Сушени домати

  • 2 508
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 173
Би трябвало Thinking.

# 16
  • Мнения: 27 524
Принципно се сушат продълговатите, месести сортове, Рома мисля, че беше подходящият. Черитата са доста сочни, ако се изсушат не знам какво ще остане от тях  Thinking

На слънце:

Режат се по дължина на половинки и се отстраняват семките. Нареждат се на дъска с отрязаното нагоре. Посоляват се, по една щипка сол на половинка. По желание се слага босилек, розмарин, чубрица, чесън... (с босилек ги намирам за най-хубави).  Simple Smile Покриват се с газ (или марля, ако не намерите) но да не се допират до доматите, най-лесно става ако се опъне на дървена рамка. Оставя се на слънце, а вечер ги прибирате, за да избегнете нощната и сутрешна влага. Сутрин ги изваждате и ги обръщате на другата страна (заобленото нагоре). На следващата сутрин пак обръщате и така редувате до пълното им изсушаване.

На фурна:

На хартия за готвене нареждате пак с отрязаното нагоре. Смесвате си сол, босилек, черен пипер и щипка захар и солите всяка половинка. В предварително загрята на 125° фурна го слагате по средата с полуотворена врата за минимум 3 часа. Доматите трябва да са сухи и меки, за да са готови.

Консервиране в буркани:

500гр сухи домати
1 чаша винен оцет (червено вино)
1 с.л. риган
2 скилидки чесън
20 зърна черен пипер
500мл зехтин

С мека кърпа хубаво почиствате изсушените домати, за да махнете евентуална полепнала мръсотия. Потапяте ги в оцета, след което изцеждате. Нареждате ги в подходящ буркан, като между всеки пласт ръсите от подправките и парченца или тънки резенчета от чесъна. Накрая слагате черния пипер, леко раздрусвате и доливате със зехтина. Затваряте херметически буркана. На няколко дни проверявайте дали зехтинът покрива добре доматите, защото една част често я попиват, а трябва да са покрити. Ако отгоре се покажат - отваряте и допълвате пак със зехтин. Съхранявате на сухо и проветриво място. По този начин се съхраняват една година  Simple Smile

Дано съм била полезна  Hug

Рома

Последна редакция: сб, 06 юни 2009, 12:36 от Блонди

# 17
  • Мнения: 155
аз си ги суша във фурната, правих и на слънце, но ми почерняха Аз също ги налагам със зехтин и подправки, но добавям и сушени на слънце червени чушки, става страхотно
Шушулче, аз си ги беля преди това

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
А предварително солят ли се?

Да, забравила съм да напиша за солта - заедно с подправките.

# 19
  • Мнения: 1 313
Аз на слънце не съм сушила, но на фурна съм правила.
Ето една идея за едни много ароматни сушени домати.Колко да са сушени вие преценете, според това за какви нужди ще ви трябват.

# 20
  • Мнения: 155
ммммм, това последното ще го пробвам със сигурност Благодаря ти

# 21
  • Мнения: 1 313
ммммм, това последното ще го пробвам със сигурност Благодаря ти

Моля, ще се радвам ако се харесат!Много са ароматни и са чудесни за предястия, за паста за салати и какво ли не Wink

# 22
  • Мнения: 121
Сушила сам домати и много ги обичам.Оригиналните са много скъпи, но моите по нищо не отстъпват.Трябва нарязаните домати да се наредят в суха тава.След това става най- добре на вентилаторна фурна на малко градуси, за да става по бавно и да не се пекат.После се редят плътно в бурканчета и се заливат със зехтин догоре.Ако няма въздех ще се запазят много дълго време.Не се прави нищо повече  chef

Общи условия

Активация на акаунт