучаваш?
Моля те, не ми отговаряй! За мен лично няма приемлив отговор на подобен въпрос...

# 342
  • София
  • Мнения: 62 595
Отговорът е много прост - имам познания как функционира една държава, най-общо каква е целта на съществуването й, как се организират процеси и как действа правната система.
Затова ви казвам, можете да лобирате, ако искате за домашното обучение и да видите какво ще стане. Принципно е хубаво да има много неща, измежду които да избираш, но на практика изборът ти е много по-ограничен от желанията. Обаче вие не виждате по-далеч от носовете си и тропате с крак и казвате "имам право на избор да си уча детето вкъщи". Ами, учи си го! Уреди си отношенията с държавата, плащай си глобите и си учи детето вкъщи!

# 343
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не се обиждам, че не уважи молбата ми! Simple Smile
Бях забравила, но сега се сетих - ние с малките деца, липсата на дипломи, знания по физика и умения да си организираме времето и това на децата, живеем другаде и нямаме ни информация ни знания Simple Smile

На авторката на темата пожелавам, д анамери подкрепа ако има желание и възможност да приложи идеята! А на останалите - по-добра система или поне по-бавно разграждане!

Редактирам за да добавя:
Следното беше публикувано след моя отговор. Не знам дали доброто ми възпитание щеше да е достатъчно иначе за да не го коментирам... Макар че всъщност коментраът е излишен, а изводите ясни
Принципно е хубаво да има много неща, измежду които да избираш, но на практика изборът ти е много по-ограничен от желанията. Обаче вие не виждате по-далеч от носовете си и тропате с крак и казвате "имам право на избор да си уча детето вкъщи". Ами, учи си го! Уреди си отношенията с държавата, плащай си глобите и си учи детето вкъщи!

# 344
  • София
  • Мнения: 62 595
Нещо да съм казала за дипломите и знанията ви по физика? Единствено като аргумент съм посочила това, че децата ви са малки и гледате някак романтично на домашното обучение.

Общи условия

Активация на акаунт