Работна тема "Детските площадки в България" - 2

  • 84 338
  • 272
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 024
...
1.4. При монтирането на седалката към хоризонталната носеща греда се използват вериги или част от верига с най-малко шест звена.
...

Браво за точка 1.4 ! Но жалко, че много от люлките не отговарят на нея. Поне борбата ще продължи не от стремеж за поправка в наредбата, а откъм контрол по спазването й.

Много мерси!
 Hug

# 136
  • София
  • Мнения: 6 260
Срокът за  привеждането на площадките съгласно изискванията за безопасност е до края на 2013 г. Дотук добре, пари наистина няма. Но защо се строят нови площадки, к. не отговарят на наредбата, не е ясно.  Peace Отделно всички собственици на площадки за игра до кр. на 2009 г. трябваше да се изготвили графици за привеждане до кр. на 2013 г. на площадките, к. притежават, спрямо изискванията на наредбата.  Това означава, че СО трябваше да има такъв график за всички ДП в ДЗ, паркове и междублокови пространства. Него всъщност им го искаме от СНБМ със заявление за достъп до обществена информация (Преди това го искахме и с писмо и отг. никакъв!  ooooh! ).

# 137
  • София
  • Мнения: 7 011
В София има ли площадки изградени по описаните критерии и къде са?

# 138
  • София
  • Мнения: 6 260
В София има ли площадки изградени по описаните критерии и къде са?

Има 3-4.  Peace Едната е в парка Заимов. Тази до CCS (на Уника) също е според изискванията на наредбата. Би трябвало да има още 1-2 из южните квартали (тях не ги знам къде са точно; инфото ми е от контролиращ орган). В интерес на истината цялостна инспекция на площадките в столицата не знам да е правена. Горе-долу това питаме и СО в писмото си от ноември миналата година. А и такава инспекция и съответно определяне на съответствието би трябвало да залегне в графика, к. искаме.

# 139
  • Мнения: 2 024
В София има ли площадки изградени по описаните критерии и къде са?

Има 3-4.  Peace Едната е в парка Заимов. Тази до CCS (на Уника) също е според изискванията на наредбата. Би трябвало да има още 1-2 из южните квартали (тях не ги знам къде са точно; инфото ми е от контролиращ орган). В интерес на истината цялостна инспекция на площадките в столицата не знам да е правена. Горе-долу това питаме и СО в писмото си от ноември миналата година. А и такава инспекция и съответно определяне на съответствието би трябвало да залегне в графика, к. искаме.
Миналата пролет "Памперс" откриха много хубава детска площадка до блок 134 в Хиподрума. ( Това е до канала срещу началото на улица Дойран.) Има места с пързалки и катерушка за съвсем малки деца. Люлките също са с възможност безопасно люлеене на деца до 3 г. и са окачени на вериги. Единственото за което имам известни съмнения за спазване на Наредбата е, че под съоръженията (без люлките) настилката е пясък, а май някъде прочетох, че пясъкът не може да е като настилка, а само като ограден пясъчник. На площадката отделно си има такъв ниско ограден пясъчник, но това си е различно.

# 140
Здравейте,

Изчетох всичко по темата, написано до момента.

Приветсвам ви за борбата и постигнатите резултати.

Относно някои текстове, които прочетох тук искам да внеса яснота.

1. В наредбата ясно е казано, че съоръженията трябва да бъдат сертифицирани:
Чл. 56. (1) За новите съоръжения за игра, разполагани на територията на площадките за игра, се счита, че отговарят на изискванията за безопасност, когато са произведени и изпитани в съответствие с техническите и конструктивните изисквания на стандартите съгласно приложение № 7.
(2) Производителят на съоръжение за игра удостоверява съответствието на съоръжението с изискванията за безопасност с един от следните документи:

1. сертификат, издаден от акредитиран орган за сертификация, за съответствието на съоръжението за игра със съответните стандарти за съоръжения за игра;

2. протокол(и) за проведените от производителя изпитвания на съоръжението в съответствие с изискванията на съответния стандарт съгласно приложение № 7 и сертификати за вложените материали, когато производителят е въвел система за управление на качеството, съответстваща на БДС EN ISO 9001, или еквивалентен стандарт.

Приложение № 7 към чл. 56, ал. 1 и ал. 2, т. 2, чл. 63, ал. 2 и чл. 68, ал. 4
Списък на приети, одобрени и публикувани части от серията стандарти БДС EN 1176 "Съоръжения за площадки за игра", при съответствието на които се счита, че съоръженията за игра отговарят на изискванията за безопасност

1. БДС EN 1176-1 "Съоръжения за площадки за игра. Част 1: Общи изисквания за безопасност и методи за изпитване"

2. БДС EN 1176-2 "Съоръжения за площадки за игра. Част 2: Допълнителни специфични изисквания за безопасност и методи за изпитване на люлки-махало"

3. БДС EN 1176-3 "Съоръжения за площадки за игра. Част 3: Допълнителни специфични изисквания за безопасност и методи за изпитване на пързалки"

4. БДС EN 1176-4 "Съоръжения за площадки за игра. Част 4: Допълнителни специфични изисквания за безопасност и методи за изпитване на въжени линии"

5. БДС EN 1176-5 "Съоръжения за площадки за игра. Част 5: Допълнителни специфични изисквания за безопасност и методи за изпитване на въртележки"

6. БДС EN 1176-6 "Съоръжения за площадки за игра. Част 6: Допълнителни специфични изисквания за безопасност и методи за изпитване на съоръжения за люлеене"

Забележка. Стандартите, дадени в приложението, могат да бъдат обект на преработка, поради което се препоръчва да се ползват последните им издания. При приемането, одобряването и публикуването на нови части от серията стандарти БДС EN 1176 следва да се има предвид, че те са част от списъка на стандартите съгласно приложението.

 ....

Стандартите (не само за съоръженията при площадките за игра) по принцип не са задължителни за прилагане, ОСВЕН АКО не са цитирани в нормативен акт (наредба, закон, местна разпоредба), какъвто е случая с Наредба No. 1 от 12 януари 2009 г., където точно и ясно е казано кои съоръжения се допускат за разполагане при площадките след влизането на наредбата в сила. 

2. Пясъкът СЪЩО е удропоглъщаща настилка, стига да е поставен с необходимата дълбочина на слоя и да се прекопава, почиства и досипва периодично.


Моля не се колебайте да ме безпокоите по всякакви въпроси, свързани с местата за игра.

Поздрави и успех

Ивайло Сиркаров

/ РоСПА- България/


# 141
  • София
  • Мнения: 7 011
Здравейте г-н Сиркаров!

Много добре сте обяснили какви сертификати трябва имат детските площадки. Спящата по напред също е дала подробна информация относно критериите, но възниква един единствен въпрос. Кога? Има ли предвидени срокове за изграждане на детски съоръжения и в кои общини? Виждам, че стандартите са високи, но за съжаление си оставаме само с тях, на дела нищо не е изградено.
 Не могат ли да се намерят спонсори, така както се намират за детските градини и да се задейства процеса?

# 142
  • София
  • Мнения: 6 260
Срокът за привеждането на съществуващите площадки спрямо изискванията е 31.12.2013 г. В наредбата има Раздел II. ”Изисквания при планирането и разполагането на открити площадки за игра”, чл. 6 от който гласи:
Цитат
Чл. 6. (1) Големината и броят на площадките за игра се определят в зависимост от следните показатели:

1. вид на населеното място;


2. демографска структура на населението, като се отчита, че обитателите до 18-годишна възраст са около 18 % от всички обитатели на населеното място или на градската структура (район);


3. брой на жилищните единици в жилищната структура или на територията на населеното място;


4. етажност и гъстота на застрояване на територията;


5. наличие на свободни площи между сградите при условия на съществуваща висока степен на изграденост на територията;


6. брой на очакваните ползватели на териториите за рекреационни дейности.


(2) При отчитане на показателите по ал. 1 площадките за игра могат да се планират, както следва:


1. в парковете и градините в урбанизираните територии, както и в паркове извън урбанизираните територии и в горски паркове;


2. за квартал от жилищна територия в урбанизираните територии (в жилищна група);


3. за устройствена зона в урбанизираната територия;


4. за цялата урбанизирана територия;


5. в територии за рекреационни дейности.


А иначе в писмото си до СО сме предложили да се търси публично-частно партньорство, т. е. спонсорство:

Ето и коректен линк към цитираното в по-предишния пост писмо.  Peace

# 143
  • София
  • Мнения: 7 011
Мерси, Спящата  Hug
Дано все пак още тази година се изградят няколко  Rolling Eyes

# 144
  • София
  • Мнения: 6 260
Дано, ама не го вярвам.  Peace На писмото, както писах, отговор от СО така и не получихме. На заявлението за достъп до обществена информация, на което трябва да отговорят в 14-дневен срок съгласно Закона за достъп до обществена информация, също не отговориха. За площадките в детските заведения по това съдя, че график за тях пък изобщо няма, а отново по нормативна уредба трябваше да има такъв до края на миналата година.  Laughing

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 20:05 от Спящата

# 145
  • Мнения: 1
Много хубава тема! От години се чудя къде мога да заведа децата си да играят в София. Всички градинки в квартала са окупирани от собственици на кучета, които по никакъв начин не се съобразяват с това, че НАШИТЕ деца играят там. Много пъти съм се опитвала да разговарям с тези хора, обяснявам че малкият ми се страхува от кучета, а и не е редно животните да ползват пясъчника пред пързалката за тоалетна. Предлагала съм неведнъж да си поделим пространството в квартала по интереси - собственици на кучета и майки с деца. Срещам ожесточен отпор и никакво желание за комуникация. Ще се радвам ако намеря последователи и мнения как да се преборим с проблема.

# 146
  • София
  • Мнения: 6 260
СНБМ участва в “Консултация за правото на детето да играе”. Повече информация можете да намерите тук.  Peace

# 147
  • Мнения: X
Жалкото е,че в малките градове въобще не мислят за детски площадки.

# 148
  • Мнения: 3 161
Преди време ви бях писала за нашата площадка, изградена от група ентусиазирани родители и съмишленици в ж.к. Белите брези с подкрепата на ЕкоОбщност. Тук можете да видите повече за нея:
http://priateli.info/?p=1319

Следващата събота планираме заключителния етап: къщичка за игра. Следете на сайта ни за информация и можете да се включите в акцията, ако желаете.

Последна редакция: пт, 02 юли 2010, 16:06 от Емем

# 149
  • София
  • Мнения: 1 176

Това в Подуяне искам да го видя с очите си,ама ако може да уточнят от коя страна на реката.Щото то Подуяне е голям ремонт,а знам понеже аз цивея в този район и не съм видяла нищо да направят.Да не говорим,че и в другата тема вече се оплаках,че никой нищо не прави.Писна ми да събираме пари и да ремонтираме и така над 20 години.Искам да ни направят градинката то се е видяло че ние ще си я поддържаме после.Но имаме спешна нужда да ни се смени асфалта,ако искат даже ще им го снимам.Говоря за жк.Х.Димитър и по специално пред блок 79/

Като се замисля,мисля че едната градинка в края на квартала подмениха част от люлките и пооправиха пейките  Peace.Но там е усойно и слънчева светлина не влиза

Общи условия

Активация на акаунт