Замърсената природа , отровените храни и ние .....

  • 2 868
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Права си, Бояна, дори нова болест измислиха в борбата си срещу нас. Орторексия й казват.
И обявяват всички нежелаещи активно да се тровят за хора с психични нарушения...

# 16
  • София
  • Мнения: 12 140
Права си, Бояна, дори нова болест измислиха в борбата си срещу нас. Орторексия й казват.
И обявяват всички нежелаещи активно да се тровят за хора с психични нарушения...

Орторексията си е болест, реално. Все пак, всяка практика трябва да е в разумни граници, които не пречат на нормалното ежедневие. Например- ако се притесняваме от катастрофите по пътищата можем да изберем сигурен автомобил и да шофираме внимателно, но ако откажем да пътуваме изобщо преминаваме в категория психични проблеми.... Wink

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Не съм съгласна за орторексията. Ако нещо не ми вдъхва доверие за произхода и състава си, никога не бих го сложила в устата си.

# 18
  • Мнения: 2 759
...Бягаме от конфликтите, но излиза, че хората с вредни навици, който хвърлят боклуци по улиците, които пушат около децата ни, които ни продават боклуци са по- силни и единни и ни налагат техните норми и разбирания...
                           Без да искам по никакъв начин да политизирам темата, държа да кажа, че тези хора съвсем не са отделни единици. Напротив, в 'Дом', или в 'Цайтгейст', вече не помня се показва как консуматорството е умишлено налагана политика, а и навсякъде около нас можем да видим как се случват нещата. Масата хора следват налаганите обществени норми и толкова. Приемат се за нормални някакви неща, които са тотално сбъркани и противоречащи на здравия разум.
                           И колкото на по-високо ниво стават нещата, толкова по-бързи и ефективни са те. Например: днес разбрах, че от БТК няма повече да изпращат детайлни сметки на абонатите си - който иска да се регистрира на сайта им и да гледа. Правят го уж с еко цел, но според мен има и други, не толкова хубави, и не обявени причини.

# 19
  • Мнения: 6 713
Пластмасата стана толкова широко разпространена.Вече всичко е опаковано в найлонче или кутийка,а пластмасата е толкова вредна и за човека и за природата.

Това адски ме вбесява и мене! Всяка една простотийка дето си купуваш е така чинно опакована,едвам се разопакова понякога....?!? Close

Но пък ако пластмасата (шишетата) се рециклират после, тогава е ОК. Ама трябва разделно събиране на боклука Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 2 759
...Но пък ако пластмасата (шишетата) се рециклират после, тогава е ОК...
                            Не е дори наполовина толкова ок, колкото например да се ползва стъкло. Освен това пластмасата веднъж минала през кофички за кисело  мляко май не може повече да се ползва за хранителни цели - т.е. с всеки цикъл става все по-зле. Докато стъклените бурканчета и бутилки могат да се мият и ползват до несвяст. Аз така и не разбрах защо стъклените бутилки да не се връщат, ами да се трошат в контейнерите за стъкло.

# 21
  • Мнения: 6 713
...Но пък ако пластмасата (шишетата) се рециклират после, тогава е ОК...
                            Не е дори наполовина толкова ок, колкото например да се ползва стъкло. Освен това пластмасата веднъж минала през кофички за кисело  мляко май не може повече да се ползва за хранителни цели - т.е. с всеки цикъл става все по-зле. Докато стъклените бурканчета и бутилки могат да се мият и ползват до несвяст. Аз така и не разбрах защо стъклените бутилки да не се връщат, ами да се трошат в контейнерите за стъкло.

Не е съвсем така. Преработката на стъклото доколкото знам е по-скъпа технология, както и по-замърсяваща околната среда... В смисъл от екологична гледна точка по-скъпо и по-замърсяващо е да се преработва стъклото, но пък пластмасата си е пластмаса и не е най-подходящия материал за съхранение на храни и напитки... По-малкото зло, но за кой - за човека, за природата.... Rolling Eyes
Glass Vs Plastic Packaging

# 22
  • Мнения: 1 334
...Но пък ако пластмасата (шишетата) се рециклират после, тогава е ОК...
                            Не е дори наполовина толкова ок, колкото например да се ползва стъкло. Освен това пластмасата веднъж минала през кофички за кисело  мляко май не може повече да се ползва за хранителни цели - т.е. с всеки цикъл става все по-зле. Докато стъклените бурканчета и бутилки могат да се мият и ползват до несвяст. Аз така и не разбрах защо стъклените бутилки да не се връщат, ами да се трошат в контейнерите за стъкло.

Не е съвсем така. Преработката на стъклото доколкото знам е по-скъпа технология, както и по-замърсяваща околната среда... В смисъл от екологична гледна точка по-скъпо и по-замърсяващо е да се преработва стъклото, но пък пластмасата си е пластмаса и не е най-подходящия материал за съхранение на храни и напитки... По-малкото зло, но за кой - за човека, за природата.... Rolling Eyes
Glass Vs Plastic Packaging

Това че пластмасата е по-малкото зло, не е съвсем така... При използването и за студени продукти, не е проблем, но всички храни като млека, кремчета, каквото и да е, се изсипват в пластмасовите опаковки в горещо състояние- тогава се отделят  вредни хим. вещества и хормони които влизат в съдържанието на продукта.  А да не говорим как пластмасата не се разлага и как хората масово я горят навън, също и  в печки и  камини. Има начини да се намали производството ,но хората и институциите трябва да са заинтересовани Wink.

# 23
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476

За орторексията си мисля, че го измислиха нарочно.
Човек, който се храни по-природосъобразно, не боледува почти никак.
Като дете съм изпила купища антибиотици, сега не пия и аспирин, ако ме пипне вирус, ми минава за един ден, и децата са така.
Е да де, ама така не даваме пари за лечение и лекарства... и понеже трябва и нас да лекуват от нещо, измислят болест орторексия.
За да си казват хората "абе и да ядеш много полезно е лошо"...

Последна редакция: чт, 02 юли 2009, 23:37 от Tatti

# 24
  • Мнения: 2 759
                                 Сега погледнах каква пък е тази болест и ми потекоха сълзи от смях. Остава да измислят име на болестта/манията да си непушач. И постоянния ти стремеж да дишаш чист въздух без дим.

# 25
  • Мнения: 2 865
Някой знае ли дали вестници и списания се слагат в контейнерите за хартия. На една брошура бяха написали да не се изхвърлят, проверявах в сайта на екопак - там нищо не споменават за тях и не фигурират нито в списъка на това, което да се изхвърля в контейнера нито в това което да не се изхвърля? А обемите точно на тези "изделия" са огромни.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 140
Орторексията е заболяване, и то сериозно. Съмнявам се, че някой от списващите тук го има или знае как може да изглежда. Същото е анорексията- всеки е пазил диети, но боледуващите от анорексия умират от това, защото спират да се хранят изобщо. Орторексията, както и анорексията нямат нищо общо с храната, а тя е използвана като средство за самонаказание. Това средство би могло да не бъде храна, а много други неща, затова има и различни заболявания. Основата им е самоотхвърляне и мазохизъм в патологична степен и проявите са сравними със самобичуването с камшик или самонараняването от други видове.

Ето какво пише в първата попаднала ми статия по въпроса. Въобще не става въпрос за стеремж към здраве, а за стрмеж към самонаказание.


Орторексията е патологична мания да се яде само здравословна храна. Тази обсебваща идея може да се превърне в болест, когато не се приемат червени меса, риба и други важни хранителни продукти и се стигне до недохранване.

Думата “орторексия” идва от гръцката дума “орто”, което означава “точен”. Тази болест е описана за първи път от д-р Стивън Бартман, който практикува алтернативна медицина. Неговата книга “ Пристрастени към здравословната храна” , в която се описва орторексията, става бестселър.
В книгата си Братман представя няколко въпроса, които разкриват наличие на орторексия, като “Различава ли се начинът ви на хранене от този на близките ви”, “Чувствате ли се виновни, ако ядете нещо непозволено за хранителния ви режим”, “Интересувате ли се повече от полезните съставки в храната,отколкото от вкуса й”.

Тези, които отговорят положително поне на един от въпросите, могат да се смятат за пристрастени към здравословното хранене, една от най-новите болести на нашето време.
“Всички ние се стремим да се храним здравословно, но когато това нормално поведение се превърне в обсебваща мания, която е вредна за здравето, тогава вече говорим за орторексия”, обяснява д-р Бартман.

Тази нова болест, характерна за западното общество, се появява след манията по диетите, култът към тялото и страха от консумиране на храни, обогатени с изкуствени продукти.

След като преди години бяха определени симптомите на анорексията и булимията, лекари и учени започнаха да обръщат внимание на друго хранително разстройство на психическа основа - орторексията.

Разликата между анорексия и орторексия е в количеството и качеството на приеманата храна.

Орторексията се определя като патологичен стремеж да се ядат следните типове храна: натурални, растителни, без консерванти, без мазнини, без червени меса. Начина на приготвяне - нарязването по специален начин или употребата само на дървени или керамични съдове, също може да бъде един от симптомите на орторексията.

Орторексиците са способни да обиколят целия град, за да намерят точно определена храна или да не ядат, ако не са сигурни, че това, което им се предлага, отговаря на разбиранията им за здравословна храна. Те не се притесняват да плащат по-висока цена за храни, които са с “гарантиран” произход. Отказват да ходят на гости у приятелите си, защото не знаят какво ще им сервират домакините. Орторексиците изпитват силна вина, ако хапнат нещо “забранено”.

Това патологично състояние може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Например, липсата на мазнини в организма пречи на усвояването на мастноразтворимите витамини като А, D, E, K. Без месо, нивото на желязо в кръвта намалява значително. Дори да се приемат богати на желязо и протеини храни с растителен произход, те са с по-ниско качество.

Липсата на някои от основните хранителни вещества в организма могат да доведат до анемия, липса на витамини и енергия.

Орторексия нанася и психически вреди, които трябва да се лекуват от специалист.

Също както при булимията и анорексията, лечението на тялото е много по-лесно от лечението на психиката. Трябва да се премахнат всички навици, придобити от орторексиците, а за това се изисква много желание и време.

Симптоми на орторексията:

Маниакална пристрастеност към здравословното хранене.
Често се среща при хора, които са страдали от друго хранително разстройство, анорексия или булимия. Парадоксалното е, че тези хора, в стремежа си да се излекуват от една зависимост, се изпадат в друга.

Изключване от храната на червени меса, мазнини и храни, обработвани с изкуствени вещества.

Стриктно спазване на хранителния режим, дори при специални случаи.

Учени от Великобритания твърдят, че нервната орторексия (манията за здравословен начин на живот), макар и сравнително нова и недостатъчно добре изучена болест, вече обхваща обществено значими части от населението не само в САЩ, но и в нашата част на света.
Нейна разновидност е манията за качествено хранене, която вече се превърна в нов вид психическо разстройство, широко разпространено в развитите страни. Болните се отказват от захарта и полинаситените киселини. Те с напълно маниакално пристрастие изучават приемането на храната, отчитат всеки грам, всяка калория, а “греха на чревоугодничеството” изкупват с гладуване и като резултата на всичко това все по-често се появява депресия в много тежка форма.


 

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Бояна, чела съм статията и друг път. И на трите контролни въпроса отговарям положително, следователно съм диагностицирана орторексичка.
Не смятам обаче, че се самонаказвам, изпадам в мазохистични настроения и т.н.
Наистина съм на мнение, че това е измислена 'болест'.

# 28
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
И какво е болестотворното на стремежа да се яде храна, която отговаря на горните изисквания?

А за неяденето на червени меса е просто смешно. Толкова много хора са вегетарианци и не страдат от недохранване.
Именно когато човек почне да се замисля какво яде, започва и да внимава дали си набавя всички полезни съставки. Т.е. белтъците, които не приема с червени меса, приема от бобови храни, царевица, сурови ядки.
В растителната храна се съдържат всички незаменими аминокиселини, които са нужни на човек, за да не страда от глад за белтъци.
А и дори няма нужда да се  спират червените меса, а само колбасите...

Относно вкуса - дето признак на орторексията било да се избират продуктите по състава, а не по вкуса - бих казала, че ако ядем природна храна, вкусът е ориентир и за хранителната стойност. Една по-добре узряла диня е по-сладка, демек по-вкусна, по-богата на захари и по-хранителна.
Когато избираме фабрично обработена храна, вкусът не е ориентир за хранителната стойност. Колбасите и сладкишите са пълни с овкусители и подобрители, които ни карат да искаме още и още, но самият продукт съдържа нискокачествени мазнини, оцветители и др, които за организма са боклук, но вкусовите рецептори са зашеметени от последната мода химичен дразнител.

Или ако перифразирам малко Тери Пратчет, човек е способен да изяде какво ли не, стига отгоре да има достъчно кетчуп.

Не виждам нищо болестно в това човек да иска да се храни нормално.
Нормална е храната, която може да се набави от природата. Дърво със вафлички няма Wink

# 29
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Статията за орторексията ме разсмя. Всички вегетарианци са болни - доказаха го!  Mr. Green

Храненето и обработката на храната отдавна се е превърнало в културен феномен, във вид изкуство и няма нищо общо със запазването на нейната хранителна стойност.

Остава да ми кажат, че е по-вкусно да ям плодовете на сладко, а пък витамин С примерно да си го приемам на таблетки? Simple Smile

Вие замисляте ли се колко неща се слагат в храната и в козметиката, в дрехите и в мебелите само за да я предпазят от нормалното й разлагане? Това дали е добре за организма в дългосрочен план?

Дали има достоверна статистика за онкологичните заболявания и уврежданията при децата? Дали наистина са нараснали в последно време? Трябва да се отчете все пак и общото увеличаване на раждаемостта, при това в големите градове, където повече случаи стават достояние на статистиката. Любопитно ми е да разбера има ли реални доказателства за влиянието на замърсяването върху хората.

Общи условия

Активация на акаунт