заплатен ли е трудът на "лелките" в детските заведения?

  • 59 699
  • 201
  •   1
Отговори
# 180
  • sofia
  • Мнения: 8 953
Аз не, сестра ми......там болшинството преподаватели са с диагноза....както ми казваше една състудентка (чието първо висше беше педагогика -предучилищна и начална) " Той ти обяснява как трябва да се държиш с учениците, какво, що и в същото време с действията си спрямо нас прави точно противоположното"
...аз учих нещо по-лесно....

# 181
  • Мнения: 7 947
Е, тогава е обяснимо мнението ти, но определено не е обективно  Laughing

# 182
  • sofia
  • Мнения: 8 953
Няма обективно.....всичко е субективно.
За обективно и вярно се приема мнението с най-много поддръжници (но това изобщо не би могло да е критерии)....изкривяване от това дето съм го учила, но никога не съм практикувала.

# 183
  • Мнения: 13 452
Не одобрявам  пренебрежителното отношение към лелите това е неквалифициран труд да са учили. Случаи и примери от живота всеки може да вади кой с какво образование какви пари взима,кой колко си вършил работата и кой колко учил но това не прави по привлекателни тия мизерни заплати.
Факта си е факт това е крайно ниско заплащане за 8 часов работен ден независимо за квалифициран или неквалифициран труд говорим.

# 184
  • Мнения: 7 947
О, напротив - именно квалификацията може да изисква високо заплащане - това е основното!!!
Съжалявам, но не може да съм завършила 11ти клас едва едва и да съм си гледала кефа, щот не ми се учи, дай да си поживеем и да стана на 30 и да ми се прииска изведнъж да взимам два-три бона като програмистите например  Crazy

Назад вече уточних, че принципно да, ниски са заплатите в тоя сектор и не умаловажавам труда на тия жени, напротив, но нека бъдем реалисти. И моето ходи на градина, и лелите винаги поздравявам, говоря си с тях, на Коледа им подарих по един шоколадов дядо Коледа, така - както и на учителките...

Темата се измества. 65-70% от заплатата на педагога е напълно адекватно за леля  Naughty

# 185
  • Мнения: 3 066
Е, аз затова съм учила, когато е трябвало - за да не работя като чистачка и да плача за пари после  CrazyВижте, не може без леля /пом.възпитател/, това не го отричам, нито омаловажавам помощта им. Но аз твърдо вярвам, че заплащането трябва да отговаря на дейността, която извършваш. Така че като се помисли малко - колко получава педагога и колко лелята - мисля, съотношението е нормално. Друг е въпросът, че принципно е неадекватно това заплащане като цяло на персонала в дет.градини и училищата, ама...
Култура никаква-мнение необосновано!Жалко за всички които им се налага да четат излиянията ВИ!

# 186
  • Мнения: 7 947
Съжалявам, ако те настъпих по болното място, но ОБРАЗОВАНИЕТО Е ЕДНО ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА  Peace

# 187
  • Мнения: 3 066
Съжалявам, ако те настъпих по болното място, но ОБРАЗОВАНИЕТО Е ЕДНО ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА  Peace
Така е !Както напоследък някои хора си вземат образованието-аман от такива псевдо интелектуалци!
Лелките трябва да имат адекватни заплати независимо дали са учили или не !Извършват дейност и съответно трябва да се възнаградят!
А колко добре са заплатени обучените кадри е друг въпрос ,незаСЯГАЩ ТЕМАТА!

# 188
  • Мнения: 48 061
Е то проблема е по- скоро, че с минималната заплата човек едва си плаща транспорт+ храна, камо ли останалите разходи по живота

# 189
  • Мнения: 7 446
Е, аз затова съм учила, когато е трябвало - за да не работя като чистачка и да плача за пари после  CrazyВижте, не може без леля /пом.възпитател/, това не го отричам, нито омаловажавам помощта им. Но аз твърдо вярвам, че заплащането трябва да отговаря на дейността, която извършваш. Така че като се помисли малко - колко получава педагога и колко лелята - мисля, съотношението е нормално. Друг е въпросът, че принципно е неадекватно това заплащане като цяло на персонала в дет.градини и училищата, ама...
                Добре си учила само гледай да не останеш без работа,че доста фирми фалират в момента и мога да ти кажа,че между нашите лели има и такива с висше образование.И не се заблуждавай,че на 40-45 години можеш да се съревноваваш с 25 годишните.Изхвърлят те и хич не им пука,а ако си към 50-те шанса ти е нулев за добре платена и престижна работа / по същите причини,които споменах вече  Mr. Green/ и ако попаднеш в такава ситуация ще видиш колко ще ти помогне образованието.Така,че не бързай да обиждаш и подценяваш труда и на чистачките.Да не ти се наложи да молиш за такава работа.При това от високо се пада доста по-лошо. Laughing

# 190
  • Мнения: 471
Момичета, стига сме се карали!
Знаем всички колко иска една детегледачка за едно дете в домашни условия
е аз като търсих под 400 лв нето никоя не ми каза, а претенции за обяд, да не мие чинии и прочие ( е аз исках само на детето да измие, само на детето да приготви за хапване, на детето да пере нещо единично, в детската да подрежда....) а тази домашна детегледачка ще си поспива на обед с малкия, и ще има куп превилегии.
А тези жени ( госпожи и лели) по цял ден са с 15 ревящи хлапета, мият им дупетата, хранят ги, обличат ги и ги приспиват...... нямат 5 мин да подвият крак да починат!
Всички ревем от яслите и градините, но се редим от вечерта да подаваме молби и нощуваме пред входа, или се състезаваме в сайта- по бързия печели!

Не са реално заплатени! Трябва да имат прилична заплата, да се гордеят с това че учат дечица! А не да се срамуват от мизерното си заплащане!
да КОЙ ЗА КАКВОТО УЧИЛ, НО НАЛИ СЕ СЕЩАТЕ ЧЕ В бг  ниско квалифицираният труд е по високо заплатен! (един каналджия взима повече от един магистър)  А това са мед. сестри учили 4 години!
А относно лелките- една сметка 15 деца по 5 памперса на ден+ 75 мръсни пелени! Аз ако го работя това ще искам 1000 лв.
Всеки труд си има своята специфика и важност! Не можем да подценяваме труда на хората. Те са отговорно за ЖИВОТА на децата ни!

Ядосах се доста, защото почнахме като някои махленски лелки.
 В този сайт имам чувството че само моя мъж не получава 5000 лв заплата, само аз нямам "високо проходим джип" , не ходя на СПА, не пазарувам в мол, и с лека рака не си сменям дивани с такива за по 5000 лв........
А като дойде време за детските - ОРЕВАВА се сайта, а като обсъждаме нечии заплати - вадят се доводи от седем морета, за НАМАЛЯВАНЕ на заплатите им!

# 191
  • Мнения: 5 178
Eхх още ли ги нищите тези "мързеливи милионерки"..

Факт е, че цялата бюджетна сфера е ниско заплатена, но за сметка на това заплатата рядко зависи от кризата.
В бюджетната сфера нещата няма да се променят, докато хората в реалната икономика не започнат да си плащат данъците на поне 80% , защото в момента едва се достигат 20-30%. За целта държавата трябва да насърчава работодателите да го правят.
В държава, в която пенсиите са на солидарен принцип, здравеопазването също, практически няма смисъл да плащаш 200 лв/месец данък след  като с 20 лв получаваш същите права и услуги/

Образованието не винаги е гаранция за по-добре платена работа. Във всеки един ВУЗ има хора, които стават да работят въпросната професия и такива, които "учат" просто така. Виждала съм дипломиран счетоводител, за който ДМА абревиатурата не значи нищо (ДМА- дълготраен материален актив)

Вилико, какво толкова сме ти сторили програмистите.. Знаеш ли какво е да си програмист - минимум един чужд език на добро ниво, добър математик (това се постига с постоянство още от 1 клас) и самата работа е изключително неблагодарна, защото проблема си го носиш в мозъка. Сънувала съм код и съм откривала грешки насън, които наистина са си там  #Crazy

# 192
  • sofia
  • Мнения: 8 953
Съжалявам, ако те настъпих по болното място, но ОБРАЗОВАНИЕТО Е ЕДНО ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА  Peace
http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html Изгледай това. отдолу можеш да зададеш субтитри на български.
Има еди много хубав момент за обезценяването на дипломите и от образование до образование има ОГРОМНА разлика.
Аз лично съм супер-скептична към настоящите управляващи в това отношение. Каква безумна анкета за "Разработване на рейтингова система за висшите училища в Република България" стои пред мен. Финансирана по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013.............ако и в другите дирекции така "компетентно" си вършат работата - жална ни майка..........егати безумието е.......пари на вятъра.

# 193
  • Мнения: 7 947
Дааааа, от темата стана ясно как образованието е напълно излишно, как няма стойност, как да си чистачка е една от най-престижните професии и трябва да се уважава много, дори наравно с висшиста и как лелите в градините ви гледат децата, а взимат 200лв   ooooh!

Хубава насока взе темата, ще продължа да чета с интерес - да видя до къде може да задълбае нечия глупост и невежество. Ще бъде направо похвално, ако поне един се включи, който осъзнава що е то професия, как трудът се заплаща според определени критерии и това заплащане трябва да бъде адекватно в сравнение с останалите в съответния бранш! Сто пъти казах, че наистина в системата на образованието ни заплатите са много ниски, но именно поради това лелите взимат малко пари, защото е процентно отнесено и защото няма как да вземе наравно с педагога. Опааа - оплюйте сега отново педагозите и висшистите  Whistling

# 194
  • Мнения: 48 061
вилико, ясно е че в системата на образованието има съпоставяне и е преценено, че толкова им се полага спрямо останалите
Просто с минималната заплата е практически невъзможно да живее човек, така че от чисто човешка гледна точка им съчувстваме

Общи условия

Активация на акаунт