За диалектните думички и изрази в различните краища на България

  • 96 516
  • 258
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 590
суркам- нещо като влача, плъзгам, Например "суркам си краката"  Flutter

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
stefani6, чушмята не е ли чешма? И обикновено върви в комплект с мийка - мивка. Аз съм от Димитровград - там уж се говори много смесено, но меко, обаче в един от кварталите който си е живо село са уникални. Баба ми и дядо ми живееха там и колкото и да се стараеха си пускаха по някой такъв лаф.
- Га летни идин дъжд шъ станиш на мокра кошка.
- Глей ся кък режиш на кестерме.
и култовото : -Га съ ландисаш и живо брашно яваш.

# 17
  • Мнения: 202
от южния край:
бишка - прасе
врие - вали
дробя- режа на ситно
братанец- братовчед

# 18
  • пак там
  • Мнения: 2 885

Бостан е мястото, където растат дините и пъпешите...

# 19
  • Мнения: 589
Сещам се за един случай- мой приятел от Г. Делчев води пловдивските си братовчедки със себе си на една градина, която е извън града.Те го питали какво ще правят на градината и той им казал на диалект " Ша вадим кукаря". Когато ми разправяше случката се късаше от смях.За кукар, казва, се сетиха какво е, знаеха, че е кромид.Обаче аз докато оправя вадилата(да пусне водата да се полива градината) ония ми ти девойки бяха изскубали половината градина... Joy

# 20
  • Мнения: 1 394
Еее,и аз за много такива се сещам.
кламбучка-клатушка
карпуз-диня
кукуруз-царевица
оти-защо
дуадя-идва

# 21
  • Мнения: 19
Бисери от Северозападна България от http://www.severozapad.org[/url][/url]
Толку си грозен, че ваште са та раниле с прашка като мъничък - обида, много си грозен
Ша му дам коги пръдне гущер на бел камик - девойка обяснява кога ще прави секс с някого
Живей у борчове - да та помнат ората - житейска философия
Ногу си убава - като да та фръла на чудовищата - възхищение с обратен знак
Ша ти напраа зъбите като на сиромах оградата - закана с оригинално сравнение
Макя ма – възклицание, изразяващо учудване или негодувание, Макя ма па тоа, глей го на кво са а напраил!
Подкаручна синджирлийка – порода куче, която се среща и въди предимно в Резервата
Сестро, ква е таа брънка на пърлицата? – обръщение, каква е тази обеца на носа ти
Бишни ми клефарете – хвърли насам чехлите
Ша та однеса като първокласник – кифла у големото междучасие
Жена ти стоножка да роди, та да не моеш да й смогнеш на маратонки – клетва
Стига си съскала като смок у стрънище – обикновено се отнася за жена, която много говори
Ште клатим като рунтав циганин кисела джанка –  сексуална закана
Иако сръбска музика и смучки поди мишниците – представата за идеално прекараната вечер
Спи градъ и циганете краднат – интепретация на Дебеляновото „Спи градът в безшумните тъми“
Има ли туке неко де не съм ги ебал - риторичен въпрос на местен плейбой, когато влиза в дискотеката
Връй заглава – върви на майната си, ругатня
Порезаница – дебела филия хляб
Дживгар кюца барабинци на дирек – врабче кълве мравки върху стълб
Уно лааска почна а са саминя – то навярно започна да се развиделява

# 22
  • Мнения: 9 814
"Заминах децата дом" - Оставих децата у дома. Израз, който редовно употребява една позната от Монтанско.

# 23
  • Добрич
  • Мнения: 1 146
Сега се седих за една случка от детството ми. Гостуваше ни моя братовчедка. вечеряхме, а беше Андреев ден. По нашия край на този ден се вари зряла царевица и се овкусява със захар-за десерт. След като приключихме вечерятя аз питам :
Имаме варен мисир, искаш ли? Мисир е дума , която знам от баба си/т.е.царевица/, а тогава аз прекарвах основно ваканциите при нея. Братовчедка ми казва"да" и очаква да и предложа варена пуйка/мисирка/фитка. Получи се много смешна и конфузна ситуация..... Явно не е успяла да се навечеря добре.Трябваше да се задоволи с десерта
Пояснение:баба ми е майката на баща ми, а бротовчедката е от страната на майка ми

# 24
  • Мнения: 390
Яла си дом- Ела си вкъщи./Монтанско/
По нашия край, обаче, много ъ-каме и и-каме, затова винаги се получава смешно.
Баба ми, когато ни се караше за някоя беля, казваше:Мър, Татяно, кьоравички да устанити дано!Слизъйти ут дървоту!

# 25
  • Мнения: 2 724
А моята баба веднъж ме прати да и донеса гребена, който бил на пенджерето/ прозореца/ Laughing.
bani4ka, това със стоножката...  Laughing, голяма клетва ,горкия човек .
С наши приятели бяхме на почивка и решихме да си направим вечерен пикник край Камчия .
Стана хладно ,а аз не си бях взела връхна дреха и приятелката ми предложи един бодлив пуловер .
Аз първо отказах, но после реших да се възползвам от него, а тя ми се смее и казва:
-Ще го полюбиш ти, ще го полюбиш Laughing....
Тръгваме си от хотела и тя казва на мъжа си :
-Да ги снасям ли?/ да сваля ли чантите надолу / Joy

# 26
  • Мнения: 1 394
инджурки-смокини /Раковски/
партил-пътна врата
кападжик-пак пътна врата
сакъски-тиквички
шорки-чехли,отрязани галоши
шора-седянка
дернек-пак седянка,но от източна Б-я
жъ-ще
барабой-картоф
рапон-ряпа
каун-пъпеш
самсар-пор
торме-биволче
торлъ-пушилка,прахоляк...дето вдигат животните ,когато бягат
гъспар-гъсок
ишмер-бял мъж
гълчи-говори
гърми-кара се
кланц-кладенец
....Като се сетя още ще пиша.Ще питам снахата,за нещо на католишки,тяхните са много "цветни"...  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 9
Оооо,  диалекта си сима своето очарование. Много често с диалектни изрази се казва много повече, отколкото същото, казано в  литературен стил - даже звучи много по-убедиелно и цветущо.

ПП: винаги, когато се пребера в родното си градче "превключвам" на нашия си диалект. Ей така - за купона и си е много гот, особено като попадна на местни зевзеци .....  еми падаме си от смях  Wink

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 17:39 от funny-girl

# 28
  • Мнения: 2 724
Да, има очарование и се допълва непрекъснато във ремето.
Сещам се за роднинските връзки .
В нашия край на мъжа на лелята казваме калеко, в Айтос казват свако, на други места съм чувала лелинчо, а на вуйна - учинайка, уйна ...
А това е от Трън и не мога да го преведа Joy:
"Ой, природо, природо и вие, връгольесте камънье
Муи бръмчу, бумбари бучу
А мене ми е мука нАдупе "
И още от трънския край:
. овайдим - помагам, правя добро
. огъзуем - размъквам се, влача се
.одвугъл - овлажняло, леко намокрено нещо
. докраисал - нещо на доизживяване, свършил живота си
.дерелега - висок, слаб, неправилно развит човек, който се клати, когато върви
.дерман - настроение, сила, желание
. кико се уцвръстуйе чиликът - как се каляваше стоманата
. не андри ногу да не изчанчиш цръвик - не криви крака, за да не изкривиш цървула (обувката)
. съпри, одзърни се, анюрай се, па претръчи, ако не иде тренът - спри, огледай се, ослушай се и премини, ако не идва влак

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 17:58 от aleks

# 29
  • Мнения: 19
aleks, то и по-страшни има, но не ги пуснах да не ви дойдат в повече:)

Общи условия

Активация на акаунт