Проблем след раждане

  • 17 166
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 126
Зравейте мами. Аз съм нова във форумчето.Много се надявам някоя от вас да ми помогне с някое съветче по моя проблем.
Той всъщност се състои в това, че след раждането изпускам урина без да мога да се контролирам. Cry Embarassed. Хадих на гинеколок и ми казаха, че шийката на матката била на 2см.от изхода, пикочния ми мехур също е паднал ниско долу и че само с пластика мога да се оправя Sad. Моля Ви, ако някой се е сблъсквал с такъв проблем да пише. Може и да ми препоръчате доктор, който да посетя. Надявам се че тази тема ще е полезна и за много други млади майки който може и да изпитват притеснение да признаят че се "напикават". Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 805
Чувала съм, че понякога се получава така.
Не си написала преди колко време си родила.
Според мен трябва да се консултираш и с друг лекар...това с пластиката ми звучи малко крайно, но все пак не съм лекар.
Това изпускане аз го имах като кихах в края на бременността.

# 2
  • Мнения: 718
Доколкото съм чувала, само оперативно се премахва този проблем  Sad. Говори и с друг лекар все пак, може да правиш и упражнения за тазово дъно, дано помогнат. Успех!

# 3
  • Мнения: 1 735
Сеси, и при мен беше така - и след раждането и в края на бременността.
Сега към края на втората си бременност отново имам такъв проблем.
Мисля, че мускулите на перинеума са слаби и ако нещата не са много сериозни(чак за пластика), може да се оправят с упражнения за стягане на точно тези мускули, мисля че се казваха Кегелови упражнения.
Честно да ти кажа, откакто ги правя редовно, усещам че имам много по-голям контрол върху перинеума си, т.е., имат ефект.
Пробвай и ти.
Опитай да получиш и още мнения, потърси и други доктори. Дано положението да може да се оправи с упражнения само.
Пиши после да кажеш какво е станало, че и мен ме вълнува този въпрос!
Успех ти желая!!!  Hug

# 4
  • Мнения: 1 796
И аз имах, и май все още имам такъв проблем, макар и по-слабо изразен и аз май няма избягам от операция.

# 5
  • Мнения: 141
Сеси, както е споделила и инфинити, има едни упражнения на Кегел, които много помагат. Аз ги правя от време на време, защото те благоприятстват за по- леко раждане.
Пробвай с тях, нищо не губиш.

Желая ти успех  Hug

# 6
  • Мнения: 126
Знам за тези упражнения и в момента ги правя. Родих на 10 май и от тогава не съм спирала, но няма резултат мисля защото от 10тина дни усещам че не само се изпускам ама и направо си се напикавам по два три пъти на ден.  Embarassed Докторчето ми каза " При такова свличане на органите само операция ще те оправи теб" . наричат я пластична защото  наместват органите ръчно. Имало и безкръвна при която се прикрепяла една пластинка към пикучния мехур, но за нея съм била много млада /правела се на жени над 40г./. Ужас.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Добре, де не те ли насочи твоя доктор към някой специалист,
който да извърши операцията. Предполагам, че е рутинно и се
прави в по-големите болници.

# 8
  • Мнения: 6 274
Не прибързвай с тази операция, и задължително потърси още едно мнение.
Освен всичко останало, все пак си родила скоро.

# 9
  • Мнения: 1 735
Знам за тези упражнения и в момента ги правя. Родих на 10 май и от тогава не съм спирала, но няма резултат мисля защото от 10тина дни усещам че не само се изпускам ама и направо си се напикавам по два три пъти на ден.  Embarassed Докторчето ми каза " При такова свличане на органите само операция ще те оправи теб" . наричат я пластична защото  наместват органите ръчно. Имало и безкръвна при която се прикрепяла една пластинка към пикучния мехур, но за нея съм била много млада /правела се на жени над 40г./. Ужас.

Мисля, че е много рано за да имаш ефект от упражненията. Аз имах някакъв резултат едва 6 месеца след редовно правене на тези упражнения. Хубавите неща стават бавно. Иначе с ножа ще стане лесно - храс, прас... но пък не знам дали няма някакви последствия от такава интервенция, все пак си е операцийка...
Консултирай се с още лекари, още поне двама, за да си сигурна, че не те пързалят само и само да те резнат за парички(колкото и грозно да звучи).
Ако смъкването не е толкова голямо, колкото го изкарва твоя д-р, може да се оправи с търпение и постоянство в упражненията.

П.П: Иначе и при мен положението беше като твоето - имах период, в който буквално се напикавах безконтролно и то неведнъж на ден.  Embarassed Бях се шашнала направо. После четох, че при жени с епизиотомия се получава много често такава работа.
Затова при това раждане ще гледам на всяка цена да избегна ЕПЗ-то.

# 10
  • Мнения: 126
Може да не ви се вярва но докторът който ми водеше консултациите ми каза да се лекувам чрез интернет, там имало много информация.  Simple Smile Тогава реших да отида при другия  който установи свличането и ми каза че най рано след 6мес. може да се направи тази операция и че най вероятно ще се направи в София. Но до тогава меже и да има някакъв напредък от тазовите упражнения. Благодаря  infinity както и на всички останали.
 
П.П Ще пиша пак ако има развитие по проблема.

# 11
  • Мнения: 9 973
рано е още да се говори за операция,скоро си родила все пак

# 12
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Ако смъкването е фрапиращо - само пластика. Изчакай 2-3 месеца и ако положението не се подобри - действай смело.

# 13
  • София
  • Мнения: 17 592
... Именно страхът от такова последствие ме насочи към секцио... с нищо не мога да ти помогна, но искрено ти съчувствам... случвало ми се е при по- сериозни пристъпи на кашлица (имам бронхиална астма), особено през втория грип по време на бременността, отвратително неприятно е и изобщо... дано се оправиш лесно.

# 14
  • Мнения: 1 131
Най-вероятно става дума за десцензус (смъкване) на влагалищните стени с промяна в позицията на пикочния мехур и мехурната шийка. Причината е преразтягането на тъканите по време на нормално раждане, особено при по-едри деца. Поставянето на пръстен е временно решение на проблема, препоръчително е оперативно лечение.


Това е отговор на др-Мазнейкова към момиче със същия проблем.

# 15
  • Пловдив, Раковски
  • Мнения: 115
Аз също имах такъв проблем след раждането ,но не продължи дълго...Не си спомням точно ,може би месец -два не можех да контролирам добре тези мускули.Аз също се бях изплашила, не съм ходила на доктор специално заради това,понеже вярвах че с времето ще мине, както и стана! Не прибързвай с решението за операция!!! Изчакай и прави упражнения  Peace

# 16
  • Мнения: 1 394
И при мен еше така,около една седмица след раждането...и то не е изпускане,а по-скоро...как да го обясня...след като си свършиш работата изтича по малко...но после всичко отшумя...Трябва да правиш упражнения за тазовото дъно и всичко ще се оправи.Поне при мен това свърши доста добра работа.  Peace

# 17
  • Мнения: 1 735
... Именно страхът от такова последствие ме насочи към секцио... с нищо не мога да ти помогна, но искрено ти съчувствам... случвало ми се е при по- сериозни пристъпи на кашлица (имам бронхиална астма), особено през втория грип по време на бременността, отвратително неприятно е и изобщо... дано се оправиш лесно.

Кати, при едно естествено активно раждане, където напъните не са дирижирани, не се слага система с окситоцин за Добър ден и не се реже за епизиотомия просто за презастраховка, тези последствия са изключени.
Друг е въпросът, че смъкване има дори и при жени, раждали със секцио, като следствие от носене на по-тежък плод или просто прекалено надебеляване по време на бременността. Тогава имаш 2 в едно: хем гадната операция на гладката мускулатура, хем дискомфорта на едно такова смъкване. Ужасно, нали?
Но каквото и да си говорим, България не е узряла да даде качествена услуга на раждащите жени. В това се състои основният проблем, а не кой как е родил.  Peace

# 18
  • Мнения: 636
... Именно страхът от такова последствие ме насочи към секцио... с нищо не мога да ти помогна, но искрено ти съчувствам... случвало ми се е при по- сериозни пристъпи на кашлица (имам бронхиална астма), особено през втория грип по време на бременността, отвратително неприятно е и изобщо... дано се оправиш лесно.

Кати, при едно естествено активно раждане, където напъните не са дирижирани, не се слага система с окситоцин за Добър ден и не се реже за епизиотомия просто за презастраховка, тези последствия са изключени.
Друг е въпросът, че смъкване има дори и при жени, раждали със секцио, като следствие от носене на по-тежък плод или просто прекалено надебеляване по време на бременността. Тогава имаш 2 в едно: хем гадната операция на гладката мускулатура, хем дискомфорта на едно такова смъкване. Ужасно, нали?
Но каквото и да си говорим, България не е узряла да даде качествена услуга на раждащите жени. В това се състои основният проблем, а не кой как е родил.  Peace

Може ли малко разяснение? Ти си мислиш, че след секциото може да се получи такова пропадане? Как ще се случи според теб, след като бебето е извадено?

# 19
  • Мнения: 126
Ако смъкването е фрапиращо - само пластика. Изчакай 2-3 месеца и ако положението не се подобри - действай смело.


И аз така мисля но ще изчакам поне 6м. пък ще видим. Другата седмица ще отида на уролог във Варна и ще видим какъв ще резултата от този преглед.

# 20
  • Мнения: 126
Кати, при едно естествено активно раждане, където напъните не са дирижирани, не се слага система с окситоцин за Добър ден и не се реже за епизиотомия просто за презастраховка, тези последствия са изключени.
Друг е въпросът, че смъкване има дори и при жени, раждали със секцио, като следствие от носене на по-тежък плод или просто прекалено надебеляване по време на бременността. Тогава имаш 2 в едно: хем гадната операция на гладката мускулатура, хем дискомфорта на едно такова смъкване. Ужасно, нали?
Но каквото и да си говорим, България не е узряла да даде качествена услуга на раждащите жени. В това се състои основният проблем, а не кой как е родил.  Peace


Може ли малко разяснение? Ти си мислиш, че след секциото може да се получи такова пропадане? Как ще се случи според теб, след като бебето е извадено?


И аз съм чувала за жени който са раждали секцио и със същия проблем както писа infinity. То в живота май всичко е до късмет явно. Peace



# 21
  • Мнения: 6 274
Може ли малко разяснение? Ти си мислиш, че след секциото може да се получи такова пропадане? Как ще се случи според теб, след като бебето е извадено?

Елементарно, Уотсън.  Wink
Ще ти дам само един пример - слаби мускулни връзки, голям плод = смъкване, задължително подлежащо на "корекция" (пластика).
Без абсолютно никакво значение, че жената е родила секцио.
Има и други варианти, но ако те интересува ще ги намериш и самичка.

# 22
  • Мнения: 718
Подкрепям ifinity  Peace Може да се получи при ниско носене на плода или ако бебето е по-тежко.

# 23
  • Мнения: 636
Може ли малко разяснение? Ти си мислиш, че след секциото може да се получи такова пропадане? Как ще се случи според теб, след като бебето е извадено?

Елементарно, Уотсън.  Wink
Ще ти дам само един пример - слаби мускулни връзки, голям плод = смъкване, задължително подлежащо на "корекция" (пластика).
Без абсолютно никакво значение, че жената е родила секцио.
Има и други варианти, но ако те интересува ще ги намериш и самичка.


Те причините са ясни за едно такова смъкване. Не разбрах как е възможно да се случи, след като бебето се роди. Ако има нещо да става това ще е по време на носенето на бебето, не след като се извади. Тогава какво ще тежи?

Жената е получила усложнение не заради тежък плод, а заради напъването и натиска върху органите, хайде да не се правим на луди  Grinning

# 24
  • Мнения: 6 274

Те причините са ясни за едно такова смъкване. Не разбрах как е възможно да се случи, след като бебето се роди. Ако има нещо да става това ще е по време на носенето на бебето, не след като се извади. Тогава какво ще тежи?

Жената е получила усложнение не заради тежък плод, а заради напъването и натиска върху органите, хайде да не се правим на луди  Grinning

Май някой се прави, ама не знам кой.
Искаха да ти кажат, че ако лежиш на тая кълка, трябва изобщо да не забременяваш, защото може да получиш смъкване.
Не е задължително да родиш нормално, за да го получиш.
Сега разбра ли ме или?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 381
Към авторката на темата - моят гинеколог ми каза, че ефект от упражненията на Кегел ще има след 1 г. Т.е. след това време, отдолу съм щяла да бъда, както преди. Е, правих ги 3 месеца, но ефект има. Пусти мързел - спрях упражненията. От днес съм на работа и смятам, докато пътувам да ги правя пак. Освен това прави коремни преси, за да стегнеш мускулите си. Дано да ти помогне. Не се отчайвай. 
Док ме беше инструктирал така - 15 сек. стискаш все едно ти се пишка и ти се ака, 10 сек. отпускаш и така 5 минути, 2 пъти на ден, в продължение на 1 година.

# 26
  • Мнения: 636
Самата коремна операция не може по никакъв начин да ускори или да предизвика такова смъкване. Нормалното раждане може. Смъкването може да се дължи и на други причини, но точно секциото - няма как!

 Разбира се никой не е застрахован, случва се рядко и разбира се не може да е причина някой да не иска деца заради такова нещо. Просто се учудвам на разни коментари, веднага се намеси и секциото,  жените не спират да се оплакват заради разни проблеми, а пък някои и една дума не дават да се каже против естественото раждане! Не разбирам кому е нужно това информационно затъмнение ...

# 27
  • Мнения: 6 274
Извинявай, но Кати "повлече крак".
Именно на нея й беше отговорено, и след това ти се намеси, та се озовахме, където сме.
Пак казвам - само една от причините е вагиналното раждане.
Дай пък сега да седнем да обсъждаме минусите от секциото, че да оспамим тотално, какво ще кажеш?
  Tired

# 28
  • Мнения: 636
 Peace Мир

Наистина няма нужда от спам!

# 29
  • Мнения: 371
разбирам че едни са по компетентни от други, но ако може да не си изливат лошото настроение тук. Хапливите коментари ни помагат на никого.

# 30
  • Мнения: 6 274
Няма никакво лошо настроение, както виждаш съвсем цивилизовано приключихме с дебата и сключихме мир.
Нали, така, Люлякова?
  Peace

# 31
  • Мнения: 1 735
Док ме беше инструктирал така - 15 сек. стискаш все едно ти се пишка и ти се ака, 10 сек. отпускаш и така 5 минути, 2 пъти на ден, в продължение на 1 година.
Киа, мерси, че сподели - ще пробвам и това упражнение!   bouquet

А аз правя следното упражнение:
10 пъти стягам и отпускам перинеума, после почивка няколко минути и пак същото.
Правя 3 серии, когато се сетя.
Някой път се сещам няколко пъти на ден - няма лошо да се правят 3-те серии по няколко пъти на ден.
Колкото по-често се сещаш, толкова по-добре.
И гледаш да не пропускаш ден.   Peace

# 32
  • Мнения: 1 354
Не прибързвай с тази операция, и задължително потърси още едно мнение.
Освен всичко останало, все пак си родила скоро.



 Peace подкрепям мнението на Джуличка Peace

# 33
  • Мнения: 1 735
... Именно страхът от такова последствие ме насочи към секцио... с нищо не мога да ти помогна, но искрено ти съчувствам... случвало ми се е при по- сериозни пристъпи на кашлица (имам бронхиална астма), особено през втория грип по време на бременността, отвратително неприятно е и изобщо... дано се оправиш лесно.

Кати, при едно естествено активно раждане, където напъните не са дирижирани, не се слага система с окситоцин за Добър ден и не се реже за епизиотомия просто за презастраховка, тези последствия са изключени.
Друг е въпросът, че смъкване има дори и при жени, раждали със секцио, като следствие от носене на по-тежък плод или просто прекалено надебеляване по време на бременността. Тогава имаш 2 в едно: хем гадната операция на гладката мускулатура, хем дискомфорта на едно такова смъкване. Ужасно, нали?
Но каквото и да си говорим, България не е узряла да даде качествена услуга на раждащите жени. В това се състои основният проблем, а не кой как е родил.  Peace

Може ли малко разяснение? Ти си мислиш, че след секциото може да се получи такова пропадане? Как ще се случи според теб, след като бебето е извадено?

Да разясня: не съм написала, че смъкване се получава в следствие на самото секцио, а в следствие на самата бременност.
По същия начин някои бременни получава хемороиди, още докато си бременеят и това как ще родят не ги спасява.
Имам 3 познати, родили със секцио, които имат хемороиди.
Аз пък, когато родих не получих.
Със стриите пак така - повечето се получават, докато жената е бременна, въпреки че има и жени, които от рязко отслабване след бременността пак получават стрии.
И така, съжалявам за Оф топика, няма смисъл да обръщаме темата на секцио-нормално.

Помня, че навремето(когато родих малката) бях пуснала и аз такава тема за изпускането при уриниране, но се сещам че никой не ми отговори и не получих нито един съвет или помощ. Тогава се стреснах, че съм само аз и започнах да ровя из нета, разбрах за упражненията и започнах да ги правя. А между другото тези упражнения, дори и да няма смъкване или такъв проблем, са страшно полезни за предстоящо раждане. Освен всичко има разни пинизи по време на секс, ако се усъвършенстват.  Wink

# 34
  • Мнения: 149
И аз имах този проблем 1 месец след раждането, вече (да чукам на дърво) е добре положението. Иначе ходех с превръзки като превантивна мярка известно време след това.
Не съм ходила на гинеколог, защото докато се наканя и се почувствах по-добре, пък и нямаше на кого да оставя малката че да отида.

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 09:32 от didi-23

# 35
  • Мнения: 565
Имах подобни единични прояви в по-късните срокове на бременността ми, които след раждането отшумяха. Но ако ти се налага подобна операция, не ч отлагай дълго във времето.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 381
Док ме беше инструктирал така - 15 сек. стискаш все едно ти се пишка и ти се ака, 10 сек. отпускаш и така 5 минути, 2 пъти на ден, в продължение на 1 година.
Киа, мерси, че сподели - ще пробвам и това упражнение!   bouquet

А аз правя следното упражнение:
10 пъти стягам и отпускам перинеума, после почивка няколко минути и пак същото.
Правя 3 серии, когато се сетя.
Някой път се сещам няколко пъти на ден - няма лошо да се правят 3-те серии по няколко пъти на ден.
Колкото по-често се сещаш, толкова по-добре.
И гледаш да не пропускаш ден.   Peace
Ще пробвам и това. Гинекологът ми каза, че ефект от упражненията ще почне да се усеща след няколко месеца. Но всичко щяло да е ок след 1 г. правене на упражненията. Днес вече си направих 2-те серии с по 15 и 10 секунди. Планирам да почна да правя пак коремни преси, щото правих няколко пъти и се отказах. Каза ми, че като цяло мускулите в областта на таза трябва да се стегнат. 2 пъти даже ми набива канчето за това.  #Crazy

# 37
  • Мнения: 1 735
Сега кто се замисля... ами може пък коремните преси да се комбинират с упражненията за перинеума.
Например, при всяка преса, едновременно с това да се стяга и перинеума. Може да има наистина добър ефект.
Аз обаче ще трябва да изчакам да родя първо и после почвам с пресите, лицевите и други.

# 38
  • Мнения: 826
Дано всичко се оправи при авторката и не се наложи операция.
Все пак си родила скоро, може би нещата ще се подобрят без егресивни интервенции. Все пак продължавай с упражненията на Кегел - те освен, че не вредят, са си полезни иза други неща.
Да спомена, че въпреки моето ЕПЗ и малко разкъсвания, нямам такъв проблем. Нормалното раждане за това е нормално, ако мине естествено наистина, всичко и след това би трябвало да е ОК. Може би наистина има значение, че раждах без окситоцин и без да напъвам  и да се форсирам единствено "когато лекарката ми каже".. Но тези смъквания могат да се получат, не само от естествено раждане. Майка ми има същата операция от преди да ни роди и двете със сестра ми - органите и са се смъкнали от нещо друго явно... но сега е добре и операцията определено и е помогнала.

# 39
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Аз след секциото имам подобен проблем. В болницата направо се напикавах, а сега ми е много трудно да удържам позивите за пишкане, докато преди можех да се стискам по много време.
Номер две също ми е малко проблемно.
Според мен се консултирай с още един лекар, понеже все пак може постепенно да отшуми, а упражненията също ще са ти от полза.
Дано се оправиш скоро. Sunglasses

# 40
  • Мнения: 329
Сега кто се замисля... ами може пък коремните преси да се комбинират с упражненията за перинеума.
Например, при всяка преса, едновременно с това да се стяга и перинеума. Може да има наистина добър ефект.
Аз обаче ще трябва да изчакам да родя първо и после почвам с пресите, лицевите и други.

Извинете, че се намесвам, но да споделя и аз. Аз започнах "да изпускам" по малко някъде 3-4 месеца след раждането. Като скачах на въже. Започнах кегелите и веднага получих подобрение.
След раждането ходих при физиотерпевт и тя каза, че коремни преси не е добре да се правят, за да може да се събере по-бързо правият коремен мускул. Даже препоръчваше като ставам т леглото, да се "изтъркулвам", а не да ставам като си повдигам горната част на тялото от легнало положение. Доколкото разбрах, при всяка жена мускулът се свива за различно време, така че не мога да кажа дори ориентировъчно колко е то. При мен два месеца след раждането не беше събран. На всички горещо препоръчвам (и в тази тема) упражнението планк - идеално е за стягане на корема, кръста и гърба. То също се изпълнява за време, така че може да се съчетае с кегелите.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 381
rikk , какво е това упражненеи планк?

# 42
  • Мнения: 126
Към авторката на темата - моят гинеколог ми каза, че ефект от упражненията на Кегел ще има след 1 г. Т.е. след това време, отдолу съм щяла да бъда, както преди. Е, правих ги 3 месеца, но ефект има. Пусти мързел - спрях упражненията. От днес съм на работа и смятам, докато пътувам да ги правя пак. Освен това прави коремни преси, за да стегнеш мускулите си. Дано да ти помогне. Не се отчайвай. 
Док ме беше инструктирал така - 15 сек. стискаш все едно ти се пишка и ти се ака, 10 сек. отпускаш и така 5 минути, 2 пъти на ден, в продължение на 1 година.



Благодя Киа за споделения опит.   bouquet  Grinning За тези упражнения незнаех че трябва да стискам. Може би затова няма ефект от досегашните които правех.

# 43
  • BG
  • Мнения: 2 217
И аз бих искала да науча това упражнение на Планк ...

Имах една позната, която работеше за Джонсън те внасяха материали, които избавят жената от това неудобство чрез операция. До колкото си спомням операцията беше кратка.  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 2 381
sesi81 , почвай упражненията тогава. Дано и при теб да има ефект.
Месец след раждането при пригледа док ми каза: "Стисни ми пръстите." Стискам аз там долу и той ми вика: "А, слаба работа." Тогава ми каза за упражненията. Миналата седмица питах приятеля ми дали усеща, като се стикам долу по време на секс и той ми каза, че усеща. Така че, ефект има от упражненията на Кегел.  Wink

# 45
  • София
  • Мнения: 39 782
Намерих това
http://www.1agb.com/news.php
Цитат
НОВ МЕТОД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА СМЪКВАНЕ НА ВЛАГАЛИЩЕТО И СТРЕС ИНКОНТИНЕНЦИЯ
2008-10-15 06:06:11 - Пресцентър

Напоследък все повече пациентки, особено след раждане, възрастта над 40 години, се оплакват от проблеми, свързани с уриниране, а именно изпускане по малка нужда при физически усилия. Досега използваните оперативни методи на лечение са продължителни като време, свързани с риск от нараняване на околни органи и кръвоносни съдове, и не винаги дават очаквания резултат.
От година и половина в ПСАГБАЛ „Света София” е въведена нова методика за лечение на стрес инконтиненция - изпускане по малка нужда при физически усилия (кихане, кашляне, смях и др.). При новия оперативен метод се използва устройството GYNECARE TVT SECUR* System. То представлява синтетична лента с дължина 8 см., която се имплантира влагалищно под смъкнатата част на уретрата. Новият метод има следните предимства:
- Лентата се поставя под местна упойка;
- Необходим е съвсем малък разрез - около 1,5 см.;
- Минимално оперативно време, между 5-10 мин.;
- Болничен престой – 1ден;
- Минимална постоперативна болка;
Пациентите извличат полза от минимално инвазивната процедура. Устройството и подхода на неговото въвеждане избягват големи нервни клонове, намалявайки потенциалния риск от болка в крака, нараняване на черва и кръвоносни съдове.
Използването на GYNECARE TVT SECUR* System за лечение при стрес инконтиненция е за предпочитане и в бъдеще би могъл да измести досегашните конвенционални операции.

Д-р Валентин Иванов – Началник сектор „Операционни зали” при ПСАГБАЛ „Света София” АД

# 46
  • Мнения: 126
Намерих това
http://www.1agb.com/news.php
Цитат
НОВ МЕТОД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА СМЪКВАНЕ НА ВЛАГАЛИЩЕТО И СТРЕС ИНКОНТИНЕНЦИЯ
2008-10-15 06:06:11 - Пресцентър

Напоследък все повече пациентки, особено след раждане, възрастта над 40 години, се оплакват от проблеми, свързани с уриниране, а именно изпускане по малка нужда при физически усилия. Досега използваните оперативни методи на лечение са продължителни като време, свързани с риск от нараняване на околни органи и кръвоносни съдове, и не винаги дават очаквания резултат.
От година и половина в ПСАГБАЛ „Света София” е въведена нова методика за лечение на стрес инконтиненция - изпускане по малка нужда при физически усилия (кихане, кашляне, смях и др.). При новия оперативен метод се използва устройството GYNECARE TVT SECUR* System. То представлява синтетична лента с дължина 8 см., която се имплантира влагалищно под смъкнатата част на уретрата. Новият метод има следните предимства:
- Лентата се поставя под местна упойка;
- Необходим е съвсем малък разрез - около 1,5 см.;
- Минимално оперативно време, между 5-10 мин.;
- Болничен престой – 1ден;
- Минимална постоперативна болка;
Пациентите извличат полза от минимално инвазивната процедура. Устройството и подхода на неговото въвеждане избягват големи нервни клонове, намалявайки потенциалния риск от болка в крака, нараняване на черва и кръвоносни съдове.
Използването на GYNECARE TVT SECUR* System за лечение при стрес инконтиненция е за предпочитане и в бъдеще би могъл да измести досегашните конвенционални операции.

Д-р Валентин Иванов – Началник сектор „Операционни зали” при ПСАГБАЛ „Света София” АД

И аз това го открих преди време. Дори разбрах че във Варна вече са правени такива операции и резултата е много добър, но както пише по горе тези операции се правят на жени над 40г., а за младите не са препоръчителни. Така поне ме посъветваха двама Док.

# 47
  • Мнения: 126
Сега кто се замисля... ами може пък коремните преси да се комбинират с упражненията за перинеума.
Например, при всяка преса, едновременно с това да се стяга и перинеума. Може да има наистина добър ефект.
Аз обаче ще трябва да изчакам да родя първо и после почвам с пресите, лицевите и други.

infinity чувала съм че коремните преси веднага след раждане не са прероръчителни. Трябва да се изчака поне 6м. В противен случай рискуваш вечно да си останеш с малко увиснало коремче колкото и серии преси да правиш. Peace

# 48
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Десцензус може да се получи и след раждане със секцио и дори изобщо като не си раждал.
Предполагам това са упражненията за които говори, rikk !
http://spidersport.com/home-workout.php#11

# 49
  • София
  • Мнения: 39 782
И аз това го открих преди време. Дори разбрах че във Варна вече са правени такива операции и резултата е много добър, но както пише по горе тези операции се правят на жени над 40г., а за младите не са препоръчителни. Така поне ме посъветваха двама Док.
С възрастовата граница не съм запозната. Може да се изхожда от факта, че жена на 40 е родила 1, 2, 3 деца. Не се планува друга бременност.
Само мога да гадая.
Може да се звънне в клиниката и да се попита.

# 50
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Може да не ви се вярва но докторът който ми водеше консултациите ми каза да се лекувам чрез интернет, там имало много информация.  Simple Smile Тогава реших да отида при другия  който установи свличането и ми каза че най рано след 6мес. може да се направи тази операция и че най вероятно ще се направи в София. Но до тогава меже и да има някакъв напредък от тазовите упражнения. Благодаря  infinity както и на всички останали.
 
П.П Ще пиша пак ако има развитие по проблема.
някъде бях попадала на информация,че в ВМА в София правят такива операции  Peaceпо нов модерен начин.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 381
В нач. на декември 2006 г. в "Шейново" някакъв поляк или чех прави демонстративни операции на жени, страдащи от стрес инконтиненция. Тогава аз чаках моя док 3 часа, който отиде да гледа, та, затова знам.  Wink Знам, че д-р Чалманов също тогава прави такава демонстративна операция, както и още един лекар/ка от "Шейново", но име не си спомням. Ако искате ще питам една приятелка, която отразяваше събитието, да ме светне.  Wink

# 52
  • Мнения: 7
Изчакай няколко месеца.При мен също се получи такъв проблем ,но с времето и с упражненията контрола се възстанови.

# 53
  • Мнения: 126
В нач. на декември 2006 г. в "Шейново" някакъв поляк или чех прави демонстративни операции на жени, страдащи от стрес инконтиненция. Тогава аз чаках моя док 3 часа, който отиде да гледа, та, затова знам.  Wink Знам, че д-р Чалманов също тогава прави такава демонстративна операция, както и още един лекар/ка от "Шейново", но име не си спомням. Ако искате ще питам една приятелка, която отразяваше събитието, да ме светне.  Wink
Допълнителната информация не е излишна така че може да попиташ. Така или иначе съм решила да изчакам да видя резултата от упражненията. Благодаря.  bouquet Peace

# 54
  • Мнения: 289
Записвам се и аз да следя със същия проблем, само че след 2години от раждането. Започвам да правя и аз упражненията, вкл. и планк. Благодаря на всички за полезната информация.

# 55
  • Перник
  • Мнения: 257
Момичета и аз имах такъв проблем, но  сега всичко е наред след като направих  пластика в Пирогов и съм много доволна.При мен се получи това след  като родих много тежко и на всичкото отгоре голямо бебе 4300 и се получи едно гадно  смъкване и разкъсване.При мен беше много тежък случая и  с просто око можеше да се види проблема (няма да изпадам в подробности  Embarassed )  Цялата пластика ми излезе 500 лв, но не съжалявам и грам за парите.До колкото разбрах няма клинична пътека за точно такъв вид пластика и трябва да си плащаме.Всичко мина добре и лежах само ден в болницата после си правих само промивки в нас.Другото което си  спомням че ми беше казал доктора е колкото  по-рано се направи пластика толкова е по-добре за пациенката.Секса след процедурата е забранен на 100 процента поне 45 дни, но след това просто е невероятен за татковците  Mr. Green  ставаш по тясна, а и най-важното не се изпускаш и се чустваш пълноцена.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 381
Тази пластика през влагалището ли се прави или има някакви разрези през корема?
Добре, де, а планкът с какво би бил полезен? За стягане на корема ли?

# 57
  • Перник
  • Мнения: 257
Пластиката се прави през влагалището.

# 58
  • София
  • Мнения: 2 381
Мерси за отговора.  Hug

# 59
  • Мнения: 126
Момичета и аз имах такъв проблем, но  сега всичко е наред след като направих  пластика в Пирогов и съм много доволна.При мен се получи това след  като родих много тежко и на всичкото отгоре голямо бебе 4300 и се получи едно гадно  смъкване и разкъсване.При мен беше много тежък случая и  с просто око можеше да се види проблема (няма да изпадам в подробности  Embarassed )  Цялата пластика ми излезе 500 лв, но не съжалявам и грам за парите.До колкото разбрах няма клинична пътека за точно такъв вид пластика и трябва да си плащаме.Всичко мина добре и лежах само ден в болницата после си правих само промивки в нас.Другото което си  спомням че ми беше казал доктора е колкото  по-рано се направи пластика толкова е по-добре за пациенката.Секса след процедурата е забранен на 100 процента поне 45 дни, но след това просто е невероятен за татковците  Mr. Green  ставаш по тясна, а и най-важното не се изпускаш и се чустваш пълноцена.

Моля те пиши кой е докотора, който ти  направи операцията.  Praynig От какато съм пуснала темата все се надявах да пише някой който се е сблъсквал с такава операция / не че е приятно да се стига до там #Crazy/  и да даде мнение. Доктора ти спомена ли за възрастова граница? Дали ако направя операцията, за в бъдеще ще мога да родя отново?

П.П Радвам се че при теб проблема се е решил. Grinning

# 60
  • Перник
  • Мнения: 257
Пластиката я правих при доктор Джунков (ако искаш мога да потърся и номера му), а до колкото за възрастова граница мисля че няма значение,но колкото  по рано я направиш толкова е по-добре за пациентката.За следващо забременяване е никакъв проблем,но не може да раждаш нормално, а само секцио това ме беше предупредил.

# 61
  • Мнения: 126
Пластиката я правих при доктор Джунков (ако искаш мога да потърся и номера му), а до колкото за възрастова граница мисля че няма значение,но колкото  по рано я направиш толкова е по-добре за пациентката.За следващо забременяване е никакъв проблем,но не може да раждаш нормално, а само секцио това ме беше предупредил.

Благодаря ти много за инфото. Имам телефона на доктор Джунков защото ми беше препоръчан наскоро от моя приятелка. Но ще трябва да почакам май да ми порасне още малко бебчето, че да може да пътувам с него.  bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 17 592
... Именно страхът от такова последствие ме насочи към секцио... с нищо не мога да ти помогна, но искрено ти съчувствам... случвало ми се е при по- сериозни пристъпи на кашлица (имам бронхиална астма), особено през втория грип по време на бременността, отвратително неприятно е и изобщо... дано се оправиш лесно.

Кати, при едно естествено активно раждане, където напъните не са дирижирани, не се слага система с окситоцин за Добър ден и не се реже за епизиотомия просто за презастраховка, тези последствия са изключени.

Сериозно бих ти препоръчала да внимаваш повече при подбора на думите.
Когато правиш толкова категорични изявления по въпроси, от които не разбираш и по които ... в най- добрия случай нямаш достатъчно информация, звучиш... леко пред всички, които са се сблъсквали - по един или друг начин - с явленията, за които твърдиш, че не биха могли да съществуват.
"Изключено" означава "невъзможно". "Нито един случай".
За друг път, ако искаш да звучиш убедително, а не... смешно, използвай "много малко вероятно", "изключително рядко срещано" или каквото друго ти хрумне, което да е малко... ами, уклончиво. Ако се опитваш да пробуташ боклук за коса и твърдиш, че ще даде "100 % премахване на пърхота" - или на петната по зъбите, или на прането - и на клиента му се случи да намери едно петънце - вече си го изгубила. Затова винаги е " до 95 %". Или 98. Или колкото хрумне на автора на рекламата - все едно, но с това "изключено"...  hahaha

# 63
  • Мнения: 1 735
 Laughing Laughing Laughing
Явно имаш огромно самочувствие. Имай си го, но се опитай да се държиш по-нормално с хората, които пишат тук.
Избиването на комплекси по форуми е все по-често явление в последно време.
Заставам зад думата "изключени", при описаните от мен ситуации и положения. Това е моето мнение, не карам никой да ми вярва насила.
Всеки има право да каже или мисли каквото сметне за правилно.
Айде върви да се заяждаш с някой друг, че яко ми се направиш на интересна отново, не гарантирам, че ще спра напредналобременните си хормони да не те напсуват. Аман от велики, недоклатени драскачи!  ooooh!

# 64
  • София
  • Мнения: 17 592
Laughing Laughing Laughing
Явно имаш огромно самочувствие. Имай си го, но се опитай да се държиш по-нормално с хората, които пишат тук.
Избиването на комплекси по форуми е все по-често явление в последно време.
Заставам зад думата "изключени", при описаните от мен ситуации и положения. Това е моето мнение, не карам никой да ми вярва насила.
Всеки има право да каже или мисли каквото сметне за правилно.
Айде върви да се заяждаш с някой друг, че яко ми се направиш на интересна отново, не гарантирам, че ще спра напредналобременните си хормони да не те напсуват. Аман от велики, недоклатени драскачи!  ooooh!


Нм, даааа... е, сигурна съм, че все пак съществуват и привърженици на вагиналното родоразрешение, които са стигнали до своите изводи в резултат на внимателни наблюдения, проучвания и размисъл, не на бушуващи хормони.
За съжаление, обаче, подобни на горното изказвания правят, навярно, много лоша услуга на онези, на които тепърва предстои да се изправят пред избора за себе си... е, какво пък - сигурна съм, че ще прозрат зад думите ти неуравновесеността и неувереността на бременна жена, а не интелекта, поведението и лексиката на типичен поддръжник на хипотезата.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 381
В нач. на декември 2006 г. в "Шейново" някакъв поляк или чех прави демонстративни операции на жени, страдащи от стрес инконтиненция. Тогава аз чаках моя док 3 часа, който отиде да гледа, та, затова знам.  Wink Знам, че д-р Чалманов също тогава прави такава демонстративна операция, както и още един лекар/ка от "Шейново", но име не си спомням. Ако искате ще питам една приятелка, която отразяваше събитието, да ме светне.  Wink
Допълнителната информация не е излишна така че може да попиташ. Така или иначе съм решила да изчакам да видя резултата от упражненията. Благодаря.  bouquet Peace
Ох, съжалявам, че отговарям след 100 г.
Питах приятелката ми, но тя не си спомня името на другата лекарка, която прави там тази операция. Мисля, че беше жена. Иначе казват, че по принцип Чалманов бил допър опериращ.
Съжалявам, че не си спомняме точно името...  Sad

Момичета, не влизайте в излишни спорове.

# 66
  • Мнения: 1 735


Момичета, не влизайте в излишни спорове.

Няма да влизаме, споко! По-умните, дори и бременни отстъпват.  Grinning

Записвам се и аз да следя със същия проблем, само че след 2години от раждането. Започвам да правя и аз упражненията, вкл. и планк. Благодаря на всички за полезната информация.

Ако искаш опиши и в тази тема твоя случай, тъй като е наистина доста различен...
Мисля си, че в твоя случай без пластика няма да стане работата, още повече че са минали цели 2 години.
Не мога да кажа, но момичетата, минали през пластика могат да ти дадат добър съвет.   bouquet

# 67
  • Мнения: 22
Здравейте. Някой може ли да ми препоръча добър  гинеколог в гр. Плевен, който прави пластика на влагалището?

# 68
  • София
  • Мнения: 2 381
За проф. Горчев съм чела само хубави отзиви. Прави операции - вероятно и пластики на влагалището.  newsm78 Ако искаш пиши във форума По градове.

# 69
  • Мнения: 126
Здравейте. Някой може ли да ми препоръча добър  гинеколог в гр. Плевен, който прави пластика на влагалището?

Преди седмицата ходих по моя проблем в Плевен в часна клиника при д-р Бързашки. На мен ми го препоръчаха като добър специалист. И да се похваля, че към момента се лекувам медикаментно и има резултат newsm44, но не пропускам и гимнастиката за таза разбира се.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 381
Стискам ти палци.  Hug

# 71
  • Мнения: 262
мила sesi81, излезе че двете сме родили на една и съща дата и сме получили същия проблем. Когато бебо стана на 2 мес. отидох при моя АГ и ми предписа едни билкови таблетки, каза също че все още не съм се възтановила напълно и ще се оправя. Предварително се бях поровила и тук и като научих за упражненията на Кегел започнах да ги правя (или пред компа или докато кърмя).  Лечението с хапчетата беше за 2 седмици и още след първата седмица проблема изчезна.  Но упражненията  продължавам да ги правя на своя глава

# 72
  • Мнения: 126
мила sesi81, излезе че двете сме родили на една и съща дата и сме получили същия проблем. Когато бебо стана на 2 мес. отидох при моя АГ и ми предписа едни билкови таблетки, каза също че все още не съм се възтановила напълно и ще се оправя. Предварително се бях поровила и тук и като научих за упражненията на Кегел започнах да ги правя (или пред компа или докато кърмя).  Лечението с хапчетата беше за 2 седмици и още след първата седмица проблема изчезна.  Но упражненията  продължавам да ги правя на своя глава

Аз наистина се бях притеснила в началото, но вече проблема почти изчезна. Моето лечение е за 3 седмици, а упражненията и аз мисля да не спирам да ги правя, защото планирам втора бпеменност  Grinningтака че те само ще са ми от полза.

# 73
  • Мнения: 5
момичета 6те кажете ли с какво сте се лекували, че моят проблем продължава вече пети месец и мисля че се задълбочава

# 74
  • Мнения: 9 446
момичета 6те кажете ли с какво сте се лекували, че моят проблем продължава вече пети месец и мисля че се задълбочава
    А,като имаш проблеми 5 месеца,защо не си отишла на доктор?

# 75
  • Мнения: 1 536
И аз съм така.Но  ми се случва само  при кихане,кашляне....
Родила съм преди повече от две години и си мислех,че ще мине постепенно.
Също така досега съм ходила(след раждането)два пъти на контролни прегледи и тест пап и никой не спомена,че нещо не ми е наред.Аз не съм и споменавала за този проблем,но... Embarassed
Ако има смъкване,лекаря не го ли вижда или трябва аз да му кажа,че имам такъв проблем?

# 76
  • Мнения: 289
Радмила, гледам, че скоро си се регистрирала. Затова не обръщай внимание на подобни заядливи коментари като предпоследния. Тук има учудващо много хора, които имат страаашно много време за губене.
Съжалявам, че не мога да ти предложа решение на проблема ти, освен упражнения за тазовото дъно - по-напред са описани.
Интересно ми, натискали ли са ти корема по време на раждането, за да избутат бебето?

# 77
  • Мнения: 9 446
г-жа Претенция,абсолютно никой не се заяжда.Коментара ти е неуместен. Wink
Мислиш ли ,че е редно да имаш проблем 5 месеца и да не отидеш на лекар,а да чакаш да прочетеш кой с какво се лекувалвъв форума?За мен това е ненормално.

Не виждам с какво се заяждам,чисто и просто попитах момичето,защо не е отишло на доктор!
И още нещо-не бери грижа за хората във форума!В случая заядливата си ти Whistling

# 78
  • Мнения: 289
А мислиш ли, че е редно да търсиш сметка защо не е направил някой нещо си, при условие, че теб лично не те касае???????!!!!!!!!!!!!!!!
П.С. Хващам се на бас, че още от началото има някой до теб, който ти гледа детето.  Иначе щеше да знаеш как минават 5 месеца след раждането- съвсем неусетно, с две думи.
Просто ми писна да чета безмислени постове из форума, да не говорим, че момичето току-що се е регистрирало и с такова посрещане, най-вероятно да не се върне и да се чувства освен неприятно, заради проблема, ами и виновна-за това помисли ли, преди да пишеш?

# 79
  • София
  • Мнения: 5 079
Мога да ти препоръчам добър лекар в тази област. Ако искаш, ми пиши на ЛС. Hug

# 80
  • BG
  • Мнения: 2 217
ღолчеღ , сподели с всички, моля!   bouquet

# 81
  • Мнения: 5
ЧАКАЙТЕ ЧАКАЙТЕ АЗ ХОДИХ НА ЛЕКАР ... КАЗА МИ ЧЕ САМО С ПЛАСТИКА СЕ ОППРАВЯ
ЗАТОВА И ПОПИТАХ МОМИЧЕТАТА, АКО МОГА ДА СЕ РАЗМИНА

Последна редакция: вт, 08 дек 2009, 14:04 от AnMary

# 82
  • Мнения: 5
г-жо Претенция, Благодаря ти че си мила......А за раждането ДА натискаха ме и то мнооооооооооого.... Малкия изобщо не искаше да излиза Grinning

# 83
  • Мнения: 289
Радмила, попитах те, защото и аз имам същия неприятен, меко казано, проблем. И все мисля, мисля и се опитвам да разбера коя е причината за това. Разбирам по време на бременност плодът притиска пикочния мехур. Но след като се роди детето, би трябвало всичко да се върне към нормалното. Но ако не стане, както при нас, значи нещо е направено не както трябва по време на раждането. Единият от докторите, който посетих каза, че едно нещо, което е преразтеглено, не може да върне първоначалната си форма и затова се коригира само с операция (четох доста за тези операции и май резултатите са 50 на 50, но както и да е). Та за себе си, стигнах до извода, че при натискането може да е станало това ненормално преразтегляне. Затова и те питах. Ако и другите момичета, които се включиха по-рано по темата със същия проблем, споделят дали и тях са ги натискали по корема, може да разберем дали това е причината.
А, дами, какво ще кажете? Според вас имат ли връзка двете неща? newsm78

# 84
  • Мнения: 1 536
Радмила, попитах те, защото и аз имам същия неприятен, меко казано, проблем. И все мисля, мисля и се опитвам да разбера коя е причината за това. Разбирам по време на бременност плодът притиска пикочния мехур. Но след като се роди детето, би трябвало всичко да се върне към нормалното. Но ако не стане, както при нас, значи нещо е направено не както трябва по време на раждането. Единият от докторите, който посетих каза, че едно нещо, което е преразтеглено, не може да върне първоначалната си форма и затова се коригира само с операция (четох доста за тези операции и май резултатите са 50 на 50, но както и да е). Та за себе си, стигнах до извода, че при натискането може да е станало това ненормално преразтегляне. Затова и те питах. Ако и другите момичета, които се включиха по-рано по темата със същия проблем, споделят дали и тях са ги натискали по корема, може да разберем дали това е причината.
А, дами, какво ще кажете? Според вас имат ли връзка двете неща? newsm78
Ами и при мен имаше натискане.
Имаше и системи и адски болки,голямо бебе....Цялата тази работа като първо раждане продължи 2 часа само.Дори подготвителни контракции не съм  имала.
А иначе по време на бременноста и до края  й не съм имала такива проблеми изобщо.
Значи къде  мислите ,че  е причината?Естественно  в раждането.

# 85
  • Мнения: 126
Ех хораааа изобщо не съм забелязала че сте писали в темичката ми.  bouquet дано не съм закъсняла с отговора си.  Praynig
Мен също ме натискаха мнооооого по време на раждане, но дали това е причината за изпускането на урина не знам. Може би е една от причините, а другите са - голямо бебе, което дълго притиска пикочния мехур и т.н./може да има и други/ НО.........моят съвет като препатила- не се доверявайте на един доктор / колкото и да е добър/. Какво се случи с мен?
При първото ми посещение ние при доки /1мес. след раждането/ ми прати в къщи да се лекувам от Интернет Twisted Evil Вторият и третият док ми казаха че само с пластика се оправя, посъветваха ме обаче да изчакам бебето да стане на поне 1год Tired, за да може да се възстанови и организма през това време. Отидох на гости на моя приятелка в Плевен и тя ме подкокороса да отида в тяхната частна клиника при доктор Бързашки/ бях писала по-рано в темата/. И неговият отговор беше...
"Какво свличане? Какви операции? независимо от причините проблема е на лице затова трябва да го лекуваме!!!!! С медикаменти. Проблемът ти е че мускулите на пикочния мехур не функционират, а ние ще ги стимулираме отново, за да започнат да си вършат работата"./имаше и друго но той се изразяваше много медицински Embarassed/ Та хапчетата бяха: Нивалин и Дриптан в комбинация и по схема предписана от док. /в никакъв случай не ги купувайте без предписание/ споменавам ги за информация. Тази схема беше за 20дни. През първите 5дни усетих че нещата ще влошават вместо да се оправят, но после всичко се промени. На 20тия ден вече бях "чисто нова". Схемата свърши проблема си отиде Praynig През втория преглед ме посъветва след 1мес. да повторя схемата за да затвърдим резултата.
И да допълня- не съм спирала да правя упражненията за тазово дъно, правя ги и до сега. През първия преглед ми направи измервания /вътрешни/, които показаха леко свличане, а на втория преглед свличането го нямаше. Не се подлагайте веднага на операция!!!!!!Изчакайте и търсете други варианти.   bouquet

# 86
  • София
  • Мнения: 2 381
Браво. Радвам се, че си решила проблема си.  Hug
Лечението какъв специалист ти го предписа?

# 87
  • Мнения: 126
Лечението ми го предписа гинеколог. Аз много се чудих дали вече да не се обърна към някой уролог, защото предишните трима док, при който ходих пак бяха гинеколози, но ето че не е имало нужда.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 1 718
Чудесно,че проблема е отстранен!

# 89
  • BG
  • Мнения: 2 217
sesi81 , много се радвам, че си се излекувала.   bouquet

 

# 90
  • Мнения: 1 428
Браво,че си се излекувала  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт