Как да си разпределим разумно бюджета?

  • 56 366
  • 620
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 17 334
Бърдиткин, давай менюто мац, че огладнях  Wink

Няма меню за нас с теб, от другата седмица на трева и вода  Mr. Green

Иначе за тази седмица:
- леща с наденички (ама забравихме наденичките, та си остана гола Laughing) - понеделник и вторник
- гъбена супа с топено сирене - много вкусничка стана - сряда и четвъртък
- яйца по панагюрски - петък

Всяка вечер към горното имаме шопска или зелена салата, а за по-гладните и препечени черни филийки и за десерт - цедено кисело мляко с мед или сладко.

Сутрин закусваме с мюсли/овесени ядки/корнфлейкс с мляко.
На детето правя сандвичи за закуска в занималнята и ябълка/банан.

Като така пазарувахме: домати, краставици, зелена салата, гъби, картофи, банани, ябълки, яйца, кисело и прясно мляко, сирене, топено сирене, цедено кисело мляко, мюсли, питки за сандвич, черно хлебче, нарязана шунка за сандвич.

Звучи много на пръв поглед, но после през седмицата не пазаруваме нищо друго, освен обяда в офиса.

# 91
  • Мнения: X
Брех, че то на фона на тези супички мене ще ме разстреля в къщи моя  #2gunfire Mr. Green Май много ядем Thinking
Предлагам да надникнем в съседния готварски форум и по-точно в темата кой какво готви днес, та да направим менюта.
После ще споделяме идеи, но да се придържаме към икономичност!

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 17:11 от Анонимен

# 92
  • София
  • Мнения: 971
Промяната на навиците за пазаруване не е толкова трудна, колкото изглежда.
Преди и ние пазарувахме по 200 лв. на седмица, сега се ограничаваме до 60

Няма разлика в здравословността на покупките - даже се подобри
намалихме месото до според мен здравословните 3 пъти седмично
Махнахме полуфабрикатите и много сладки неща
И също не на последно място - реално преценяваме колко можем да изядем докато храната е в добро състояние и правим сметка след пазаруването кое да сготвим първо и кое може да почака до края на седмицата - така не хвърляме храна, както често ми се случваше преди, когато от лакомия купувах повече и то се разваляше в хладилника или вече не беше хубаво за ядене
харесахме си пакети вина по 3 кг разфасовки, които са хубави, и купуваме тях, а не стъклени бутилки - така излиза доста по-евтино
Също така - сега готвим повече

# 93
  • Мнения: 92

И също не на последно място - реално преценяваме колко можем да изядем докато храната е в добро състояние и правим сметка след пазаруването кое да сготвим първо и кое може да почака до края на седмицата - така не хвърляме храна, както често ми се случваше преди, когато от лакомия купувах повече и то се разваляше в хладилника или вече не беше хубаво за яденехаресахме си пакети вина по 3 кг разфасовки, които са хубави, и купуваме тях, а не стъклени бутилки - така излиза доста по-евтино
Също така - сега готвим повече

При мен нещата са точна така в монета - купувам и хвърлям....................., но вече твърдо съм решила да го променя Peace

Брех, че то на фона на тези супички мене ще ме разстеря в къщи моя  #2gunfire Mr. Green Май много ядем Thinking
Предлагам да надникнем в съседния готварски форум и по-точно в темата кой какво готви днес, та да направим менюта.
После ще споделяме идеи, но да се придържаме към икономичност!

Абсолютно съм съгласна с теб Рени , аз мисля утре или в събота да отида до метро, и след това мога да ви пусна списък с нещата който съм купила, и менюто което съм приготвила за седмицата, както и сумата който сме похарчели. А занапред няма да е лошо да си подържаме темичката и да си даваме съвете и предложения, най-вече за седмичното меню.  Wink

# 94
  • Мнения: X
Мон1, супер!! Аз се абонирах за темата , ще я следя и също ще творя меню!

# 95
  • Мнения: 92
Аз между другото, понеже идва края на седмицата и може повече хора да хукнат към големите магазини (като мен) какво ще кажете още днес-утре да си направим по едно примерно меню, всеки ще каже по нещо и ето седмицата е готова.  Laughing
А и така ще ни бъде по лесно да си организираме времето след работа, аз лично всеки ден с часове се чудя какво да сготвя вечер, и понякога чак се изнервям от мислене, а с този списък ще спестим излишни нерви и пари  Party

То е ясно, че няма всички да готвим едно и също нещо в един и същи ден,  Laughing

Ето какво сътворих аз (естествено всичко все още подлежи на промяна и разместване в дните):
понеделник: печено пиле + салата зеле с моркови
вторник остатъка от пилето (понеже ние сме само двама и не можем да го хапнем на веднъж) + объркано с ориз и зелен лук във фурната  (става страхотно, не слагъм други подправки)
сряда леща + сиренце, маслинки.... каквото има поръка
четвъртък рибка (ципура, лаврак) кой каквото обича и каквото може да си позволи + варени картофи                 

петък пържени тиквич+пържени картофи+ сирене+ маслини......
събота, неделя супичка (по избор) и изобщо каквото е останало от седмицата да се изяжда

Ново зареждане в неделя  Laughing

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 09:07 от mon1

# 96
  • София
  • Мнения: 18 679
Ха, темата придобила кулинарен характер Laughing

# 97
  • Мнения: 239
Да... Обаче наистина има хора,които явно ядат по-малко. Ние с мъжа ми сме като зверове Simple Smile Особено той,тъй като активно спортува... Мене една супа не може да ме нахрани. След 2 часа пак ще съм гладна... Ужас.. Май някой тука страдаме не от невъзможност за разпределяне на финансите,а ОТ ЛАКОМИЯ Simple Smile
   
 mama vania19

Извинявай ама ти наред ли си???? Ние сме четирима и очакваме пети и живеем с около 1300-1400лв на месец.Освен това не бих казала,че сме лишени от нещо.Купуваме си всичко,от време на време ходим събота и неделя на почивка и разходка .


И как успявате с 1300-1400 лв при четири човека?? Колко са голями малките? Ние трима човека сме с тези пари и пак има разходи,разходи... Не мога да си представя едно семейство да твърди,че не се ОГРАНИЧАВА с тези пари... Ами за почивки през уикендите,то тогава отиват по толкова пари...

# 98
  • София
  • Мнения: 6 010
Темата е много интересна! Поздравления за авторката!
По темата:
Аз си събирам в касичка само левчетата, които са останали по джобовете или в портмонето от ресто, за които винаги забравям, че имам... Не се усещат, а като ти потрябват извънредно е супер!
Събирайте си касовите бележки от различните магазини и в един момент си проличава кое къде е по-евтино... Примерно храна се купува всяка седмица от Кауфланд, а препарати, козметика, тоалетна хартия от БИЛА да кажем веднъж месечно, (което откъдето излиза по-евтино).
Освен това сега върви една реклама по телевизията, която е със едно синьо слонче и "ни учи как да пестим" като купуваме от големите разфасовки... Може да се наложи да дадеш наведнъж повече пари за 10 кг прах за пране, ама ще е по-евтино заради отстъпката и няма да купиш пак в скоро време...
Освен това, ако сте на бойлер примермно може да го включвате само нощем или 1-2 часа преди къпане, пералнята също само нощем да закачи от по-евтината тарифа, монитора на компа и телевизорите могат да се изключват от копчето, когато не се използват, при нас редовно светят лампите в коридора и на стълбището (живея в къща) и само обикалям да ги гася...
Също добър вариант е да се отреже разхода за омекотител като се купува праь за пране с омекотител - има и добри попадения  Peace
Ако си купувате разни списания идеален вариант е с абонамент - аз така получих 50% отстъпка за комплекта "Журнал за жената" + "Кулинарен журнал" + "Здравен журнал" и 30% за "Cosmopolitan", ако ходите на фитнес или тае-бо, аеробика, танци на повечето места също се предлагат абонаментни карти...
Дрехи и обувки също от разпродажби, пак са си нови, какво като са 2 месеца след "модата"?
Разните кабелни телевизии и интернет доставчици също предлагат изгодни оферти, примерно ако си платиш за 6 месеца напред има някаква отстъпка.
Също така аз примерно ям много ядки и не мисля, че за разходката в парка трябва да си ги купя от сергията там, като мога и от Фантастико да си ги взема без да плащам комисионна на човека, които ги продава в парка. Хем има ядки, хем разходка, хем съм по-пестелива... Същото важи и за разни безалкохолни, бира, сладолед...

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 23:23 от White_tulip

# 99
  • Мнения: 2 757
Трябва да се научиш да пестиш от всичко, изобщо за всяко дребно нещо да си правиш сметката. Може да звучи тъпо, но това е най работещият начин. Аз съм уж практичен човек, като цяло не харча много пари. Но въпреки всичко се оказва, че имам страшно много дрехи, които дори не ми се удава случай да облека. Същевременно купувам дрехи толкова рядко, че понякога направо ме стане яд на себе си и реша, че ще си купя нещо просто така за тонус и за освежаване на гардероба. Но много често след такива покупки ме става яд, защото осъзнавам колко много излишни неща имам. Оня ден примерно преброих 42 чифта гащи, 37 чифта чорапи, 16 чорапогашника и клинчета.... А си ходя с едни и същи и повечето от години не са обувани, а някои дори си седят с етикетите. Чудя се по непрактичните от мен какви ли количества имат от тези аксесоари. На мен ми се видяха страшно много. Според мен жените харчим излишни пари за дрехи, обувки, чантички и т.под. Дори си го знаем, но ни е толкова трудно да се контролираме. Като си направя сметка с парите за излишно купените дрехи мога да си взема цяла кола (на старо разбира се).
Отделно от храна може да се пести много, но не с гладуване, а с правилна преценка така че да не се налага да се хвърля. Това доста се обсъжда в една др тема.

# 100
  • София
  • Мнения: 17 334
Мене една супа не може да ме нахрани. След 2 часа пак ще съм гладна... Ужас..

Абе да ти кажа и аз мислех така, ама се оказа, че не съм права.
Тя супата си е супа, но към нея изяждаме, както съм написала, една купа шопска салата, черен хляб, накрая и си подслаждаме с мляко с мед Wink
И то като станеш от масата, хем доволен, хем сит, хем разнообразно, хем не ти е лошо.
Ако направиш същото с един гювеч например, салата и десерт към него ще ти дойдат в повечко.
Абе, с две думи, пробвай Simple Smile

# 101
  • София
  • Мнения: 18 679
Ако направиш същото с един гювеч например, салата и десерт към него ще ти дойдат в повечко.
Да бе, да, Ела ме виж Mr. Green

# 102
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 261
Все повече ми харесва темата. Поздравления smile3525
за всички, които са се включили. Няма значение, че има отклонения,
те всъщност са полезни детайли. Извинявам се за  offtopic

# 103
  • Мнения: 2 723
На мен неделя ми е деня за съставяне на менюта и пазаруване.
Сега с бебето пазарувам в понеделник , за да не се бутаме, но вече започвам да си мисля.
Един от дните задължително ще направя баница, дребните много обичат.
Тиквички са ми се дояли, може би с ориз ще забъркам.
Гадно е, но пържени картофи правя веднъж седмично, заради баткото, аз тогава хрупам треви разни
Някаква мръвка сигурно пиле
Рибка
и една зеленчукова крем супа, която ще я ядем като гарнитура на мръвките.
Домати, краставици и марули.
Тва сме ние за следващата седмица

# 104
  • София
  • Мнения: 17 334
Мм, тиквички с ориз, много добра идея  Heart Eyes
Ще взема да ги включа и аз  Peace

Общи условия

Активация на акаунт