Отговори
# 60
  • Мнения: 1
Здравейте,

Ох, нещо ме е налегнала апатия и затова не пиша

Вчера ходихме до един от курортите, час и нещо с автобус. И на отиване и на връщане ми се гадеше ужасно, хич не обичам да се лашкам в кола или автобус...

Деси, това много сладко с вълчия вой...То и мойто е с един мощен, открояващ се глас...а най-новото му занимание е да вади праскови или домати от хладилника и да ги дупчи с химикалка.

Лили, много аджр иншаллах за умрата! С децата ли сте? Как понасяте жегата? Ние имахме план, който се провали, да ходим на умра миналото лято и ми беше много притеснено, но пък ми казаха, че в Саудито е толкова добре уредено навсякъде, климатици и прочие, че не усещаш никаква жега.

Някой пита за смешни неща поради културни различия. В Пакистан ми се струваше, че всеки действа по логика напълно противоположна на европейската. съответно имам и много изцепки, сигурно още се носят легенди за 'англичанката'. Ми безсмислено беше да обяснявам, че съм някаква друга, за тях всеки бял човек е англичанин.

Едното от нещата, за които се сещам е, че като ми идваха гости аз все ги питах какво ще пият и изброявах с какво разполагам, а те се свиваха сконфузено и все казваха, че няма да пият нищо. Аз много се дразнех докато не разбрах, че било неприлично да ги питаш...трябвало да им поднесеш каквото ти си решиш - чай, или студени напитки по осмотрение на домакинята...Щом е така изкушавах се да пробвам с кафе, да видя какъв шок ще предизвикам, че там никой не пие кафе.

Плодовете се поднасят със СОЛ. Ягоди, или парчета портокал с купчинка сол, как ви се струва? Прясно изстискан сок от портокал поръсен със сол? Това, ако не е културен шок здраве му кажи.

Когато се канят много гости се постилат едни специални за целта мушами на пода и там се яде. Обаче за мен пода си е под. Веднъж, не виждайки друг начин да прекося стаята, така прешляпах с боси крака през трапезата, че едната ми снаха буквално подскочи от ужас и пъргаво започна да разчиства участък от пода специално за мен да има откъде да минавам.

Сигурно съм ги шашкала и с тоталното си невежество по въпроса как да се държа с прислуга. Здрависвах прислужниците наравно с чорбаджиите.  Между другото, кажете как е редно да се отнасяш с филипинка, тези които имате, или които живеете по арабско...имам нужда да се образовам.

Последна редакция: пн, 22 юни 2009, 20:44 от Monsoon_rain

# 61
  • София
  • Мнения: 7 947
Ади и тука да почерпя.

Моля заповядайте черен хляб с коприва. За пръв път си позволявам да правя такъв хляб и чак съм горд от себе си. Вътре има млян ким, чесън и шарена сол. Страхотен е когато е още топъл, но още по страхотен е когато е препечен.

# 62
  • Мнения: 893
дядо хаджия, само като описваш подправките и продуктите и ми зейна устата... Joy Blush

Monsoon_rain, ти пиеш ли ги тези солени сокове...или по - скоро научи ли се да ги пиеш? А те кафето ти?

MissFaraula  Бъди силна. Аз съм сигурна, че скоро ще си много щастлива.  bouquet

п.с. пропуснах да кажа, че започнах да чета старите теми. Прочела съм 89 и 90 целите. Сега почвам 91  Rolling Eyes Не че е биг диал, ама вие толкова хубави постове и истории имате, че не се чете за 5 мин.


# 63
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Добро утро и за днес.Какво е това затишие.Дано не е пред буря.
Дядо Хаджия, хлябът изглежда наистина много вкусно, както и го описваш. Ти с хлебопекарна ли го правиш или месиш на ръка. Аз много исках да си купя хлебопекарна, но колегите започнаха да ми казват , че ме мързи един хляб да омеся. Така и не си купих, но и това ще стане.
За днес хляба от Дядко, от мен чайчето.


Пожелавам ви приятен ден!!
Monsoon_rain , има ли си обяснения защо пият сок със сол. А ти предполагам си пробвала, как е. Маправо ме изкушаваш и аз да пробвам.Аз обичам да пробвам разни такива новости.

MissFaraula  bouquet

# 64
  • София
  • Мнения: 7 947
Добро утро и за днес.Какво е това затишие.Дано не е пред буря.
Дядо Хаджия, хлябът изглежда наистина много вкусно, както и го описваш. Ти с хлебопекарна ли го правиш или месиш на ръка. Аз много исках да си купя хлебопекарна, но колегите започнаха да ми казват , че ме мързи един хляб да омеся. Така и не си купих, но и това ще стане.
...

Ами на машината си го меся. Предпочитам докато машината меси да имам свободно време, отколкото разни дето не знаят какво е тесто да ми дават "мъдри" констатации, че ме мързи да меся. Така и масата ми е чиста и ръцете не ме болят (нито моите, нито тези на жената) пък и тестото се омесва много добре. Разбира се може и с някакъв по мощен миксер да го омеся тестото, ама пък тогава трябва да притичвам до печката и да дебна дали е втасало пък как се е изпекло и т.н.

Важното за тестеното изделие не е кой ще го омеси. Важното е да улучиш точните съставки и точната консистенция на тестото (например точно в този хляб една супена лъжица вода е фатална, а той не се прави по точна рецепта, а се следи тестото). Така, че пак ти си майстора, а не машината.

# 65
  • София
  • Мнения: 18 131
Гутен Морген, Дамен унд ХерGrinning
Алвера, благодарско за чайчето на теб, а на Дядко за хубавото хлебче  bouquet Извадих аз мазилата от хладилника, декорирах с тях филиийките и закусих завидно добре Mr. Green
Ди,не че някога съм пробвала да поръся плод със сол, но  поне  казаното от теб не ми се стори странно..Ще ти кажа защо.Срещала съм  хора с подобни хранителни навици, които нямат нищо общо с Пакистан, ни корени, ни роднини.... PeaceНа първо четене се сещам за двама американци - брат и сестра, които ядяха грейпфрута  поръсен със сол.Тогава ми обясниха, че посредством нея регулират киселото в плода.Даже един вид,сладкото в него се усещало по-осезаемо именно благодарение на поставената сол.И като се замисля, се сещам, че има доста сладкишии и в нашата кухня, в които освен голямото количество  захар се слага и щипка сол, може би е със същата идея,знам ли..... newsm78
Макар да е вторник само, аз съм доволна, тъй като шефът е на море с половинката си и аз съм сам самичка в офиса.Не че бездействам, напротив, но някак си ми е по-гот да си определям сама поредността и важността на предстоящата работа. LaughingВчера взех и каката с мен, първо ми помогна уж, после се паркира пред другия комп и като зомбирана стоя час-два без да чуя и звук от нея, но накрая като й свалих уж много обичаната от нея поредица "Здрач" и "Новолуние" на Стефани Майър, на английски обаче, мигом заяви, че й доскучало при мен и щяла  да се връща вкъщи при баба си Mr. GreenДнес като я питах, ще дойде ли с мен, отговорът беше твърдо НЕ Stop
Ягодке,много ми става мъчно като чета написаното от теб Sad...Но само в началото... Peace После сякаш между редовете виждам, че в теб се крие неподозирана сила, която ще ти помогне да намериш вярното решение , онова ,което ще те направи щастлива! Успех! Heart Eyes  bouquet
Шилан,мерси много за линка! Grinning Не съм звъняла на любезната лелка, тъй като междувременно получих отговор на питането си.
Пак се отнесох... ooooh!До после! Hug

# 66
  • Мнения: 800
Теди, не бъди егоист и сподели правилното изписване  Crazy

Ехххх, бях отли4ни4ка едно време, преди компютрите и мобилните телефони да навлязат в живота ми  Laughing   #2gunfire

Вече забравих кой по ред  ден е , в който не ми се работи  Crazy

Къде сте всички останали поспаланки  newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 18 131
Теди, не бъди егоист и сподели правилното изписване  Crazy

Аааааааааааааа, не съм егоист аз, много съм дашна даже... Naughty  Mr. Green
Пише се  така:    до немай-къде  Peace

# 68
  • Мнения: 800
а как се добра до правилния отговор?

хич не си словоохотлива днес  Laughing


Модераторите ще ме обвинят в чат. Но ги подозирам, че са в отпуска, имайки предвид, че досега не е обърнато внимание на някои постове из магребско  Sick

# 69
  • Мнения: 893
Аз пак....с моите си питанки... ooooh! Whistling
Много ми е интересно как шейховете си избират жени(не, не се глася за шейха Embarassed)...Търсих в нета, ама нещо мо бчга тази информация. newsm78  bouquet

# 70
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Шиланче, четох ти поста в една друга тема- на 20 стр.Чета там от време на време-дразнят ме.   #Cussing out.  от мен за теб:bouquet:,  bouquetbouquet, !!!

 Утре е Еньовден.Вижте нещо интересно:
http://www.traditions-bg.com/bg/june/eniovden.php
Аз, за мой срам, не знаех за този обичай

# 71
  • София
  • Мнения: 18 131
а как се добра до правилния отговор?

хич не си словоохотлива днес  Laughing
Ми как.... говорих с филолог, преподаветел по български език в столична гимназия. Wink

Катастрофа, нещо може би аз не схванах, какво би могла да намериш в нета като информация за това, как един арабски шейх избира съпругата си. Thinking Всичко е строго индивидуално, шейховете и те са хора като нас...Едва ли някой от тях би качил в нета формулирани критериите си за избор на съпруга. Rolling EyesДа не говорим, че в интернет пространството понякога не се среща даже информация за наличието на  втори и трети съпруги на шейхове.Последните като че ли на фона на първата дама живеят малко или повече в сянка..Щом понякога липсва такава базова информация, какво остава за по-детайлната, от която ти се интересуваш.. newsm78 Знам ли...може и да греша Peace
Алвера,добре си ти, ако не си чувала само за този обичай. Grinning Ние, от най-голямото село София, често сме много боси откъм познаване на разните традиции и обичаи около празници. Peace Разбире се, изключвам големите Християнски празници.








# 72
  • Мнения: 3 804
ягодке   Hug Кураж,в труден момент си,но поне ще можеш да погледеш трезво на нещата около теб

нсе и аз чакам правилният правопис,м/у другото сънувах ,че се летели до летището в Амман,там имаше и ледена пързалка,пък после йорданските митничари не   ме пуснаха да се върна обратно тук   Crazy

катастрофа от това което съм чувала шейховете се женят за богаташки от от тяхната класа,и за ливанки и сириики-прочути с това,че са доста по красиви от жените в Залива.

# 73
  • Мнения: 1
Здравейте,

НСЕ, аз пък си мислех че вече и ти си във ваканция. За солта сигурно си права, но аз предпочитам плодовете без никакви добавки, нито сол, нито захар.

Алвера, не зная какво е обяснението за солта, може би това което казва НСЕ. Във всеки случай много са ригидни по отношение на храните си навици, много трудно опитват нещо ново и го гледат с недоверие и подозрение.  Аз чуствам като голяма лична победа факта, че мъжът ми пропи кафе и прояде яйца на очи и чушка пълнена със сирене.

Деси, гледам вихриш се в анти-магребската, а нас ни лишаваш от присъствието си Naughty Почвам да ревнувам, че и тема ще им правиш. Аз имам готово заглавие за тяхната тема, ама няма да ми позволят да се изявя.

Шилан и Деси, не знам какво толкова се дразните. Знаете, че и аз лесно се паля, но в този случай...те просто звучат глупаво и ми е смешно. Когато и да надникна там, все чета колко са отвратителни магребци, колко е проста родата и тъпа свекървата, колко са лоши всички араби и мюсюлмани. Явно са останали три щастливи изключения и нашите красавици са ги грабнали за съпрузи... Магребът бил такъв, та такъв...едната каже една глупост, други 2-3 и пригласят...да не са, аджеба, единствените специалистки по Магреб, поне стотина човека познавам свързани с там, хората си говорят и добро и лошо, а тези пресяват само най-лошото...Ми то вече звучи нереално...всеки постинг тупаник по кратуните на магребци...Може дамите да имат лични проблеми,  познавала съм подобни много, когато нещо не върви в отношенията, настройват се негативно срещу всичко свързно с половинката, оставете ги да си изливат фрустрацията.

А вие, пишете тука, ей! Дайте някоя интересна тема за обсъждане.

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 14:43 от Monsoon_rain

# 74
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 269
Здрасти и от мен!

Да попитам Деси или НСЕ (това  ми прилича на съкращение на някакво учебно заведение, НСА примерно Grinning), ако пътувам за Йордания от Сирия, трябва ли ми виза предварително или мога да взема на границата. А за сирийски граждани как стои въпроса?

Днес водихме дребният на сгледа с една девойка на 6 месеца. Много сладка, ама нали още не ходи, не му направи много впечатление на Карумче. Има къде къде по-интересни работи в парка-кучета, гълъби, локви, фасове за дъвчене Mr. Green
Аз обаче друго се замислих. Девойката и тя от смесен брак, баща и е от Халеб. Та той вика на края да сме се срещали по-често, та младите белким се харесат. Че иначе нямали големи шансове като деца от смесени бракове. Човекът се майтапеше уж, ама аз се позамислих.
Моя син ако си хареса арабкиня, те каквито са претенциозни не знам дали ще го искат като не е чисто арабче. Пък и родителите може да се плашат, че ще им заведе щерките по чужбина и т.н.
За българките същата работа.
То не, че дребният е тръгнал да се жени Laughing, ама аз се замислих.  
Та ще се радвам да чуя и вашите мисли по въпроса. Grinning

Ди, това за плодовете и солта си е стряскащо. Аз бих опитала обаче, любопитно ми е. Имам в хладилника праскови, череши и ябълки- оитвам да пробвам и ще докладвам.
Иначе ям лимоните със сол, ама това си е класика.

Общи условия

Активация на акаунт