Молба за общинско жилище

  • 156 132
  • 437
  •   1
Отговори
# 375
  • Стара Загора
  • Мнения: 121
Здравейте, момичета! Имам въпрос относно документите за кандидатстване за общинско жилище. Личната ми карта (както и тази на мама) са с адресна регистрация на стария ни адрес (там апартамента беше наш, но от много време е продаден на други хора). Просто като сме си издавали лични карти все е било със старата адресна регистрация, не сме подавали молба за смяна и т.н. Та въпроса ми е ако кандидатстваме за общинско жилище, достатъчно ли е да ни издадат документ от общината (ако не се лъжа) за временна(?) адресна регистрация или трябва да си сменим и личните карти, за да не се окажат проблем при кандидатстването (и евентуалното одобряване) за общинско жилище. Т.е. може ли с тези лични карти просто да си изкараме документ, който да показва къде живеем сега, т.е. на квартира (нищо, че на л.к. пише друго) и да кандидатстваме така? : )

# 376
  • София
  • Мнения: 14 822
В София продажбата на недвижим имот е проблем, изисква се документ от Агенцията по вписванията за сделките за 10 г. назад.
Иначе, ЛК не са проблем, ще извадите бележка за настоящ адрес, без това трябва да представите договор за наем на същия адрес.

# 377
  • Стара Загора
  • Мнения: 121
В София продажбата на недвижим имот е проблем, изисква се документ от Агенцията по вписванията за сделките за 10 г. назад.
Иначе, ЛК не са проблем, ще извадите бележка за настоящ адрес, без това трябва да представите договор за наем на същия адрес.

Благодаря  bouquet
Ние сме извадили документ, че нямаме нищо на свое име, той е продаден преди повече от 10 години, така че доколкото знам не е проблем и всичко отговаря на изискванията. Притесняваше ме само факта, че личните карти се водеха на този адрес, но иначе си имаме договор за наем с настоящия. Въпроса е да не се заядат за това, че се водим другаде по л.к. и се надявах бележката за настоящ адрес да послужи като доказателство за обратното. Благодаря още веднъж!  Heart Eyes

# 378
  • София
  • Мнения: 174
Здравейте, изчетох някой неща и честно казано съм объркана .Ще ви помоля за съдействие . Ние сме семейство (нямаме брак с мъжа ми) и имаме едно детенце на 4 години (той го е припознал.) Моята лична карта е Софийска,но не живея на адреса,нито е моя собственост. Живея в Сф от 12 години,първо като студентка и сега .Бременна съм с близнаци и положението вече става напрегнато.Дохода на мъж ми е 700 лв,а моя 1200,но имаме и кредит.Ние сме под наем в район Триадица, апартамента е голям, но и сега ни е трудно с наема,а  след появата на бебетата наема ще е тотално непосилен за нас и ще се наложи да го освободим.Майка ми и баща ми също живеят под наем,но в по малък апартамент,на този етап не можем да идем да живеем при тях поради много причини,но да не разводнявам още. Питането ми е ако си сменя личната карта с адреса на майка ми (ние искаме да останем в район Триадица защото малката и работата ми са тук) , и декларираме,че живеем в техния апартамент дали ще е проблем.(ние фактически не живеем там,но ще напиша ,че живеем всички заедно и ще приложа нейния договор за наем)
Има ли смисъл от всичко това и ще проверят ли,че не живеем на адреса и има ли смисъл да си сменям личната карта.А документите да си ги подам след раждането на близнаците нали.Въпреки,че е малко хаотично ще се радвам да ми отговорите. Отчаяна съм и ще се радвам да ме посъветвате.Предварително благодаря.

# 379
  • София
  • Мнения: 14 822
Има смисъл да се кандидатства, но ще има проблем с личната карта - не може всеки да се запише, че живее където си иска и да си вади нови документи. Трябва собственика на апартамента да се съгласи и в договора за наем също трябва да фигурирате. По-добре си подайте документи в общината с договора, с който сте сега. Няма смисъл от упражнението със смяната на ЛК. Пак ще имате предимство като многодетно семейство. Приложете документи от медицинско заведение, че очаквате близнаци.

Иначе, на проверки не минават.

# 380
  • София
  • Мнения: 174
Благодаря ви за отговора.Притеснява ме факта,че апартамента е голям,а ние може и да се изнесем от него защото както споменах наема е доста висок.А собственика на апартамента,в който живеят родителите ми е съгласен да ме впише.А като дам договора мога да каже,че живея при родителите си и за това в него фигурират само майка ми и баща ми така би трябвало да стане или знам ли.

# 381
  • София
  • Мнения: 14 822
Щом е съгласен, впишете се там.

# 382
  • София
  • Мнения: 174
Много благодаря Simple Smile

# 383
  • Мнения: 77
Здравейте. Имам адресна регистрация на територията на София 7г,но постоянния ми адрес от 1г е в София. Въпроса ми е броят ли се тези 7г по адресна регистрация? Иска ми се след 3г да подам за общинско жилище.

# 384
  • Мнения: 74
и аз се вълнувам, искам подам за общинско жилище. 
Нямам нищо на мое име, разведена с дете на 17години, и второ припознато на 4г. Разнополови ☺ В момента живеем в апартамента на родителите ми който е тристаен .Т.е 6души на едно място .Мъжът ми е безработен а родителите ми са пенсионери.Аз работя но на 4часов договор. Дали въобще имам шанс

# 385
  • Мнения: 465
За коя община става въпрос?


Аз подадах вече сигнал в Столичен инспекторат заради теча и също така писмено попитах защо живее без правно основание в този апартамент, те ми отговориха че са я предупредили да си премахне теча, но не ми отговориха на въпроса защо обитава общинско жилище без правно основание.  Rolling Eyes Ако имате представа къде на друго място се сигнализира, ще  е полезно да ме насочите.

Въпросът е, че най-вероятно не само тя обитава незаконно общинско жилище - май е масово. Как е възможно да се накара общината да си свърши работата, след като наистина има семейства, които стоят без дом? И то да си свърши работата както трябва, а не само за този конкретен сигнал за който се оказа, че имам доказателства.

Тази е бивша депутатка и обитава САМА (!!!) 100 кв. жилище. на което нанася щети. Общината е наясно с това и въпреки това не е настанила нуждаещи се семейства, а е оставила човек незаконно да живее на място, подходящо за 4-5 членно семейство. Това ме води на мисълта, че практиката е нормална и който има връзки - се урежда незаконно. Ако някой има идеи как може да се вкарат тия неща в ред, може би да сподели?

# 386
  • София
  • Мнения: 14 822
Само омбудсмана,  има столичен - http://www.sofiaombudsman.bg/. И сигнал до кмета - длъжни са да отговорят писмено.

# 387
  • Мнения: 4
Става дума за община Витоша. От 19.09 съм сигнализирала, все още няма становище. Вчера поднових сигналите. Сега и то омбудсмана ще пиша.
За коя община става въпрос?


Аз подадах вече сигнал в Столичен инспекторат заради теча и също така писмено попитах защо живее без правно основание в този апартамент, те ми отговориха че са я предупредили да си премахне теча, но не ми отговориха на въпроса защо обитава общинско жилище без правно основание.  Rolling Eyes Ако имате представа къде на друго място се сигнализира, ще  е полезно да ме насочите.

Въпросът е, че най-вероятно не само тя обитава незаконно общинско жилище - май е масово. Как е възможно да се накара общината да си свърши работата, след като наистина има семейства, които стоят без дом? И то да си свърши работата както трябва, а не само за този конкретен сигнал за който се оказа, че имам доказателства.

Тази е бивша депутатка и обитава САМА (!!!) 100 кв. жилище. на което нанася щети. Общината е наясно с това и въпреки това не е настанила нуждаещи се семейства, а е оставила човек незаконно да живее на място, подходящо за 4-5 членно семейство. Това ме води на мисълта, че практиката е нормална и който има връзки - се урежда незаконно. Ако някой има идеи как може да се вкарат тия неща в ред, може би да сподели?


# 388
  • Мнения: 4
Сега ми се обадиха във връзка със сигнала ми, че хора без правно основание обитават общинско жилище. Обясниха ми, че били наясно с това, но процедурата по освобождаването на жилището била тежко административа и затова се бави. Прозвуча ми съмнително това обяснение, но не мога да направя нищо повече. Ако някой кандидатства за общинско жилище в Район Витоша, може сам да се опита да поиска обяснение за неправомерно обитаваните общински жилища и срокът им за освобождаване, тъй като очевидно към момента такива има.

# 389
  • Мнения: 222
Наистина е така, процедурата е изключително дълга и ще ви обясня защо. Когато един наемател вече няма правно основание и не напусне жилището доброволно, първо му се пуска уведомление за откриване на процедура по изваждане по съответния член. Връчва му с обратна разписка. Следва 14 дневен срок на обжалване. След него издаване на заповед от кмета за принудително изваждане от жилището. Следва 14 дневен срок на обжалване. И тук започва филма. Отиваме в съда. Имала съм случаи, в които дори не си плащат таксата в съда са умишлено бавене. От там съда трябва да уведомят, че ще спрат производство, ако не се плати. Следва плащане. До тук са минали поне 3 месеца. Насрочване на дело. След още 2 месеца. Произнасяне , обжалване. Отиване на Върховен съд и Т.н. Най-дългата ми процедура е била близо две години и половина! 

Общи условия

Активация на акаунт