Собственици на маломерен апартамент- съвети за обзавеждане?

  • 179 824
  • 754
  •   1
Отговори
Здравейте, наскоро купихме апартамент 38 кв.м., състоящ се от две стаи, антре и б+т. Стаите са 16 и 11 кв. м. съответно. Искаме да го обзаведем и да живеем в него, но малко ме притеснява, че ще трябва да ограничим мебелировката до минимум. Искам да питам собствениците на малки жилища, какви хитрини използвате при обзавеждането, откъде пазарувате мебели и т.н.   bouquet

# 1
  • Мнения: 248
ами аz преz студентските си години съм живяла така, тогава купувахме мебелите от IKEA, но тя о6те не е в бг., не6то подобно е КОМО (ако се пи6е така) в софия. ина4е има цели системи от 6кафове приспособени да побират много не6та или пък спалните с 6кафове под тях и т.н., zа6тото това с малкото място си е проблем в много от големите градове (аz сега живея в дълбоката провинция, тука място бол Mr. Green, но пък пътувам 40км на ден ooooh!).... и при това положение оставете раzни не6та, които рядко иzполzвате на склад при роднини Mr. Green, но си направи списък кое къде е , та да не си търси6 фитнес уреда при баба ти, а тои да е в келера на мама например, и то ба6 като ти се преспортува.......ина4е няма проблем, малкото място може да се подреди така 4е да е много уьтно....хаиде и като е готово , да раzкаже6

# 2
  • Мнения: 263
Моят съвет, използвай декоратор Peace Ако имаш възможност разбира се Wink Моя позната получи срещу парите си фантастични пространствени решения , за които убий ме не бих се сетила, но...аз нямах финансовата възможност да си позволя тази екстра Tired
Така, че се справяхме двамата с мъжо, в 48м2 сме и кой знае какви идеи  за спестяване на място.... newsm78

1.Нямам холана маса
2.Холната секция е от сглобяемите модули (много леки и малки от Явор - Пазарджик)
3.Трапезарската маса е разтегателна ( става за 4 и 12 души)
4.Кухнята е Г- образна (мн исках бар-плот, ама а...няма място)
5.Антрето - имам само закачалка и малък шкаф за обувки
6.Спалнята - голяяяяям гардероб с плъзгащи врати ( с другите много място се губи), само матрак ( с рамката леглото ще заема мн място) и детското креватче.

Ами това е ... не е кой знае какво ама.... ааа забравих имам килер (но в него се събира само пералнята и бойлера, така че... не е кой - знае какъв фактор)

Успех Peace

# 3
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Ние обзавеждахме миналата година ново жилище, също доста малко като площ - всекидневна с кухненски бокс, отделна стая, баня с тоалетна и малък коридор. Всичко сме си проектирали според мястото и потребностите и стана много уютно, удобно и за всичко се намери местенце. Но всичко е по поръчка - и кухнята, и диваните, секциите, детската стая. Как спестихме място? Направихме барплот, който отделя кухнята от всекидневната и същевременно е на две нива: отдолу шкафове, които събират много неща с плот и втори плот, който използваме като маса за закуска и бързо хапване (с високи бар столчета). В пространството между двата плота ми стои напр. микровълновата и разни дреболии и го използвам като плот за готвене. Останалата част използваме като всекидневна и спалня едновременно. Направихме си дивани на основата на ъглови легла - мой проект: основата е матрак, облечен в калъф от дамаска. Отдолу са ракли, отзад има тапицирани табли и всичко е в една дамаска. Ушихме си големи възглавници, които денем стоят като облегалки на дивана, а вечер ги махаме и се получават две големи ъглови легла.
Купихме си холна масичка, която се разтяга и повдига на различни нива и която използваме и като маса за хранене. Когато дойдат гости, повдигаме и разтягаме масата и изваждаме сгъваеми дървени и тапицирани в цвета на диваните столове - също поръчка. В останалото време столовете са подредени до стената в кухненския бокс. Друга "хитринка" - холните секции (също поръчка) ги направихме без гръб в половината част, за да са по-леки  и да не натоварват помещението, и са по-плитки в дълбочина от стандартните мебели. Стаята я направихме на детска стая, като мебелите също са поръчка по размер и гардеробът е голям с плъзгащи се врати и много отделения, чекмедженца и т.н.
Открихме, че малкото пространство дава възможност за много добро организиране на мястото и жилището може да стане хем уютно, хем "въздушно" и ненатоварено.
Светлите тонове също допринасят към пространствено увеличаване на обема.

# 4
  • Мнения: 580
Didranad, преди години имах идея за диван от две легла, но така и не  я осъществих. Много бих искала да видя вашето диванче. Можеш ли да го покажеш тук, или да ми пратиш на лична поща.

# 5
  • София
  • Мнения: 8 280
Дай план!

# 6
  • Мнения: 59
didranad,предстои ми обзавеждане на абсолютно подобен апартамент,
ще съм много благодарни,ако пратиш снимки тук или на лични.
Благодаря ти предварително!  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 8 280
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=153792(Хайде да си покажем гарсониерите) - ето една тема която е полезна.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
И аз съм ЗА дизайнер. Ние ползвахме частично, че нямахме възможност за цялостен проект, още ме е яд  Crossing Arms

# 9
  • на пряката в пряката
  • Мнения: 84
Сиренце,какъв хонорар платихте на дизайнера,ако не е тайна. Ако не искаш тук моля те пиши ми на ЛС
Мерси   bouquet

# 10
  • Мнения: 269
Да добавя към казаното от мимичетата:
- Хубаво е настилката (ламинат, паркет и под.) в жилището да е единна във всички помещения или поне цветово сливаща се - така се създава усещане за простор и безкрай и обратното - различния под в различните стаи накъсва и "скъсява" разстоянията
- за цветовете - ясно - по-светли и хармонични, да не се претрупва с много цветове, да се избягват тапети с големи мотиви (но, разбира се като акценти е съвсем допустимо, стига да е измислено и подходящо). Бял таван и тонирани стени увеличават височината, даже специалисти съветват да има и бял "бордюр" (10-тина сантиметра) под тавана като преход към стената за тази цел
- при обзавеждането принципът е "по-малкото е повече". Често се използват различни прегради (параван, текстилни щори, шкаф, стъкло) за отделяне на отделни кътове. Пак е по-добре те да са светли или (полу)прозрачни.
- иначе, както казват всички, вълшебната думичка е "сгъваем" - столове, маси, дивани, ....., както и преместваеми мебели (на колелца напр.) - легла, маси ...., както и игра с нивата - повдигнат под, под който се крие легло или легло под тавана, под което има бюро.... като цяло усвояване на пространството във височина
- също мн важно: много и подходяща светлина, така че да няма "тъмни" ъгли и места - това също "стеснява"
- още: Огледалата, правилно използвани правят чудеса Simple Smile
- разни комбинирани неща от рода на: врата, на която е залепено огледало; плот за маса, закачен на стена, сгъваем, т.е. прибира се до стената и се разпъва при нужда
- "окачени" шкафове, където е възможно (напр. шкаф за обувки) - свободният от шкафове под също създава илюзия за повече пространство

А между другото в Appartment Therapy има май всяка година конкурс Coolest smallest или под. и има страшно много идеи  ей тук напр. има снимки http://contests.apartmenttherapy.com/2009/small-cool/

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 140
Ние също живеем в маломерен апартамент.За обзавеждането
работихме с фирма за интериорен дизайн.И за да усвоим всяко
ъгълче и всяко едно свободно пространство всички мебели
са ни правени по поръчка.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 554
Може да си поръчате от леглата, които се прибират и стават на секция. Удобно, практично, а сега ги правят и много красиви.

# 13
  • Мнения: 366
Сиренце,какъв хонорар платихте на дизайнера,ако не е тайна. Ако не искаш тук моля те пиши ми на ЛС
Мерси   bouquet
и мен ме интересува

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Сиренце,какъв хонорар платихте на дизайнера,ако не е тайна. Ако не искаш тук моля те пиши ми на ЛС
Мерси   bouquet
и мен ме интересува


Не съм Сиренце, но дизайнерът, който аз ползвах за банята взима между 9 и 15 евро на квадрат за проект.

Общи условия

Активация на акаунт