Мами,моля ви,помагайте!Децата ми отказват да ядат зеленчуци

  • 1 358
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 361
моето дете напоследък все пита:"как може да съм била толкова глупава и да не съм искала да ям ягоди", напр. от около 2 години й се отвори апетит за плодове и зеленчуци /на 10г. е сега/. в момента само на тиквичките гледа като на нещо гадно, но когато ги вкараме в мусака, изобщо не разбира, че има тиквички вътре. с възрастта се израства нежеланието да се ядат зеленчуци и плодове, засега давайте само тези, които им харесват /моето години наред само банани искаше да яде, никакъв друг плод/.   

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 854
Цветната салата е чедусна идея, особено ако те се включат в приготвянето и.  Peace
Друг вариант е да ядеш пред тях, да показваш колко ти е вкусно и да чакаш сами да си поискат. Ние така правехме. Дъщеря ми отказваше череши, ягоди, домат. Започнах да ям пред нея, без да и предлагам, само казвах колко е вкусно и тя взе да си иска сама, защото сега е в период на подражание  Peace
Иначе краставици отказва, как ли не пробвах да опита, но не иска.

# 17
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 390
Сурови зеленчуци (освен краставица която прояде на годинка), моят син започна да харесва от преди 6 месеца.
винаги е около мен докато готвя, а аз винаги си хрупам морков или пипер докато режа заленчуците. Един ден посегна и не го спрях, сега плаче от желание като види червен пипер. Само червен! защото е сладък. Обича заленчуците да са нарязани на тънки дълги ленти. Знае, че зайчето яде морков и той иска. Предиобед почти всеки ден слагам на холовата маса една чинийка с нарязани на "солети" пипер и морков. Домати яде само ако са в салата овкусени. Тази пролет за първи път хареса зелена салата с репички и пресен лук. Репичките харесва защото "хрупкат" (по негови думи).
Сега му купих детски комплект за готвене с малка печка, тиган и тенджера и му давам да "готви". Готви пипер, моркови, цели череши (супа топчета  Laughing), парчета ябълка... после сядаме с мечо и той ни сипва да ни храни, като порцията мечо изяжда той.
Може да правите сандвичи с картинки - на филийка с масло и пастет - краставица или маслини за очи, кашкавал за коса, червен пипер за нос, парче домат за уста. Може да правите слънца, риби в различни цветове,, корабче, може да слагаш салам, сирене като снежен човек с морков....

# 18
  • Мнения: 171
За съжаление по този въпрос и аз се нуждая от помощ. Thinking

 Peace Peace...моят син от зеленчуците яде само краставица и картофи...и не иска да погледне нито домат, нито чушка..нито каквото и да е било друго...
Ще следя темата с интерес...и ще се възползвам от съветите, които ще се дадат тук... Wink

# 19
  • Мнения: 801
Аз така и няма да проям готвен зеленчук, защото ме караха да го ям на сила и повръщах в детската градина и при баща ми, затова и още ме е страх да му ги дам директно. В къщи прецеждам или пасирам готвения зеленчук (домат, лук, пипер, патладжан, моркови,тиквичка, целина, праз) във сосове и супи, от страх да не се отврати за цял живот. Преди седмица посегна на пиперената манджа на баща си (той я сготви) и му хареса, но предпочитам да пробва зеленчука от чинията на тате, докато се убеди, че наистина му харесват.
На зеленчука върху пица, също не се мръщи, било то и спаначена. В кюфтета също лесно се скриват финно пасирани зеленчуци (броколи, карфиол, морков, пиперка, доматено пюре, тиквичка, лук). Най- често зеленчуците (черен боб, царевични кочанчета, млечна царевица, зелен боб, грах, карфиол, броколи) ги нанизвам на клечки за зъби с кисела краставичка (покрай нея се яде и останалото, но му липсва ентусиазъм). Крем супи също обича, но трябва да са с прясна сметана.

В детската градина винаги за закуска и обяд им слагат чиния със плод и сурови зеленчуци (колраби, пипер, домат, морков, краставица, кисела краставица), едното дете се подлъгва по другото и посяга. Там прояде банан, ананас, череши, пипер и колраби.

# 20
  • Мнения: 1 849
Друг вариант е да давате смутита от зеленчуци, докато свикнат с вкуса. Давайте ги в предпочитания цвят от детето, все едно са от плодове. Децата ги харесват защото са шарени в красива чаша, може със сламка. Вътре може да сложите и малко кисело мляко (ако искате да замаскирате в началото).
Иначе и аз препоръчвам да се дава личен пример, пред детето хрупате морков, чушка и си поръчвате винаги салата...

# 21
  • София
  • Мнения: 2 019
Личния пример не винаги помага. Майка примерно, си откъсва китка магданоз от градината и докато я занесе до кухнята половината я е изяла, а не мен ми се повдига от него. Като дете дори опитах веднъж да си оцветя дъвката с магданоз, защото другите деца си ги правеха в страхотен резедав цвят, но не успях колкото и да ми се искаше. Дъщеря ми до преди няколко години не ядеше череши. Един ден докато ни гледаше как лакомо ги похапваме с баща й и на нея й се прииска, но хапна една-две и се отказа. Знам, че това не е някакъв каприз, а просто организмът й не ги приема, за това не я насилвам. Сама ги прояде, както и аз проядох много неща, които като малка не исках да ям. Могат да се пробват някои интересни начини да се накарат децата да ядат плодове и зеленчуци, но ако не се получи, според мен не е добре да се насилват да ги проядат на всяка цена.

Общи условия

Активация на акаунт