Познавате ли скръндзи?

  • 12 287
  • 151
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
 Преди време се сетих за някои случки от детството. Така например имах една много добра приятелка в училище, с която по едно време бяхме неразделни. Тя беше от добре иначе финансово семейство, обаче имаше някои неща които тогава много ме учудваха. Примерно ако се разболееше нейните не купуваха лекарства. Казали че са голям харч и не могат да си го позволят. Естествено не говоря за някакво тежко животозастрашаващо заболяване, но колкото и да се дереше от кашлица и да и течеше носа на моята приятелка, вкъщи я лекуваха само с билков чай.  Shocked А иначе всеки ден след училище идваше у нас да играем, и между другото хапвахме всеки път на обяд вкъщи а и понякога за вечеря.( тя живееше наблизо и не беше проблем после да се прибере).
Спомням си че само веднъж ме покани у тях на "официален обяд", като разбира се го оповести на училище така че всички други деца да разберат че съм канена на много специално събитие. Обядът се състоеше от: едно много мъничко парче пилешко месо, салата от марули и препечен хляб. Освен това имаше сок от тези разтворимите( степчета ли, нещо подобно). Десерт тц. Та както и да е ама като се сетя ме досмешава малко. А иначе никак не бяха за оплакване, доходът им беше явно висок, ако се съди по дома и колата им, и техниките вкъщи и т.н. Та въпросът ми е познавате ли такива хора дето по народно му наричат скръндзи  и какво ви е мнението за тях?

# 1
  • София
  • Мнения: 139
Познавам, познавам....имам една позната от дълги години, която всеки път когато искаше да ми се обади по телефона, ми звънеше и затваряше, за да я набера аз...Ожени се тя за заможен мъж и...продължава да ми звъни и затваря, когато ми се обажда, за да не се набута. Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 7 209
O, да, познавам и още как.
Най-общо казано са два типа - едните ме дразнят, а на другите им е вродено, та чак ме забавляват. Отива им, иначе казано.  Sunglasses

# 3
  • Мнения: 2 556
Почри нямам такива познати. Трудно бих ги издържала

# 4
  • Мнения: 52
Познавам, познавам....имам една позната от дълги години, която всеки път когато искаше да ми се обади по телефона, ми звънеше и затваряше, за да я набера аз...Ожени се тя за заможен мъж и...продължава да ми звъни и затваря, когато ми се обажда, за да не се набута. Laughing

 това честно казано мен много ме дразни. Ако звъни защото нещо и трябва или за услуга , не може да очаква ти да я набираш newsm78

# 5
  • Мнения: 59
Точно скръндзи не се сещам дали познавам  newsm78,но познавам такива,които не могат да си направят сметката за кое да дадат и за кое да се скръндзят.От породата:скъпи на триците,евтини на брашното.

# 6
  • Мнения: 231
Имам,но държа да си останат само познати!
Тези хора живеят на гърба на другите, правят си тънките сметки и дори да имат много пари,винаги така цепят стотинките и се излагат,че смешно ми става - моите познати живеят в ежедневни дребни битови сметки,дори си мисля че вече изчисляват и въздуха който дишат, а имат сериозен бизнес и то печаливш Thinking

# 7
  • Варна
  • Мнения: 53
За съжаление са много и адски се дразня като видя хора да си правят сметката за дребни стотинки, а в същност имат добри доходи. Една моя позната купуваше на детето си сокче от 10-15 ст. сигурно ги знаете оцветена водичка в пластмасова чаша и то защото са евтини, а не и идва на акъла, че е оцветена химия. Другите сокчета били скъпи 0.60-0.70 лв.  #Crazy А за скъпи гримчета и мазилца пари има. #2gunfire

# 8
  • Мнения: 194
Познавам.

Забелязала съм, че тези, които са с по - добро материално състояние, са по - големи скръндзи Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 448
Запознанствата ми със скръндзи са кратки, бързо се превръщат в бивши познанства.  Laughing

# 10
  • Мнения: 2 388
Да, аз.  bowuu

Авторката, може да са ти дали толкова храна от загриженост за линията ти.

# 11
  • Мнения: 562
За съжаление са много и адски се дразня като видя хора да си правят сметката за дребни стотинки, а в същност имат добри доходи. Една моя позната купуваше на детето си сокче от 10-15 ст. сигурно ги знаете оцветена водичка в пластмасова чаша и то защото са евтини, а не и идва на акъла, че е оцветена химия. Другите сокчета били скъпи 0.60-0.70 лв.  #Crazy А за скъпи гримчета и мазилца пари има. #2gunfire

Това вече е много, ама наистина много дразнещо!!!  #Cussing out

Да трови детето с некачествени боклуци, а да си позволява разхищения за неща, които могат да бъдат и по-ефтини!

# 12
  • Мнения: 2 388
За съжаление са много и адски се дразня като видя хора да си правят сметката за дребни стотинки, а в същност имат добри доходи. Една моя позната купуваше на детето си сокче от 10-15 ст. сигурно ги знаете оцветена водичка в пластмасова чаша и то защото са евтини, а не и идва на акъла, че е оцветена химия. Другите сокчета били скъпи 0.60-0.70 лв.  #Crazy А за скъпи гримчета и мазилца пари има. #2gunfire

Тези от 0.60-0.70 лв, какво са? Физика ли?

# 13
  • Мнения: 9 814
Познавам скръндзи- да. И не ме дразнят.
Повече се ядосвам на тези с "широките пръсти".

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Винаги са ми били забавни хората, които правят сметка на чуждите пари.

# 15
  • Мнения: 194
За съжаление са много и адски се дразня като видя хора да си правят сметката за дребни стотинки, а в същност имат добри доходи. Една моя позната купуваше на детето си сокче от 10-15 ст. сигурно ги знаете оцветена водичка в пластмасова чаша и то защото са евтини, а не и идва на акъла, че е оцветена химия. Другите сокчета били скъпи 0.60-0.70 лв.  #Crazy А за скъпи гримчета и мазилца пари има. #2gunfire

Тези от 0.60-0.70 лв, какво са? Физика ли?

Не физика, но тези от 10 ст, са си оцветена вода. Аз на моите не съм купувала такива и забранявам и бабите да им купуват. По - добре една настъргана и изцедена ябълка, ако щеш и компот, отколко тези боклуци #Crazy

# 16
  • Мнения: 431
Не. Обаче познавам доста мрънкала от типа "ох, къде ми изчезна заплатата", а получават прилични доходи.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 209

Виж ти, почти бях готова да се закълна, че никой няма да се самоидентифицира като скръндза  Laughing

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Признавам си, голяма съм скръндза.

# 19
  • Мнения: 2 448

Виж ти, почти бях готова да се закълна, че никой няма да се самоидентифицира като скръндза  Laughing

Разхищението е по голям грях, така, че разбирам сестрата в случая.  Mr. Green

# 20
  • София
  • Мнения: 3 064
Да, мъжът ми е скръндза, по-скоро пресметлив. Дразни ме понякога, но по-добре, че е такъв, че аз съм точно обратното, не бихме оцеляли, ако беше като мен.

# 21
  • Мнения: 562
Винаги са ми били забавни хората, които правят сметка на чуждите пари.

И аз съм на това мнение!  Peace  Изобщо не мисля, че някой трябва да се меси в чужди финанси.  Peace  И все пак не бих престанала да се дразня, ако примерно някой си угажда за всичко, а не поглежда малкото си дете и го тъпче с боклуци (тъй като качествените храни и напитки са скъпи), докато си купува парфюми за 200-300-500 лв.  #Cussing out Разбира се това не ми е работа и не бих искала да се меся, но все пак за мен подобно поведение винаги ще си остане напълно неразбираемо.  Peace

# 22
  • Мнения: 2 448
Е, пресметлив и скръндза не е едно и също. Аз не съм разточителна, но за хората които обичам изобщо не ми се свиди, дори се раздавам често повече  от разумното.

# 23
  • Мнения: 2 388
Винаги са ми били забавни хората, които правят сметка на чуждите пари.

Така е.
Трябва да приготвят по един казан храна за гостите, че после да не ги разнасят по форумите. Whistling

Не физика, но тези от 10 ст, са си оцветена вода. Аз на моите не съм купувала такива и забранявам и бабите да им купуват. По - добре една настъргана и изцедена ябълка, ако щеш и компот, отколко тези боклуци #Crazy

А тези от 0.70 лв са пълни с консерванти, подсладители и т.н.. Все зло.
За тези пари, аз не знам да може да се купи прясно изцеден сок.

# 24
  • София
  • Мнения: 430
Мъжът ми общо взето е нещо средно м/у скръндза и пресметлив. Но по-добре така, иначе щяхме да сме на гладолечение ежедневно, защото ме е кръстил "рядък пръст"  Mr. Green  Ако ми даде 50лв, задължително изхарчвам 51..

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Познавам. Ама на тях това им е най-малкия кусур.

А от случките, които си описала, за мен тези хора не са скръндзи. И вкъщи не ядем десерт, но не смятам, че това е от пестиливост.

# 26
  • Мнения: 24
Познавам една скръндза в свое лице!
Поне минавам пред околните за такъв и нееднократно съм го чувал за себе си - и в лице и в гръб. Не, естествено не купувам сокчета за по 10 ст., напротив - държа на качеството на живота си и на прекарване на свободното си време. Но мразя да робувам на вещи, опитвам се да водя спартански и здравословен живот. Въпреки, че имам кола за 70 бона, не се свеня да пътувам с градския транспорт. Цървулските мечти за големи плазми и скъпа битова техника само ме забавляват. Телефона ми струва 26 лв и когато секретарката ми, дето взема 650 кинта заплата гордо си извади нокията за хиляда лева...еми не се чувствам скръндза, ами само ми става едно такова весело....Така че внимавайте с епитетите, защото понякога лепвайки на някого етикета "скръндза" само можете да станете смешни.  Peace

# 27
  • Мнения: 459
И мен ме дразнят разхищенията, с две думи "днес взимам заплата, утре нямам; днес виря нос, утре с увиснал"

# 28
  • Мнения: 562
Познавам една скръндза в свое лице!
Поне минавам пред околните за такъв и нееднократно съм го чувал за себе си - и в лице и в гръб. Не, естествено не купувам сокчета за по 10 ст., напротив - държа на качеството на живота си и на прекарване на свободното си време. Но мразя да робувам на вещи, опитвам се да водя спартански и здравословен живот. Въпреки, че имам кола за 70 бона, не се свеня да пътувам с градския транспорт. Цървулските мечти за големи плазми и скъпа битова техника само ме забавляват. Телефона ми струва 26 лв и когато секретарката ми, дето взема 650 кинта заплата гордо си извади нокията за хиляда лева...еми не се чувствам скръндза, ами само ми става едно такова весело....Така че внимавайте с епитетите, защото понякога лепвайки на някого етикета "скръндза" само можете да станете смешни.  Peace

Съгласна съм с това!  Peace

Просто всичко зависи от субективизма ни и не винаги т. нар. скръндза е такъв човек!  Peace

# 29
  • Мнения: 231
Seltakis, аз на такива като твоята секретарка им викам Seltachki Mr. Green

Но наистина познавам,човек който е такава скръндза,че направо изтормозва жена си и децата си и когато виждам,че детенцето се възхищава с въздишка на дребните неща,които му взимам от хранит.магазин...или че майката се възхищава на превръзките,които ползвам,защото нейните и ги купува мъжа и....  Rolling Eyes говоря за човек,който изкарва в пъти повече от мен...
Знам разликата м/у скръндза и пестелив, няма нищо лошо,когато човек да си изкарва парите с труд да си прави сметката и според мен всеки трябва да си я прави иначе утре ще стигне до просешка тояга,
но на такива безумици ставам свидетел, че направо незнам....аз ли не съм У ред ooooh!

# 30
  • Мнения: 156
при мен една случка доведе до това, че станах анти-скръндза и затова чета тези теми. търся вдъхновение да взема да попестя.

# 31
  • Мнения: 24
Кокетке....може пък човека да спонсорира къща в SOS Kinderdoft, или да пести пари за да си финансира изкачване на Еверест...всеки човек си има мечти и тайни.
Дори и да си ги къта в банка, може би смята, че е по-добре сега жена му да си купува евтини превръзки, но като му секне дохода, да продължава да си ги купува още много години, вместо да се чуди откъде да проси пари или да се гръмне.
И маниакалната стиснатост и циганското "живей за мига, яж и пий до дупка, пък утре - квото стане" са две крайности, въпросът е човек да намери баланс помежду тях и да си намери своето място!  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 8 002
Познавам хора, с различни от моите навици за харчене. Признавам правото на всеки да харчи собствените си пари, както и ако намери за добре.
Мога да си позволя нова кола, но карам 17-годишна или пътувам с градския транспорт, скръндза ли съм? Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 33
  • Мнения: 15 619
Скръндза съм си открай време. Flutter

# 34
  • Мнения: 130
Скръндза съм си открай време. Flutter
И аз така...допада ми.Не ми вреди.

# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Познавам една скръндза в свое лице!
Поне минавам пред околните за такъв и нееднократно съм го чувал за себе си - и в лице и в гръб. Не, естествено не купувам сокчета за по 10 ст., напротив - държа на качеството на живота си и на прекарване на свободното си време. Но мразя да робувам на вещи, опитвам се да водя спартански и здравословен живот. Въпреки, че имам кола за 70 бона, не се свеня да пътувам с градския транспорт. Цървулските мечти за големи плазми и скъпа битова техника само ме забавляват. Телефона ми струва 26 лв и когато секретарката ми, дето взема 650 кинта заплата гордо си извади нокията за хиляда лева...еми не се чувствам скръндза, ами само ми става едно такова весело....Така че внимавайте с епитетите, защото понякога лепвайки на някого етикета "скръндза" само можете да станете смешни.  Peace
Това ако не е прахосничество!... Laughing
Ние пък имаме големи плазми и лсд-та, но едва ли бихме направили други разходи, които правиш ти. Големите екрани осигуряват добро прекарване на голяма част от свободното време. Така че всеки според нуждите си Wink

# 36
  • Мнения: 130
Големите екрани са вредни за очите особено ако прекарваш свободното си време в зяпане на филми в стая 4 на 4

# 37
  • Мнения: 6 919
Имам приятел, който спокойно може да мине за скръндза, но пък има да храни 3 гърла. В същото време познавам муфти и прахосници, те са ми доста по-неприятни.

# 38
  • Мнения: 107
Скръндза съм. Днес не пуснах на един мъж Joy
А сега по темата. Познавам и скръндзи, и пестеливи. Не правя сметка на парите им, а се старая да открия причината за това. И все намирам да ги оправдая.
Като Пасинет съм-харча разумно, но за любими хора и добри приятели се раздавам. Особено за деца. Днес похарчих 1/3 от заплатата си за подарък за новородено бебе на приятелка. Ако децата са по-големи,още повече искам да ги зарадвам-това са най-хубавите години от живота. Май излезнах прахосница. Но си признавам, че мразя, когато някой гледа да се възползва от тази моя слабост, (ако е такава).

# 39
  • Мнения: 107
Имам приятел, който спокойно може да мине за скръндза, но пък има да храни 3 гърла. В същото време познавам муфти и прахосници, те са ми доста по-неприятни.

 Peace

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Големите екрани са вредни за очите особено ако прекарваш свободното си време в зяпане на филми в стая 4 на 4
На това мога само да се посмея от сърце Laughing С добри чувства Peace

# 41
  • Мнения: 34
Познавам, познавам....имам една позната от дълги години, която всеки път когато искаше да ми се обади по телефона, ми звънеше и затваряше, за да я набера аз...Ожени се тя за заможен мъж и...продължава да ми звъни и затваря, когато ми се обажда, за да не се набута. Laughing

 това честно казано мен много ме дразни. Ако звъни защото нещо и трябва или за услуга , не може да очаква ти да я набираш newsm78
Мен пък ме дразни обратното. Имам познати, които никога не ми отварят, а ме набират по-късно - търсила си ме. Знам, че го правят, за да не се набутам, но се засягам.  Laughing

# 42
  • Мнения: 2 011
Аз съм скръндза само за някои  неща. Ами ...свиди ми се да дам пари за нещо , което мога да  намеря и  по -евтино. newsm78
Но познавам и страхотни скръндзи : Познавам човек , който си купува кучешка храна, яде храни  с изтекъл срок, стои на тъмно в къщи - само и само да пести пари ... Не правя сметка на парите му , защото никак не е моя работа ....ама чак пък толкова стискане - че да стоя на тъмно  - е, няма да го направя! А пък за кучешката  храна  Sick

# 43
  • Мнения: 2 448
Познавам човек , който си купува кучешка храна, яде храни  с изтекъл срок, стои на тъмно в къщи - само и само да пести пари ... Не правя сметка на парите му , защото никак не е моя работа ....ама чак пък толкова стискане - че да стоя на тъмно  - е, няма да го направя! А пък за кучешката  храна  Sick

Може да е крайно беден. Това нормален човек доброволно няма да си го причини, но от бедност е възможно.

# 44
  • Мнения: 2 011
Познавам човек , който си купува кучешка храна, яде храни  с изтекъл срок, стои на тъмно в къщи - само и само да пести пари ... Не правя сметка на парите му , защото никак не е моя работа ....ама чак пък толкова стискане - че да стоя на тъмно  - е, няма да го направя! А пък за кучешката  храна  Sick

Може да е крайно беден. Това нормален човек доброволно няма да си го причини, но от бедност е възможно.
В никакъв случай не е беден , познавам човека от близо ..... за мен си остава  странна скръндза , която  дори вреди на околните ( семейството му)

# 45
  • София
  • Мнения: 7 209
При някои е диагноза.
Имам едни познати в САЩ, на добро ниво са, мъжът е учен и все пак е с поне 60 000 USD годишно.
За сметка на това ходи с гуменки за 3 долара, а жена му прекарва цели дни в рязане на купони за намаления от вестниците. Понеже и тя ходи мизерничко облечена, веднъж като връчила купончето в магазина, я бяха взели за крайно бедна и направо и бяха подарили въпросната паста за зъби за 58 цента примерно. Пък тя беше на седмото небе от щастие.  Thinking

# 46
  • Мнения: 562
Големите екрани са вредни за очите особено ако прекарваш свободното си време в зяпане на филми в стая 4 на 4
На това мога само да се посмея от сърце Laughing С добри чувства Peace

Ааа - новите плазми и т. н. не са вредни колкото старите "боклуци". Именно подобрените екрани, които са далеч по-малко вредни за очите, са по-скъпи. Wink

Пък и наистина е според нуждите на всеки - някой ще предпочете телефон за 26 лв и кола за 70 бона, а друг - телефон за 1000 лв и кола за 5000 лв - всеки според интересите си. И кой е по-голям прахосник в случая според вас??? Wink

Всеки взема според интереса и средствата си, като това няма общо със скръндзите и прахосниците, защото те са на двете крайности, а не всеки купил нещо според интереса си е на крайната вълна.  Peace

# 47
  • Мнения: 2 448
В никакъв случай не е беден , познавам човека от близо ..... за мен си остава  странна скръндза , която  дори вреди на околните ( семейството му)

Написах го, защото има хора, които са със скромни доходи, но наистина имат цели да пестят за нещо, което няма как да придобият , ако не се лишат страшно много за определен период от време. Отделно не винаги можем да знаем какво е положението на другите, хората имат някаква гордост все пак. Лично аз съм имала периоди, в които съм била крайно бедна, но така съм се държала, че никой от познатите ми не би могъл да го предположи, макар, че хладилника в къщи е бил перманентно празен и дори съм стояла на тъмно без ток.
Може този човек да е скръндза, наистина, но не винаги това, което се вижда е истината.

# 48
  • Мнения: 183
Аз.
Макар,че аз не съм толкова скръндзава,колкото имам някакво много силно чувство за собственост и нещата си рядко давам.
Иначе не съм от скръндзите,даже понякога за глупости си харча парите,но познавам такива хора и е грозно,хубави пари взимат,нямат никакви  разходи и едвам отделят 2лв. за нещо за ядене Tired .

# 49
  • Мнения: 6 919
Имаше един период, в който възрастните хора масово пазаруваха храни за кучета и котки от зоомагазините. Сега май не е така, или пенсиите са се вдигнали или храните за животни са поскъпнали.

# 50
  • Мнения: 22
   Да, познавам, при това патологични слуачаи.  ooooh! Аз също се числя към пестеливите, правя си добре сметката за всичко, което купувам. Не съм скръндза, но се научих да ценя парите.  Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 1 735
Не. Обаче познавам доста мрънкала от типа "ох, къде ми изчезна заплатата", а получават прилични доходи.
Е,точно тези преди ме дразнеха и мен.Даже бях пуснала тема.Вече приказките им си ги пускам покрай ушите и се правя,че не ги чувам.
Скръндзите и въобще такива случки,като на авторката биха ме  развеселили,но такива персони едва ли биха ми станали приятели.

# 52
  • Мнения: 4 450
Не мисля че е етично да се прави сметка на чужди доходи и харчове-не е моя работа кой колко взима и къде ги харчи.
НО МНОГО МЕ ДРАЗНЯТ една особена порода особняци-МУФТИ.
Покрай децата ни се запознах с някои майки:вечно нямат резервен памперс,мокри кърпички,кутийка със сокче,буталка,лосион срещу слънце....
И изобщо не се свенят да муфтят за всичко,като че ли си им длъжен #Cussing out.Мотаят се с една малка чантичка с децата си а ние мъкнем големите раници с всичко необходимо и като се лепнат :дай това дай онова Shocked.Гледам да ги отбягвам,но нали съм си овца като им пуснах аванта отначало и сега имам чувството че направо ме дебнат ooooh!.
Другата порода особняци които са ми особено неприятни са тези дето все мрънкат/без да ги питаш/ как нямат пари,а пък се засичаме по едни и същи заведенийца дето не са особено евтини  newsm78.
ЕХ ,откачалки всек'ви.

# 53
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Познавам такива хора . И аз искам да съм като тях ...ама пусто като немога , добре , че съпружеското тяло е с по-големи задръжки от мен в тази насока , че иначеее...хммм...не ми се мисли  Laughing

# 54
  • Мнения: 52
 Ами на мене за тия ми беше повече мисълта-дето се опитват все да измуфтят нещо от някого.
Иначе нямам нищо против пестеливите хора даже напротив-уважавам ги много повече от другите, дето пилеят с широка ръка.
 
Ама извинете пестеливост ли е всеки път да питаш може ли да дойда у вас, на обяд да казваш а кога ще обядваме Shocked, подарявала съм и мои играчки, но тя на мен никога и само веднъж съм и била нагости за всички тия години на прословутия обяд. Според мен това си е чиста проба муфтене.

# 55
  • Мнения: 4 450
За мен е по странно като си се усетила че те муфтят и ти е било неприятно защо си продължила да контактуваш точно с тази ти ''приятелка''?

# 56
  • Мнения: 248
Ох, не мога да се въздържа.

Ами на мене за тия ми беше повече мисълта-дето се опитват все да измуфтят нещо от някого.
Иначе нямам нищо против пестеливите хора даже напротив-уважавам ги много повече от другите, дето пилеят с широка ръка.
 
Ама извинете пестеливост ли е всеки път да питаш може ли да дойда у вас, на обяд да казваш а кога ще обядваме Shocked, подарявала съм и мои играчки, но тя на мен никога и само веднъж съм и била нагости за всички тия години на прословутия обяд. Според мен това си е чиста проба муфтене.

За много добрата приятелка от детството ти ли става дума? .... с която сте били неразделни?
И колко години вече подред ти помниш като слон за пилето със зелена салата?
По темата: етикет "скръндза" на никой не съм лепнала, щото .... дълго е за обяснение
... и не толкова по темата: щастлива съм, че не познавам "добри и неразделни приятелки" като теб.

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 18:30 от suncholina

# 57
  • Мнения: 7 914
не се сещам да познавам Thinking
 повечето хора около мен спестяват от една, за да си позволят друго-  въпрос на лично усещане Peace

# 58
  • Мнения: 7 914

И колко години вече подред ти помниш като слон за пилето със зелена салата?

ееее децата са много по впечатлителни от възрастните, кажи сега, че всичките ти спомени от детството са силно положителни, без никакви отенъци на присмех Crazy

# 59
  • Мнения: 431
Sunshine84, много си дребнава, а и ужасна приятелка. Хайде изпей си цялата болка на използвана душа. Rolling Eyes Явно темата е за неразделната ти муфта, интересно с какво те е подразнила така, да не е посегнала на мъжлето?!

# 60
  • Мнения: 342
Оооо има ги, има ги.За съжаление са част от ежедневието ни и щем не щем понякога тр. да ги търпим. А пък като седнем с такива на маса...олеееле гледай само как се делят 50ст на 25 и как се правят скандали за 2лв. Ако може някой да се мине за тяхна сметка ще е най добре.

# 61
  • Мнения: 52
 Добре разпънете ме на кръст щом искате.
Естествено че не всичките ми спомени от детството са такива-имах топло, щастливо изпълнено с любов детство. И имам страшно хубави спомени оттогава.
 Не разбирам само защо някои от вас се правят на свети води при условие че аз не съм виждала човек който обича да го муфтят. Ако вие сте такъв то да знаете че сте голямо изключение Peace

# 62
  • Мнения: 248
ееее децата са много по впечатлителни от възрастните, кажи сега, че всичките ти спомени от детството са силно положителни, без никакви отенъци на присмех Crazy

Със сигурност се радвах, когато приятелка останеше у дома и за обяд, защото така удължавахме времето заедно.
И честна дума - не помня с какво съм ги гощавала приятелките си, както и не помня дали са ми го връщали тъпкано на тяхната трапеза, или пък само пиле, салата и препечени филийки  им се отскубваше от сърцето на проклетниците Mr. Green

# 63
  • Мнения: 2 388
...или пък само пиле, салата и препечени филийки  им се отскубваше от сърцето на проклетниците Mr. Green

Явно, защото съм от скръндзите не виждам нищо ненормално да ти предложат такава комбинация за ядене.
Преди няколко дни гощавах със същото една приятелка, която ми беше на гости.
Обаче, понеже съм много стисната беше в комбинация с минерална вода с лимон, даже степче нямаше. Mr. Green

п.п. На мен, ако ми предложат някъде хляб, който не е препечен, няма да го ям.

# 64
  • Мнения: 248
Преди няколко дни гощавах със същото една приятелка, която ми беше на гости.

 ... да не си приятелката на авторката и да не се усещаш, че тебе плюем тука ... вече 5 страници?

# 65
  • Мнения: 2 388
... да не си приятелката на авторката и да не се усещаш, че тебе плюем тука ... вече 5 страници?

Замислих се, ама не съм аз.
Тя не е ползвател на интернет. Сигурно обаче ме обсъжда .

# 66
  • Мнения: 7 914

Със сигурност се радвах, когато приятелка останеше у дома и за обяд, защото така удължавахме времето заедно.
И честна дума - не помня с какво съм ги гощавала приятелките си, както и не помня дали са ми го връщали тъпкано на тяхната трапеза, или пък само пиле, салата и препечени филийки  им се отскубваше от сърцето на проклетниците Mr. Green

мисля, че го вземаш прекалено навътре...  има известно доза хумор в поста на потребителката, която обсъждаш Peace

натъртването беше, че веднъж са я канали и е обявено акто събитието на годината Crazy

а с какво съм черпила приятелката си се сещам и то много ясно -  живеехме в къща и имахме пресен чесън и аз я почерпих с него, филийка хляб и кашкавал Crazy тя в началото посегна с недоверие, после идваше всеки ден да хапва... а преди няколко месеца се смяхме на тези спомени Peace

# 67
  • Мнения: 248
мисля, че го вземаш прекалено навътре...  има известно доза хумор в поста на потребителката, която обсъждаш Peace

Завиждам ти за позитивизма.
Аз освен дребнодушие друго не откривам в поста й .... може и да греша  Peace

а с какво съм черпила приятелката си се сещам и то много ясно -  живеехме в къща и имахме пресен чесън и аз я почерпих с него, филийка хляб и кашкавал

ех, че хубаво Simple Smile

# 68
  • Мнения: 2 448
Четейки последните постове се коригирам - от най големите скръндзи съм явно. На пръсти се броят хората, за които не ми се свиди.  Thinking
На неканени гости предлагам само кафе.

# 69
  • Мнения: 6 919
Защо пък да си скръндза? На неканени гости какво да им предложиш? Шведска маса?

# 70
  • Мнения: 107
Имаше един период, в който възрастните хора масово пазаруваха храни за кучета и котки от зоомагазините. Сега май не е така, или пенсиите са се вдигнали или храните за животни са поскъпнали.

Мисля, че е второто. Аз ли само имам усещането, че пастетите за животни миришат по-хубаво от тези за хора?(Извинявам се за спама.)

# 71
  • Мнения: 107
Четейки последните постове се коригирам - от най големите скръндзи съм явно. На пръсти се броят хората, за които не ми се свиди.  Thinking
На неканени гости предлагам само кафе.

Аз пък не мога да се излекувам от пустата българска гостоприемност. Дайте някаква мантра. Оценям си го като недостатък. Ама - лошо възпитание.

# 72
  • Мнения: 248
Четейки последните постове се коригирам - от най големите скръндзи съм явно. На пръсти се броят хората, за които не ми се свиди.  Thinking
На неканени гости предлагам само кафе.

Верно пооспамихме темата, но пък ти помогнахме да откриеш себе си Wink

# 73
  • Мнения: 6 919
Имаше един период, в който възрастните хора масово пазаруваха храни за кучета и котки от зоомагазините. Сега май не е така, или пенсиите са се вдигнали или храните за животни са поскъпнали.

Мисля, че е второто. Аз ли само имам усещането, че пастетите за животни миришат по-хубаво от тези за хора?(Извинявам се за спама.)


Не само ти  Grinning От Royal Canin гранулирана ми потичат лигите, но на вкус не струва а и килото е 10 кинта.

# 74
  • Мнения: 2 448
Защо пък да си скръндза? На неканени гости какво да им предложиш? Шведска маса?

Ами като гледам някои от какви неща се оплакват. И как помнят в подробности кой с какво ги е гостил?!  Shocked
Ами че аз имам приятелка,която е в пъти по богата от мен и винаги (подчертавам винаги, с изключение,когато аз имам конкретен повод) ме черпи, просто не позволява да платя, добре, че не е седнала да ме разнася по форумите че я муфтя.

# 75
  • Мнения: 107
Имаше един период, в който възрастните хора масово пазаруваха храни за кучета и котки от зоомагазините. Сега май не е така, или пенсиите са се вдигнали или храните за животни са поскъпнали.

Мисля, че е второто. Аз ли само имам усещането, че пастетите за животни миришат по-хубаво от тези за хора?(Извинявам се за спама.)


Не само ти  Grinning От Royal Canin гранулирана ми потичат лигите, но на вкус не струва а и килото е 10 кинта.

А,гранули-не. Къде има за 10 лева? Тя е от 11 нагоре. Но пастетите...Децата казват, че тези пастети миришат по-апетитно Joy

# 76
  • Мнения: 107
Защо пък да си скръндза? На неканени гости какво да им предложиш? Шведска маса?

Ами като гледам някои от какви неща се оплакват. И как помнят в подробности кой с какво ги е гостил?!  Shocked
Ами че аз имам приятелка,която е в пъти по богата от мен и винаги (подчертавам винаги, с изключение,когато аз имам конкретен повод) ме черпи, просто не позволява да платя, добре, че не е седнала да ме разнася по форумите че я муфтя.

Паси, това е друго нещо. Когато поканя някой на заведение, винаги плащам. Логиката ми е, че аз ако нямам достатъчно за сметката, ще се чувствам неловко, и винаги ще отказвам. И става порочен кръг. Същото е и с хора, за които знам, че са им ниски доходите, уважавам ги като приятели и съм голям дипломат, за да не се получи неудобна ситуация. Муфтаджиите ги разпознавам и не повтарям с тях. Не се обиждам и от обратната ситуация. Но гледам да върна жеста. По-скромно, но връщам.

# 77
  • Мнения: 6 919
Аз пък имам приятел, който е царя на муфтите. Когато се срещнем обикновенно първите му думи са  - Кога ще черпиш? Когато му кажа че ще му ходя на гости винаги ме кара да занеса Cola. Ако не занеса мрънка, съм циция и пак съм отишъл с празни ръце. Ако занеса мрънка че не съм донесъл и фъстъци, пак защото съм циция.

# 78
  • Мнения: 107
Аз пък имам приятел, който е царя на муфтите. Когато се срещнем обикновенно първите му думи са  - Кога ще черпиш? Когато му кажа че ще му ходя на гости винаги ме кара да занеса Cola. Ако не занеса мрънка, съм циция и пак съм отишъл с празни ръце. Ако занеса мрънка че не съм донесъл и фъстъци, пак защото съм циция.

Защо пропусна водката? hahaha Кола с фъстъци-ега ти муфтата hahaha

# 79
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Аз познавам една пословична скръндза - приятел на съпруга ми, с чиято пресметливост и сметкаджийство отдавна сме свикнали и се забавляваме . То си му идва отвътре. Иначе е доста добре материално, обикаля света, облича се стилно. Но принципът му е - шамар да е, аванта да е. Той и коктейлите и гостуванията ги подбира според почерпката, не ходи на всяка покана.
Преди години покани голяма компания приятели в ресторант за рождения си ден. Постави една бутилка някакъв алкохол на средата на масата и започна да поръчва - искаш не искаш, трябва да приемаш - салати, ордьоври, ракия към салатата, бяло вино с ордьовъра, червено вино към основното, кафе, десерт и коняк.... и т.н. - няма пиеш-не пиеш, искаш-не искаш. Поръчваше яко и си казахме, брей, как се отпусна този човек. Извика оркестъра да му свири на ушенце и лепи 5 и 10-левки по челата на музикантите. Накрая като дойде сметката, добави бакшишите за музикантите, раздели го на броя гости и каза: "Ето тая бутилка дето я донесох беше за рождения ми ден от мен, давайте сега да оправим сметката" .... и докато се опомним, ни събра парите за вечерята.
Скръндза, но със стил!  hahaha Това си е изкуство!  Joy

# 80
  • Русе
  • Мнения: 7 801
Didranad , голямо изкуство!  Joy

Аз съм пресметлива скръндза  за някои хора. Не ми пука. Не ми пука че новата ни къща е обзаведена с евтини неща, че плазмите не са Сони или че телефона ми е обикновен и че хората коментират. В животът има по-важни неща. Предпочитаме да отидем на кръчма или на почивка и да се забавляваме. Тия вещи да няма да ги нося на оня свят.
Не муфтя и не позволявам да ме муфтят. И не позволявам да ми държат сметка как ще си харча парите  bowuu

# 81
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Познавам разни скръндзи, до някъде ме забавлват, а в един момент вече започва хич да не е смешно, даже направо става страшно. При някои си е диагноза направо.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 891
Имаше един период, в който възрастните хора масово пазаруваха храни за кучета и котки от зоомагазините. Сега май не е така, или пенсиите са се вдигнали или храните за животни са поскъпнали.

Мисля, че е второто. Аз ли само имам усещането, че пастетите за животни миришат по-хубаво от тези за хора?(Извинявам се за спама.)


Не само ти  Grinning От Royal Canin гранулирана ми потичат лигите, но на вкус не струва а и килото е 10 кинта.

А,гранули-не. Къде има за 10 лева? Тя е от 11 нагоре. Но пастетите...Децата казват, че тези пастети миришат по-апетитно Joy
   Даже от 13 лв нагоре (ако е насипен). Аз за моя котарак купувам в чувалчета, да е по-прясна, и излиза даже още по-скъпо.  Sick Но животното оценява разликата.  Joy

# 83
  • София
  • Мнения: 2 623
И още как  и това ме втрещява  Shocked
Съжалявам, но съм от друго тесто.
Давам и не търся в замяна.
Днес ако реша мога 10 човека да почерпя -
ей така щото ми е кеф. В магазина жълтите стотинки
никога не взимам. Рядко си тръгвам от заведение без да оставя
бакшиш /трябва яко да са ме издразнили/.
Такива ми ти работи, та затова хората цепещи стотинката на 2
/но не от нямащите, а напротив/ са ми меко казано странни  Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 22
Имах един познат, който ходеше пеша от Лъвов до Орлов мост, за да не дупчи билетче в градския транспорт. Винаги си правеше срещите близо до дома му, за да не се наложи да ползва трамвай например.
И в заведение си поръчваше само по едно чайче. А после започваше да държи сметка на приятелите си какви прахосници били, щото пили натурален сок и яли тортичка.
Човекът е с много, ама много високи доходи.

# 85
  • Мнения: 940
    
Познавате ли скръндзи? --Да, доста. Неприятни са ми. А иначе са с много високи доходи.

# 86
  • Мнения: 7 430
Познавам.

Забелязала съм, че тези, които са с по - добро материално състояние, са по - големи скръндзи Mr. Green

 Peace

Имам приятелка, която има доста пари, но никога не дава бакшиш и когато сме в заведение гледа нйа-евтиното, а ако може някой да почерпи..ехеееееЙ  Party
Ако бях като нея щях да съм БОГАТА сега  Joy

# 87
  • Мнения: 451
Не знам кой е по-дребнав - описаните в темата или оплакващите се, които помнят подобни неща.
Мен да ме убиеш, не мога да си спомня никой от приятелите/познатите ми какво и къде е ял или с какво ме е гощавал (освен ако не е било нещо незабравимо вкусно, разбира се Mr. Green).

# 88
  • Мнения: 7 430
Не знам кой е по-дребнав - описаните в темата или оплакващите се, които помнят подобни неща.
Мен да ме убиеш, не мога да си спомня никой от приятелите/познатите ми какво и къде е ял или с какво ме е гощавал (освен ако не е било нещо незабравимо вкусно, разбира се Mr. Green).

Написано не на място...
Всеки ден обядваме заедно  Peace
Много често се случва и да няма точно да даде и дава по-малко, ама нищо - здраве да е -  допълваме разликата  Sunglasses

# 89
  • Мнения: 24
Да бившия ми  мъж, ако поисках една блузка, казваше "защо ти е" и много други примери, когато излизахме с приятели , той  все да  не се прекара, по добре да отидем в тях на гости от колкото те у нас, а изкарва достатъчно, но хората които имат  много  винаги са  били като "чичо Скуч"

# 90
  • Мнения: X
Е добре де, а защо да оставям бакшиш ?? непонятно ми е и това си е. Той си е на работа и да си я върши. Айде,на мен да не ми оставят ей-така 20-50 лв на месец отгоре заплатата??
Да, пресметлива съм.Но на принципа на Буров/ банкера/ : Мога да си купя кожено палто от 1000 лв, но държа сметка на пощенските марки. Защото основната философия на бедния е: Дай да ги изхарча, че и без това са малко. Не, умния човек никога не харчи ий така.
Затова е добре да сме си малко скръндзи.  Еми не мога да каня гости пред 2-3 дни..

# 91
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Най-големите скръндзи, които познавам са и хората с най-големи финансови възможности.

# 92
  • Мнения: 133
Аз не познавам. Това май значи, че и богати хора не познавам. newsm78

# 93
  • Мнения: 9
Познавам и се стремя да ги избягвам. Не са хора от моята "кръвна група". Аз съм със широки пръсти и техния начин на живот ми е странен.

# 94
  • Мнения: 2 153
Познавам! Донякъде и аз съм такава- признавам си! Много добре преценявам къде и за какво да си давам парите!

# 95
  • София
  • Мнения: 2 271
Да, познавам скръндзи, които обаче харчат неразумно за някакви си техни неща, така че това определение е малко субективно.

# 96
  • Мнения: 1 073
Познавам една скръндза в свое лице!
Поне минавам пред околните за такъв и нееднократно съм го чувал за себе си - и в лице и в гръб. Не, естествено не купувам сокчета за по 10 ст., напротив - държа на качеството на живота си и на прекарване на свободното си време. Но мразя да робувам на вещи, опитвам се да водя спартански и здравословен живот. Въпреки, че имам кола за 70 бона, не се свеня да пътувам с градския транспорт. Цървулските мечти за големи плазми и скъпа битова техника само ме забавляват. Телефона ми струва 26 лв и когато секретарката ми, дето взема 650 кинта заплата гордо си извади нокията за хиляда лева...еми не се чувствам скръндза, ами само ми става едно такова весело....Така че внимавайте с епитетите, защото понякога лепвайки на някого етикета "скръндза" само можете да станете смешни.  Peace
Тоест държим да караме кола за 70 бона, но мобилния може и да е за 26, така ли? А, какво пречи тогава да се кара кола и за 26 хиляди? Чеее, нещо не мога да схвана разликата? newsm78

# 97
  • Мнения: 239
Повечето богати хора са скръндзи. Все пак с широки пръсти не се трупат пари и имоти!

# 98
  • Мнения: 562
Е добре де, а защо да оставям бакшиш ?? непонятно ми е и това си е. Той си е на работа и да си я върши. Айде,на мен да не ми оставят ей-така 20-50 лв на месец отгоре заплатата??
Да, пресметлива съм.Но на принципа на Буров/ банкера/ : Мога да си купя кожено палто от 1000 лв, но държа сметка на пощенските марки. Защото основната философия на бедния е: Дай да ги изхарча, че и без това са малко. Не, умния човек никога не харчи ий така.
Затова е добре да сме си малко скръндзи.  Еми не мога да каня гости пред 2-3 дни..

Този пост ме накара да се замисля - дали всички, които оставят бакшипи казват, че учителят няма право на подарък, защото си върши работата?  newsm78  Защото логиката е сходна!  Peace  Но да - учителят заслужава по-голямо признание от сервитйора според мен.  Peace

# 99
  • Мнения: 2 388
Е добре де, а защо да оставям бакшиш ?? непонятно ми е и това си е. Той си е на работа и да си я върши.

Не е задължително, разбира се. По желание е.
Аз оставям, защото ми е приятно самото отношение към мен.

# 100
  • Мнения: 4 785
По принцип съм с широки пръсти, но от едно известно време ми се налага да съм скръндза, че милото е такъв прахосник, че идея си нямате - принципно сме една порода - аз 3лв. да имам ще ги наместя за какво да ги изхарча. В момента живеем с много малко наши пари и много "чужди" - ходи обяснявай, че така не се харчи. Та сега преоткривам дебрите на скръндзенето, ама имам още много да уча - вчера си изпразних картата, днеска бях на косъм да си купя нови обувки - не защото имам нужда, просто си скъсах едни сандалки и аха да ги хвърля и да отида за нови, ама Скруч проговори в мен, осъзнах колко обувки имам и как тези могат да отидат на обущар - и все пак спестих  Crazy

Но принципно не обичам да си давам вещите на други хора... в това отношение съм си скръндза от много отдавна  Mr. Green както и за храна - не обичам да ми пипат в чинията и да я споделям - или пък да ми пресипват от тяхната чиния - настръхвам само ако ми се посегне - направо хапя  Whistling

# 101
  • Мнения: 54
Познавам една и календарите не изхвърля, а когато си съвпаднат дните- след 6-7 години пак ги използва! Laughing Laughing Laughing
 

# 102
  • Мнения: 239
Е,виж колко е практична Simple Smile

# 103
  • Мнения: 2 414
Е добре де, а защо да оставям бакшиш ?? непонятно ми е и това си е. Той си е на работа и да си я върши.

Не е задължително, разбира се. По желание е.
Аз оставям, защото ми е приятно самото отношение към мен.

Ако съм доволна от обслужването оставям винаги.

# 104
  • Мнения: 24
Познавам една скръндза в свое лице!
Поне минавам пред околните за такъв и нееднократно съм го чувал за себе си - и в лице и в гръб. Не, естествено не купувам сокчета за по 10 ст., напротив - държа на качеството на живота си и на прекарване на свободното си време. Но мразя да робувам на вещи, опитвам се да водя спартански и здравословен живот. Въпреки, че имам кола за 70 бона, не се свеня да пътувам с градския транспорт. Цървулските мечти за големи плазми и скъпа битова техника само ме забавляват. Телефона ми струва 26 лв и когато секретарката ми, дето взема 650 кинта заплата гордо си извади нокията за хиляда лева...еми не се чувствам скръндза, ами само ми става едно такова весело....Така че внимавайте с епитетите, защото понякога лепвайки на някого етикета "скръндза" само можете да станете смешни.  Peace
Тоест държим да караме кола за 70 бона, но мобилния може и да е за 26, така ли? А, какво пречи тогава да се кара кола и за 26 хиляди? Чеее, нещо не мога да схвана разликата? newsm78

Ами карай, кой ти пречи?...Очевидно е че не си схванала разликата - дадох пример с колата не за да се дуя, колко е скъпа (според мен е евтина за класа си, но това е отделен въпрос), а за да разясня, че очевидно мога да си взема какъвто си искам телефон, но просто не ми пука за дребните неща в живота, до които драпат гащниците, за които съм скръндза. Просто ми е смешно как в очите на някои хора, като направиш някой лев, трябва да поддържаш "стандарт", очевидно проектиран най-вече в мечтите им.  Peace ...ако не шляпнеш на масата некой телефон поне за два бона и се "сриваш" в очите им  Laughing

# 105
  • София
  • Мнения: 2 271
Seltakis, много си прав!

# 106
  • Мнения: 1 073
Така наречените "гащници" драпат и за скъпите коли, също. Както и за други съвсем незначителни и дребни неща, които водят до поддържането на стандарта, за който говориш и живеят на кредит.
Аватара ти е много интересен.... Ако ника и аватара са едно и също, направо можем да се запознаем.

# 107
  • Мнения: 256
Аз познавам една особа, която като си осважава стените с латекс, си прибира вестниците, с които е покрила и си ги пази за следващото освежаване.

# 108
  • някъде
  • Мнения: 4 956
познавам, но чак такива май не Rolling Eyes

# 109
  • Мнения: 196
О да познавам,за съжаление са от"новото "ми семейство.Най-интересното е ,че са такива само като стане въпрос за нас и когато ние сме наоколо,под нас -моето семейство-аз сина ми и съпруга ми.Но не ми пречат даже изобщо-добре че не разчитам на тях Laughing

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Аз познавам една особа, която като си осважава стените с латекс, си прибира вестниците, с които е покрила и си ги пази за следващото освежаване.

Явно не чете много вестници  Mr. Green Погледни го обаче от друга гледна точка - може да е "зелена" и да мисли за опазването на околната среда, като пести хартията  Flutter
Аз пък винаги си чакам рестото  Blush Ако ще да са 2 стотинки и продавачът да не смята за нужно да ми ги върне, седя си на челото на опашката и си чакам най-спокойно  Laughing Скръндза съм си...

# 111
  • Мнения: 54
Аз познавам една пословична скръндза - приятел на съпруга ми, с чиято пресметливост и сметкаджийство отдавна сме свикнали и се забавляваме . То си му идва отвътре. Иначе е доста добре материално, обикаля света, облича се стилно. Но принципът му е - шамар да е, аванта да е. Той и коктейлите и гостуванията ги подбира според почерпката, не ходи на всяка покана.
Преди години покани голяма компания приятели в ресторант за рождения си ден. Постави една бутилка някакъв алкохол на средата на масата и започна да поръчва - искаш не искаш, трябва да приемаш - салати, ордьоври, ракия към салатата, бяло вино с ордьовъра, червено вино към основното, кафе, десерт и коняк.... и т.н. - няма пиеш-не пиеш, искаш-не искаш. Поръчваше яко и си казахме, брей, как се отпусна този човек. Извика оркестъра да му свири на ушенце и лепи 5 и 10-левки по челата на музикантите. Накрая като дойде сметката, добави бакшишите за музикантите, раздели го на броя гости и каза: "Ето тая бутилка дето я донесох беше за рождения ми ден от мен, давайте сега да оправим сметката" .... и докато се опомним, ни събра парите за вечерята.
Скръндза, но със стил!  hahaha Това си е изкуство!  Joy

  Ех, ще се спукам от смях. То бива, то може, ама това е върхът!

# 112
  • Мнения: 3
От последния пост,разбирам че ако подобно нещо се случи на мен веднага ще го направя публично и най-цинично,безцеремонно за резил да разберат всички колко голям боклук е този "добър" приятел.
Еее това ми е мнението за такива скръндзи.  #2gunfire

# 113
  • Мнения: 1 312
Аз незнам от каква порода съм Rolling Eyes
Пръстите ми са широки когато става дума за детето/особено за забавления, атракциони и играчки/, за хойкане/никога не си правя сметката за бензин, разстояния и харчове/, за екскурзии, заведения, гостита, храна и богати трапези.
Към техниката афинитет нямам-телефона ми е 5 годишен, предния откара също толкова.
Други не съм имала-2 за 10 години Laughing
Единият ни ТВ е от сватбата/13 години верна служба/.
За дома купувам каквото ми хареса и не цената е първоопределяща, обаче за дрехи и обувки много пари не обичам да давам.
Вижда ми се безсмислено и преходно Thinking.
И знам, че не съм особено права, но общо взето предпочитам да давам пари за спомени, отколкото за вещи.
За мъжа ми ако питате- търкулило се гърнето и си намерило похлупака.

# 114
  • Мнения: 2 757
На мен ми е смешно да имаш пари и да живееш като мизерник, в мизерно жилище, да се обличаш в грозни, скъсани и овехтели дрехи (да излизаш пред хората така, не става дума в къщи как си ходиш когато си сам),  да караш 30 годишна трошка, на кръчма да си поръчваш не което ти се иска, а което е най евтино и т.н. лишения, които на теб самия ти се отразяват зле.
Противоположното на това, което също ми е адски грозно е, да имаш съвсем нормални финансови възможности, да не се лишаваш абсолютно от никакви глезотии, но същевременно все да се оплакваш, че не ти стигат парите, да подаряваш унизително евтини боклуци като подаръци, да използваш безскрупулно хора, които са склонни да ти помогнат с каквото могат и да си мислиш, че това си е твое изконно право както и ти не само че не им дължиш благодарност ами и едва ли не поведението ти говори нещо от сорта  Въпреки че имам по малко от теб, не ми лиспва самочувствие и наглост. Да не мислиш, че ще получиш моето уважение само защото имаш повече и си ми помогнал. При мен простака тия номера не минават. Айде у лево
Познавам и от двата вида.
И двата варианта са вид сметкаджийство, но вредно в единия случай за теб самия, а в другия - за околните и същевременно грозно и смешно.
Но има и практично и разумно сметкаджийство и то разбира се е положителна характеристика. Не понасям други хора да ми правят сметка на парите и за какво да си ги харча. Това е висша форма на нахалство, а толкова много хора за съжаление гледат в чуждата чиния и изказват непоискано мнение. Авторката на темата е типичен пример за такъв човек и ми е дори по неприятна от нейните "скръндзи".

# 115
  • Мнения: X
И аз познавам една скръндза, която в студентските години ни молеше да ходим да се черпим за нейния РД.
Купихме подарък и седнахме на кръчма 4 приятелки. Започнахме да си поръчваме напитки и по нещо за хапване. И то не кой знае какво, по една пица  или салата беше. Казвам "или", защото всеки си поръча по едно нещо.
Накрая дойде сметката и рожденичката каза " хм, аз имах намерение за по едно питие да ви събера само". Остави пари за напитките и за нейното си хапване и ...ние доплатихме. Смяаах. Защо не я почерпихме направо се чудя още  newsm78.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 14:25 от Анонимен

# 116
  • Мнения: 2 757
Ами карай, кой ти пречи?...Очевидно е че не си схванала разликата - дадох пример с колата не за да се дуя, колко е скъпа (според мен е евтина за класа си, но това е отделен въпрос), а за да разясня, че очевидно мога да си взема какъвто си искам телефон, но просто не ми пука за дребните неща в живота, до които драпат гащниците, за които съм скръндза. Просто ми е смешно как в очите на някои хора, като направиш някой лев, трябва да поддържаш "стандарт", очевидно проектиран най-вече в мечтите им.  Peace ...ако не шляпнеш на масата некой телефон поне за два бона и се "сриваш" в очите им  Laughing

Човек е голям, колкото са големи мечтите му. Един си мечтае за маркови дънки, друг за последен модел телефонче, трети за скъпа кола, четвърти за хубава къща, пети за олимпийското злато, шести да полети в космоса.... Градацията може да поеме в различни посоки, но все е към повече. И всеки, който тръгва от нулата и расте нагоре е нормално да мине подред всички тези фази. В случая ти си достигнал по висша фаза от онзи, който си събира парички за телефонче. Който може да си купи какъвто си иска телефон разбира се, че няма да му представляват интерес телефоните. Естествено е да се стремиш към това, което все още не можеш да имаш, но имаш надежда базирана на реални перспективи рано или късно да имаш колата примерно (ти вече я имаш, но сигурно искаш още по скъпа). В БГ мнозинството се праскат с дрехи и телефони, защото с друго не могат, такъв е стандартът. Тях просто ги е яд на всички, които имат повече и всячески ги оплюват, като примерно им се подиграят за по евтиния телефон, който имат. Насмешката им просто е маска за сълзите от завист, че можеш да си позволиш повече от тях. Така че... с право ти е весело, то си е за радост, нали така. Peace

venush , ми защо наистина не я почерпихте, толко човека не могат да си поделят една сметка  Wink А ти от де знаеш, че е скръндза. Може да не имала пари да плати момичето.

# 117
  • Мнения: 2 032
Да. Бивш колега, баща му член на Парламента (ингилизкия), ми искаше 1-2 лири на заем, като минаваха да събират за някоя кауза (пък и не ми  ги връщаше). Всъщност, той беше много горд с цяла поредица скръндзаджийски прояви, ама ще стане скучно да ги описвам.

Май си допаднаха с жена му, защото той радостно се похвали, как като му отишла за пръв път на гости в квартирата, видяла зад къщата коприва и веднага я обрала и направила супа.

(Боже, домъчня ми за тоз чешит, ще взема да го гугъл-на.)

# 118
  • Мнения: 2 757
Супа и каша от коприва много обичам. Да не говорим колко е полезно. И ако искам да си направя от къде да си я купя щом не искам да съм скръндза и да си я набера от двора  newsm78

# 119
  • Мнения: 6 727
Познавааам, бившият ми съпруг! Способен е да икономиса от всичко-храна, бензин, дрехи и т.н. Sick

# 120
  • Мнения: 2 155
Мизерия!Парите правят хората нещастни - колкото повече имаш,толкова не стигат.Против бакшишите съм,подаръците за учители,джипита и др.Хората трябва да имат достойнство и да пазят чуждото.Познавам стиснати хора и за съжаление са материално добре.Забелязвам една скала - колкото си по-добре финансово,толкова си по стиснат.Или както е във фолклора "иди в богатия да се нагледаш,а в бедния да се наядеш".

# 121
  • Мнения: 1 073
Мизерия!Парите правят хората нещастни - колкото повече имаш,толкова не стигат.Против бакшишите съм,подаръците за учители,джипита и др.Хората трябва да имат достойнство и да пазят чуждото.Познавам стиснати хора и за съжаление са материално добре.Забелязвам една скала - колкото си по-добре финансово,толкова си по стиснат.Или както е във фолклора "иди в богатия да се нагледаш,а в бедния да се наядеш".
Това мнение ми звучи много обобщаващо. Не мисля, че бедния е по-добър от богатия или обратното. Въпрос на манталитет, разбиране, симпатия и т.н.

# 122
  • Мнения: 2 757
красива белла , не е така, а точно обратна е логиката. Колкото си по сметкаджия толкова повече имаш. Колкото си по ларж, толкова си по беден, защото парите изтичат между пръстите ти за глупости и като ти се наложи по голям разход за здраве примерно се озъбваш и си правиш сметка където да събираш дарения от скъперници, които са натрупали парите си с лишения и от състрадание може да те подпомогнат. Не обичам бедняци. За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.

# 123
  • Мнения: 1 312
  За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.
Първо-да дефинираме бедност.
Второ-тези други причини може да са толкова разнообразни.
Лошо е да се съдят така хората.
За мен поне е обидно.

# 124
  • Мнения: 2 757
  За мен мен бедният е или мързелив, или редкопръст и празноглав. Изключвам случаите когато по обективни здравословни или други причини не можа да се замогне.
Първо-да дефинираме бедност.
Второ-тези други причини може да са толкова разнообразни.
Лошо е да се съдят така хората.
За мен поне е обидно.

1. Дефинирам ти бедност според моите разбирания. Бедността е в ума. Който се има за беден, на който все не му стига това което има, все се оплаква, все гледа да намаже от тук от там... той е беден. Тези са досадно бедните,  които занимават света с бедността си. Дори да живееш в схлупена къщурка и да нямаш една пара, ако си живееш доволно и не досаждаш на никой с недоимъка си не си беден.
Много пъти съм казвала на мъжа ми че е по беден от мен, нищо че има много повече, а аз почти нищо нямам. Защото все не му стига, все гледа да спести от дреболии, все се чуди как да изкара повече пари да си купи още някои и друг недвижим имот.... А аз се чувствам прекрасно с малкото, което имам и не усещам нужда от нищо. Сега вярно, че искам да си построя къща, но това ми е по скоро мечта, а не необходимост нито фикс идея която да ми разстрои съня.  Sunglasses

2. Ясно е, че причините да нямаш могат да са разнообразни. Но които точно имаш предвид като основателни. Дай пример. Изключваме здравословен проблем.

Кое е обида, че си мързелив ли. Или че си редкопръст и не можеш да си правиш сметка на парите и изобщо материалните нужди. Или че не можеш да намериш начин да преживяваш понеже те мързи да си размърдаш мозъка и да измислиш как да си оправиш живота. Да си беден известно време по стечение на обстоятелствата е едно. Ама да си си цял живот беден и нищо да не правиш по въпроса е друго и за това именно говоря аз. Или това, че си лаком и алчен и никога не ти стига това което имаш и затова се чувстваш беден и нещастен?
Поясни точно с кое и кой обидих. Защото по горното не са обиди, а констатации и факти.

# 125
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Имаме много добър приятел, но не бих го описала точно като скръндза. По- скоро си прави много точно сметката за всяко левче. Какво ти левче- за всяка стотинка направо. Но той си е такъв и тази му черта не ни пречи. Даже обикновено му даваме на него да чеква сметките в заведенията, защото веднага "хваща"  ако са ни надписали дори с една кока- кола вповече  Laughing

# 126
  • Мнения: 2 155
Това е моето наблядение.В едно съм сигурна,че колкото повече имаш,толкова  все не стигат.Веднъж попитах един много богат мъж/имаше среща с шефа/,защо са ти толкова много пари ?Имаш за няколко живота? Хазарт!Не можеш да спреш,няма значение сумата,важна е играта!Е,аз играя други игре и никога не се притеснявам за един похарчен лев.Има и такива хора!

# 127
  • Мнения: 337
Познавам, но не големи.
За някои неща съм скръндза и аз. Не обичам да "черпя" хора, които са си авантаджии така да се каже. Иначе с удоволствие плащам сметка, ако имам възможност.
Що се отнася до детето и дома, съм разсипница (това от мъжа ми) Mr. Green

# 128
  • Мнения: 2 759
                            Стисната съм ужасно за маловажните неща Peace. На позицията на Селтакис съм. И евалла на пича, дето е събрал всички на рожден ден  Peace. Когато бях на 20 се нагледах на хора, които можеха да изхранят поколения и поколения внуци, но пушеха 'Арда' и се возеха с градския транспорт. Мина доста време, за да разбера, че външните неща наистина не значат нищо. Разбира се, понякога трябва да демонстрираш стандарт, ако позицията ти в обществото го изисква. Хубаво е, че в повечето други държави подобни селски спартакиади се водят неприемливи.

# 129
  • Мнения: 3 611
Оооо има ги, има ги.За съжаление са част от ежедневието ни и щем не щем понякога тр. да ги търпим. А пък като седнем с такива на маса...олеееле гледай само как се делят 50ст на 25 и как се правят скандали за 2лв. Ако може някой да се мине за тяхна сметка ще е най добре.

Е, тук не мога да се въздържа.
Аз правя скандали за 2 лева и ужасно ме дразни, ако се опитват да ме минат. И то по супер селски и просташки начин. Даже пример ще дам, че се подсетих.
Преди 2-3 години сядаме с кръстниците на сина ми в едно търновско заведение. Пием по нещо и като дойде време да плащаме (и да се мащаме) сервитьорката донесе някаква касова бележка, която беше с подобна като нашата поръчка и поне 5 часа преди ние въобще да седнем там. Времето нямаше да забележа, ако на касовата бележка не пишеше, че съм пила някаква друга бира от тая която стоеше на масата ми. Поисках истинска касова бележка, а сервитьорката най-нагло тръгна да се обяснява, че това е "нашата" касова бележка. Казах й, че няма да платя, докато не ми донесе касова бележка, с това което аз съм консумирала, а тя продължаваше да твърди, че съм консумирала точно това, което пише на бележката.  Shocked При което стана скандал и хората от съседните маси взеха да се обръщат. Тук кръстниците на синковеца взеха плахо да се оглеждат, да искат да ставаме, да не съм се занимавала, ставало въпрос за 2 лева, аз за 2 лева ли съм била... и пр. от тоя род.
Тях ги досрамя от мен, мен ме досрамя от тях...  Stop
Е, те такива просташки прекарвания ама най ги мразя.
Дали съм "скръндза", дреме ми. Парите са си мои, ще ги харча както и за каквото си искам.

# 130
  • Мнения: 208
Аз мисля че съм пресметлива и пестелива,а не скръндзава.Обичам да си спестявам парички и да харча за необходими покупки.Колкото повече спестени пари имам,токова по спокойна се чувствам.Преди години отивах до магазина и купувах 3 вафли-1 за мен по път и по 1 за сестра ми и мен за вкъщи,но това отдавам на егоизма ми и детинско мислене,а не на скръндзавост.Не пуша и никога не съм пушила и като помисля,че хората дават по 3-4 лв за цигари и ми става зле(100лв. на месец,1200 на година-още малко и парите за море са налице).Като ходим с мъжът ми по заведения той дава сметката на мен за малка проверка,защото 2 пъти хващам да ни лъжат в сметките.Много мразя да ме правят на глупак и винаги при нередност искам обяснение-даже и при разлика от 1-2 лв.Мъжът ми в началото казваше,че се излагам,но като видя как нагло го лъжат и вече казва проверката е вишша форма на доверие.

# 131
  • Мнения: 411
дори и аз станах скръндза,раздавах се,но живота ми даде урок.
приятели има като имат нужда от теб,но когато ти имаШ нужда,дори само за морална подкрепа,те просто са много заети и нямат време за теб.
4исто и просто най добрия приятел е този с който споделяШ залъка,леглото,ласките,тревогите и вси4ко останало.
не близки,роднини и познати"приятели",всеки си има семейство и не го интересуват останалите имат ли нужда от неЩо.
не оби4ам пари в банката.
дори с децата се Шегувам ,ако татко ви иска пари в банката,то икам да си спестявам по някоя годинка там.
има малко,колкото да не е без хи4(за спеШни ситуации),но да ги държа затворени и ако слу4айно ритна камбаната,да ми отиде вси4кия труд на вятъра и да дойде друга да ми хар4и спестяванията,това не е за мен.
 4е нали знаете мъжете имат слаби ангели и не издържат дълго без жена.
на някои може и да им се струва смеШно,но то си е голата истина

# 132
  • Мнения: 1 800
Имам едни познати в САЩ, на добро ниво са, мъжът е учен и все пак е с поне 60 000 USD годишно.
За сметка на това ходи с гуменки за 3 долара, а жена му прекарва цели дни в рязане на купони за намаления от вестниците. Понеже и тя ходи мизерничко облечена, веднъж като връчила купончето в магазина, я бяха взели за крайно бедна и направо и бяха подарили въпросната паста за зъби за 58 цента примерно. Пък тя беше на седмото небе от щастие.  Thinking

в грешка си, не го правят от скрънзавост.  Peace
Много хора, с разли4ни финансови възможности, събират такива купони, има статистики, 4е може да спестиш средно по 20-30% само в хранителни магазини, а ако хар4иш $500 за храна, това са около $100-150 , защо да ги даваш за същото нещо, като можеш да ги похар4иш за друго или спестиш.  Интересно ми е, ти като купуваш нещо в магазин и е на промоция искаш ли да платиш пълна цена, за да не те помисли продава4ката за скръндза Rolling Eyes.
Ина4е не вярвам някой да им е подарил пастата и вярвай ми никой не би си помислил, 4е е безкрайно бедна, хората имат разли4но мислене за тези неща тук...и какво зна4и мизерни4ко обле4ена, мръсна или с евтини според твоя стандарт дрехи Confused

по темата- не съм скръндза, имам разли4ни приоритети при хар4енето на пари Simple Smile
някои предпо4итат да имат голяма къща, скъпа кола, еди какъв си телефон, дрехи, да ядат в скъпи ресторанти и т.н.,  аз моите предпо4итам да ги хар4а за ваканции по света.
Не обръщам внимание кой как спестява или хар4и парите си, но и аз мразя да ме лъжат и също бих направила проблем за лев.

Последна редакция: нд, 19 юли 2009, 18:49 от benson10

# 133
  • Мнения: 13 388
За познаване имам няколко такива колежки, но това си е тяхна работа как ще си разпределят бюджета.
Не обичам да ме лъжат и авантаджиите.

# 134
  • Мнения: 292
Познавам да,но избягвам общуването с такива хора.Имам роднини,които са точно по описанията дотук.

# 135
  • Мнения: 379
Преди време се сетих за някои случки от детството. Така например имах една много добра приятелка в училище, с която по едно време бяхме неразделни. Тя беше от добре иначе финансово семейство, обаче имаше някои неща които тогава много ме учудваха. Примерно ако се разболееше нейните не купуваха лекарства. Казали че са голям харч и не могат да си го позволят. Естествено не говоря за някакво тежко животозастрашаващо заболяване, но колкото и да се дереше от кашлица и да и течеше носа на моята приятелка, вкъщи я лекуваха само с билков чай.  Shocked А иначе всеки ден след училище идваше у нас да играем, и между другото хапвахме всеки път на обяд вкъщи а и понякога за вечеря.( тя живееше наблизо и не беше проблем после да се прибере).
Спомням си че само веднъж ме покани у тях на "официален обяд", като разбира се го оповести на училище така че всички други деца да разберат че съм канена на много специално събитие. Обядът се състоеше от: едно много мъничко парче пилешко месо, салата от марули и препечен хляб. Освен това имаше сок от тези разтворимите( степчета ли, нещо подобно). Десерт тц. Та както и да е ама като се сетя ме досмешава малко. А иначе никак не бяха за оплакване, доходът им беше явно висок, ако се съди по дома и колата им, и техниките вкъщи и т.н. Та въпросът ми е познавате ли такива хора дето по народно му наричат скръндзи  и какво ви е мнението за тях?
със сигурност познавам скръндзи, но дребнавостта на авторката ме потресе - да си спомниш след толкова години как някой ти сервирал недостатъчен обяд  newsm78
бих инициирала тема "познавате ли дребнави и злопаметни хора?"
ако това е единственият пример за скръндзи и то подтикнал я да пусне тема по въпроса.... леле мале  Sick

# 136
  • Мнения: 113
Познавам и всяка вечер си лягам с него  Mr. Green... мъжо ми е много стиснат, а на времето не беше, времето и ситуацията може би са го направили... Rolling Eyes, сега се дразня че се опитва да възпита така и сина ни. Редно е да не си обратното - с "широки пръсти" , но чак толкова е дразнещо. Пък дано и кризата има край! ooooh!

# 137
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Познавам разбира се.  Party

# 138
  • София
  • Мнения: 7 209
правят от скрънзавост.  Peace
Много хора, с разли4ни финансови възможности, събират такива купони, има статистики, 4е може да спестиш средно по 20-30% само в хранителни магазини, а ако хар4иш $500 за храна, това са около $100-150 , защо да ги даваш за същото нещо, като можеш да ги похар4иш за друго или спестиш.  Интересно ми е, ти като купуваш нещо в магазин и е на промоция искаш ли да платиш пълна цена, за да не те помисли продава4ката за скръндза Rolling Eyes.

Да бе, да! Ще режа аз купони цяла събота примерно, вместо да обърна внимание на детето си!
И да, пазарувам на промоция, но понеже тук нямаме екстрата "купон за намаление", намалението си е директно на стоката в магазина.

# 139
  • Мнения: X
И що да не режеш купони,като ще спестиш както се каза 100-на долара / в случая, де /.?? Е с тези спестени ще изведа детето си после където си поиска  Hug

# 140
  • София
  • Мнения: 7 209
Ма вие шегувате ли се  Shocked
Какво са стоте долара и материалната придобивка в сравнение с това да общуваш с детето си?
Защото когато става въпрос за работещи родители, нямаме безкрайно много време да сме с децата си, нали?

# 141
  • Мнения: X
Ма хич не се шегувам, щото катоста въпрос за нямане на пари хич не е до шеги.

# 142
  • София
  • Мнения: 7 209
Добре де, нали обясних, че хората, които дадох за пример, имат пари, и в случая изобщо не става въпрос за "нямане"...

# 143
  • Мнения: 2 759
Добре де, нали обясних, че хората, които дадох за пример, имат пари, и в случая изобщо не става въпрос за "нямане"...
                              Може би имат за храна, но нямат за колеж. Или друго. Странно ми е не как в белите държави хората си ценят парите, а как ние тук се изживяваме като баровци, работейки на минимална заплата.

# 144
  • Мнения: 2 453
Сещам се за предаване, което гледах по Reality. Ставаше въпрос за милионер, който беше поръчал убийството на жена си, за да не дели парите си с нея. Та въпросният човек карал децата си да пикаят в буркани и да ги хвърлят през прозореца, за да не пускат водата в тоалетната  Shocked.

# 145
  • София
  • Мнения: 7 209
                              Може би имат за храна, но нямат за колеж. Или друго. Странно ми е не как в белите държави хората си ценят парите, а как ние тук се изживяваме като баровци, работейки на минимална заплата.
Не. Просто бяха скръндзи.
Мъжът - много добър учен, ми каза в прав текст, че пари за музеи не дава. Свидели му се.
Или друг случаи - 2-3 седмици след Великден беше останало едно яйце, и понеже някак сърце не им даваше да го хвърлят, го бяха изяли.
Вярно, бяха се понатровили, но важното е, както казвате, че не се изживяват като баровци.

# 146
  • Мнения: 52
Идеята беше всеки да разкаже забавни случки с големи скръндзи или муфти, просто да се посмеем. Не съм имала предвид някой да се засяга, да приема лично нещата и т.н.
Който иска да се включи с някоя забавна история като тази за милионера и разваленото яйце, да го стори. Благодаря.
( темата не е за пестеливите хора, които харчат разумно, без да се самозабравят, а за тези които със своята стиснатост стават за смях на другите.)

# 147
  • Мнения: 113
Идеята беше всеки да разкаже забавни случки с големи скръндзи или муфти, просто да се посмеем. Не съм имала предвид някой да се засяга, да приема лично нещата и т.н.
Който иска да се включи с някоя забавна история като тази за милионера и разваленото яйце, да го стори. Благодаря.
( темата не е за пестеливите хора, които харчат разумно, без да се самозабравят, а за тези които със своята стиснатост стават за смях на другите.)
Понеже и свекър ми е голяма скръндза, ще ви разкажа : бях си купила домакинска хартия, бяла на разни цветчета, малко по-скъпа съответно от об. тоалетна хартия, та като я видя, като се развика, наште д--та с такова ли си ги бършем... Joy, много ми стана смешно щото човека домакинска хартия не знае какво е , обяснявам му аз , че децата особено в кухнята постоянно се цапат ... а той : " ми пешкири нямате ли ?"...какво да обяснявам повече.....   замислих се и аз вече дали ми е толкова нужна  ooooh! Crossing Arms Thinking

# 148
  • Мнения: 5 539
Познавам, но не много. Смешно ми става от такива хора, защото си мислят, че никой не вижда тяхната дребнавост или пък като спестят някой лев за чужда сметка и вече са направили големия удар.
Обаче ги разграничавам от хората, които живеят в недоимък и се налага да пестят всяка излишна стотинка.
Вторите стават все повече, за жалост.

Самата аз не съм свидлива, но се раздавам за хора, на които наистина държа. Или пък се раздавам, когато ми е кеф да се раздавам.
Но мразя да давам пари за неща, които според мен не си струват цената и да се изхвърлям над възможностите си.
И не обичам разхищението.

# 149
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 514
Според мен малко се бъркат понятията.Имаше доста примери за скръндзи,но и за пестеливи хора.Едно е да мислиш преди да харчиш неразумно и да си правиш сметка,за какво и как да си дадеш парите и друго са тези хора стремящи се по всякакъв начин да прецакат другия и после да са щастливи от себе.
Един бивш съсед будеше жена си,когато ходи вечер в тоалета,за да пуснат само веднъж водата.Смешно,но като се замисли човек този мъж пести от световните водни припаси,които не са толкова много.Ако се практикува от повече хора,колко ли литри биха спестени?
Имам и едно приятелче,което по принцип не пуши,но на купони ако може по 2 цигари ще пали.И то защото е на марката Муфтакис,че и за после си взема.Ето това е скрънза.
  Аз за доста неща съм стисната(като мога да не давам излишни пари, що да се прекарвам),но за други не търпя компромиси( храна и напитки).

# 150
  • Мнения: X
Да, познавам! За съжаление. Само дразги...излишни.........

# 151
  • Мнения: 884
Познавам такъв човек, толкова е стиснат, че чак на простотия замирисва.Всички негови близки сме запомнили датата на рождения му ден. Купува една кутия бонбони , пали колата и така ни обикаля двама-трима приятили-вземаме си по еднобонче, и така...А когато някой от нас го покани на рождения си ден, той се обажда на друг и пита дали не иска да комбинираме един общ подарък, с идеята да му излезе по-евтино. Човекът е мъж на 45 г , с доходен бизнес, и самочувствие до небесата.

Общи условия

Активация на акаунт