Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 18 272
Айде пак съм тук Mr. Green
Ясмин, мога да ти отговоря със сигурност само за български паспорт.Визата се получава на границата.
Но как стои въпросът за хора със сирийско гражданство, по-добре да каже Деси, да не те подведа PeaceА и нали тя нощес е била в Аман и се е пързаляла на ледена пързалка, после си е имала пререкания с митничарите от  йорданска страна при опитите й да се прибере обратно в Шам, та със сигурност ще знае... Joy hahaha Шегувам се, разбира се. Hug Heart Eyes
 Въпреки че като се замисля, се сещам, че при пътуване йорданците нямат нужда от сирийска виза и по пътя на логиката би трябвало нещата и в обратна посока да стоят така. newsm78
Колкото до НСЕ ,хубава асоциация си правиш, ама аз не съм за това висше учебно заведение, доста съм кръгличка за там..  bowuu То където обаче е НСЕ,там е и реално завършеното от мен УНСС, даже при произнасянето на двете и рима докарах Mr. Green
Смеем се, Ясмин, ама аз често съм се замисляла за децата от смесен брак и  брачния им живот в бъдеще.Гледаме около нас множество подобни случаи, с различни развръзки, ама когато става дума за собственото  ни дете.. ThinkingВсе имам  чувството, че момчетата от подобни бракове по-лесно се справят.Проблемът при момичетата е много по-осезателен.От една страна татковците дърпат за брак с муслим,трудно биха преглътнали брак с европеец, от друга родителите на потенциален  арабски жених имат предубеждения към подобни момичета, не гледат на тях с особено добро око....Но итова е в сферата на гаданията, ето само от тукашната тема става ясно, колко араби са се оженили за чиста европейка, дори нямаща нищо арабско в произхода си..Така че, Божа работа е,какво ще се случи след време,важното е децата да са живи и здрави, да им дадем добър старт в живота, да пораснат човеци..А после, каквото сабя покаже. Но ако  погледнеш реално, перспективите за сватба на малкия ви сладурчо Каруми  са  доста далечни , докато ние сме с няколко идеи/годинки/ по-близо...... ooooh!

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 15:18 от not stubborn enough

# 76
  • Мнения: 550
Йасмин,имам бегли наблудения над няколко моми4ета от смесен брак, които ве4е са над 20 години и живеят в йордания. Става въпрос за две моми4ета с майка французойка и едно с майка българка.
Още не са женени, но нямат проблеми с намирането на приятели. За младото поколение по-важно е каква ли4ност(характер, поведение) е даден 4овек, произходът е по-важен за старите поколения. Полу4ава се конфликт между поколенията, но ако младите са силни ли4ности ще намерят на4ин. Щом един арабин се е оженил за 4иста европейка, няма при4ина да не се намери и такъв, който да се ожени за полу-европейка... Божа работа!
Но сега се замислям, 4е те  предпо4итат да общуват с връстниците си от смесени бракове. Предполагам, 4е по-лесно намират общ език. Но ето, моми4ето с майка българка в момента има приятел йорданец. Това е сега, а докато вашите деца пораснат, ще е минало още едно поколение, ще има още промени.

# 77
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Явно притесненията ми идват от горчивия ми опит с предрасъдъците, който имам. И за съжаление мисля, че в бъдеще нещата все повече ще се влошават. Ще се опитам да подготвя детето си затова и дано се справи.
Ние с баща му засега успяваме, пък той нали е наше производство. Simple Smile
А и дано попадне в добра среда.

Благодаря за инфото за йорданските визи. Плануваме ходене до там през ноември-декември, иншалла.

Да дам отчет за дегустирането на разни плодове със сол- ябълките са отврат, черешите и прасковите са поносими, преглътна ги, ама смисъл от солта не виждам.Предпочитам ги натюр.
Утре смятам да пробвам пъпеш и банан. Много присърце взех тая работа. Щом цял народ си консумира така плодовете, искам да знам защо. Grinning
Ди, а какви са най-хапваните плодове в Пакистан?

# 78
  • Мнения: 6
здравейте!   bouquet

сега чета,че обсъждате смесените бракове. до сега водих подобен разговор с моя баща (който е 50%бг,50% арменец). да кажем,че е чист българин. Simple Smile та той е взел много да се притеснява,че ако аз продължа да съм с моя приятел,все някой ден аз ще замина сигурно и се притеснява,че всичко,което са градили с труд и лишения,аз ще го зарежа тук или ще продам,за да отида и да живея другаде. и аз го разбирам де,но как да обясня,че гаранции няма за нищо и не мога да обещавам неща,които не зависят само от мен. все ми се иска някой ден моя човек да остане да живее в България. Sad

мисля,че на мен ще ми е много трудно да свикна с културните различия, с чуждата страна, с чуждия език,  с носталгията,с липсата на всичко,с което съм свикнала тук...

иначе не знам вие на по колко години сте,но като съдя по моите познати и бих казала по моето поколение, за нас наистина не е проблем това да бъдем с човек от друга религия, от друга държава и т.н. прави сте,че ние гледаме повече характер,навици и най-вече отсреща да виждаме ЧОВЕК!  а останалите различия се преодоляват може би с времето и с много желание и старание. моите родители  и да кажем тяхното поколение по-трудно са пътували в други страни, а за нас сега не е никакъв проблем. доста млади хора,след като завършат училище заминават за Англия, Испания, Италия, Гърция, Америка и т.н. за да работят. някои са на бригади,други на постоянна работа,но не е проблем нито да свикнат,нито да се върнат,ако не им изнася. е,то за всички е така де,но искам да кажа,че с годините животът много се е променил. не се притеснявайте от сега,как ще ожените децата си и дали техните половинки ще са бг или от страните на мъжете ви. моя баща като е на половина арменец,а майка ми българка,аз никога не съм излизала с арменец. а сега вятъра ме отвя в Иран... кой знае на кой какъв ще му е късмета някой ден?!

# 79
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
Цитат на: Monsoon_rain link=topic=406739.msg11655322#msg11655322 date=1245754526

[b
Деси[/b], гледам вихриш се в анти-магребската, а нас ни лишаваш от присъствието си Naughty Почвам да ревнувам, че и тема ще им правиш. Аз имам готово заглавие за тяхната тема, ама няма да ми позволят да се изявя.

Шилан и Деси, не знам какво толкова се дразните. Знаете, че и аз лесно се паля, но в този случай...те просто звучат глупаво и ми е смешно. Когато и да надникна там, все чета колко са отвратителни магребци, колко е проста родата и тъпа свекървата, колко са лоши всички араби и мюсюлмани. Явно са останали три щастливи изключения и нашите красавици са ги грабнали за съпрузи... Магребът бил такъв, та такъв...едната каже една глупост, други 2-3 и пригласят...да не са, аджеба, единствените специалистки по Магреб, поне стотина човека познавам свързани с там, хората си говорят и добро и лошо, а тези пресяват само най-лошото...Ми то вече звучи нереално...всеки постинг тупаник по кратуните на магребци...Може дамите да имат лични проблеми,  познавала съм подобни много, когато нещо не върви в отношенията, настройват се негативно срещу всичко свързно с половинката, оставете ги да си изливат фрустрацията.

А вие, пишете тука, ей! Дайте някоя интересна тема за обсъждане.

това беше доста  грубо и неособено премислено! много първосигнално е да се гонят  хора от арабската тема, като,4е някой е приватизирал темата и я мисли за задния си двор! тя е за вси4ки, които искат да пишат за арабските страни,както за живота там ,така и за интереса си, впе4атленията, да искат инфо, да задават  въпроси!! така е създадена и т много хора пиш?ха в на4алото, кито доста разли4но виждаха  и мислеха за този свят! премина през трусове,но оцеля,ако не бяха се провали да я обърнат на мюсюлманска тема ,щеше да има и пове4е пиш?щи!
  не е редно да се  позволява да  се плюят хора от съседната тема, само защото имат разли4но мнение или не вси4ко ,което виждат е това ,което ни се иска да видим! обективността е изклю4ително важна! Thinking
не мисля,4е трябва да искам оторизация за да пиша тука, нито където и да е в форума! форум4ето си има нови собственици отдавна, те са съгласни, щом нямам  4ервена то4ка! Crossing Arms
не ми пре4и друг да не мисли като мене! Peace

# 80
  • Egypt
  • Мнения: 132
Много грозни думи, Рейн, и тук, и в съседната тема. Принципно  бягам от негативни емоции и отрицателни енергии, но сега не можах да се сдържа просто. Доста остро реагираш, и засягаш хора, които даже не знаят, че съществуваш, ама ей на, сега те забелязах  Praynig

# 81
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
За съжаление пак направихме сеир.
Не знам колко пъти за тези няколко години решавах да не пиша вече тук и после размислях. Размислях заради някои хора, с които ми беше приятно да общувам. Повечето от тях вече не пишат тук.
Лека нощ ви пожелавам! Отивам да си гушна детето!

# 82
  • Мнения: 550
Паулина, то4но това за нашето поколение имах предвид и аз. Поне така ги 4уствам нещата, от общуване с млади араби, европейци, африканци, американци, австралиици. Ние пътуваме от малка възраст, израснали сме с интернет, и виждаме по друг на4ин граництите между държавите.
Но Ясмин също има право - май страховете идват от това, 4е в арабската страна детето ще е винаги не напълно арабин, а в България - не то4но българин. И тук идва ролята на родителя - да възпита детето си така, 4е то да уважава и помни корените си.

А това, което се пише и тук, и в съседната тема е наистина грозно.  Naughty Ако толкова държите да продължите спора, аз предлагам да стане на ли4ни.  Peace

# 83
  • Мнения: 3 804
ра до колкото си спомням ти самата доста се интересуваше от Исляма-а сега казваш че именно заради него си напуснала темата

Лично аз научавам много полезни неща ИМЕННО от ЛИЛИ и съм благодарна за което. Не се обиждам от това, че не ме нарича сестра, защото не съм приела исляма, но се интересувам много и уважавам религията. И искам ДА ЗНАМ!

аз ще сложа моя кафтан като пристигне, един хиджаб ще си поръчам сега от сайта за хиджаби (харесах си даже няколко вече), и направо ще си чукнем една среща...

и т.н ,не ми се търси и причината да загърбиш исляма ,мисля ,че личните драми не бива да се изнасят пак

# 84
  • София
  • Мнения: 18 272
Наистина ли е толкова трудно да се спре въпросния спор?!  Rolling EyesТрябва ли да се нагрубяваме взаимно, знаейки много добре че нищо няма да променим в позицията на отсрещния.....
Беба-момо, добро попадение... Peace Във форума имаше интересна тема, посветена именно на това, как и като какви се възприемат отрасналите деца /вече от позицията на зрели хора/ от смесени бракове.Ми практиката показва, че в повечето случаи се самоопределят като хора от страната, в която са отраснали.Разбира се, съгласна съм с теб, че ролята на родителите е огромна, но не е хич за подценяване и средата ,в която расте въпросното дете.Мисълта ми е, че примерно едно лапе, родено и отраснало в България, учило в българско училище, имащо предимно български приятели, въпреки усилията отстрана на таткото да го приобщи към арабските нрави, език и принадлежност,един ден като поотрасне ще се  определя малко или повече като българин, може би не на думи и в прав текст, по - скоро като възприятия ....Същото важи и с обратен знак. PeaceНе можеш да очакваш от дете, родено и отраснало примерно някъде из Арабия, живеещо според тамошните норми и комуникиращо ежедневно с местни , един ден лесно и без сътресения, благодарение единствено на опитите на майката българка да съхрани у него българското през годините, да се възприема повече като българин....Писалите във въпросната тема доказват горното на практика.

# 85
  • Мнения: 1
След като стана наистина толкова грозно нека си кажа позицията и това ще ми е за последно по този спор.

Ра, никога не съм писала в магребската тема, този път просто ми се наложи за да обясня защо съм коментирала едва ли не зад гърба ви. Без никакво желание да правя нещо зад гърба ви, просто не можах да се сдържа да коментирам тук...последните дни имахте наистина доста бисери.  Обвиненията ти за идване насила и налагане на това-онова са просто неоснователни. Истината е, че сте много негативни. На всеки му е трудно в смесен брак, всеки си изпуска нервите, всеки критикува понякога. Но как не написахте едно положително нещо...много от вашите коментари и генерализации са също грозни. И особено когато  идват от хора свързани с тази част от света, хора със съпрузи, семейства, деца...Не допускате ли, че някой може да се засегне индиректно от подобни коментари, защо трябва да има споменато име и тогава да скачаме обидени? Преди година четях редовно един магребски форум  на жени от Западна и Централна Европа. Ами европейките знаят как да критикуват без да засягат и обиждат, без да генерализират....Съвсем друга атмосфера цареше там. Вярно е, че не мога да ви наложа какво да пишете и по какъв начин. Именно затова не пиша при вас, не ми харесва негативната атмосфера, и съм избрала да не участвам. Но да изкажа мнението си, за която и да била тема, извинете ме, но имам пълното право. Така както много хора се оплакват, че арабската тема имала религиозен отенък, така и аз не виждам нищо нередно в това да кажа, че другата тема е негативна и не ми харесва.

Всъщност причината да започна въобще по тази тема е, че не одобрявах наместа на Деси и Шилан в магребско. Просто исках да ги посъветвам да спрат, и да ви оставят да си пишете каквото ви се иска, но се получи обратен ефект. Ами не го направих по най-подходящия начин, за което съжалявам...

Файма, не си криви душата, не съм толкова незабележима. Трън съм в очите на много хора.

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 02:28 от Monsoon_rain

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 3 054
... форум4ето си има нови собственици отдавна, те са съгласни, щом нямам  4ервена то4ка! Crossing Arms
не ми пре4и друг да не мисли като мене! Peace
Форумчето няма нови собственици, а има партньори, заставащи изцяло зад политиката и ценностите ни.
Не знаех, че ви е нужна каквато и да е точка за да различите толерантността и правото на изказване на мнение от тенденциозните заяждания и разпалването на скандали.
Лесно поправимо е.
Последното мнение ще се направя, че не съм прочел, защото илюстрира точно това за което говоря. Натрапчивото желание, вместо да се пише на място, импониращо на манталитета, вижданията и философията си,  непрестанно да се наблюдават напъни за "отваряне на чуждите очи".

# 87
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
...
монсун ,недей слага в кави4ки вси4ки по въпроса за обективността! не съм подвела никой досега при пренценката си! както и не съм се подвела себе си!
татти, зна4и инфото в клюкарника не е било то4но, сори имаше един сайт, дето се пусна мухата!извинявам се за грешката! мене не ме бърка, ако и да е друго!  Peace
беба- момо, много си права! хубав пост! Hugопределено имах този проблем на делене на детето в градината, още го има даже! днес пак ме питаха дали е мое само или и на баща си в полицията, защото говореше на бг, за да не го разберат! Laughing

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 00:09 от Tatti

# 88
  • Мнения: 3 804



честит рожден ден Рени-за съжаление ,не мога да пиша като теб,но ти желая най голямото щастие на света

# 89
  • Мнения: 1
Абе, откъде научават хората когато се заформи сеир?   newsm78  Гледам посещаемостта пак скочи драматично, както винаги в подобни случаи.

Общи условия

Активация на акаунт