Машина за хляб - 18 част

  • 53 327
  • 761
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 6 884
И аз за първи път сложих преди по малко от час. По рецептата на Тannita за френски хляб, тази с чаша и половина вода/около 360мл/ и 4 чаши брашно/половин килограм/. Наложи се да досипвам по малко брашно, но стана идеална топка тесто засега/свърши второто месене// на програма 1 съм го пуснала///. Хляб накрая не знам какъв ще излезе ама тестото ми харесва.

п.п. Благодаря за темите, снощи четох няколко часа и естествено всичко ми е на каша в главата.
И аз съм от ларедутските хлебопекарки.  bouquet

# 31
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Да се запиша  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 974
Е случва се ...няма да се плашите, в началото може не всичко да е идеално, но ще стане Hug
Успех на всички с новите хлебопекарни Hug

# 33
  • Мнения: 9 776
МОЛЯ ТЪЙ НАРЕКЛИТЕ СЕ НОВИ ХЛЕБАРКИ ДА СИ ХАРЕСАТ НЯКОЯ ПРОСТА РЕЦЕПТА ОТ ТЕМАТА С РЕЦЕПТИТЕ, КОЯТО СЪДЪРЖА ВОДА, СОЛ, ЗАХАР, БРАШНО И МАЯ В СЪОТВЕТНИ КОЛИЧЕСТВА СПОРЕД СЪЩАТА И ДА ДЕЙСТВАТ ПО НЕЯ КАТО ЗА НАЧАЛО!

Начетох се на бисери днес ooooh!. Едно основно правило трябва да спазите и нищо друго.
max-mama, ако ти се копва, копни още веднъж за всички, моля те! Аз нямам възможност в момента, че дребния цвърчи.
Успех Peace!

Последна редакция: вт, 11 авг 2009, 22:15 от polin_a

# 34
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Полин,веднага  Hug

Следи тестото докато се оформи хубава топка отначало. Т.е. ако маже под бъркалките, отваряш и добавяш по малко брашно до пълно отлепяне на тестото от казанчето, като си помагаш с дървена шпатулка или дървена лъжица за дообиране на брашното от стените. Ако пък тестото ти се вижда прекалено сухо, стои на трохи, добавяш по много мъничко течност вода или масло, и пак следиш, докато се заформи хубаво топче. Всъщност това е най-важното, което трябва да правиш винаги при пускане на която и да е програма. После затваряш капака и отиваш на разходка, като стискаш палци да не ти спре тока случайно .


За бързата програма Полин даде много добър съвет,от който аз се възползвам постоянно,че правя хляб само на тази програма.
Пускаш програмата,в процес на замесване ако е необходимо брашно или течност-прибавяш.На 10 минута спираш програмата,като продължително натискаш бутона *Старт*и после отново стартираш,като вече не отваряш капака на машината,за да не се охлажда.Полин писа,че по няколко пъти спирала и стартирала по този начин,но аз само веднъж правя това и съм много доволна от резултата.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 6 884
това е резултата по тази рецепта.
На мен лично не ми е вкусен т.е. безвкусен е. Утре ще опитам нещо с мляко и яйце.
Още веднъж мерси за събраната на едно място информация и рецепти.

# 36
  • Мнения: 305
polin_a радвам се, че си се забавлявала с нашите бисери  Hug
Още веднъж, благодаря на отзовалите се  bouquet
Успех на начинаещите и спокойствие за ветераните  bouquet/предполагам и вие сте били начинаещи/

# 37
  • Мнения: 8
Добър вечер имам една молба към k_savova или друг ако може да ми помогне с изпращането на офертата на Ла-редутската машина.
Благодаря предварително искам да ви поздравя за прекрасните,изчерпателни и богато илюстрирани теми. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 61
имам един малко странен въпрос  Embarassed купих си преди 3 дни машина за хляб Мулинекс, но реотаните са под контейнерчето, отгоре никога не се изпича хляба, стои бял и си е откровено суров.докато отдолу има златиста коричка.има ли смисъл в такъв случай да се обърне хляба от другата страна и да се върне за доопичане? самата температура на печене ми се вижда доста ниска, изобщо не е толкова горещо, като се отвори капака, както пише в упътването, да не би да има някакъв дефект?  някой сблъсквал ли се е с такъв проблем с машина на Мулинекс?newsm78  мощността е 610 вата и има една бъркалка. и тестото не беше много наред, но явно с течение на времето ще се уча.  Crazy    bouquet

# 39
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
По късните нощи реших да правя хляб,но стана перфектен.С брашно за селски хляб на"Техра"


 

# 40
  • Мнения: 30
Добро утро от мен!  Simple Smile
Ето малко инфо от снощи - действах си по рецепта, като добавих и спирането и пускането на програмата. Резултата е следния - да, изпече се хляба, но отново ненапълни кошничката. Стана голям колкото 2/3 от обема й. Няма шупли вътре. Изчаках малко повече от половин час да извадя бъркалката(тя се пече в хляба) и го разрязах на две половини.
Тази сутрин отново го "прегледах" и ми се струва че не е толкова пухкав. Не е клисав, но не е и въздушен.
Довечера няма да правя нищо. Неуспехите ми ме уморяват. Ще чета още. Ако на някой му се занимава с консултации по горните констатации - ще съм благодарна!  bouquet
Хубав ден на всички и още веднъж благодарности за търпението на Знаещите тук!

# 41
  • Мнения: 9 776
много сладка Laughing, по принцип хлябът на бързата програма не може да стане толкова бухнал, като на основната. Аз вчера реших да си направя един хляб, който правя често на бързата, със спирането и пускането на програмата /по принцип го правя 3 пъти, но този път реших да опитам с 1 път само спиране и пускане отначало/. Даже извън рецептата добавих от мен едно яйце, понеже те понадуват още хляба /мои впечатления/. От около 400г брашно /това е за малък хляб по тази рецепта/ контейнера се изпълни до половината, но не беше така ефирен и това е нормално. Все пак всички процеси - месене, втасване, са съкратени почти до минимум, за да имам след 1 час готов хляб. Според мен първо си направи хляб на основната програма, накефи се максимално на резултата, и чак тогава почни с експериментите с др. програми. Хубаво е да се изчаква хляба да изстине и тогава да се реже, но кой ти чака Laughing.

sunko, на всички машини реотаните са само отдолу. Това не пречи да се изпича хляба отвсякъде. Но един от моделите на Мулинекс има този дефект - не изпича отгоре. Много мами тук са споделяли за това. Освен да се примириш. Има вариант и да обръщаш хляба, да, но според мен просто си го допичай в предварително загрята фурна за 10-15 минути.

dunia53, хляба ти е много сполучлив Peace.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 419
третия опит. Пак по рецепта от книжката на машината, но с промени:
мерките са от комплекта с машината
- вода - 1 чаша и 1 с.л.
 - бяло брашно - 1 и 3/4 чаша
 - пълнозърнесто брашно - 1 чаша
 - ръжено брашно - 3/4 чаша / замених с царевично брашно/
 - кафява захар - 1/4 чаша / сложиш 1 с.л. бяла захар/ В рецептата за пълнозърнестия хляб пак имаше същото количество, замених я с бяла захар, но стана сладичък хлаба и затова промених количеството.
 - олио - 2 с.л.
 - мед - 2 с.л.
 - сол - 1 к.л.
 - мая - 2 и 1/2 к.л. / сложих мая Вива 1 пак = 1 кг брашно/ При предните два опита ползвах по 1 пак. на Йоткер.
Пекох на програма за Пълнозърнест хляб (както беше указано) на средно препечена коричка, 700гр. (както е по рецепта).
При първото месене седеше малко на трохи и добавих 1 к.л. вода, стана хубава топка тесто, при последното втасване се беше надигнал, както и пълнозърнестия, но като станах в 1 часа да го извадя от машината, вече беше се спихнал.
Подозирам, че се получи така може би от смяната на маята (не съм погледнала до кога е годна, а е купувана отдавна) или от намаленото количество захар.

# 43
  • Мнения: 111
Здравейте,
Включвам се и аз. Понеже още не съм пробвала съкратената програма защото ме е страх продължавам по вече изпробван и успешен начин. Първо пескам програмата за тесто и после програмата за печене като след като изтече 1 час  избирам още 20 мин. Една колежка ми каза да добавя 1 с.л. олио във водата и ще се получи зачервяване на горната коричка и наистина тя се зачерви, не толкова колкото страничните, но се зачерви и не е бяла като сурова.
Сега съм си купила пълнозърнесто брашно и ще пробвам с него.
Поздрави

# 44
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
имам един малко странен въпрос  Embarassed купих си преди 3 дни машина за хляб Мулинекс, но реотаните са под контейнерчето, отгоре никога не се изпича хляба, стои бял и си е откровено суров.докато отдолу има златиста коричка.има ли смисъл в такъв случай да се обърне хляба от другата страна и да се върне за доопичане? самата температура на печене ми се вижда доста ниска, изобщо не е толкова горещо, като се отвори капака, както пише в упътването, да не би да има някакъв дефект?  някой сблъсквал ли се е с такъв проблем с машина на Мулинекс?newsm78  мощността е 610 вата и има една бъркалка. и тестото не беше много наред, но явно с течение на времето ще се уча.  Crazy    bouquet
Моята машина е от същата марка, но от големите с 2 бъркалки и няма проблем. Значи, вземаш едно алуминиево фолио за печене и го залепваш с тиксо отгоре върху прозорчето на машината да го покрие цялото. Като изпече хляба, остави го малко да престои, около 20-30 мин.,може и малко повече, няма значение колко. От остатъчната топлина, която фолиото отразява ще се допече отгоре и ще придобие коричка.
Ама дори и да не се направи това, при мен хляба винаги си е изпечен, не е суров. А, и не го обръщай наобратно, че ще направиш мазало Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт