Децата от 5 годишни на предучилищна

  • 79 150
  • 2 142
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 109
Judy, какви подробности, та това е само идея! Обявена от евентуалния бъдещ министър на образованието.  Whistling

# 61
  • Мнения: 24 467
И аз тъй го схванах, като идея, без конкретика още по нея, която да може да се обсъжда.
А като идея не ми звучи лошо.

# 62
  • Мнения: 14 654
Ако е за задължителна градина, както възприемам на този етап нещата от дадената оскъдна информация, не виждам злини особени. 

A аз виждам точно в тази част проблем - задължително целодневно присъствие в ДГ, което не одобрявам. Написала някои причини по-назад в темата.
Иначе съм за обучението за започва от 5-годишна възраст, но в училище.

# 63
  • Мнения: 24 467
А защо "целодневно"? Подготвителните групи, когато синът беше в такава, в градината бяха две на този принцип отделени- едната, в която беше той, на цял ден, другата- на половин. Няма пречки този въпрос да се организира по този начин занапред.

# 64
  • Мнения: X
   Както не би трябвало да има пречка да си има подготвителни групи ( класове) и в градините, и в училищата, както си е в момента. Доколкото обаче в големите градове записването в детските градини от години си е проблем, дали идеята не е насочена именно към " изнасяне" на предучилищното обучение в училищата. Ако двете подготвителни години се карат в училище вероятно ще се отворят повече места за по-малките в градините. Но пък как тогава ще се справят работещите родители на пет-шестгодишните деца, освен ако и в училищата не се предлага целодневно обучение?
   Абе, само въпроси ми идват в главата...

# 65
  • Мнения: 14 654
Taка прочетох в статията, знам че това засега е проект, дори идея, но би ми се искало да не е задължително целодневното присъствие там. Само това ме притеснява, защото честно казано, в детската градина съвсем малко се занимават и повече тъпеят - лични наблюдения. Надявам се, че ще помислят по този въпрос, както и че ще остане избор за родителите между училище и детска градина, и в крайна сметка идеята ще бъде добре обмислена и реализирана както трябва.

# 66
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нормално е, според мен, да дадат право на избор на родителите, дали ще си оставят цял ден децата или ще е за няколко часа само преди обед.
Аз разсъждавам и от гледна точка на учител - много е трудно да се работи с деца, които не са приобщени, които не са минали елементарна програма, които не са свикнали с колективната работа. Адаптационният период отнема много ценно време и спъва работата на останалите деца. Но и не смятам, че е чак толкова необходимо две години преди училище да е задължителна подготовката.
Вече споменах, че и нещо подобно се случва при прехода в пети клас.

Нека им дадем време да го обмислят добре и да не бързаме с предварителни заключения.
Дано не са обаче като Вълчев с "рогите напред' без да се интересуват от ничие мнение.

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо "целодневно"? Подготвителните групи, когато синът беше в такава, в градината бяха две на този принцип отделени- едната, в която беше той, на цял ден, другата- на половин. Няма пречки този въпрос да се организира по този начин занапред.

Защото родителите ходят на работа и няма кой да гледа децата по половин ден. И понеже са все по-малко родителите, които могат да си позволят полудневно обучение ще се направи така, че да се удовлетвори мнозинството.

# 68
  • Мнения: X
Защото родителите ходят на работа и няма кой да гледа децата по половин ден. И понеже са все по-малко родителите, които могат да си позволят полудневно обучение ще се направи така, че да се удовлетвори мнозинството.
   Да, бе! Колкото в момента удовлетворяват мнозинството, което желае да запише детето си в детска градина.  Joy

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
Детската градина е социална услуга, а не задължителна част от образователната система. Затова и държавата и общината не са длъжни да осигурят място за всяко дете. Ако направят предучилищната задължителна за всички деца играта вече става друга, защото не може да задължиш родителя да си запише детето някъде (градина или училище за предучилищната), а да не осигуриш място за обучение.

# 70
  • Мнения: 24 467
Като ходят целодневно на работа, значи ДГ им е удобно да е целодневна.  Ако не им се ходи на работа и им се ползва градина на половин ден- ще имат избор. Какво сложно има? Дадох пример с нашите две групи на различен режим.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
Като нищо ще сложат всички на един режим, защото няма да им се занимава да поддържат старата система, че и тя да важи за 5-годишните. Не че ще е добре за децата, но ще е по-лесно за правене.

# 72
  • Мнения: 24 467
А какво на практика ще решат не знам, ако някой знае- да сподели, поканих вече, тъй като ме интересува.

# 73
  • София
  • Мнения: 383
Детската градина е социална услуга, а не задължителна част от образователната система. Затова и държавата и общината не са длъжни да осигурят място за всяко дете. Ако направят предучилищната задължителна за всички деца играта вече става друга, защото не може да задължиш родителя да си запише детето някъде (градина или училище за предучилищната), а да не осигуриш място за обучение.
Мисля, че това е един от основните отговори на въпроса защо се предлага въвеждането на задължителна предучилищна от 5 години.
И наистина, замислете се преди да оплювате всичко. Ясно е, че не може да се угоди на всеки, но поне на мнозинството интересите ще се гонят.

# 74
  • Мнения: 542
моята госпожица ще тръгне на предучилищна н училище на 5 години на половин ден!за мен би било по-добре да е целодневно,за да мога да работя!а за въэрастта не виждам проблем!

Общи условия

Активация на акаунт