Отношението между българите във 4ужбина.

  • 13 303
  • 204
  •   1
Отговори
# 15
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Не съм имала подобни изживявания като тези на Вал и Мента, обаче

Имай в предвид ,4е допреди няколко години да бьдеШ имигрант в Испания беШЕ адски лесно.Испания беШЕ единствената дьржава в Европа която даваШе толкова права на не/легални имигранти.
ХваЩаШе се автобуса,слизаШе се на централната гара в Мадрид и от там......градинките бяха пьлни с наШи сьнародници ooooh!,както и сьс сьседски "братя Joy".Вси4ки приУти бяха заети от Изто4на Европа Confused.Който не е реШил не е трьгнал за Испания.НаШите "роми" Laughing,поне не крадяха_просеха ooooh! ooooh! ooooh!(по голямата 4аст от тях)....това е....който в БГ не е успял е тук в ИСпания.Или пьк който има лоШ кьсмет  Joy
Но мисля,4е тук водим класацията Joy hahaha Joy hahaha Joy,за "голямата работа" хора hahaha
Оххх,......... ooooh!


Струва ми се нормално, че щом в тази държава има повече израелци, съм намерила приятели - израелци, не е било целенасочено, не съм си ги избирала по националност.  Peace

 PeaceМммм да,и аз бих добавила сьЩото Wink

# 16
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 788
Според мен отношенията зависят от самите хора, не толкова дали си извън България или не. От друга страна, приятелствата ми в България са изградени и преминали през годините, съвсем ествественно е да не намеря тук такива хора. Обикновенно приятелите си ги избираме по интереси и еднакво светоусещане, не по националност

# 17
  • Мнения: 9 903
няма българи край нас, не ми липсват, не търся. В Абу Даби има много малко българи, повечето са в Дубай, така че ако се срещнем някога, то ще е защото наистина така е трябвало.Понякога имам нужда от балкански души, но не специално българи. Връщайки се в България, си повтарям непрекъснато да не очаквам същото отношение от старите си приятели/познати, защото те се променят и аз се променям - ако сме на една вълна още, би било чудесно; ако не - светът не  е свършил. Някои хора са изтрили номера ми от телефоните си, но го дадох на други Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 761
Гледам да си подбирам приятелите по това що за хора са, а не дали са българи.
В интерес на истината,познавам доста такива тук, но не с всички общувам.
Забелязвам разлика между тези,които са дошли тук семейно като икономически имигранти и такива,попаднали  в Холандия следвайки партнъора си.
Почти всичките ми приятели вече живеят в чужбина, а тези,дето останаха в Бг ,като се видим и чак понякога се чудя как сме били приятели-и аз и те са се променили,някак няма за какво да си говорим вече.За рядкото ми ходене и мъкнене на подаръци ,най-близката ми приятелка все не намери един час време да се видим,та поне да и дам това,което и бях занесла.

Откакто съм чужбина имам и много нови приятели, не ми липсват старите от Бг.Намирам го за нормално,животът си тече и ние се променяме даже и да не искаме.

# 19
  • Мнения: 57
Аз съм в чужбина от скоро и комуникацията с българи ми липсва. И преди съм  била в чужбина, но там имаше много българи и си правехме редовно балкански партита  Laughing Тук още никой не познавам и може би затова ми липсват, а и приятелите ми липсват. Иначе мисля, че човек трябва внимателно да подбира приятелите си, малко са хората, на които може да се разчита.

# 20
  • Мнения: 6 390
От начало избягвах българи напълно умишлено, при това на всяка крачка бяха буквално, на края един местен ни запозна с една бг компания - супер приятелства до днес с няколко от тях. По принцип и аз не се вълнувам от народността на отсрещния, други са предимствата и недостатъците за приятелство.

# 21
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз съм в чужбина от скоро и комуникацията с българи ми липсва. И преди съм  била в чужбина, но там имаше много българи и си правехме редовно балкански партита  Laughing Тук още никой не познавам и може би затова ми липсват, а и приятелите ми липсват. Иначе мисля, че човек трябва внимателно да подбира приятелите си, малко са хората, на които може да се разчита.

Petia81, на мен форумът ми запълни в голяма степен тази липса на комуникация с българи, така че мога само да ти пожелая и при теб да проработи  Grinning Дано имате възможност и за "форумска среща", от израелската тема рядко се виждаме и на живо, но много качествено  Mr. Green и това създава едно усещане за общност  Hug А и съм сигурна, че с времето и от познанствата с местни ще се родят добри приятелства  Peace

Съжалявам, че така раздавам непоискани съвети, но ме трогна постът ти и за това... Blush

# 22
  • Мнения: 398
Нямам приятели тук,само познати.Свикнахме да живем сами.

# 23
  • Мнения: 2 786
Разбира се, че хората се променят Simple Smile
Аз си подбирам приятелите и средата не според националността, а според характера и поведението им.
Не ми е самоцел да се сближавам с някой, само защото сме от една държава.
Това не е гаранция, че ще се разбираме.
Ако си паснем, нямам проблем Simple Smile

# 24
  • Мнения: 868
Не познавам и не общувам с българи тука, но сигурно не защото са българи.  Така се случва, че общувам главно с хора в моя "immediate" среда.  

Първо, искам да кажа, че съм срещала изключително интелигентни и приятни българи тука. След това уточнение, искам и да споделя няколко странни случаи от годините:  (1) Веднъж, преди Nth брой години, когато още ходих на българо-американски партита, един българин излезе след мене от парти с изказването "Искам да видя каква кола караш!" и не се шегуваше.  (2) Пак отдавна, един  българин, отвори хладилника с думите "да проверя какво имаш тука.." без изобщо да говорим за храна.  (3) А в най-скорошен пример, аз се опитвам да обяснявам нещо на детето в мол на български, и една приятна двойка мъж и жена до мене ме заговарят, също на български. След "здравей"  първият въпросът на мъжа беше къде работи мъжа ми.  Да обясня все пак, че до мене нямаше никъде мъж, а само дете...  

 Замислих се като прочетох Мента дали чета този форум защото пишат българи. Мм, и да, и не. Чета главно защото няма много мами около мене или много хора, с които мога да говоря за готвене или чистене Simple Smile  Научих и много нови неща за социалния живот в България (и нов сленг),  а  и забелязах, че откакто влизам тука, много повече български обменям с детето--неочакван бонус   bouquet  

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 19:24 от Pixie

# 25
  • Мнения: 991
Тези изцепки с говоренето с акцент и хваленето със големи заплати... Не знам защо, но тук ги няма. Не съм чула никой да ми говори с акцент, освен децата на нашите емигранти. Ако изобщо говорят български. Родителите им нпмат време да се занимават с тях да ги учат. Трябва да изкарват кинти и да си купуват разни неща. Не за да се хвалят с тях, а защото страдат от болестта вещомания, която е много разпространена в Щатите.

Това, което най-много ме дразни у българите, живеещи в чужбина (включително и тук), е чувството за някакво превъзходство спрямо българите, живеещи в България. Редовна тема на разговор след посещение в България е колко е зле всичко там. Мен ме боли за България и ако нещо там е зле, на мен ми е мъчно, че е така. Имам чувството, че много хора някак си се кефят, ако нещо в България е зле. Сигурно си мислят, че те са ужасно готини, понеже са успели да се измъкнат.

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 20:52 от Homesick

# 26
  • Мнения: 481
Аз определено нямам приятели българи тук ,от "щастливките " съм,които са се срещнали с всякаква порода сънародници,но най-фрапиращия случай е с моя приятелка Mr. Green,която да внесе някаква яснота в това по какво се различаваме,нарече себе си "Холандка с чужд произход",понеже преди години сдобиването с холандско гражданство не е било трудна процедура.И тя има такова.
Мисля обаче,че не е задължително българите в чужбина да сме приятели-това не е лесно-но е добре да има клубове или организации където българите да общуват,да съхраняват българския език и традиции и изобщо да са обединени около идеята,че сме потомци на народ с  древна история .Тук във форума някои мами споделят страхотни неща,които българската общност прави по техните страни.И много им завиждам..  bouquet

# 27
  • Мнения: 868
-но е добре да има клубове или организации където българите да общуват,да съхраняват българския език и традиции.  bouquet

Това е много вярно. Аз, да си призная, за първи път усетих някаква такава потребност точно заради детето, и като тръгнах да издирвам български песни и стихотворения. 

Що се отнася до вещоманията, тя не е патент на Щатите или на една единствена държава. Даже тука, сред моите познати, виждам съвсем обратна тенденция, нещо, което напоследък се нарича "reverse snobbism" kato социален феномен. Например, съвсем съзнателното желание да не притежаваш грамадните телевизори (big-screen TV) или дори изобщо да имаш у дома телевизор, да караш сравнително малка и приятелска за околната среда кола, като хибрид, да подминаваш марки като Геп и други подобни. 

# 28
  • Мнения: 991
Що се отнася до вещоманията, тя не е патент на Щатите или на една единствена държава. Даже тука, сред моите познати, виждам съвсем обратна тенденция, нещо, което напоследък се нарича "reverse snobbism" kato социален феномен. Например, съвсем съзнателното желание да не притежаваш грамадните телевизори (big-screen TV) или дори изобщо да имаш у дома телевизор, да караш сравнително малка и приятелска за околната среда кола, като хибрид, да подминаваш марки като Геп и други подобни. 


Ооо, никога не съм си мислила, че вещоманията е патент на Щатите. А този reverse snobbism за момента не го виждам много около себе си. Все пак - тук сме в дълбоката провинцияSimple Smile

Какво не е наред с GAP? Използват детски труд?

# 29
  • Мнения: 141

Това, което най-много ме дразни у българите, живеещи в чужбина (включително и тук), е чувството за някакво превъзходство спрямо българите, живеещи в България. Редовна тема на разговор след посещение в България е колко е зле всичко там. Мен ме боли за България и ако нещо там е зле, на мен ми е мъчно, че е така. Имам чувството, че много хора някак си се кефят, ако нещо в България е зле. Сигурно си мислят, че те са ужасно готини, понеже са успели да се измъкнат.
Изпревари ме с това мнение Laughing
Просто пове4ето забравяме откъде сме тръгнали.....Аз също съм прекарвала лятото на село,където баба ми(Бог да я прости),вместо кроасан ми правеше циганска баница(за тези,които незнаят,това е обикновенафилия хляб,поръсена със сол,4ервен пипер и олио)....но това сега ме радва,онова обикновеното,и прости4кото,което ве4е е мит,докато до лукса ве4е може да се докосни  по4ти всеки..
Една позната,пък,не искаше да казва на приятеля си италянец колко и е струвало якето,което си беше закупила от БГ,само защото го плати 15 лв Crazy.....е и???,тази същата позната,днес ме отбягва,откакто нау4и,4е забременях,всъщност оттогава не съм я и виждала newsm78
ве4е не поддържам никакви отношения по4ти с българи.....,въпреки 4е ми се е искало да срещна сродна душа,с която от време на време да се разтушавам,но уви,срещам само такива,които да ме натоварят я емоционално,я с някоя услуга,която са ми потърсили,на момента в който са разбрали,4е съм омъжена за тукашен.

Общи условия

Активация на акаунт