Кога кръщаваме децата си:))

  • 9 649
  • 190
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 502
Абе, то и аз си мисля, че е малко насилствено, когато личността (в случая детето) не разбира какво й се случва, но... знам ли, може и да не съм права. Аз съм вярваща, но наистина не разбирам защо се прави така.

# 136
  • Мнения: 251
Момичета..да ви питам още нещо...тъй като една позната ще прави кръщене на синът си другата седмица... и много бях изненадана като каза, че първо кръщенето ще се прави в съвета, после в църквата и накрая ресторанта...
Ауууууууу, така беше през комунизма,когато не можеше да се ходи в църква!
Ама незнаех че още се прави така newsm78

# 137
  • Мнения: 889
Абе, то и аз си мисля, че е малко насилствено, когато личността (в случая детето) не разбира какво й се случва, но... знам ли, може и да не съм права. Аз съм вярваща, но наистина не разбирам защо се прави така.

Това последното не  го разбрах. Всъщност ако  си вярваща поста т и малко  newsm78 . Разбира се ако прочетеш цялата тема ще откриеш отговор на въпроса защо децата се кръщават възможно най- рано.

# 138
  • Мнения: 502
Мира, излиза, че щом не разбирам напълно въпроса, значи какво... поста ми нещо Laughing Всички вярващи явно трябва да са с една и съща информация и едно мнение?

Така или иначе аз не съм решила все още за детето ми. Нямам нищо против някой да ме убеди. Но... четох из темата, както благородно ме посъветва и останах с впечатление, че повечето го правят, защото - таква е традицията; родителите вярват и смятат, че така се прави; ритуалите се правят в определен срок според канон; детето ще го пази някакво ангелче; да не му стане нещо; много е красиво и забавно. Разбира се, няма нищо лошо хората да го правят заради това.

Аз искам да знам от чисто библейска гледна точка защо се прави рано? Къде и какво пише за това в Новия завет или в Стария. Ако може някой запознат да се включи и да обясни, плийз.

Питам, защото съмненията ми започнаха след разговор преди няколко години с един свещенник. Той ми обясни на дълго и на широко за традицията на кръщението. Как в началото, в първата - ранната църква такова нещо не е имало. По-късно се налага това като традиция. Той смяташе, че да станеш християнин, тоест да бъдеш кръстен във вярата означава да приемеш Христос като господ и спасител в душата си. Много силно вчепетление ми направи това. Тогава бях решила да се кръстя. Сега именно за това не мога да реша, как детето ми съзнателно ще приеме вярата на година и нещо?

# 139
  • Мнения: 171
ambi82 
Цитат
Момичета..да ви питам още нещо...тъй като една позната ще прави кръщене на синът си другата седмица... и много бях изненадана като каза, че първо кръщенето ще се прави в съвета, после в църквата и накрая ресторанта...

Не мога да ти кажа какво кръщене ще прави приятелката ти. Специално за православно кръщене са нущни кръщелник, кръстник и свещеник. Обреда се извършва в православен храм. Ако прецени семейството може да покани и гости , може и да почерпи в ресторант.

Съгласна съм с това, че семейството може да покани гости, да ги почерпи в ресторант и т.н....ама за мен най-странното беше това, че първо кръщенето ще започне в общината..и на мен лично ми стана много чудно какво общо има кръщенето с общината.. Вярно, че преди много години децата са кръщавани там, ама доколкото знам, това вече го няма.. newsm78

# 140
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 587
Голямата ми дъщеря крустихме на 2г. и 6мес.-на именния й ден,който съвпадаше тогава и с Великден.
беше много впечатлена и още го помни подробно,макар че вече е на почти 6г.
Малката сега е 3г. и 6мес и искаме също да я кръстим,но все още не сме намерили подходящ кръстник.
скоро си правихме освещаване на апартамента и свещеникът ни каза,че е много добре,че търсим подходящ кръстник на детето.
Той ще е духовен водач,а и според мен трябва да е човек,който на нас лично ни харесва като такъв и бихме искали детето да прилича на него.
Точна възраст за кръщене няма-кой както си го чуства.....................

# 141
  • София
  • Мнения: 12 806
Абе, то и аз си мисля, че е малко насилствено, когато личността (в случая детето) не разбира какво й се случва, но... знам ли, може и да не съм права. Аз съм вярваща, но наистина не разбирам защо се прави така.
Защо да е насилствено? Насилствено би било ако разбира и не иска, а го караме насила да ходи на черква. Аз не настоявам сина ми да остане православен цял живот и щом порасне ще може сам да прецени дали вярва или не, дали вярва в нещо друго, дали някоя друга религия е по- близо до него. Няма как, обаче, да се прави избор между неща, които са непознати. Вярата е чувство и е по- трудно да решиш, че вярваш не в Исус, а в Бога в себе си, ако нямаш представа какво е вяра и религия. Тези неща не се учат в учебниците, а се преживяват и аз смятам да дам достъп до това  преживяване на моето дете.
Католиците имат много хубава практика в това отношение- кръщават децата като бебета, после имат първо причастие, а на 16-тина години трябва да потвърдят, че остават католици. Т.е. хем са кръстени имат представа за вяра и религия, хем имат право като пораснат и се осъзнаят да се откажат .  И ако не друго, то поне имат повод да се замислят над възможността за избор.

# 142
  • Мнения: 502
Добре, разбирам. Може би не се изразих точно, не е насилствено, ок. Въпросът е, че не виждам смисъла, освен обредността.
Вярата ми се струва, че е чувство и разум. Наистина трябва да има човек представа от вяра и религия и тогава да реши да се по-кръсти. Тоест - да приеме кръстния знак, символа на Христос. Аз просто не разбирам защо се прави преди да настъпи този момент (ако настъпи...). Пак остава питането ми за новозаветната основа на нашата традиция?

Не искам да споря, просто пишейки тук научавам неща и изяснявам за себе си.

# 143
  • Мнения: 1 364
Беше на 1 г.  и 3 мес.

# 144
  • София
  • Мнения: 12 806
Добре, разбирам. Може би не се изразих точно, не е насилствено, ок. Въпросът е, че не виждам смисъла, освен обредността.

Ако родителите са религиозни или просто вярващи има смисъл за самите тях, защото вярват, че точно тези действия в реалността имат аналогичен отпечатък в сакралното пространство. За бебето от гледна точка на не- вярващите няма никакъв смисъл и с право, защото за тях тези действия не значат нищо.

 "Кръщението е пътят, по който се изчиства "първородният грях" и на вярващия се дават сили за духовно израстване." Предполагам това отговаря на въпроса ти за ранното кръщаване и Новия завет. Има много информация из нета, но в Уикипедия е обяснено сравнително ясно. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B5%D0%B … D0.B2.D0.B5.D1.82



# 145
  • Мнения: 171
Момичета..само не разбрах дали го има още това..когато детето се кръщава..първо да се заведе в съвета за някакъв медальон или там каквото му правят (не съм много наясно с това)..тъй като доколкото знам..това се е правило преди доста години, когато не е можело децата да се кръщават в православни храмове и т.н. и в съвета са им давали някакви медальони...
Наистина ми е доста чудно това продължава ли да се прави... newsm78

# 146
  • Мнения: 1 152
Наистина ми е доста чудно това продължава ли да се прави... newsm78

Мисля, че не. Навремето това "кръщене" е било официалното връчване на Удостоверението за раждане и се е правело, когато детето навърши 1 годинка (така е било и при мен).
Възможно е още да има и места, предполагам малките градчета или селцата, където кмета си прави и този ритуал.

# 147
  • Мнения: 4
Аз съм кръстена,когато съм била на годинка,а дъщеря ми кръстихме на 2г и 3м.Определено на нея и беше много интересно.Не е плакала,но зададе милион вапроси на попа Simple Smile

# 148
  • Мнения: 585
дъщеря си кръстих на 46 дни , сина си на 3 месеца и половина

# 149
  • Мнения: 585
О, така може - не е грешно според каноните. Само не ми е ясно как са я занесли в храма без цица за папо...  Laughing хич и през ум не ми беше минало, че някой може да води някъде бебето без майка му - е, сега е друго, де, АМ, ама тогава?..
на мен свещеника ми каза в края на ритуала за 40 дни, да не се притеснявам  ако  искам спокойно мога да седна на столовете в църквата и да си накърмя детето ,което плачеше

Общи условия

Активация на акаунт