Въпрос за фиксове за сладко на д-р Йоткер?

  • 10 543
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 387
Искам да питам някой дали ги е ползвал, за да ми кажете как точно се използват. Искам да направя сладко от малини и боровинки, но не знам как. Дайте вашите рецепти за сладкото. Чух,че с тези фиксове става много лесно и бързо.Благодаря предварително.

# 1
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ето една рецепта в два варианта за сладко с д-р Йоткер фикс.

Класическа рецепта на д-р Йоткер за:

Мармалад от къпини с праскови


Продукти за 8 бурканчета от 350 мл:

1 килограм праскови без костилките
1 килограм къпини
40 гр желиращ фикс класически 1:1 (2 пакетчета) на  д-р Йоткер  
10 грама лимонена киселина (1 пакет) на  д-р Йоткер  
2 кг захар

Нарязаните на малки парченца праскови се смесват с къпините, пюрират се и се пасират. Към така приготвеното още студено пюре се прибавят желиращият фикс и лимонената киселина, като непрестанно се бърка докато заври. Прибавя се захарта и отново под непрестанно бъркане да заври.
Ври около 2 мин.

Ако се получи пяна аз я отстранявам.

Още горещия конфитюр се пълни в буркани до ръба и веднага се затваря (запечатва).

След това аз обръщам бурканите с капачката на долу и едва на другия ден ги прибирам. Мисля  че и без да ги обърне човек няма да има проблем, но навик.

По-лекия вариант с по-малко захар е:

Продукти за 3 бурканчета от 350 мл:

500 гр праскови без костилките
500 гр капини
25 гр желиращ фикс 2:1 (1 пакетче) на д-р Йоткер
500 гр. захар

приготвя се по същия начин както класическата рецепта.

Дано съм ти била полезна.

Източник: http://www.oetker.at/oetker_at/html/default/debi-6l8e6b.de.html

Последна редакция: чт, 06 авг 2009, 09:38 от Venetta

# 2
  • София
  • Мнения: 387
Благодаря, Венета! Много лесно изглежда. Сигурно може да се постъпи по същия начин с боровинки и малини, но мисля да ги оставя цели. Блягодяра още веднъж.

# 3
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Моля Margafuci ,

аз съм правила от цели горски ягоди и знам че се получава невероятен мармалад. От боровинки и от малини не съм. Но имаш право, с цели плодове сте е по-вкусно .

# 4
  • София
  • Мнения: 565
Записвам се тук, за да следя. Искам да направя такова сладко, взели сме и фикс. Само още не съм се ориентирала от какви плодове ще бъде. Малко се получи, че сложихме тигана, преди да сме уловили рибата, както се казва.

# 5
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Принципа на работа с фиксовете е един и същи.
Ето още една рецепта на д-р Йоткер. Аз харесвам подобни неща, ако има и други, които да споделят моя вкус, да им е сладко  newsm10

Сладко от ягоди с карамел и черен пипер

Класическа рецепта:

Продукти за 4 бурканчета по 350 мл:

    1 кг пюрирани ягоди
  10 гр лимонена киселина (1 пакетче) на д-р Йоткер
  20 гр  фикс класик 1:1 (1 пакетче) на д-р Йоткер
    1 кл смлян черен пипер
400 гр карамелизирана захар
600 гр захар

Пасираните ягоди се разбъркват с лимоновата киселина, фикса 1:1 и черния пипер. Сместа се оставя да заври и се отмества. Захарта се карамелизира до светло кафяво. Прибавя се внимателно към плодовата смес като се бърка непрестанно докато заври.
Ври около 3 минути.

Така сварения мармалад се пълни веднага (още горещ) в бурканите до височината на ръба, затваря се и се обръща с капачките на долу.


По лекия вариант е:

Продукти за 3 бурканчета по 350мл:

    1 кг пюрирани ягоди
  10 гр лимонена киселина (1 пакетче) на д-р Йоткер
  25 гр фиск класик 2:1 (1 пакетче) на д-р Йоткер
    1 кл смлян черен пипер
200 гр карамелизирана захар
300 гр захар

Начина на приготвяне е същия  като класическия.

За черния пипер искам да добавя, че аз не мерих с лъжичката а прибавях по малко, докато прецених според моя вкус, че е достатъчно. Без него сладкото е също много приятно на вкус.

Източник: http://www.oetker.at/wga/oetker_at/html/default/debi-6l8dul.de.h … TTKey=debi-6k4ky2

Последна редакция: пт, 07 авг 2009, 09:58 от Venetta

# 6
  • София
  • Мнения: 387
Днес си кухих фикса на д-р Йоткер. Пише същото горе-долу. Интересно ми е само за толкова малко време дали плодовете успяват да се сварят. Пише, че се слага на котлона докато заври и започне да бълбука и после се добавя още захар и се вари точно една минута и се маха от котлона. Чудя се успяват ли да се сварят плодовете. Все пак за колко време ще заври един килограм плодове- за около 20-30 минути най-много.

# 7
  • София
  • Мнения: 387
Като знам за другите сладка (без фикс) какво варене пада. Свят да ти се извие, с часове се вари!

# 8
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728





Днес си кухих фикса на д-р Йоткер. Пише същото горе-долу. Интересно ми е само за толкова малко време дали плодовете успяват да се сварят. Пише, че се слага на котлона докато заври и започне да бълбука и после се добавя още захар и се вари точно една минута и се маха от котлона. Чудя се успяват ли да се сварят плодовете. Все пак за колко време ще заври един килограм плодове- за около 20-30 минути най-много.

Като знам за другите сладка (без фикс) какво варене пада. Свят да ти се извие, с часове се вари!

До сега не ми се е случило да имам недоварени плодове. При ползването на фикс, се препоръчва плодовете или да са пасирани или да се нарежат на ситно, пък и почти всички плодове се сваряват лесно, дори и да са цели. Фикса съдържа и желатин, който сгъстява.

Сладкото без фикс варим по-дълго, защото се прибавя малко вода и после е необходимо време да се сгъсти, искам да кажа, докато се свърже сиропа (вода+захар), нещо от този род трябва да е причината  newsm78, но да се произнесат критиците  newsm48 във форума все пак те знаят по-добре Wink.

Не се притеснявай Margafuci  , нали каза малини и къпини, със сигурност няма да имаш проблем.
Като направиш сладкото кажи как е станало, любопитна съм вече Simple Smile.

Ho ако те притеснява нещо опитай с 0,5 кг плодове и ако си доволна след това направи останалите. Едва ли сте ти отнеме кой знае колко повече време.

# 9
  • София
  • Мнения: 387
Говорих със свекърва ми и тя каза, че става и така.Тя ги е варила обаче 10 минути след като са завряли. Така, че ще пробвам. Ще пробвам с боровинки, малини и смокини. По отделно де. Ще се похваля дали е станало, но това ще бъде другата седмица. Мерси много Венета за отговорите!

# 10
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Здравей Margafuci ,

радвам се че информацията ти е била полезна.  Бих искала да споделя още нещо, което съм чела за варенето на мармалада и от тогава спазвам.
Температурата на варене не е необходимо да е висока. При по-ниска температура поемат плодовете по-добре захарта. Колкото по-малко ухае на мармалад в кухнята при варенето му, толкова по-интензивен сте е аромата на самия мармалада после.
Можеш да направиш желираща проба. Сипваш една капка от мармалада в студена чиния и ако желира е готов.
Има и още един трик:
Когато разпределиш мармалада в бурканчетата го поливаш с малко високо процентов алкохол, например Ром 80% запалва се и веднага се похлупва и запечатва, така се унищожават евентуално останали бактерии и стерилизацията е по-добра, създава се допълнително налягане и плътността на затваряне е по-добра.



# 11
  • София
  • Мнения: 387
Мерси, Венета, явно съм попаднала на точния човек  chef Ще го имам предвид!

# 12
  • Мнения: 652
Здравей,
ползвала съм фикс за сладко от череши. По мое мнение сладкото стана бързо и лесно, но не толкова вкусно. У дома правим сладко (мармалад или конфитюр) само заради идеята - най-много по 1 кг плод и предпочитам да получа това, което помня от бабините бурканчета. С фикса е по-икономично, наистина, но крайния продукт има повече пектинов, "купешки" вкус.
При обикновеното варене не се налива вода, аз го варя по малко няколко вечери подред и става чудесно. Все пак пробвай, по-вкус другари трудно се намират.
Успех!

# 13
  • Мнения: 1 121

Фикса съдържа и желатин, който сгъстява.

Фиксът съдържа пектин. Желатинът е животински продукт.

# 14
  • София
  • Мнения: 565
 Сега има много смокини по пазара. Реших да правя сладко от тях, но трябва ли да ги режа или може и така, целички?

Общи условия

Активация на акаунт