Има ли държава *приятел на емигрантите*

  • 7 047
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 710
А как стои в-са за емигрантите в арабските страни, мързел?
Как взимат гражданство, например в Бахрейн. Аз съм чувала, че в тези страни, ако не си роден там, нямаш шансове за гражданство, предимно с работни визи ги приемат.Разкажи, приятели ли са на емигрантите? Ако реша да емигрирам някъде в гълфа какво трябва да направя ( ако нямам работа предварително) - е така отивам и решавам да остана:)

# 31
  • Мнения: 3 804
За страните от Залива не знам,но сирийско гражданство се получава или по произход-но,само по линия на бащата ,когато  майката е сирийка децата получават гражданството на бащата.Познавам едно семейство майката е сирийка  ,бащата палестинец-децата са родени в БГ-но,са с БГ гражданство защото не могат да получат палестинско гражданство.

Другият начин е чрез брак,но  първо се получава постоянно пребиваване-автоматично ,а след 10 години и гражданство.

За третата категория -тук нещата са по сложни,отказва се само гражданство на палестинците-но, те се ползват със същите права като местните , пък и те самите не се натискат за сирийско гражданство -защото все още се  надяват ,че ще им се създаде държава и ще се върнат по домовете си -пазят документи за имотите си ,ключове от къщите които са напуснали. Останалите с арабски произход-алжирци,мароканци -преселили се тук още в началото на миналият век имат право да изберът едно от 2те гражданства.
Турците - има доста ,останали от времето преди освобождението-който иска си запазва турското гражданство ,който иска го сменя-но,понеже пак са с равни права като местните повечето предпочитат да си останат с турско гражданство-така момчетата не ходят в казарма . Mr. Green

Както и преди писах-тук има над 3 000 000 милиона иракчани,много суданци и сомалийци-те са със статут на бежанци.

# 32
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бежанците от Ливан  не са ли маронити  newsm78 и то доколкото знам голяма изселническа вълна имаше преди 9 години-когато се изтеглихте от южен Ливан  newsm78

Не знам изцяло какъв е етническият им състав, има и друзи, и шии, не мисля, че са еднородна група. Те самите като група се наричат южноливанци. Мисля, че мнозинството са християни, но аз съм имала контакт само с един от тях - беше мюсюлманин.  Peace
Предимно от този период са - изтеглянето на Израел от Ливан.

Аз лично ... не съм се изтегляла от там, не съм участвала в тези процеси  Laughing (това - по повод писането във второ лице, мн.ч. "когато се изтеглихте")

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 11:11 от Mentha

# 33
  • Мнения: 991
не съм най-голямата про-Квебе-чка  Crazy, обаче държа да отбележа, че всичко е частен случай ... Трудно се обобщава на база личен опит, особено ако не е лицеприятен за самия теб. Обективността ни убягва сериозно.
Абсолютно съм съгласна. Всъщност даже съм се объркала за мястото, от което се оплака тази моя позната. Ставало е дума за Отава.

# 34
  • Мнения: 289
При нас има голям неприязън към турци и мароканци ,дори и мъжа ми не ги харесва ,но това е защото не работят и тн. Аз се бъхтя като луда ,а те от социални взимат двойно повече. На една мацка и казах колко взимам гордо ,гордо и тя ми вика ..... а аз еди колко си от социални  Shocked
Неприазъм към мен ,че съм българка няма логика да има ,защото съм една единствена тук. Има поляци , италианци ,китайци няма към тях неприязъм ,просто другите групи са милиони.

# 35
  • Мнения: 494
И аз да се включа от Австралия  Simple Smile Според мен това е държавата най- гилям приятел на емигрантите  Laughing Тук всички са емигранти. Дори и тези, които са "австралийци", знаят, че са да кажем 2-3-то поколение австралийци, знаят от къде, как и защо са дошли техните родители, баби и дядовци и са много толерантни.

# 36
  • Мнения: 1 860
Официално няма неприязън, иначе ако си позволиш да кажеш нещо на расистка основа, може да си докараш много проблеми. Мисля, че ЮК като цяло е доста толерантна към емигрантите. Почти всякаква информация от институции, може да се изисква написана на друг език. Арабски, полски, руски, румънски и т.н. Аз живея на малко място на един от Шотландските острови и тук безработицата не беше проблем, докато не ни удари кризата по Коледа. Може да кандидатсваш за бенефитс, всякакви (не е за вярване направо по толко точки може да се впишеш), но разбира се трябва да имаш статут за пребиваване в страната. Като цяло общото ми впечатление е, има повече местни които ги мързи и предпочитат да стоят на помощи отколкото емигранти.

# 37
  • Мнения: 3 804

Аз лично ... не съм се изтегляла от там, не съм участвала в тези процеси  Laughing (това - по повод писането във втори род, мн.ч. "когато се изтеглихте")

 Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Извинявам  се -нито термина изтегляне беше правилен,нито мн.число  Peace

# 38
  • Мнения: 1 473
Пепеляшка, според мен трябва да се прави разлика между мнението на една жена, била тя и германка и на държавата Германия. Докато живеехме в Германия и работехме там, аз също съм си казвала, но на ум, защо се допуска да идват чужденци от някои арабски държави, да им се подпомага интеграцията, а след това децата им да слагат бомби във влаковете.
Но държавата  Германия, няма и не провежда политика срещу чужденците, но и не е емигрантска държава като Канада. Няма програми за събиране на точки, на базата на които да ти дадат разрешително да живееш в Германия. Това, че някой е неграмотен и чува някакъв език и решава, че е руски, само говори зле за този човек.
Друг въпрос е, че всеки родител, ако мисли за бъдещето на детето си, трябва да стимулира изучаването на езика, в дадената държава и да се възползва от възможностите които има, за да може детето му да се развива, а не да бъде изолирано.
Ако аз имам план да живея в Германия, освен това имам и гражданство, а детето ми не знае езика, как ще се учи то, как ще се развива? Така или иначе винаги съществува възможността детето да бъде обиждано, защото родителите му са чужденци, пък било то и с немски паспорти, но това може да се случи навсякъде, дори в България. Ако се върна в България, а детето ми не знае български, то в училище, ще има същите трудности, каквито в Германия, ако не знае немски.
Май всичко зависли от каква страна ще го погледнем.

# 39
  • Мнения: 1 473
Сетих се да допълня, че самите германци не са единодушни в чувствата си едни към други. По ред причини, западните германци, все още чувстват превъзходство  над  източните. Плащането на данъка за подпомагане на Изтока все повече им тежи и го намират за неправилно, тези пари да се наливат там, когато нуждата при тях все побвече нараства. И тези впечатления съм ги добила, от контакта си с иначе сериозни, интелигентни хора, които съвсем не са крайно десни. Просто годините разделение си казват думата и днес.

# 40
  • Мнения: 6 390
В Европа няма приятелска държава за емигранти, тук е голям шовинизъм... по скоро някъде към Канада, Америка, Австралия, НЗ - там където е пълно с емигранти

# 41
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Лично не съм се сблъсквала с антиемигрантски настроения. Даже напротив, като знаят, че съм чужденка, местните много ми помагат със съвети и идеи, за неща от тяхното ежедневия, които ме затрудняват. Синът имаше в училище специален учител, който идваше да го обучава на английски, щерката в самата градина има учителка, обучена да работи с деца със затруднения в говора или на които първия език не е английски. Съвсем от скоро са я взели тази учителка, защото до преди 2-3 години не са имали нито едно чужденче в градината, но миналата година бяха 3, тази 4, увеличават се  Crazy Тази година обучават втора такава учителка. Рядко ползвам български с децата си, когато сме с местни, но понякога прибягвам и те много се радват, че поддържаме българския език в семейството ни. Считат го за голям плюс, детето свободно да може да превключва от английски на друг език  Grinning Предполагам, че и тук има антиемигрантски настроени хора, но рядко биха го демонстрирали открито.
Аз лично си мисля точно като Eli_cz, че е най-лесно да си емигрант в Канада, Щатите и Австралия.

# 42
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
В Европа няма приятелска държава за емигранти, тук е голям шовинизъм... по скоро някъде към Канада, Америка, Австралия, НЗ - там където е пълно с емигранти

И на мен така ми се струва  Thinking Имиграционната политика е по-скоро за подпомагане интеграцията на имигрантите в съответната страна, отколкото стимулиране на идентичността им. Още повече, че като причина за масовата имиграция в Европа е най-често желанието за бързи пари в някои отрасли на икономиката, където владеенето на езика не е от първостепенна важност - затова е и масовата имиграция в Испания, Италия и Гърция. Този тип имигранти не се интегрират, защото болшинството от тях предвиждат кратък престой. Съответно държавата няма специални програми за тях - те идват да изработят някое евро, тя има нужда от евтина раб.ръка = пито-платено. В повечето случаи ги смятат малко за хора "втора ръка", а напоследък и открито се обявяват против тях, защото заради кризата сега са безработни, но пък ако са работили легално имат право на обезщетения, а на местните не им се дават пари.
Другата група имигранти са тези, които отиват да учат. За тях вече има много програми, курсове, разменни начала, стипендии. А и после им се предлага и възможността да останат на работа там като специалисти. В този случай между тях и "местния абориген" няма разлика и никой не ги гледа накриво.

Испания няма програма за привличане на имигранти. Има си достатъчно, чак в излишък  Laughing.
В Швейцария също. Е, ако си специалист и те поканят на работа, те приемат с отворени обятия. Но пък пазара на труда е защитен - ако за едно работно място кандидатстват швейцарец и чужденец, винаги се дава на швейцареца. Общо взето за имигранта остават трохите, затова и няма антиимигрантски настроения.

# 43
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Вес, вярно ли е, че има напоследък недоволстване срещу намножилите се германски гастарбайтери по вашите земи? Чух преди време такива коментари по ТВ..
Ето това е също едно от е/имигрантските неща, които не разбирам. Значи кадърните германци се измъкват по чужбината, за да печелят по-добре, после тук реват, че не им стигат специалисти и *внасят* от вън. И на местните безработни пак не им изнася...но и не искат да работят за по-малка заплата, за която пък чужденец веднага се навива. Thinking

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Вес, вярно ли е, че има напоследък недоволстване срещу намножилите се германски гастарбайтери по вашите земи? Чух преди време такива коментари по ТВ..
Ето това е също едно от е/имигрантските неща, които не разбирам. Значи кадърните германци се измъкват по чужбината, за да печелят по-добре, после тук реват, че не им стигат специалисти и *внасят* от вън. И на местните безработни пак не им изнася...но и не искат да работят за по-малка заплата, за която пък чужденец веднага се навива. Thinking

Пепе,не съм Вес ама да кажа,понеже слуШах скоро коментари по Швейц.радио. СтаваШе дума то4но за немски специалисти,които работят в ЦЮрих и зоната като преподаватели, лекари и даже в някои редки слу4аи и във федералната администрация. Заплати,които полу4ават в сравнение със сънародниците им,работеЩи в Германия са по4ти двойно по-големи. Цифрите ме впе4атлиха: споменаваШе се,4е през 2000та година т.нар германски емигранти там са били около 2000 а днес наброяват някъде към 30 000 и обЩо около 250 000 за цяла Швейцария. Crazy Wink
Швейцарците са с много смесени 4увства спрямо т.нар.немско наШествие ,заЩото според тях това повиШавало донякъде местната безработица и тази сред младите хора. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт