Соларен бойлер - какъв, от къде и за колко?

  • 27 535
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас На пресечката за Рая
  • Мнения: 156
Всяка система която е вързана към бойлера е нужно да има серпентина или мантел. Котела  към бойлера, соларния панел към бойлера и както и нагревател в бойлера.И така бойлер , който ще се ползва трябва да има ( мантел 1 серпентина и нагревател ) или
( 2 серпентини и нагревател ).На горния пост съм описала подробно къде и как е най ефективно да се постави соларния панел. Фирмите няма значение те са толкова много, стига да са спазени  физичните закони..
http://sinoptik.bg/?lid=100732770 Това са данните от метеостанцията за Бургас- предимно днес е облачно с тъмни облаци ,тук таме ( Laughingмай не ставам за синоптик ) Grinning Grinning

И ето температурата на водата в бойлера (взета от елекронното табло ) и мястото на стрелката на самия бойлер.

Близките дни като стане жега ще поместя другите снимки , когато водата става вряла.Не помня температура но май беше в диапазон между 70-80-ще видим 
( подсетете ме ) newsm78 но предполагам че няма да забравя...

# 16
  • Мнения: 299
Ние търсим нещо такова, от сутринта ровя в Гугъла и изкарах няколко фирми, но се загубих в информация. После отидох до един комшия, който има слънчеви колектори, но той ме разколеба. Не че е недоволен, но така глухо каза "доволен съм", че се размислих... Според него, водата достига до към 40 градуса, не повече, но "за къпане става".... и то само през лятото!?!
Моля, тези които имат слънчеви колектори и опит, да споделя до колко се загрява водата и за колко време (часове, целодневно, денонощно? ). Ние имаме парно и 200 литров бойлер със серпентина към него, можем ли да включим към него и слънчевия колектор.
Моля за информация за фирми (в София) от които сте доволни, може и на лични, ако се приеме за реклама.
На твоя комшия нещо не е направено както трябва, защото ние имаме слънчеви колектори и нямаме никакъв проблем с топлата вода. Постоянно имаме вряла вода. Даже през лятото се претопля и цялата система изключва. За през зимата бойлера е свързан с парното както при вас и  водата се топли от локално парно и колкото може от колекторите. За фирма не мога да ти кажа, защото брат ми прави цялата система и не мога да ти препоръчам, само знам, че панелите са тръбно-вакумни и са немски. Ние сме много доволни, защото слънчевите колектори топлят 400л. бойлер и сме свързани три етажа към тази система.

# 17
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Много благодаря на всички за разясненията. Просветна ми и започна да ми се изяснява за какво става дума.   ideauu
Betigm, впечатлена съм, че при облачно време на твоята снимка виждам 53 градуса. А наличният ни бойлер към парното е със серпентина и нагревател и може би ще може да се използва.
Лизи, прочетох много добри отзиви за тръбно-вакуумните панели (макар че това нищо не ми говори).
Успокоихте ме, че нещата не са толкова зле колкото ми прозвуча при съседа. А родителите ми твърдо са решили да монтират слънчеви колектори, от нас очакват да изберем системата и намерим подходящата фирма. Днес бях на път да ги откажа. Няма да бързаме, ще попроучим нещата, преди да купуваме и монтираме.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 231
Привет,
От няколко дена си имаме слънчеви колектори. Сложихме си от вакуумните и вече 3 дена имаме топла вода  newsm44 newsm44 newsm44 ... и няма излизане от банята  Mr. Green. Бойлерът ни е на покрива на къщата - 150литра.
Единственото нещо, което ме притеснява, е налягането на водата. По-слабо е отколкото от стационарния бойлер. Не, че кой знае колко слабо, но има разлика. Според вас дали може да е коригира това?  newsm78 Аз си мисля дали, ако сменим батерията в банята, че и без това си е старичка по принцип........  newsm78
Не, че е болка за умиране, просто реших да видя при другите как е!

# 19
  • Мнения: 6 925
Причината не е в батерията. По-скоро няма достатъчно налягане на водата и трудно качва до бойлера на покрива. Ако искаш по-високо налягане си сложете хидрофорна помпа.

# 20
  • там край морето...
  • Мнения: 157
Да се включа и аз със мнение на имащ слънчев колектор - ние сме с 2 панела и 250 л бойлер - който е монтиран от горе на кооперацията - свързан е с банята и кухнята. Всичко излезе 3500.00 лв. НЯма серпентина - от това което чета от предишните съфорумци - зимата ще се подпомага от тока, а не от парно. Има помпа - която да върти зимата водата - за да не замръзва. Когато има топла вода е супер - вряла. Но разбира се - имаме и проблем - от няколко дена нямаме вода - в смисъл - горе в бойлера показва 110 градуса, но някъде по системата прави въздушна възглавница или както там се казва - и водата не може да слезе до долу - и върти само студена вода - налягане в кооперацията имаме голямо, но тъй като сме в нова кооперация - а съседа над нас не се е нанесъл - и сега нямаме достъп до покрива за да се види къде е проблема  #2gunfire #2gunfire И сега си скубя косите от яд - че дадохме толкова пари а сме с бързовара. Но моя колежка също имат - и казва че водата им "не свършва!". Така че - инвестицията си струва - само стискам палци да нямате проблем като нас  Sunglasses

# 21
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Едва ли нящо свястно (без с-те с бойлер на покрива ) може да ви излезе под 2000лв .
Значи да успокоя моя мъж, че като е дал 1100 лв само за бойлер 150 л, с две серпентини, с нагревател, неръждаем, правен по поръчка (заради специфичното местоположение) не се е минал  Simple Smile
Защото разни разбирачи ми обясняваха как имало на подобна цена панел с бойлер.
Сега остана панел да се купи.

На коя фирма ви е бойлера? Ние почти сме готови с проекта за къщата и сме предвидили 200лв бойлер, най-вероятно на Елдом, с 2 серпентини, вързани към колектор за лятото, и камина за зимата. Ще има помпа и защити, точно за врялата вода, да не е вряла като се къпеш и т.н. Но колектори още не сме гледали.

# 22
  • Мнения: 386
За инфо-в осем часа 45 градуса в 19 часа - 82 градуса днес-17 юли.
Не искам да правя антиреклама, но проверете и други бойлери освен елдомски!Нашият е на сънсистем - препоръчвам го покрай нашата статистика !
Слънчо,липсатат на налягане може да е по много причини: ако тръбите са от полипропилен   може да има стеснение при неправилен монтаж; може да има лоша спойка; може да е от кофти уплътнител; може да има неподходящ фитинг; всякакви такива...
Стела и Галя -викайте си фирмата -ако нямате гаранция от нея, се оплаквайте на производителя !
Избирайте си фирма само с истински доволни клиенти, с работеща добре система поне за пълна година- те ще ви изберат колектори , бойлери и т.н  Малки, тип семейни фирми са за предпочитане. Цената , която ви предлагат можете да проверите като влезете в сайта на доставчиците.

# 23
  • София
  • Мнения: 167
Ние се отказахме от варианта - соларен бойлер. Пуснаха ни оферта за 6000 лв  Shocked и много набързо ни се смрази ентусиазма. А сме с малко дете и нямахме време да правим "голямо" проучване, защото без топла вода е голям зор (цялото търсене започна след като тогавашния ни бойлер сдаде багажа, тотално ) ooooh!
надявам се темата да е полезна за други мераклии, защото в интернет няма много коментари за този тип бойлери  Peace

# 24
  • Мнения: 1 236
Аз мисля, че са твърде скъпи - едно 10-12 години отива само да се изплатят, а вероятно повече. Все пак в България зимата няма да може да се разчита само на слънце, поне на мен така ми изглежда. Знам че много сеползват в съседна Турция, но там май времето зимата е по-друго  Thinking

# 25
  • sofia
  • Мнения: 8 949

На коя фирма ви е бойлера? Ние почти сме готови с проекта за къщата и сме предвидили 200лв бойлер, най-вероятно на Елдом, с 2 серпентини, вързани към колектор за лятото, и камина за зимата. Ще има помпа и защити, точно за врялата вода, да не е вряла като се къпеш и т.н. Но колектори още не сме гледали.
Правен е по поръчка в един малък цех в София. Мъжа ми преди това беше поръчвал при тях няколко буферни съда и беше доволен от изпълнението.

# 26
  • Русе
  • Мнения: 3 711

На коя фирма ви е бойлера? Ние почти сме готови с проекта за къщата и сме предвидили 200лв бойлер, най-вероятно на Елдом, с 2 серпентини, вързани към колектор за лятото, и камина за зимата. Ще има помпа и защити, точно за врялата вода, да не е вряла като се къпеш и т.н. Но колектори още не сме гледали.
Правен е по поръчка в един малък цех в София. Мъжа ми преди това беше поръчвал при тях няколко буферни съда и беше доволен от изпълнението.

Благодаря ти много за инфото. Както и на renew, естествено, че ще разгледаме още, но това на първо четене заради проекта.

# 27
  • Мнения: 386
Добре мислената система работи и зимата; от конкретното решение зависи колко ще се подпомага. Системите в Турция и Гърция са едни , а за тези в Германия какво би казала? Аз приветствам и  черен варел на покрива-това си е соларен бойлер и струва  евтино, но става само за вилата.
Подходящите за целогодишно ползване у нас системи са малко по-високо технологични, бързината на изплащане зависи отброя  потребяващи в домакинството. При нас от сметки за ток средно 80 лв - сега са 30 лв/мес.  или 600лв/година . Напомням също, че по кредит енергийна ефективност 20% от цената се връща от банката. Т.Е. за  система от 5000 лв ми върнаха 1000. Т.е. моята система ще се изплатила за 4000/600 = 7 години. При 25 години живот на панелите ни остават 18 да се кефя; не че не го правя и сега!

За мен това не са просто сметки а част от една идея!

# 28
  • Мнения: 6 925
Мисля, че няма смисъл от целогодишна система.

# 29
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Мисля, че няма смисъл от целогодишна система.

Ние мислим соларната система да я ползваме лятото, а за зимата през камината пак ще има система. И аз не мисля, че си струва инвестицията за целогодишна система.

Общи условия

Активация на акаунт