Има ли държава *приятел на емигрантите*

  • 7 037
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 871
Браво на Канада! Все повече ме кефи! Иначе една позната, живяла в Квебек ми беше разказвала, че там не са особено добре настроени към емигрантите. Лошо впечатление й направило, че не можала да си намери работа, докато не намерила връзка с местен, който да я препоръча.
не съм най-голямата про-Квебе-чка  Crazy, обаче държа да отбележа, че всичко е частен случай ... Трудно се обобщава на база личен опит, особено ако не е лицеприятен за самия теб. Обективността ни убягва сериозно. Прибябвайки до моя личен опит, на хората около мен и познанствата, които имам тук: не знам нито един случай за намерена работа по препоръка, вътрешен човек така да се каже. За сметка на това, в момента ми се налага да наемам хора и колегите ми настояват да интервюирам хора, които са ми препоръчани вече. Все пак никой не ме задължава да наема тези хора, а само да ги извикам на интервю. Сменила съм 4-ма работодатели, всеки път съм ги намирала чрез обява в професионален сайт, интервю. Препоръки са ми искали на интервюто, но само за да проверят информацията. Човешките ресурсии се обаждат на предишните ми работодатели, за да проверят дали ме познават. Толкоз за връзките и наемането на работа. В допълнение да кажа, че най-много имигранти приемат в държавната администрация, има си специални квоти за малцинствата, индианците, ескимосите, латиносите, арабите, негрите и  източно европейците   Joy

# 16
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Не знам за източно европейците, но по закон има квоти за китайците. (смятат ги за малцинство, беше нещо свързано с построяването на железниците и че много от тях са умрели тук).
Фирмите (поне тук) си имат специална система, служител може да те препоръча и ако те харесат и работиш една година, той получава някаква сума.
Тази си работа съм я започнала с препоръки(тук му казват нетуркинг). Обадиха ми се и ми казаха , че имат работа за мен. Естественно е незаконно, но те са му намерили цаката.

# 17
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Мисля,4е Испания беШе "най_приятелската" дьржава в Европа до преди няколко години.В момента неЩата се промениха ,но медицинското обслужване и образованието продьлжават да са безплатни за децата на имигрантите,били те легални или нелегални.

Разлика може би правят кьм латиноамериканците и арабите.Тьй като те са най_много ,и най_малко ги искат за каквото и да е било.
Има доста места кьдето дори не ти се обаждат за среЩа за работа,ако видят,4е си латино или арабин  Thinking.
Много станахме Laughing естранхеросите Joy

# 18
  • Мнения: 801
Как се отнасяме с  емигранти в България? Ако са от запад им целуваме Д, а ако са "чернилки", "дръпнати", "рязани" от юг и изток им бием шута, когато можем. А ако не знаят и български или поне турски, са просто окаяни нещастници.
Винаги сме били приемани учтиво и приятелски в Германия, но когато се върна и имам нещо да свърша във Варненската община се чувствам унижена и разигравана от родните ми общинари, от които получавах единствено отговор "не знам" "питайте там""не знам къде има ксерокс, потърсете наоколо", добре че портиера знаеше всичко, дори това, че не бях за общината, а за ИО, което общинарките не знаеха къде е и ме пратиха до Морско училище #Crazy

От дълги години съм тук и виждам как хората се винаги се стремят ефективно да помогнат на емигрантите, общински центрове, обществени доброволчески организации и църковни организации, работят активно по програми за улеснение на интеграцията и усвояването на езикови знания. Навсякъде има листовки с информация, покани, програми. Познавам десни и донякъде ги разбирам, но проблемът им не са всички чужденци, а тези, които не искат поколения наред да се интегрират. Не сме били дискриминирани и при приемането ни на работа (дори в началото, когато учехме немски). За мен това е най- приятелската страна, но не само към емигрантите, а към човека.

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 03:22 от rila11

# 19
  • Мнения: 520
Гърция бих казала,че определено не е от държавите "приятели не емигрантите"!Въпреки,че децата на емигрантите получават безплатно образование и учебници.Медицинска помощ получават само здравно осигурените лица и техните деца (до 21 години).Гърците са големи националисти и изпитват неприязън към останалите националности,като не се и притесняват да я показват.Отличават се с високо самочувствие.Често можем да говорим и за дискриминация.Естествено имат и доста положителни черти,но това вече е друга тема.Като цяло имат по-висок стандарт на живот,в сравнение с България и всичко им е по-уредено и по-чисто.

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 16:48 от Golden Queen

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз в предния пост посочих на ниво общуване между хората какво е положението. На държавно ниво е по-друго.
Първо има специална политика за приемане на имигранти, на която няма да се спирам. Има няколко категории имигранти:
1. такива, които са дошли по право на произход; 2. такива, които са сключили брак с местен гражданин; 3. т.нар. гастербайтери или "работни мигранти", както им казват тук - това е най-грубото деление, отделно има бежанци и разни особени случаи  Peace

- всяко дете, родено в Израел, има право на социално и здравно осигуряване от държавата
 - при родителите - ако се осигуряват, могат да ползват услугите на здравното осигуряване
 - по принцип има една вратичка в закона, която използват работните мигранти, а тя е, че дори да нямат работна виза, ако жена роди дете тук, нямат право да я гонят докато детето не навърши 18 години - и казват, че някои от тях използват това нещо и раждат деца, за да не ги изгонят, защото това са хора от бедни страни; недоволстващи израелци има по този повод, което не искам да коментирам - просто не искам да им гледам в паницата точно на тази категория хора  Confused
Към тази категория имигранти има предразсъдъци - не толкова отношение "заемат ни работните места", колкото мислене, че това са нискоквалифицирани хора - а реално са (част от тях поне) хора с квалификация, на които им се налага да работят нискоквалифицирана работа... - от Филипините, тайландци, от африканските страни...

И тук има държавни квоти за малцинства, вкл. и имигранти, но сред частните фирми задължени да спазват квотите са само тези, чиито фирми надвишават определена бройка персонал. Има и субсидия на културни центрове  Peace
Специално за хора, дошли по право на произход, има доста облекчения (напр. данъчни облекчения, езиков курс, парична помощ, отпускана ежемесечно и т.н.), но това са само част от имигрантите.

Когато се говори за "използването на социалната система за имигрантите", тук има процеси, които не зная да съществуват на други места и които също са трън в очите на местните. Идват хора "по право на произход", възползват се от системата, която им дава някакви облаги през първите 3 години на имиграция и след това (с малко събрани средства, които обикновено в собствената си държава не могат да съберат) заминават към по-привлекателни държави за имиграция, най-често - Канада. А част от тях си се връщат там, от където са дошли. Но самите израелци не мислят толкова, че вторите са използвали системата, по-скоро приемат, че хората не са се адаптирали, докато тези - преимигриращите в Канада, повече им правят впечатление, в смисъл - към тях може да се срещне негативно отношение.

# 21
  • Мнения: 3 804
мента а, за да бъде приет един човек за имигрант,може ли да не е  евреин или пък да има сключен брак с евреин-например китаец решава да емигрира в Израел заедно с цялото си семейство-ще получили статут на имигрант  newsm78

# 22
  • Мнения: 1 199


Случи ми се днес на опашката в един магазин да чуя коментар на млада жена:*Ей такива като тези тук руснаци и децата им, ги финансираме ние с нашите данъци*


Ето такова нещо ми се струва невъзможно някой нормален да си позволи да каже на обществено място в Канада. Най-малкото от страх да не бъде съден. Иначе не изключвам и някои да си го помислят.
Имаше тук неотдавна един случай с арабин, който пращал безуспешно СВ-то си с арабското си име в някаква компания. Никакъв отговор. След това обаче беше пратил същото СВ, но с типично квебекско име, в същата компания, и веднага беше получил покана за интервю. Беше успял да ги осъди между другото. Така че ако има някаква дискриминация, тя не е явна. Предполагам че на арабите им е по-трудно, особено ако жените решат да се забраждат. Това местните просто не могат да го разберат.

# 23
  • T"A
  • Мнения: 2 515
мента а, за да бъде приет един човек за имигрант,може ли да не е  евреин или пък да има сключен брак с евреин-например китаец решава да емигрира в Израел заедно с цялото си семейство-ще получили статут на имигрант  newsm78

Първо, такива идват с работна виза и, макар и доста трудно, някои от тях успяват да се уредят за по-дълго. Това означава, че жената е родила дете тук, то може да получи право на гражданство и покрай него и тя остава (но може да я изгонят, когато детето навърши 18, т.е. тя ще живее на работна виза). Иначе няма начин да имигрира с цялото си семейство.

Второ, за имигранти, дошли по право на сключен брак с местен гражданин, няма изискване този израелски гражданин да е евреин (имахме съфорумка, която пишеше и в арабската тема, ако помниш - като пример го давам, иначе тя би разказала най-добре, ако има желание). Имах и съученичка, родена в Йордания и дошла тук заради сключен брак с местен гражданин, неевреин, и бяха отворили стандартна процедура за придобиване на лична карта...

Но не се приемат имигранти от държави, с които няма мирно споразумение. Това се беше превърнало в голям проблем покрай бежанците от Дарфур, които идват от т. нар. вражеска територия (Судан в случая), и които се задържат в страната, благодарение на неправителствени социални организации, които правят усилия да се спазват правата им и да им се дава подслон.
Това са много специфични неща, които са свързани и с положението на сигурност в страната, и надали може да се търси техен аналог в друга държава (както и не може да се намери аналог с това положение за сигурност). По-горе засегнах по-универсалните проблеми на имигрантите, такива, каквито могат да се сравнят и с други държави  Peace

# 24
  • Мнения: 3 804
мента аз ли криво зададох въпроса ,ти ли криво ме разбра   newsm78 Mr. Green

Знам ,че от арабска държвата едва ли някой ще се втурне да емигрира при вас-та въпроса ми беше,по принцип ако нанякой му скимне да емигрира при вас -та било той австралиец или японец или ако щеш марсианец-дали ма право,както наприремр хората емигрират в САщ или Канада
 Да задам този  въпрос  ме подтикна това

Мога да кажа, че Израел е държава с много емигранти и в повечето случаи се отнасят добре с тях.

# 25
  • T"A
  • Мнения: 2 515
мента аз ли криво зададох въпроса ,ти ли криво ме разбра   newsm78 Mr. Green

Знам ,че от арабска държвата едва ли някой ще се втурне да емигрира при вас-та въпроса ми беше,по принцип ако нанякой му скимне да емигрира при вас -та било той австралиец или японец или ако щеш марсианец-дали ма право,както наприремр хората емигрират в САщ или Канада
 Да задам този  въпрос  ме подтикна това

Мога да кажа, че Израел е държава с много емигранти и в повечето случаи се отнасят добре с тях.

Ами, аз обясних случая с китайката, за който ме пита. В САЩ и в Канада не може да се имигрира  просто ей така, защото на някой му е скимнало.  Rolling Eyes
Израел няма точкова система, като в Канада, въпреки че има призиви да се създаде нещо подобно, опитвали са се да го вкарат в обсъжданията на местния парламент. Няма и лотария, каквато има в САЩ, американско гражданство не се придобива толкова лесно (то и туристическа виза не дават лесно на всеки). Но гастербайтерите и незаконно пребиваващи имигранти, каквите има в САЩ и в Европа, има и тук.

А Тали, предполагам, е имала предвид категорията на имигранти "по произход", които са най-многобройната категория. Но те са си имигранти във всеки един смисъл на думата, За тях също обясних какво им е положението.

# 26
  • Мнения: 1 199
Аз лично намерих отговора на въпроса на Мързел още в предишния постинг на Мента.
Само искам да уточня, че Канада въпреки че приема имигранти по точковата система, т.е. след подбор, приема и бежанци, които по принцип получават статут на постоянни граждани и по-късно и гражданство, и когато бежанците получат статут на постоянни граждани, приема и членовете на техните семейства без да ги подлага на никакви изисквания за образование, знание на език и т. н. Така че не всички "чужденци" са подбирани по високи критерии. Мисля че същото се отнася и за Австралия и Нова Зеландия. По принцип са малко страните с отворена имиграционна система, дори когато трябва да се отговаря на някакви изисквания. В много страни човек не може да имигрира открито по никакъв начин, без значение на какви критерии отговаря.

# 27
  • T"A
  • Мнения: 2 515
приема и бежанци, които по принцип получават статут на постоянни граждани и по-късно и гражданство, и когато бежанците получат статут на постоянни граждани, приема и членовете на техните семейства без да ги подлага на никакви изисквания за образование, знание на език и т. н.

Това го има и тук, зная напр. за бежанци от Ливан. Но бежански статут не се получава никак лесно.  Confused

# 28
  • Мнения: 5 710
Канда приема бежанци? От къде?

# 29
  • Мнения: 3 804


Това го има и тук, зная напр. за бежанци от Ливан. Но бежански статут не се получава никак лесно.  Confused



Бежанците от Ливан  не са ли маронити  newsm78 и то доколкото знам голяма изселническа вълна имаше преди 9 години-когато се изтеглихте от южен Ливан  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт