Предварителни идеи: Световна седмица на кърменето 2009

  • 2 715
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 376
И аз това се чудех, ако се ползва оригиналното заглавие, как смисълът може да се предаде най-точно на български  Thinking, но всичко което мога да измисля ми звучи нагласено.

# 31
  • Мнения: 153
Нашето предложение е: Кърмене във време на криза. Готови ли сте?
За мен в този момент криза значи само финансова, не бих си помислила лична или каквато и да била друга
 
Кърменето - жизненоважно при катаклизми. Готови ли сте?
Катаклизмите вече са по-скоро природни  Thinking може и семейни
Не помогнах много, но ако измисля нещо пак ще се включа  Peace

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Превод от action folder, календара на WABA за ССК:

Кърменето - жизненоважно при катаклизми. Готови ли сте?

Обосновка:
- Децата са най-уязвими в критични ситуации - детската смъртност може да се повиши от 2 до 70 пъти над обичайното поради диария, дихателни заболявания и недохранване1.
- Кърменето е животоспасяваща намеса и защитата е най-голяма за най-малките бебета. Дори в некритични ситуации, бебета под 2 месеца, които не са кърмени, са 6 пъти по-застрашени от смърт2.
- Критични ситуации могат да се случат където и да е в света. Извънредните ситуации разрушават това, което е "нормално", като оставят хората, които се грижат за децата, да се борят както могат, а бебетата - поддатливи на болести и смърт.
- По време на извънредни ситуации майките се нуждаят от активна подкрепа, за да продължат или да започнат наново да кърмят.
- Подготовката за извънредни ситуации е от жизненоважно значение. Подкрепата на кърменето в некритични ситуации ще утвърди възможността на майките да се справят при непредвидени ситуации.

Цели:
- да привлече внимание към жизненоважната роля, която кърменето играе при катаклизми по света;
- да подчертае нуждата от активна закрила и подкрепа на кърменето преди и по време на катаклизми;
- да информира майки, поддръжници на кърменето, общества, здравни работници, правителства, благотворителни дружества, спонсори и медии как могат активно да подкрепят кърменето преди и по време на катаклизми;
- да мобилизира действия и да поддържа връзка и сътрудничество между тези, които имат познания за кърменето и тези, които са свързани с реагирането при катаклизми.

Официална страница - http://worldbreastfeedingweek.org/
Календара в pdf формат - има разяснения на втора страница - http://worldbreastfeedingweek.org/images/english_2009calendar.pdf

Страницата на ЛЛЛ - http://dev.lllusa.org/wbw/

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Превод от action folder, календара на WABA за ССК:

Какво е критична ситуация?
Критична ситуация е извънредно обстоятелство, което поставя в риск здравето и оцеляването на населението. Критичните ситуации могат да са създадени от човека или да са природни. Могат да са непредсказуеми, да се случват редовно или да са дългосрочни. Критичните ситуации се характеризират със смут, несигурност, лоша хигиена и недостатъчна наличност на чиста вода, храна, гориво, медицински грижи и подслон.

Защо е важно за мен?
Броят извънредни ситуации расте и може да засегне всяка страна, без значение къде се намира или колко е развита. Това означава, че всеки навсякъде трябва да се подготви и да знае как активно да подкрепя кърменето, така че бебетата да не са застрашени.

Кърменето по време на критични ситуации често е подкопано от:
- Липса на знания за кърмене
- Липса на активна защита и подкрепа за кърменето
- Дарения на адаптирано бебешко мляко, други млечни продукти и шишета

Какво можете да направите?
Кърмещите майки могат да са уверени, че ако се появи критична ситуация, могат да хранят и защитят децата си. Всички можем да помогнем да се създаде правилното обкръжение за тях. Готови ли сте? Да!
- Образовайте се
- Образовайте другите: семейство, уманитарни работници (диетолози, здравни работници, хигиенни работици (тип РИОКОЗ)), медии за важността на кърменето и опасностите от изкуствено хранене по време на извънредни ситуации.
- Свържете се с агенции за помощ и донорство
- Участвайте в подготовката за извънредни ситуации в страната си

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 9 748
Ще ме прощавате, просто не мога да се сдържа  Embarassed
Тая тема "Кърмене и катаклизми" ми изглежда толкова неуместна в БГ, че чак става безинтересна. Да, знам, че теоретично и съвсем реално може да се случи навсякъде, ама все пак newsm78

# 35
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
NBM, седмицата на кърменето е Световна. А България сме част от света и затова темата е както за всички останали държави, участващи в инициативата.
Защо пък да е чак неуместна? Мисля си за наводненията, как хора стояха и чакаха с часове по покривите за да ги изведат от ГЗ. Съвсем реална ситуация, в която може да попадне и всяка майка. И ако бебето е на кърма - пей и си свиркай/едва ли/, а как ще се приготви АМ?
Друго, в този час, което се сещам. В малките градове при всяка една по-сериозна гръмотевична буря спира тока. Понякога в продължение на доста часове. И тогава? Как топлим водата за АМ, ако нямаш газ, напр.?

# 36
  • Мнения: 731
NBM, не бих казала, че е неумесна. Микки е права за наводненията. Друго, за което се сещам са земетресенията. Твърде скоро хората в Македония пострадаха тежко. Е, не толкова тежко колкото в Китай или Турция преди години, но това си е бедствие както и да го погледнем. Наистина не е приятно да се говори за това, но това не изключва възможността да се случи.

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Ние бяхме сред залетите от наводненията Simple Smile На 12 минути от центъра на Пловдив, в близко село. Мина приливна вълна с височина над метър, която остави всичко - улици, дворове, мазета и приземни етажи - под вода. Няма хън-мън - под вода, бетер оризище, газиш до средата на бедрото. В махалата на брат'чедите имаше 11 кирпичени къщи, които се срутиха. По съседни села имаше подобни поражения. Нашата къща е с приземен етаж - всичко беше така пропито, че вода се процеждаше със седмици и постоянно работеше помпа, която поне да поддържа нивото ниско, защото не може да се изпразни нацяло. Водата по селата, то е ясно, идва по водопроводи - под земята. Никой не беше сигурен какво пие. На сума хора техниката им, вкл. хладилници, фризери и печки, отиде на кино, залята от водата. Ей такива работи - никой не е застрахован срещу бедствия.

# 38
  • Мнения: 763
Според мен темата изключително практична и полезна, но с много малко "кпд " за България. Важно е да се знае какво правим по време на бедствия. Така и ние ще имаме спокойствието да не се притесняваме и да не се паникьосаме много /а нали емоционалното ни състояние влияе на кърменето/ и да се погрижим за семействата си. Притеснява ме обаче, че в България, няма добра организация от страна на държавата при подобни инциденти. А като няма организация, как ще претендираме за облекчения и предимства?!?!  Освен това аз се сещам само за Гражданска защита! Има ли други агенции и организации? newsm78

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
БЧК, шевролета Peace И си напълно права - по-важно е да сме подготвени, пък то нека не става, нали.

# 40
  • Мнения: 748
Мисля си за наводненията, как хора стояха и чакаха с часове по покривите за да ги изведат от ГЗ. Съвсем реална ситуация, в която може да попадне и всяка майка. И ако бебето е на кърма - пей и си свиркай/едва ли/, а как ще се приготви АМ?
всъщност зададе много правилен въпрос - ако бебето е на АМ какво? едва ли мамата ще започне тепърва да го кърми както си стои на покрива и чака да ги спасят.... и какво става тогава?

и аз смятам темата за безинтересна и с малко кпд. (което не е от значение, разбира се) Peace

# 41
  • Мнения: 2 376
Бу, майка която не е кърмила с месеци, може ли да релактира достатъчно, за да спаси живота на детето докато дойде помощ?

Ако да и ако го знае, защо не?

# 42
  • Мнения: 748
може ли да релактира достатъчно, за да спаси живота на детето докато дойде помощ?
там е работата, че за времето докато дойде помощ това не може да се случи. още повече и при стрес...

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 9 748
Само да кажа, че при спешен случай съм правила АМ и със студена вода  Peace
А иначе някои от примерите са доста близки като ситуация, прави сте. Трябва просто много добре да се помисли за това как да се представи информацията по-близка до БГ реалността.

# 44
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
всъщност зададе много правилен въпрос - ако бебето е на АМ какво? едва ли мамата ще започне тепърва да го кърми както си стои на покрива и чака да ги спасят.... и какво става тогава?

Всъщност, ако мамата е имала информация за всички ползи и предимства на кърменето и как то може да бъде от особено голямо значение в извънредна ситуация, тогава може би е щяла да положи по-големи усилия, за да кърми бебето си, а не да посяга към АМ (стига разбира се, да няма някакви основателни и сериозни причини да го направи). Ако медицинските лица в родилните отделения и педиатрите разбират това, може би ще насърчават повече майките да кърмят и ще им дават по-голяма подкрепа и повече информация.

Идеята на ССК е да информира хората за кърменето. Специално тази година си мисля, че фокусът е повече насочен към това да се подготвим - всички (майки, семейства, общество, медицински лица, БЧК, ГЗ, Министерство на извънредните ситуации, Министерство на здравеопазването, социалното Министерство, Министерството на финансите и др евентуално - не случайно ги подредих така, защото обикновено това е и редът на оказване на помощ при бедствие, катаклизъм, криза, извънредна ситуация.)

Че е абстрактно за България - не мога да се съглася, съжалявам. Както справедливо отбелязаха, 2005 наводненията оставиха не малко хора без подслон, без ток, без вода, без храна. Това, че не се е случило в цяла България, не означава, че не е имало бедствие и то сериозно. В една такава ситуация кърмещата майка има лесно решение за бебето си - как да го нахрани, как да утоли жаждата му, как да го успокои!!! Но тя се нуждае от подкрепа и информация. Ако преди това, хората са били подготвени, те ще знаят как да помогнат на кърмачката или към кой да се обърнат за информация.


Общи условия

Активация на акаунт