Познавате ли скръндзи?

  • 12 333
  • 151
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 168
Мизерия!Парите правят хората нещастни - колкото повече имаш,толкова не стигат.Против бакшишите съм,подаръците за учители,джипита и др.Хората трябва да имат достойнство и да пазят чуждото.Познавам стиснати хора и за съжаление са материално добре.Забелязвам една скала - колкото си по-добре финансово,толкова си по стиснат.Или както е във фолклора "иди в богатия да се нагледаш,а в бедния да се наядеш".

# 121
  • Мнения: 1 073
Мизерия!Парите правят хората нещастни - колкото повече имаш,толкова не стигат.Против бакшишите съм,подаръците за учители,джипита и др.Хората трябва да имат достойнство и да пазят чуждото.Познавам стиснати хора и за съжаление са материално добре.Забелязвам една скала - колкото си по-добре финансово,толкова си по стиснат.Или както е във фолклора "иди в богатия да се нагледаш,а в бедния да се наядеш".
Това мнение ми звучи много обобщаващо. Не мисля, че бедния е по-добър от богатия или обратното. Въпрос на манталитет, разбиране, симпатия и т.н.

# 122
  • Мнения: 2 757
красива белла , не е така, а точно обратна е логиката. Колкото си по сметкаджия толкова повече имаш. Колкото си по ларж, толкова си по беден, защото парите изтичат между пръстите ти за глупости и като ти се наложи по голям разход за здраве примерно се озъбваш и си правиш сметка където да събираш дарения от скъперници, които са натрупали парите си с лишения и от състрадание може да те подпомогнат. Не обичам бедняци. За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.

# 123
  • Мнения: 1 312
  За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.
Първо-да дефинираме бедност.
Второ-тези други причини може да са толкова разнообразни.
Лошо е да се съдят така хората.
За мен поне е обидно.

# 124
  • Мнения: 2 757
  За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.
Първо-да дефинираме бедност.
Второ-тези други причини може да са толкова разнообразни.
Лошо е да се съдят така хората.
За мен поне е обидно.

1. Дефинирам ти бедност според моите разбирания. Бедността е в ума. Който се има за беден, на който все не му стига това което има, все се оплаква, все гледа да намаже от тук от там... той е беден. Тези са досадно бедните,  които занимават света с бедността си. Дори да живееш в схлупена къщурка и да нямаш една пара, ако си живееш доволно и не досаждаш на никой с недоимъка си не си беден.
Много пъти съм казвала на мъжа ми че е по беден от мен, нищо че има много повече, а аз почти нищо нямам. Защото все не му стига, все гледа да спести от дреболии, все се чуди как да изкара повече пари да си купи още някои и друг недвижим имот.... А аз се чувствам прекрасно с малкото, което имам и не усещам нужда от нищо. Сега вярно, че искам да си построя къща, но това ми е по скоро мечта, а не необходимост нито фикс идея която да ми разстрои съня.  Sunglasses

2. Ясно е, че причините да нямаш могат да са разнообразни. Но които точно имаш предвид като основателни. Дай пример. Изключваме здравословен проблем.

Кое е обида, че си мързелив ли. Или че си редкопръст и не можеш да си правиш сметка на парите и изобщо материалните нужди. Или че не можеш да намериш начин да преживяваш понеже те мързи да си размърдаш мозъка и да измислиш как да си оправиш живота. Да си беден известно време по стечение на обстоятелствата е едно. Ама да си си цял живот беден и нищо да не правиш по въпроса е друго и за това именно говоря аз. Или това, че си лаком и алчен и никога не ти стига това което имаш и затова се чувстваш беден и нещастен?
Поясни точно с кое и кой обидих. Защото по горното не са обиди, а констатации и факти.

# 125
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Имаме много добър приятел, но не бих го описала точно като скръндза. По- скоро си прави много точно сметката за всяко левче. Какво ти левче- за всяка стотинка направо. Но той си е такъв и тази му черта не ни пречи. Даже обикновено му даваме на него да чеква сметките в заведенията, защото веднага "хваща"  ако са ни надписали дори с една кока- кола вповече  Laughing

# 126
  • Мнения: 2 168
Това е моето наблядение.В едно съм сигурна,че колкото повече имаш,толкова  все не стигат.Веднъж попитах един много богат мъж/имаше среща с шефа/,защо са ти толкова много пари ?Имаш за няколко живота? Хазарт!Не можеш да спреш,няма значение сумата,важна е играта!Е,аз играя други игре и никога не се притеснявам за един похарчен лев.Има и такива хора!

# 127
  • Мнения: 337
Познавам, но не големи.
За някои неща съм скръндза и аз. Не обичам да "черпя" хора, които са си авантаджии така да се каже. Иначе с удоволствие плащам сметка, ако имам възможност.
Що се отнася до детето и дома, съм разсипница (това от мъжа ми) Mr. Green

# 128
  • Мнения: 2 759
                            Стисната съм ужасно за маловажните неща Peace. На позицията на Селтакис съм. И евалла на пича, дето е събрал всички на рожден ден  Peace. Когато бях на 20 се нагледах на хора, които можеха да изхранят поколения и поколения внуци, но пушеха 'Арда' и се возеха с градския транспорт. Мина доста време, за да разбера, че външните неща наистина не значат нищо. Разбира се, понякога трябва да демонстрираш стандарт, ако позицията ти в обществото го изисква. Хубаво е, че в повечето други държави подобни селски спартакиади се водят неприемливи.

# 129
  • Мнения: 3 611
Оооо има ги, има ги.За съжаление са част от ежедневието ни и щем не щем понякога тр. да ги търпим. А пък като седнем с такива на маса...олеееле гледай само как се делят 50ст на 25 и как се правят скандали за 2лв. Ако може някой да се мине за тяхна сметка ще е най добре.

Е, тук не мога да се въздържа.
Аз правя скандали за 2 лева и ужасно ме дразни, ако се опитват да ме минат. И то по супер селски и просташки начин. Даже пример ще дам, че се подсетих.
Преди 2-3 години сядаме с кръстниците на сина ми в едно търновско заведение. Пием по нещо и като дойде време да плащаме (и да се мащаме) сервитьорката донесе някаква касова бележка, която беше с подобна като нашата поръчка и поне 5 часа преди ние въобще да седнем там. Времето нямаше да забележа, ако на касовата бележка не пишеше, че съм пила някаква друга бира от тая която стоеше на масата ми. Поисках истинска касова бележка, а сервитьорката най-нагло тръгна да се обяснява, че това е "нашата" касова бележка. Казах й, че няма да платя, докато не ми донесе касова бележка, с това което аз съм консумирала, а тя продължаваше да твърди, че съм консумирала точно това, което пише на бележката.  Shocked При което стана скандал и хората от съседните маси взеха да се обръщат. Тук кръстниците на синковеца взеха плахо да се оглеждат, да искат да ставаме, да не съм се занимавала, ставало въпрос за 2 лева, аз за 2 лева ли съм била... и пр. от тоя род.
Тях ги досрамя от мен, мен ме досрамя от тях...  Stop
Е, те такива просташки прекарвания ама най ги мразя.
Дали съм "скръндза", дреме ми. Парите са си мои, ще ги харча както и за каквото си искам.

# 130
  • Мнения: 208
Аз мисля че съм пресметлива и пестелива,а не скръндзава.Обичам да си спестявам парички и да харча за необходими покупки.Колкото повече спестени пари имам,токова по спокойна се чувствам.Преди години отивах до магазина и купувах 3 вафли-1 за мен по път и по 1 за сестра ми и мен за вкъщи,но това отдавам на егоизма ми и детинско мислене,а не на скръндзавост.Не пуша и никога не съм пушила и като помисля,че хората дават по 3-4 лв за цигари и ми става зле(100лв. на месец,1200 на година-още малко и парите за море са налице).Като ходим с мъжът ми по заведения той дава сметката на мен за малка проверка,защото 2 пъти хващам да ни лъжат в сметките.Много мразя да ме правят на глупак и винаги при нередност искам обяснение-даже и при разлика от 1-2 лв.Мъжът ми в началото казваше,че се излагам,но като видя как нагло го лъжат и вече казва проверката е вишша форма на доверие.

# 131
  • Мнения: 411
дори и аз станах скръндза,раздавах се,но живота ми даде урок.
приятели има като имат нужда от теб,но когато ти имаШ нужда,дори само за морална подкрепа,те просто са много заети и нямат време за теб.
4исто и просто най добрия приятел е този с който споделяШ залъка,леглото,ласките,тревогите и вси4ко останало.
не близки,роднини и познати"приятели",всеки си има семейство и не го интересуват останалите имат ли нужда от неЩо.
не оби4ам пари в банката.
дори с децата се Шегувам ,ако татко ви иска пари в банката,то икам да си спестявам по някоя годинка там.
има малко,колкото да не е без хи4(за спеШни ситуации),но да ги държа затворени и ако слу4айно ритна камбаната,да ми отиде вси4кия труд на вятъра и да дойде друга да ми хар4и спестяванията,това не е за мен.
 4е нали знаете мъжете имат слаби ангели и не издържат дълго без жена.
на някои може и да им се струва смеШно,но то си е голата истина

# 132
  • Мнения: 1 800
Имам едни познати в САЩ, на добро ниво са, мъжът е учен и все пак е с поне 60 000 USD годишно.
За сметка на това ходи с гуменки за 3 долара, а жена му прекарва цели дни в рязане на купони за намаления от вестниците. Понеже и тя ходи мизерничко облечена, веднъж като връчила купончето в магазина, я бяха взели за крайно бедна и направо и бяха подарили въпросната паста за зъби за 58 цента примерно. Пък тя беше на седмото небе от щастие.  Thinking

в грешка си, не го правят от скрънзавост.  Peace
Много хора, с разли4ни финансови възможности, събират такива купони, има статистики, 4е може да спестиш средно по 20-30% само в хранителни магазини, а ако хар4иш $500 за храна, това са около $100-150 , защо да ги даваш за същото нещо, като можеш да ги похар4иш за друго или спестиш.  Интересно ми е, ти като купуваш нещо в магазин и е на промоция искаш ли да платиш пълна цена, за да не те помисли продава4ката за скръндза Rolling Eyes.
Ина4е не вярвам някой да им е подарил пастата и вярвай ми никой не би си помислил, 4е е безкрайно бедна, хората имат разли4но мислене за тези неща тук...и какво зна4и мизерни4ко обле4ена, мръсна или с евтини според твоя стандарт дрехи Confused

по темата- не съм скръндза, имам разли4ни приоритети при хар4енето на пари Simple Smile
някои предпо4итат да имат голяма къща, скъпа кола, еди какъв си телефон, дрехи, да ядат в скъпи ресторанти и т.н.,  аз моите предпо4итам да ги хар4а за ваканции по света.
Не обръщам внимание кой как спестява или хар4и парите си, но и аз мразя да ме лъжат и също бих направила проблем за лев.

Последна редакция: нд, 19 юли 2009, 18:49 от benson10

# 133
  • Мнения: 13 515
За познаване имам няколко такива колежки, но това си е тяхна работа как ще си разпределят бюджета.
Не обичам да ме лъжат и авантаджиите.

# 134
  • Мнения: 292
Познавам да,но избягвам общуването с такива хора.Имам роднини,които са точно по описанията дотук.

Общи условия

Активация на акаунт