Франция - ваканция! (22)

  • 19 290
  • 300
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 80
Марú, на различна цена са билетите ,с билет от първа-трета зона не можеш да отидеш до шеста например

Нещо подобно подозирах и аз, но проблемът е че не знам френски и не ми е ясно как ще разбера в коя зона отивам, колко трябва да платя и как ще позная, че съм взела правилните билети. Така също ако хвана метро от 10-ти до 14-ти район, а оттам до Версай, колко и какви билети трябва да приготвя?
И карнетите от 10 билета само от 1-3 зона ли важат?
Извинете безкрайните ми въпроси, но за пръв път ще пътувам с детето и много се притеснявам.
Благодаря ви за отговорите   bouquet

# 286
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 799
Привет и от мен!
Тъкмо да запълним темата покрай рантре-то  Grinning
Мистикова, и аз се чудя как си пропуснала почивната сряда - готви се, така е до колежа! Определено вашето кметство са виновни за ситуацията с кантината и гардерито - те са под егидата на кметството. Отиваш и разпердушинваш Service scolaire et periscolaire (или еквивалента му), защото те би трябвало да се занимават с обработката на документите. Питай ги и за документите за изчисляване на косион фамилиал, според който се определя тарифата, която плащаш за стола.
Иначе за срядата е едно голямо безумие. Камбанката е на сантр де лоазир сряда и през ваканциите (записванията за тях, както и за гардерито сутрин и вечер също са към кметството).

Летисия, много неприятно с багажа! Дано бързо да се намери и да ви го възстановят!

Коокай, на сватбата попаднахме по простата причина, че с младоженеца се познавам още от идването ми във Франция (преди 11 години  ooooh!) - той тъкмо си приключваше дисертацията, когато аз я почвах  Grinning. После в същия екип дойде и булката (преди 5 години)  Grinning - оттам ги познавам и двамата.
Иначе сарито не беше скъпо (за френските стандарти) - 30 евро, но имаше и за по над 100 - целите бродирани, инкрустрирани с камъни и т.н., но аз не исках да влагам голяма сума в нещо, което ще облека само веднъж (по тая логика, нямах и сватбена рокля на моята сватба  Laughing). Лелята на булката за всяка церемония беше с различен тоалет, кой от кой по-разкошни, единият дори с бродерии, изобразяващи Шива (Закрилника), както и майка и. Мъжките костюми бяха в същия ценови диапазон, а костюмът на Камбанката (дето го шиха по поръчка, излезе под 10 евро, заедно с плата).
Авторът, който споменаваш, не го познавам. Ще трябва да видя какво казват в Амазон по въпроса  Grinning
За блога, ако се реша да правя такъв, той по-скоро ще е с манджи, отколокот с философски разсъждения (те ми се удават по-малко)... но още претеглям "за" и "против"  Laughing

Мария, дано на Гого му стане по-лесно в матернела.  Hug

Самурайка, за дипломите мога да изпиша доста (както и няколко други момичета)  Grinning. По мои данни, Франция не признава еквивалент на чуждестранни дипломи - т.е. българска магистърска степен не може да бъде приравнена на френска такава - ще те пратят да си "доучваш". Иначе можеш да си изкараш (с малко търпение и вложени средства  Wink), еквивалент на образователно ниво (моя милост има официална атестация, че съм изкарала 8 години в българското висше образование). Ако решиш да търсиш работа, бих ти препоръчала да изкараш някакви курсове тук - работодателите в повечето случаи си искат родното - на хвърчащо листче да е, френско да е...  Laughing
(аз пък си мисля, ако някой ден реша/бъда принудена, да си сменя квалификацията, да изкарам тапия за сладкарство и да си отворя салон де те, сладкарница, един вид  Wink)

Маpù, работата със зоните е следната - самият Париж се води зона 1-2. После започват едни концентрични кръгове, все по-отдалечаващи се от него. в сайта, който ти даде Мария К., като кликнеш на Plan Interactif, ти излиза карта, където се редуват по-тъмно и по-светло жълти кръгове (с номера към десния край) - това са зоните. Например, Версай (замъкът), спирка Versailles Rive Gauche (Chateau de Versailles) - търси го леко на югозапад, на линията RER-С5, е в 4та зона, а Дисни (на изток, на RER- А4, спирка Marne La Valée-Chessy) е в 5-та. В самия Париж, с един билет на метрото (зони 1-2), можеш да пътуваш по които и да е линии и да сменяш колкото си искаш, но без да излизаш над земята. Същото важи и за РЕРа в рамките на Париж. В автобусите - при всяко прекачване пускаш нов билет (пускат се в едни машинки, до гърба на шофьора). Аз бих ти препоръчала, ако ще стоите основно в Париж, да си вземете 5дневна карта тип Paris Visite зона 1-3, с която може да обикаляте цял Париж, да отидете до Дефанс, например, а ако искате да отидете до Версай или Дисни, да си вземете билет само до там, от която и да е гара. Даже можете да спрете на гара в зона 3, например Viroflay Rive Gauche (2 гари преди Versailles Rive gauche), да излезете във фоайето на гарата, да си купите билет само за отсечката Вирофле-Версай и да влезете отново и да вземете следващия влак. Тази процедура ще ви излезе малко по-евтина, отколкото ако вземете билет Париж-Версай, но ще загубите време при купуването на новите билети и смяната на влаковете, кактои покрай това, че ще трябва да излезете от гарата и да влезете отново с другия билет.

Стана ли вече време за нова тема, или бяха до 25 страници?

# 287
  • Мнения: 1 194
мистик, много шоково рантре HugЗа срядата-има във всеки град( в страсбург няма как да липсва) центрове -centre aéré, centre de loisir i tn . Записва се в същият този отдел в кметството. По принцип , ако работиш, няма как да ти откажат. Срещни се с кмета или неговия аджоан по училищните въпроси. На въпроса ти-нашите ги гледа баба им в сряда, тя ги взема в 16,30. Ако я няма-в центъра в сряда(той всъщност е в сградата на градината, само хората са други), на гардери след 16,30...

Ето адресите , които намерих в сайта на Страсбург, ако не си имала нерви да ги търсиш:

Centres de loisirs
Ces établissements accueillent les enfants scolarisés pendant les périodes de congés scolaires, les mercredis et pour certains, après l’école.

Centre de loisirs maternel municipal Ariane
Directrice : Mme Jocelyne BAUMHAUER
Adresse : 3 rue R. Garros
Tél. : 03 88 40 06 91
Courriel : jocelyne.baumhauer@cus-strasbourg.net
De 3 à 6 ans
Horaires : de 13h à 17h3 les mercredis 9h-12h / 13h-17h30 pendant les congés scolaires sans restauration

Centre de loisirs municipal Neuhof A
Directrice : M. Serge BOELLINGER
Adresse : 2 rue Welsch
Tél. : 03 88 40 36 85
Courriel : serge.boellinger@cus-strasbourg.net
De 3 à 6 ans
Horaires : de 7h45 à 18h15 avec restauration les mercredis et congés scolaires

Centre de loisirs associatif "Restaurant Garderie"
Directrice : Mme Christine BIRCKEL
Adresse : 5/7 rue de hautefort
Tél. : 03 88 79 25 84
Courriel : serge.boellinger@cus-strasbourg.net
De 2 à 12 ans
Horaires : lundis, mardis, jeudis et vendredis de 6h30 à 8h30 et de 16h à 19h ; les mercredis et congés scolaires de 6h30 à 19h

Centre socioculturel
Adresse : 11 rue A Becker
Tél. : 03 88 39 09 00
De 4 à 6 ans
De 8h à 17h avec restauration

 
LAPE - Lieux d’accueil Parents-Enfants
Ils accueillent les enfants de 2 mois à 6 ans accompagnés d’un parent ou d’une assistante maternelle.
LAPE municipal La passerelleDirectrice : Mme Joëlle HUGUENEL
Adresse : 3 rue R. Garros
Tél. : 03 88 44 21 85
Courriel : joelle.huguenel@cus-strasbourg.net
Accueil les après-midi de 13h30 à 17h30
LAPE municipal Le Jardin MagiqueDirectrice : Mme Michèle LINSIG
Adresse : 8 allée des déportés
Tél. : 03 88 40 01 20
Courriel : michele.linsig@cus-strasbourg.net
Accueil les après-midi de 13h30 à 17h30

 
Ludothèque

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 23:33 от Мария К.

# 288
# 289
  • Мнения: 1 194
Мари, исках да добавя, че Билетите важат за 1 и 2 зона само, до трета с тях не можеш да ходиш... Confused За мен по-изгоден вариант е карта, билетите летят бързо.
Лек ден на всички!

# 290
  • Мнения: 80
Мари, исках да добавя, че Билетите важат за 1 и 2 зона само, до трета с тях не можеш да ходиш... Confused За мен по-изгоден вариант е карта, билетите летят бързо.
Лек ден на всички!

  bouquet

И аз предпочитам карта, че да не се налага да мисля за билети, таксуване и т. н. Обаче не знам картите в Париж трябва ли да се валиидрат при всяко качване или не.

# 291
  • Мнения: 1 224
Мистик - много кофти ситуация!Но напълно илюстрира моите опасения относно професионалното ми поприще.Системата тук е...да го кажем "сложна".С две деца– домашни, активитета,някоя и друга хрема,прословутите сряди - е не става без баба или нуну.И понеже първото не е опция при нас, остава нунуто.Да, ама аз сигурно и колкото едно нуну заплата няма да взимам  ooooh!
Другия въпрос е бюрокрацията - направо ми се е взел акъла!!!Почти година сме тука - мъжа ми си получи най-сетне карт витала, аз още не.Всяка седмица получавам любезни писъмца да изпратя това или онова (случи се да ми върат документ, да поискат друг, после да си поискат пак върнатия  Shocked ) и още не съм се добрала до заветната карта.Рембурсването на медицинските ни разходи също е одисея - тук рецепта нямало, там винетки нямало...Плащаме цяла година медицински застраховки, плащаме си като попове при докторите и не се знае кога ще си получим парите!От ла редута си купихме лампа - дойде счупена, върнахме я - сега не се знае изобщо къде е - казват че са ми я изпратили на дата, на която реле колито е било затворено - нито редутковците, нито реле колито знаят къде е тъпата лампа, не мога да си получа нито парите нито нова  ooooh! Пет писма до банката трябваше да изпратим докато загреят, че адреса ни е сменен!
Как се справяте вие хора!Аз почвам да  Crazy ...Харесва ми житейската философия на французите, харесва ми страната, но май да си турист е по-приятно...вече почваме да чудим дали беше добра идея да се преместим тук, но ни е страх а си го признаем
Роца - на мъжа ми му казаха че не е достатъчно квалифициран за университетски преподавател с японски докторат, години стаж в японски университет като преподавател и още няколко в японски институт!Аз за к'во да се боря братче!А това с ресторантчето-сладкарницата и т.н. занаяти е много блазнеща идея, най ми харесва че е универсална, че милото вече подмята следващи дестинации за обитаване ... Rolling Eyes Това е и японската мечта - служителите във фирми си мечтаят да зарежат офиса и да захванат някакъв занаят - на това му се казва "дацусара" и е мечтата на средностатистическия японец Peace

# 292
  • Мнения: X
Чета ви, не мога да ви оставя. Не се включвам, че вече сме далеч от Франция, но спомените ни са топли все още, горещи направо.

Да. Бюрокрацията, сложния начин по който стават нещата, прехвърлянето на топката между служители и инстанции, чакането и НЕпоемането на отговорност, лошата организация в матернела, стреса при най-малките, трудната професионална реализация за жената с деца - са една част от причините, заради които решихме, че Франция не е нашето място. Разбира се, има доста неща, които ни липсват. Големия избор на хубава и качествена храна, финансовите облекчения за семейства с 2-3 деца, мекия климат, красивите Алпи.... май е това.

Засега добре смазаната и работеща немска бюрократична машина не се е изложила. Всичко става бързо, лесно и веднага. Стига да играеш по правилата, проблеми никакви. Българските дипломи се признават, пребориш ли езика- работа ще се намери. Е, данъците са доста високи, местата в градините са кът, но пълно щастие няма. Грижат се за интеграцияtа на чужденците с доста голям успех. След 10 дена започвам курс по немски, а докато уча ще ми гледат децата безплатно, цените на курса са символични.

Не искам с това да обидя пишещите в темата. Просто се опитвам да дам нашата гледна точка, много опростено разбира се.
Франция винаги ще остане в сърцата ни. Там заченахме децата си, родихме едно от тях, повече от 5 години от живота ни минаха там. Бяхме щастливи. Просто преценихме, че бъдещето на децата ни и нашето е по-добре да градим другаде.
При нас, докато преборим бюрократичната машина и влезем в час със системата, отне около 2 години във Франция и само 3-4 месеца в Германия.

Успех с боренето на проблемите, на всички ви !

# 293
  • Мнения: 1 194
Здравейте! Сбъдваща, радвам се , че се сещаш за нас! Мнението ти винаги ми е било интересно, надявам се ,не се съмняваш.
На нас , честно, Франция като "система" започва сериозно да ни дразни Confused. Само че на сегашния етап няма никакъв начин(нито сили или желание ) да сменим страната. Връщането в България също не е на дневен ред.Опитваме се да намерим положителните страни на пребиваването ни тук.
самурайка...как се справяме? Не знам дали редовият човек може да обори френската машина. Просто след години търпение и нерви успява да получи всички карти, да започне да схваща как функционират нещата или поне от къде и как да се информира, регистрират го в множество база данни, почват да му вземат редовно пари както и да му рамбурсират такива и неусетно става част от същата тази машина.  Проблемите стават доста по-малко, но винаги има изцепки и бъг-ове. Ето днес реализирах, че не сме получили авито за данъците, а се плащат най-късно другата седмица. Явно пак сме изпаднали зад борда? Joy Вие, другите получихте ли заветното ави? Да няма промяна в календара тази година?
мистик , какво ново на вашия фронт?

# 294
  • Мнения: 847
Здравейте и от мен , и аз да се разпи6а.
Летиция много неприятна преживявание с полетите и куфарите ... ooooh!
Мистик , какво да ти кажа ....аз се възму6тавах миналата година от френската образователна система ....ама в темата вси4ки бяха без проблеми ...
На6ият матернел е просто ужасен,имам 4увство ,4е госпожите ги мързи да работят.
Та на6ето рентре как мина - отидохме в 14 4аса(всяка група ,я викаха определен 4ас) ,ние нали ве4е сме средна група бяхме следобяд...Децата нямаха търпение .Да се видят с другар4етата си и да по4нат у4или6те ....и какво ,цялата дандания то4но за един 4ас....Другият ден - сряда - ми няма у4или6те ,тъпо ,и необяснимо за6то...поне за мен.Няма гардери,нито центр аере...Има ,но няма места ....и се намира на майната си ....На първия у4ебен ден ни казват - идете в кметството да запи6итете детето за кантина и за занималнята след 17 ....аз се у4удвам ,4е трябва отново да ги записваме,но изпълняваме 4инно ...отиваме в кметството - и от там ни казват ,4е ставало автомати4но ....и аз така си и мислех де...ама госпожата каза.... Whistling....За кантина- това с билетите го има в някой области ...при нас кантина се из4ислява на база на доходите и коефицента както Роца е казала ....но знам от други майки ,4е имат тикет ...но 200евро е много ....ние пла6таме за месеца 40 горе долу....Та системата е една одисея...не се оставяй да те ма4кат ,а си търси правата ,4е ина4е 6те стане прехвърляне на вина без резултат...
Добре,4е имам възможността да ги гледам в сряда ,но съм си обе6тала ,4е ако съм във Фр-я  за по нататък , децата ми 6те ходят в 4астни у4или6та -поне да знам за6то пла6там .
Сбъдва6та ,завиждам ти (благородно  Hug)....немската система явно действа по-добре от френската , а това за дипломите е просто супер ...Имам въпрос - ако ти е призната дипломата в Германия, дали после франсетата 6те я признаят на база германско признаване.... Thinking
Самурайка- моята здравна карта я правиха 4 пъти ...е и 4 пъти не ми написаха името грамотно ...носих какви ли не документи ...има хора с какви ли не по-сложни имена от моето , и накрая така си останах с последната 4 с объркано име ...писна ми да се разправям ...проблем става като си правя изследвания(което не се слу4ва 4есто ,но когато бях бременна Да....)....
Сега се сетих един друг куриоз - при първата ми бременност , то4но преди раждането ми взеха кръв ,и ме питаха дали имам карта за кръвна група.Казвам Да ,и я показвам ...само ,4е на картата съм с моето си име,не по мъж...и те -о,ама трябва да ви направим друга с име по мъж,казах ок ...и след като родих си я полу4их , пак по-съ6тия на4ин изписана с моето си име ,не с това на мъжа ми ... Joy та сега си имам две...
Сега някой да не се засегне - има и положителни страни .. след време свиква6 и ве4е ни6то не ти прави впе4атление . Grinning
Мария К,да отдавна полу4ихме авито ,но ние не пла6таме .
Роца , има много блогове, даже и в БГ - доста е разпространено ,а кулинарни има страхотни .Мисля 4е ,6те успее6 да направи6 един успе6ен блог.
Хайде до скоро от мен ,  Hug  bouquet

# 295
  • Мнения: 66
Здравейте и от мен, драскам два реда набързо, май всички сме на едно мнение за това как се случват нещата във Франция, добре че е половинчо аз нямаше да издържа това размотаване  Thinking карт витал получих много бързо за 3 седмици, но пък си имам проблеми с карт де сежур, не че ми е спешна, ама се дразня че ме препращат насам натам, и накрая излиза че или трябва да си студент или да работиш с договор за да ти издадат, между другото Мария К. това ави за данъците го получихме още миналата седмица и по този повод дочух едно полезно френско хрумване, когато си студент може част от парите за данъка да използваш за нещо свързано с ученето, предподавателите и те така, та няма да откажа нов лаптоп вместо данъка, да сте чували нещо такова, че се колебая дали да питам въобще в тая служба  newsm78 бон кураж на всички, и успешно справяне със следваканционните изненади  Hug

# 296
  • Мнения: 2 907
Ехо, как сме мадами? Аз съм си вкъщи, нали е сряда  Laughing
До другата сряда би трябвало нещата да са потръгнали и детето да ходи на гардери.
Мале Мария, мерси за инфото, аз исках да ходи в самата градина на гардери, другите адреси, които си дала са в крайни квартали, които са ми на по 10км оттук. Но ако пак се появи някаква пречка, ще трябва да им звънна все пак за място в с.аерé.
Роцо нали обясних бе душа, от една година ходи детето на градина, от 8 до 18 целоседмично, срядата никога не е била почивна. Как да се сетя, че матернелът, който е също градина ще почива в сряда. Иначе много добре знам за училищата, и в колеж и в лицей съм била ученичка.
Спомням си за рантрéто на Мамбата, само че тогава бях далеч от тази действителност. Даже хвалех нашата градина, която сега ми се вижда като перфектна в сравнение с матернела.

Самурайке, напълно познато. Една година пращах по този начин на здравната каса документ след документ, докато накрая ги изгубиха всичките наведнъж. След 3 писма за промяна на моминското ми име, банката все още ми праща на старото име, което вече не съществува на пощ. кутия.
Мъжът ти японец ли е?

От друга страна се благодаря, че точно днес съм вкъщи. От вчера следобед имам гастро, за първи път през живота ми! Винаги съм мислила, че гастрото е главно разтройство, а то таквиз болки в целия корем, че лошо да ти стане, нощта беше тежка.

Чумбе, все забравям да изкажа съжаление за фестивала. Как така ви излъга мерито бе? Всичко беше организирано, това е скандално!

Кой ще пуска нова тема. В новата ще ви разправям как станах жертва на тормоз по телефона.

Летициа, сега едва прочетох поста ти. Шокиращо е това, което описваш. Дано се намери твоят багаж!

Последна редакция: ср, 09 сеп 2009, 10:16 от mystic

# 297
  • Мнения: 1 224
Летиция дано се оправите с багажа.Но италианците са известни с губенето на багаж.Твоята история ми напомни моето пристигане - през Рим за мой ужас.Точно се натоварихме на самолета и всичко замря - седим, не мърдаме, гледам на вън - също нищо не мърда - запрели багажни колички, товарачни ленти - всичко.До нас беше кацнал един самолет и с очите си видях как един от пилотите се набра на мускули и се метна в багажното за да свали...къфарите на екипажа.Тъкмо почвам да си търкам невярвящо очите и мистерията се изЯсни - стачка на хамалите.Самолета излетя а аз с тъга изгледах купчинката багаж която остана на пистата да си седи, розовия ми куфар се подаваше леко в ляво...Пристигнах си без нито един от 5те куфара - всичките мои и на децата дрехи - с бебе на 3 месеца!!! ooooh!За около децетина дена пристигаха един по един, накрая всичките дойдоха.Кураж!
Сбъдваща точно за теб си мислех - ти беше споменала че Франция ти липсва, и знаейки че в Грмания нещата са доста по-стройни си мислех как ли изглеждат нещата от твоя гледна точка, благодаря че сподели!
Мистик мен това ме ядосва може би най-много - че това е НОРМАЛНО, всички ми го казват.Това ме отчайва, да беше изключение иди-доди...Мъжът ми си е нашенец, не е японец, но се е форматирал професионално (да се изразя по тукашному) там.Но тук му отказаха квалификация на база езика, което е велика глупост!Като не знае френски не значи че не е университетски преподавател, а преподавател, който не знае френски.Успех с настаняването на детенце!
Черна мамба и това ме дразни тук - много хора си измислят!И ние сме обикаляли по институции като алтави щото някой казал, после се оказва излишно. Twisted Evil
Мария К и на мен почва да ми идва в повечко...Особенно сллед 10те години в Япония...само за сравнение - бременна съм 26-27 седмица, но имам контракции, отивам на преглед в НЕДЕЛЯ в болницата защото усетих бебо много ниско, оказва се че съм с 3 см разкритие и влизам по спешност да лежа за задържане, баткото е последна група в полудневна детска градина (целодневните са за двама работещи родители).В понеделник мъжа ми отива в кметството с мойта диагноза, веднага оформят документите за целодневната, звънят на место в две градини в квартала - в едната има място, мъжа ми отива и го записва, междувременно още докато птува от градината която сина ни е посещавал до сега се обаждат в целодневната да кажат за какво дете става въпрос, да го препоръчат един вид и във ВТОРНИК вече мъжа ми си ходеше на работа, детето беше на целодневна градина която заедно с обедите струваше около 150 евро на месец и в Япония детските учителки скачат на въже, ровят в пясъка и се търкалят по пода заедно с децата.
Франция има много предимства, Сбъдваща ги е казала много точно, аз се радвам и на това че свободното време се цени, отпуските са по месец, но...Дойдохме тук с договор, мъжа ми си ходи легално на работа, плащаме всички данъци и здравни осигуровки от ноември миналата година - до днешна дата нямаме нито една рамбурсната сметка за доктор, нито една получена сума за детски надбавки (в КАФ досието ни е "в процес на разглеждане"), нищо от прословутата социална система на французите, само високите им данъци,които се одържат автоматично всеки месец.Аз ли не правя нещо както трябва, не мога да разбера???

# 298
  • Мнения: 1 325
И аз мога да напиша много за френската социална система, но чак не ми се пише!Явно такова е положението тук!
И аз като Мамбата имах големи одисеи със карт витала, не стига , че го чаках месеци ,уж ми казахе, че като бременна ще задействат по-бързо процедурата, ами и месец след раждането се оказа, че са забравили да впишат Даная на картата, били изгубили акта за раждане , който изпратих, горките.
Letizia , радвам се, че сте изкарали страхотна ваканция, много жалко за случката с куфара.Дано да се намери, рано или късно Hug

mystic , хубаво е че нещата се подреждат както трябва при теб Hug
Какво става с Шомонката?

# 299
  • Мнения: X
КАФ ми губиха досието 2 пъти, на третия отидох лично да подам всички документи, поисках името на служителката която го приема, дата и час на приемане и номер под който съм заведена. След 3 дена имах досие. Но и загубените пари заради тяхната немърливост не ми възстановиха.
С Карт де сежур проблеми никакви не сме имали, това заради работното място на съпруга ми - документите от тях се приемаха с голямо доверие. Много бързо получихме и 10 годишни такива карти.
С Карт Витал проблеми сходни - 2 години ме мотаха мен, до последно с грешно име бях. Хубавото е че възстановяват сумите със задна дата. При тях ходенето на крака помогна също.

Мамба, нямам представа за дипломите - дали франсетата признават немско признати дипломи - пълна мистерия ми е това. Изобщо - мистерия е какво и дали признават франсетата, явно е много субективно всичко. Учудвам се че мъжът на Самурайка има проблем, нали научните работници са с малко по-облекчен режим откъм признаване на дипломи и т.н. Мъжът ми е Доктор по физика, защитил е дисертация в БГ, дипломата му се признаваше досега във всички държави в които е работил. Но! Официалния език на изследователския център в която работеше във Франция беше английски...

И ние нямаме още писъмце от данъчните. Заради тях бавим и немските данъци за 2008 - нужнo е писмото от френските данъчни, за да се отчетем и тук. Каша...

Общи условия

Активация на акаунт