Предварителни идеи: Световна седмица на кърменето 2009

  • 2 706
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 763
Аз отскоро пише във форума, но пък съм с две ръце за кърменето. Казвам това, защото от следващите ми изречения, може и да не стане ясно и да ми биете "черния печат".   WinkИстината е, че смятам че би трябвало по-внимателно да се засяга темата за финасовата криза и кърменето. Кърменето е процес, чийто резултати се виждат в бъдеще. Докато кризата изисква своевременни мерки.  Във условията на финансова криза, много жени по-скоро биха зарязали кърменето и биха се включили да защитават семейния бюджет. Един пример - при евентуална загуба на работното място от страна на съпруга или пък забавяне на заплатите, жената не може да бъде ефективна, ако продължи да кърми. Тя не би била конкурентен кандидат за работа, предвид честите "млечни мероприятия", които ще я съпътстват. Изцеждането на работното място, може и да се "пуска метър" сега, но в условията на криза, ще дразни. Освен това самият процес  на хранене е дълъг. С АМ хрането отнеме 5-10 мин., докато често кърменето може да продължи повече от 30 мин., което също е минус. Казвам всичко това с идеята тук във форума заедно да намерим контрааргументите на тези нападки. По-добре ние, тези които искаме и ще кърмим децатата си, да подготвим по-отрано отговорите на едни такива не особено приятни факти.
Да се изтъкват предимствата на кърменето в останалите кризи /екологична, семейна, нервна/ според мен е по-подходящо за есе, отколкото за една такава наистина сериозна кампания./леле, как трупам врагове лавинообразно.. #2gunfire/. Според мен нещата по-скоро трябва да третират практичната част - какво да правим ако... ? и как да продължим да кърмим в случай на...? Моето конкретно предложение е , вместо да се говори за предимството от кърменето, да се набележат всички евентуални слаби страни във всяка една от кризите и заедно да намерим ефектните опровержения!  Peace
И понеже не искам да ме мислите за бухал, който само "буха" неприятни факти, веднага давам пример. За условията на финансова криза, да кърмиш детето си може да помогне с това, че рискът от евентуално заболяване на бебето е много по-малък, особено ако в семейството има друго дете, което излиза навън и контактува с деца и е склонно да боледува, а това от своя страна би спестило големи разходи, защото всички знаем че здравето е най-скъпо и генерира големи "изваждания".  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 184
По повод emergency и кърмене се сещам за темата на теди: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399857.0
Хоспитализирано бебенце на 4 м. в тежко състояние, а не допускат да бъде кърмено от майка му.
Друга асоциация - насърчаване кърменето на бебета, родени преди термин, които трябва да прекарат повече време в болница.
Думата криза е прекалено често използвана напоследък, аз лично превключвам, чуя ли анонс на поредния репортаж за нея. Предпочитам "непредвидени обстоятелства", "критичен момент", "спешност".

# 17
  • Мнения: 2 376
Да и мен ме съветваха да не кърмя често 2600 си бебе, понеже било опасно и щяло да спадне много на тегло понеже съм нямала кърма и т.н. Ако не бях чела, че най-малкото дете, което е сукало е 490 гр, щях сигурно да се вържа.

Подкрепям да се наблегне на кърменето на недоносени и болни бебета , да се запознаят отговорните медицински лица какви са практиките в развитите държави.

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Това по-скоро ни връща към миналогодишната тема на ССК: Mother Support: Going for the Gold Everyone Wins! http://www.worldbreastfeedingweek.net/wbw2008/index.htm (има и action folder за сваляне на български, който иска да прочете). Темите всяка година са различни, като идеята е да се правят различни неща, които да се фокусират върху разни (и нови, и не само) аспекти от живота и обществото Peace

# 19
  • Мнения: 3 718
chevroleta , баш тук врагове трудно ще натрупаш  Mr. Green
До известна степен логиката ти е резонна. Но при всички сметки може да излезе по - изгодно за семейството майката да кърми поне праз първите 6 месеца отколкото да работи. Говоря за сметки на разходи и приходи, не за полезност и предимства, те са ясни. А при по - големите кърмачета има не малко варианти за баланс между кърмене и работа. Има много майки, които успешно съчетават и двете. Но нищо не ни пречи да направим една сметка на базата на една средна заплата, цени на АМ и съпътстващи продукти, разходи за транспорт, гледачка... може би резултатът ще е интересен.

# 20
  • Мнения: 763
chevroleta , баш тук врагове трудно ще натрупаш  Mr. Green
До известна степен логиката ти е резонна. Но при всички сметки може да излезе по - изгодно за семейството майката да кърми поне праз първите 6 месеца отколкото да работи. Говоря за сметки на разходи и приходи, не за полезност и предимства, те са ясни. А при по - големите кърмачета има не малко варианти за баланс между кърмене и работа. Има много майки, които успешно съчетават и двете. Но нищо не ни пречи да направим една сметка на базата на една средна заплата, цени на АМ и съпътстващи продукти, разходи за транспорт, гледачка... може би резултатът ще е интересен.
Това имах предвид! Ефектни, логични и обосновани аргументи на кофти въпроси! За мен нещата наистина са важни и затова по-скоро така си представям кампанията в подкрепа на кърменето. Щото другото е ясно - всички сме за, всички кърмим и ще кърмим, всички знаем ползите и предимствата и сме достатъчно "облъчени", че в радиус от поне 5 км. хората ако не те подкрепят, поне си траят, защото те смятат за безнадежден случай!  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 3 114
Моето предложение за мото на кампанията е  "Кърменето може да спаси живот". Така избягваме думата "криза", която толкова се е набила от повтаряне в медиите, че по-скоро ще предизвика негативни асоциации. В същото време оставаме верни на духа на оригиналния лозунг.

# 22
  • Мнения: 184
Тази идея много ми хареса.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 9 726
Подкрепям практичните предложения по-горе. Лично на мен никога не са ми въздействали особено лозунгите в стил "Близост за майката и бебето, колко е приятно кърменето и прочее".
Но от практична гледна точка колкото повече неща намирам, толкова по-убедена съм да кърмя.
Цената за АМ например вместо 4-6 месечно кърмене. Ако се сумират парите, които съм дала досега за АМ (ние сме на смесено хранене) сумата ще е доста сериозна.
Голямата вероятност за ортодонтски проблеми при децата, които се раждат с челюсти пригодени за кърмене.
Нуждата от допир до кожата на майката, за създаване на имунитет при децата.
И изобщо всички неща, които НЯМА как да получиш с АМ. Защото много хора си казват - какво толкова - АМ в днешно време са много добри, няма смисъл да кърмя. И АМ ще засити детето.  А не знаят изобщо за аспектите на кърменето, които няма как да бъдат заменени по никакъв начин.

# 24
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
chevroleta, благодарение на усилията на едни майки сега жените получават почти пълния размер на заплатата си една година. ако през тази година кърмят, а след 6 м. и приготвят домашна храна ще бъдат спестени мног о пари. така, дори бащата да бъде съкратен, семействто би могло поне да е спокойно за бебето. и спокойно да потърси друг вариант за работа (дано все пак са по-малко тези случаи). в началото детенцето има нужда само от мама. в буквалния смисъл за всичко.

аз също си представих на първо място финансовата криза. освен това заедно с кутиите АМ вървят стерилизатори, шишета, биберони, разхлабващи, и т.н. и си се трупа един сериозен разход. а ако още малко се върнем към естественото развитие на детето може да се спести и от проходилки, кошари за игра, столчета за хранене, бънджита и тонове безсмислени играчки Simple Smile

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Моето предложение за мото на кампанията е "Кърменето може да спаси живот". Така избягваме думата "криза", която толкова се е набила от повтаряне в медиите, че по-скоро ще предизвика негативни асоциации. В същото време оставаме верни на духа на оригиналния лозунг.
2007:  Breastfeeding: The 1st Hour - Save ONE million babies!

Темата тази ССК трябва определено да е все пак доколкото е възможно, свързана с оригинала. Тя затова е "световна", защото една и съща тема се чества в различни страни Grinning
Ето пак и официалният сайт на ССК: http://www.worldbreastfeedingweek.net/

# 26
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
сега прочетох сайта на ССК. май не съм в правилната посока - доколкото разбирам става дума за истински кризи, в смисъл на природни бедствия, катаклизъм и т.н. Бу, всяка държава прави собствена интерпретация според локалните особености или как? нещо като think globally breastfeed locally ?   Laughing

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Бу, всяка държава прави собствена интерпретация според локалните особености или как? нещо като think globally breastfeed locally ?   Laughing
Не, не бих казала, че има особена интерпретация на централната тема, по-скоро локалният фокус се мисли как да падне така, че да е най-удачен и полезен. Въпреки че, разбира се, всяка държава е различна - в държави, където закърмянето е факт от първия час след раждането, например, детайлите от честванията на ССК вероятно значително ще се различават от тези в страни като, ами, нашата, където това е по-скоро рядкост все още.

А иначе, чисто географски, тук имаме друг тип бедствия - не знам колко от вас помнят наводненията от преди 2-3 години - нас тук (до Пловдив) например ни остави на метър под вода, по селата имаше истински поражения, имаше проблеми с водата (логично) и други произтичащи от това; жегите и топлинните вълни изобщо са си факт в България, особено равнинните градове - всяко лято чуваме и четем за едиколкоси хора, приети в болница или дори починали вследствие от жегите; домашното насилие, което си е вид криза, също за съжаление, е често срещан факт Confused Такива неща...

# 28
  • Мнения: 763
chevroleta, благодарение на усилията на едни майки сега жените получават почти пълния размер на заплатата си една година. ако през тази година кърмят, а след 6 м. и приготвят домашна храна ще бъдат спестени мног о пари. така, дори бащата да бъде съкратен, семействто би могло поне да е спокойно за бебето. и спокойно да потърси друг вариант за работа (дано все пак са по-малко тези случаи). в началото детенцето има нужда само от мама. в буквалния смисъл за всичко.

аз също си представих на първо място финансовата криза. освен това заедно с кутиите АМ вървят стерилизатори, шишета, биберони, разхлабващи, и т.н. и си се трупа един сериозен разход. а ако още малко се върнем към естественото развитие на детето може да се спести и от проходилки, кошари за игра, столчета за хранене, бънджита и тонове безсмислени играчки Simple Smile

Напълно си права! Но дори и само да ми кажеш - Кърменето е добро, аз пак ще се съглася с теб и  ще ти повярвам, защото мисля и искам да мисля по същия начин. Съгласи се, обаче че с тези пламенни аргументи не можеш да пребориш жена, която още в родилното ти казва: "Ох, веднъж да си отида вкъщи и да си взема кутията с АМ!"/това го чух с ушите си/.
Ще ти кажа как аз виждам нещата - според мен една кампания в подкрепа на кърменето има за цели от една страна да даде подкрепа на тези, които кърмят и да направи животът им по-лесен, така че и онези, които не кърмят да се приобщят. Което на практика означава да се набележат проблемите и евентуалните пречки на кърмещите и да се намери начин да се разрешат, независимо на какво ниво. Един от начините е с факти, аргументи и истини, които не могат да се оспорват. Шаманката предлага нещо много хубаво - да се направи разчет на средствата, които отиват в едно семейство на кърмачка и едно обикновено семейство и да се види резултата. Срещу такива факти всеки ще си затвори устата. Ако пък се окаже, че кърменето гълта повече средства,  да се търси вариант за облекчаване.
Ето виждаш, че слаб момент се оказва и кърменето на хоспитализирано бебе. Значи и там трябва да се работи с идеи и предложения. За това и моята идея беше, да се намерят слабите страни на всяка една "криза" и да се търсят или идеи и предложения или добри контрарагументи.
Бу, между другото "криза" наистина е добър превод на тематата на ССК, но предизвиква объркване newsm78 и негативизъм. Може би "Кърмене в извънредни ситуации. Готова ли си? ", защото и аз мисля, че тук по-скоро става дума за форсмажор, а не за криза.  Peace


# 29
  • Мнения: 2 614
Хора, моля ви, да спрем Музата за кратка почивка!  Peace
Хайде да се върнем към изначалното тълкувание на темата за ССК - да се концентрираме върху Breastfeeding - a vital emergency response. Are you ready? (Кърменето - жизненоважно при катаклизми. Готови ли сте?)

Да зарежем финансовата криза и да се концентрираме, става ли?  Peace

Общи условия

Активация на акаунт