Майчинството - счетоводно - 19

  • 51 901
  • 1 043
  •   2
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 1 592
   Здравейте момичета,

   Имам един важен въпрос. Терминът ми е на 29 октомври и официално трябва да изляза в болничен от 15 септември. Аз обаче имам проблеми в настоящата работа и няма как да си намеря нова точно сега и затова искам да изляза още от средата на този месец в болничен. Имам ниско разположена плацента, а в работата ми се налага да качвам много стълби така че има предпоставки за болничен. Какво трябва да направя по въпроса, каква сума като болнични ще получавам и тези болнични как ще ми се отразят върху майчинските след това? Осигурявам се в момента на 2000 лева и смятам и като изляза в болничен да продължа да се осигурявам на толкова.
    Също така искам да попитам дали е възможно след като съм излязла в болничен да спра да се осигурявам към настоящата фирма и да започна да се осигурявам към друга?


Първо - да можеш да излезеш в болничен още сега. По време на болничен не се внасят други осигуровки освен здравни и то върху 260 лева. Така, че няма как да продължиш да се осигуряваш на 2000 лева. Щом си в болничен дори и да имаш два трудови договор, то и на двете места си неработоспособна - не може на едното да работиш.
Ако през последните 6 месеца преди излизане в болничен за общо заболяване нямаш резки променив осигурителния доход, то няма да ти се отрази негативно върху новото обезщетение за бременност и раждаен НО, ако рязко си си повишила дохода и има и месеци в базата, които са с по-нисък доход, то те ще намалят бъдещото обезщетение.

В тази фирма съм от една година и от тогава ме осигуряват на 550лв, но от този март включително откакто разбрах, че съм бременна) започнаха да ме осигуряват на 2000лв. Ако от сега вляза в болничен какво ще се вземе за майчинството? 550лв или средно аритметично между 2000лв и 550лв?
И не се ли взима за майчинство дохода за последните 12, а не 6 месеца?

# 391
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Addri
Ще се вземе нито едното нито другото  Wink

Ако излезеш в болничен през м. 06.2009, то обезщетението за общо заболяване ще се изчисли на база 6 предходни месеца - м. 05.2009 - м. 12.2008, т.е. (3*2000 + 3*550) / брой раб.дни за 6-месечния период - този доход после ще влиза като база за бъдещото обезщетение за бременност и раждане, като дневната сума се умножи по броя раб. дни за съответния месец в болничен.

# 392
  • Мнения: 12
Здравейте и от мен,мили мами,аз ли не съм видяла,или няма споменат,редът,в който се прави прехвърлянето на майчинството.В смисъл,първо на работа ли се връщаш,първо бабата се записва в БТ ли?Дано да сте ми разбрали въпроса и да се намери някой,който е минал скоро по този път.И другото ми питане е ако бабата(майка ми)има ТЕЛК -2 група,това проблем ли е?
Ако се повтарям с въпросите на някой друг,моля за извинение,ама не може човек да изчете всичките 18 теми и отговорите в тях Rolling EyesБлагодаря предварително. Hug

Моля те да уточниш дали ще прехвърляш майчинството си или искаш да се възползваш от Програмата в Подкрепа на майчинството.
Аууу,явно съм доста неориетнтирана Embarassed.Мислила съм си,че е едно и също.Е вече незнам какво да предприема newsm78

# 393
  • София
  • Мнения: 1 592
Addri
Ще се вземе нито едното нито другото  Wink

Ако излезеш в болничен през м. 06.2009, то обезщетението за общо заболяване ще се изчисли на база 6 предходни месеца - м. 05.2009 - м. 12.2008, т.е. (3*2000 + 3*550) / брой раб.дни за 6-месечния период - този доход после ще влиза като база за бъдещото обезщетение за бременност и раждане, като дневната сума се умножи по броя раб. дни за съответния месец в болничен.

С други думи да разбирам, че ако изляза в болничен сега няма да взимам по-малко пари за майчинство отколкото ако си изчакам до 45 дни преди термина, така ли?
Много благодаря за всички обяснения и се извинявам, че питам като малоумна, но изобщо не съм в час с тези неща.

# 394
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Addri
Ще се вземе нито едното нито другото  Wink

Ако излезеш в болничен през м. 06.2009, то обезщетението за общо заболяване ще се изчисли на база 6 предходни месеца - м. 05.2009 - м. 12.2008, т.е. (3*2000 + 3*550) / брой раб.дни за 6-месечния период - този доход после ще влиза като база за бъдещото обезщетение за бременност и раждане, като дневната сума се умножи по броя раб. дни за съответния месец в болничен.

С други думи да разбирам, че ако изляза в болничен сега няма да взимам по-малко пари за майчинство отколкото ако си изчакам до 45 дни преди термина, така ли?
Много благодаря за всички обяснения и се извинявам, че питам като малоумна, но изобщо не съм в час с тези неща.

Ами не е точно така, защото ако се осигуряваш още 06., 07 и 08.2009 на 2000 лева обезщетението ти ще бъде по-високо.

# 395
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте и от мен,мили мами,аз ли не съм видяла,или няма споменат,редът,в който се прави прехвърлянето на майчинството.В смисъл,първо на работа ли се връщаш,първо бабата се записва в БТ ли?Дано да сте ми разбрали въпроса и да се намери някой,който е минал скоро по този път.И другото ми питане е ако бабата(майка ми)има ТЕЛК -2 група,това проблем ли е?
Ако се повтарям с въпросите на някой друг,моля за извинение,ама не може човек да изчете всичките 18 теми и отговорите в тях Rolling EyesБлагодаря предварително. Hug

Моля те да уточниш дали ще прехвърляш майчинството си или искаш да се възползваш от Програмата в Подкрепа на майчинството.
Аууу,явно съм доста неориетнтирана Embarassed.Мислила съм си,че е едно и също.Е вече незнам какво да предприема newsm78

Първо, за да прехвърлиш правото си на отпуск з гледане на дете, трябва да е на осигурено лице - бащата, баба или дядо на детето.
Второ - програмата в момента не работи реално, т.е. няма повече средства по нея и реално не се наемат лица. Тук вече може на всяко лице, което е безработно или пенсионер.

# 396
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 567
питам
-по принцип май4инството ми свърши на 22.04 -сина ми стана на 2години.Да оба4е имам още за 2 месеца да взимам пари и понеже фирмата е останала без с4етоводител не са ми пуснати справките и съответно не ми превеждат парите.
лошто е 4е съкратиха и мъжа ми та парите много ми трябват
има ли на4ин аз да занеса тези документи в нои-справки или както св казват  newsm78

# 397
  • София
  • Мнения: 1 592
Lady Incandescent, благодаря. Мисля, че ми стана ясно. Просто бях останала с впечатлението, че според последните промени в закона се взимат последните 12 месеца преди термина, а не последните 6, а и се притеснявах, че при изчисляването на майчинските ще смятат сумите, които съм получавала в месеците болничен преди раждането, а не месеците преди да изляза в болнични.  Simple Smile


  bouquet

# 398
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
питам
-по принцип май4инството ми свърши на 22.04 -сина ми стана на 2години.Да оба4е имам още за 2 месеца да взимам пари и понеже фирмата е останала без с4етоводител не са ми пуснати справките и съответно не ми превеждат парите.
лошто е 4е съкратиха и мъжа ми та парите много ми трябват
има ли на4ин аз да занеса тези документи в нои-справки или както св казват  newsm78

Най-вероятно става дума за обр.1 - тези данни се подават в НАП, но въпроса е кой ще ги изготви, за да ги занесеш?

# 399
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 567
май е добре да звънна та да ги питам и после да видим или.......

# 400
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Lady Incandescent, благодаря. Мисля, че ми стана ясно. Просто бях останала с впечатлението, че според последните промени в закона се взимат последните 12 месеца преди термина, а не последните 6, а и се притеснявах, че при изчисляването на майчинските ще смятат сумите, които съм получавала в месеците болничен преди раждането, а не месеците преди да изляза в болнични.  Simple Smile


  bouquet

12 месеца се вземат за болничния за бременност, но ти попита, ако излезеш преди това - това е болничен за общо заболяване, независимо, че е през бременността и той се изчислява на база 6 предходни месеца.

# 401
  • София
  • Мнения: 127
Здравейте и от мен!
Имам сложна задача пред себе си и Ви моля за помощ!
В процес на бебеправенето (2ро дете:) Embarassed в службата ми обявиха, че ако искам да не ме съкращават трябва да мина на 4ри часов р.ден. Това направо ме срази! Какво да правя? Искам второ дете, ама в тая криза как да си намеря работа!? Хрумна ми, че мога да почна да се осигурявам за другите 4 часа във фирма на познат, но дали това ще се прибави към сумата за изчисляване на болничния за отглеждане на дете? А и колко ще трябва да му давам от така и така намалената ми на половина заплата? Примерно на заплата 300лв за другите 4ри часа по колко ще трябва да си  внасям...? и изобщо има ли някякъв вариант?
Дано да ми дойде Rolling Eyes, че иначе ще го закъсаме отвсякъде! Благодаря Ви! ooooh!

# 402
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте и от мен!
Имам сложна задача пред себе си и Ви моля за помощ!
В процес на бебеправенето (2ро дете:) Embarassed в службата ми обявиха, че ако искам да не ме съкращават трябва да мина на 4ри часов р.ден. Това направо ме срази! Какво да правя? Искам второ дете, ама в тая криза как да си намеря работа!? Хрумна ми, че мога да почна да се осигурявам за другите 4 часа във фирма на познат, но дали това ще се прибави към сумата за изчисляване на болничния за отглеждане на дете? А и колко ще трябва да му давам от така и така намалената ми на половина заплата? Примерно на заплата 300лв за другите 4ри часа по колко ще трябва да си  внасям...? и изобщо има ли някякъв вариант?
Дано да ми дойде Rolling Eyes, че иначе ще го закъсаме отвсякъде! Благодаря Ви! ooooh!

Да, може да се доосигуряваш. Обезщетението ще е сума от двата осиг. дохода.
Ако искаш да е на 300 лева ето как стоят нещата:

1 Основна заплата  300.00 лева
2 Чиста сума за получаване  234.90 лева
3 Доплащане за стаж  0.00 лева
4 Брутна сума  300.00 лева
5 Осигурителен доход   300.00 лева
         
  Вноски от работодателя:
6 за фонд "Пенсии" 7.20 % 21.60 лева
7 за фонд "Общо заболяване и майчинство" 2.10 % 6.30 лева
8 за фонд "Безработица" 0.60 % 1.80 лева
9 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в УПФ 2.80 % 8.40 лева
10 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в ППФ 0.00 % 0.00 лева
11 за фонд "Гарантиране на възнагражденията на работниците и служителите" 0.10 % 0.30 лева
12 за фонд "Трудова злополука и професионална болест" 0.40 % 1.20 лева
13 за фонд "Здравно осигуряване" 4.80 % 14.40 лева
14 Общо осигурителни вноски от работодателя 18.00 % 54.00 лева
         
  Удръжки от служителя:
15 за фонд "Пенсии" 5.80 % 17.40 лева
16 за фонд "Общо заболяване и майчинство" 1.40 % 4.20 лева
17 за фонд "Безработица" 0.40 % 1.20 лева
18 за фонд "Допълнително задължитено пенсионно осигуряване" в УПФ 2.20 % 6.60 лева
19 за фонд "Здравно осигуряване" 3.20 % 9.60 лева
20 Данък общ доход 10.00 % 26.10 лева
21 Общо вноски от служителя   65.10 лева
         
Ето ти и линк за калкулатор за осигуровки, ако искаш да посмяташ за други суми: http://www.kik-info.com/calculators/

# 403
  • София
  • Мнения: 1 592
Lady Incandescent, благодаря. Мисля, че ми стана ясно. Просто бях останала с впечатлението, че според последните промени в закона се взимат последните 12 месеца преди термина, а не последните 6, а и се притеснявах, че при изчисляването на майчинските ще смятат сумите, които съм получавала в месеците болничен преди раждането, а не месеците преди да изляза в болнични.  Simple Smile


  bouquet

12 месеца се вземат за болничния за бременност, но ти попита, ако излезеш преди това - това е болничен за общо заболяване, независимо, че е през бременността и той се изчислява на база 6 предходни месеца.

Ясно. А майчинските вече си се изчисляват на база 12 месеца, не на 6

# 404
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Lady Incandescent, благодаря. Мисля, че ми стана ясно. Просто бях останала с впечатлението, че според последните промени в закона се взимат последните 12 месеца преди термина, а не последните 6, а и се притеснявах, че при изчисляването на майчинските ще смятат сумите, които съм получавала в месеците болничен преди раждането, а не месеците преди да изляза в болнични.  Simple Smile


  bouquet

12 месеца се вземат за болничния за бременност, но ти попита, ако излезеш преди това - това е болничен за общо заболяване, независимо, че е през бременността и той се изчислява на база 6 предходни месеца.

Ясно. А майчинските вече си се изчисляват на база 12 месеца, не на 6

Точно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт