маймунската тема

  • 130 050
  • 974
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 3 376
Тази тема беше една от причините да успея да родя естествено моите близнаци   bouquet И разбира се, много важна беше за мен подкрепата на Нани  Heart Eyes и акушер-гинекологът, който се съгласи да ни изроди. Разбира се, раждането на близнаци в Бг далеч не беше маймунско. Не се разминах без система с окситоцин, викове "Напъвай" и скокове по корема  Tired А финалът беше още по-труден - всяко от бебетата беше издърпано с вакуум (естествено и епизотомия)  Rolling Eyes Акушерка не разбрах дали изобщо имам - родилната зала беше пълна с докторя, които контролираха всичко (да не говорим, че в предродилна още постоянно прииждаха да я видят тая щурата, дето е тръгнала близнаци да ражда естествено). Въпреки това, болка почти не усетих преди да пуснат вакуумния екстрактор - може би е помогнало и олимпийското спокойствие, с което тръгнах  Peace Е, вакуумът си беше гаден, но премина бързо. А часове след това гушках и кърмих съкровищата ми  Heart Eyes Heart Eyes

Това, което ме озадачи обаче, беше, че изобщо не усещах напъни. Дали е било заради това, че и двете деца са били твърде усукани в пъпната връв? Апаратът отчиташе страхотни контракции, а аз не усещах нито болка, нито нужда да напъвам. Фата, ти казваш, че и ти не си имала болки. А напъни усещаше ли?

# 571
  • Мнения: 2 829
Гризката, просто не са те изчакали да ти дойдат напъните Confused
Все пак поздравления за това, което си постигнала!

# 572
  • Мнения: 4 242
Рики, при първото раждане имах 3 шева, при второто и третото, макар бебетата да бяха по 4 кила, нямах никакви разкъсвания.
Мисля че е важно изгонването да става бавно, за това и толкова често майки родили големи бебета нямат разкъсвания, докато малкото бебче излиза бързо.

# 573
  • Мнения: 11 327
Рики, при първото раждане имах 3 шева, при второто и третото, макар бебетата да бяха по 4 кила, нямах никакви разкъсвания.
Мисля че е важно изгонването да става бавно, за това и толкова често майки родили големи бебета нямат разкъсвания, докато малкото бебче излиза бързо.

За избягване на разкъсванията са важни правилното дишане и големината на главата. Ако майката не диша правилно в етапа заклещване на главата, точно тогава се получават разкъсвания. Без значение колко килограма е бебето. Говорела съм с моята акушерка, тя коментира, че големите на килограми бебета направо излизат сами заради силата на гравитацията. По-трудно се раждат малките бебета.

# 574
  • Мнения: 4 242
Къде е ролята на гравитацията когато си на гръб?
Не споря, моя опит и опита на многото майки които познавам ме наведе на мисълта. Малките бебета се "изстрелват" доста по бързо, големите се задържат и дават време на перинеума да се отпусне.
Не дишах правилно на нито едно раждане впрочем  Mr. Green, а по скоро както ми идваше от вътре.

# 575
  • Мнения: 3 869
Мери, Вечерница е в друга "губерния" - там по-често я има силата на гравитацията, позиция по гръб е по-рядко явление...

Ако майката няма достатъчно подготовка (в тази връзка поклон пред масажите на перинеума в 9-ти месец!) и малко да е бебето, и голямо, все има опасност от разкъсвания. Ключът (според прочетеното) е да не се стяга влягялището, а да се отпусне максимално; да не се напъва в допълнение към естестествените напъни. Тук правилното дишане е много важно, но самото тяло го подсказва (ако жената се е научила да го слуша...)

# 576
  • Мнения: 1 224
За кърменето и различните пози според гърдите - направи ми впечатление че на всеки се даваха персонални съвети и подходящи пози и тактики. Например, бебчето на една мама спеше доста и се будеше много гладно и ревящо.От рев мамата не можеше да го сложи на гърда, не захапваше.Акушерката установи че от рев си подгъва езичето така че опира в небцето и зърното застава под езичето му и на нея й даваха малко АМ да му даде в началото за да се успокои и да успее да засуче.На друга й препоръчаха да кърми като слага бебето на възглавничка странично - перпендикулярно на тялото си, не в скута си, тя беше с раздалечен тип гърди (не знам дали изобщо ме разбрахте за каква поза става дума).На трета и слагаха 2 възглавници в скута и бебето отгоре - тя беше с много малки гърди и трябваше иначе много да се навежда надолу към бебето.Имаше една обща стая където се събирахме да кърмим и там винаги имаше персонал, който наблюдаваше и даваше съвет.Всяко бебче си имаше табличка с отбелязани кърмения, акита, сменени памперси и с един поглед можеха да преценят дали папкат достатъчно, дали се налагат добавки и т.н. Понеже аз малко бавно разработвам млекоцентралките (и двата пъти ) три дни ме следяха как кърмя на всеки час а бебо продължава да спада на тегло и накрая предложиха добавка еднократно, 20 грама след продължило един час кърмене с 4 пъти редуване на гърдите. На следващата нощ обаче не дадохме добавка, защото бебо беше заспал без нея и тия 20 грама останаха единственото АМ в живота му.

# 577
  • Мнения: 1 947
   В клиниката, където раждах аз (Германия) направо си караха по маймунски с кърменето:
бебето спи и не се буди по няколко часа? - няма проблем, не му разваляй съня;
спада на тегло? - първо да видим докога, пък после ще му мислим;
не иска да засуче? - търпение, ще засуче (е, засука си Simple Smile )
не ти е удобно да кърмиш с възглавница? - тогава кърми легнала (ееей, така си откарахме легнали 2г. и 7 м. Simple Smile )
   На една майка, раждала в България, може и да и се види ужасно безотговорно
такова поведение на персонала, но пък всяваха спокойствие и нямаше паника.

# 578
  • София
  • Мнения: 6 296
Говорела съм с моята акушерка, тя коментира, че големите на килограми бебета направо излизат сами заради силата на гравитацията. По-трудно се раждат малките бебета.
Моят д-р ми обясняваше нещо подобно, т.к. аз се шашках, че и второто вървеше (и се роди) едро бебе. Та той ми казваше, че едрите бебета се раждат по-лесно, защото главичката се наглася 'правилно' в родовия канал (вероятно трябва повече време), докато бебето с по-малка главичка може да тръгне не както трябва. Thinking

# 579
  • Мнения: 5
неможах да изчета всичко,но разказите на Деси ми напомноха моето раждане.По професия съм акуШерка,и като такава съм изродила не 1 и 2 беета,но когато мина моето раждане(друга държава)разбрах какво е да не се месиШ в естествения ход на неЩата,както за съжаление е в Бг Twisted EvilТа и аз подобно на Деси,влязох с изтекли води,никой не се трогна откоето,настаниха ме на удобно легло,направиха ми клизма под чарШафа на леглото,а не да се клеча пред всички и на неудобен гинекологичен стол PeaceПитаха ме обаче дали Ще искам евентуално епидурална аналгезия,за която се попълват документи(така е и в БГ),казах че засега неискам,но...евентуално Ще поискам,включихаме  на монитор за следене на тоновете и ме оставиха да си раждам Laughing.Тъй като бях на добро разкритие и добър статус,след има няма и 1 час усетих напъни ShockedСамо да подчертая че не са ми слагали инжекции или каквото и да е,само ми сложиха абокат за всеки случай и една банка за оводняване евентуално ако се наложи аналгезия NaughtyТа започнаха ми напъните,увеомих веднага първият лекар който ми се мерна,прегледаха ме за 2 път(1  я когато ме приеха),и ме преведоха за раждане както съм си на леглото,само го откачиха и ме транспортираха без да ставам(в наШата бг болница родилката става може неможе и я водим до родилно легло).Сега си дадох сметка и за друго както казва Деси.Именно че когато раждането е физиологично не е нужно някой да те ровичка  и проверява нон стоп Naughtyкамо ли да те режат.Напъвах се както трябва(поне това съм репетирала доста време покрай мои пациентки hahaha),акуШерки 2 броя без присъствието на лекар ме гледаха отстрани,по едно време намазаха перинеума с някакъв гел,за който само бях чувала до този момент,той отпуска перинеума и така не се налага рязане(разбира се моето дете беШе малко на кг,но има случаи когато това е задължително за за не се разцепи майката и да има Шев и кройка) PeaceНай вероятно и при мен така главата е врязвала и прорязвала докато не се роди малката и я поеха без да я аспирират и ми я дадоха както си беШе с пъпната връв неотрязана Heart EyesАз докато я гледах и неможех да повярвам,излезе плацентата пак без никаква медикаментозна намеса,огледаха ме за разкъсвания и едната акуШерка ме позаШи(2 козметични кончета)които така и неусетих PeaceМалката я сложиха за 1 мин на кантара и без да я къпят ми я сложиха до тялото .През това време пуснаха и мъжа ми,аз непожелах да присъства на раждането макар че ме питаха изрично,и се запозна веднага с малката Heart EyesИзкараха ни с количката навън,и майка ми видя детето,и разни други хора,после ни настаниха за двучасово наблюдение.Докато си лежах ми казаха ако имам намерение да кърмя да започвам и дали знам как става Rolling EyesЕстествено,аз очаквах че Ще има режим на кърменето както е в бг,но не baby_neutralМалката засука веднага и до ден днеШен(вече почти 1 годинка )си я кърмя.После в стаята ми казха аз да си реШа как и кога Ще я кърмя,кога Ще и сменям памперса и т.нОттях беШе само сутреШната визитация.До всяка стая си има детска с кантар,памперси,и забележете ...само камизолки за бебетата.Децата стоят по памперс и полуголи LaughingШаШнах се в началото но така е,детето няма нужда от много дрехи NaughtyТя си спа  и при мен и така до ден днеШен.макар много бг да го отричат аз съм си Щастлива от този факт HugДругото което е че исках да попитам къде има ШиШе с вода,тъй като незнаех дали кърмата ми е достатъчна(пак греШка от бг обучението ми),и поради факта че никога децата не ги теглеха за да знаем колко са яли newsm78Мъжа ми попита и какво му чуха уШите JoyВода не съм давала до почти 7я 8я месец,а до 3 я бяхме на изключително кърмене.После в 4 я дадох адаптирано мляко,заЩото малката падна на кг,на 5 я включихме сериалена каШа,на 6 я плодово пюре,на 7 я зеленчуково месно,на 8 я рибно и хляб,на 9 я кисело мляко,на 10 жълтъка,на 11 започна да опитва от всичко(без сладко и храни с подправки).Всеки един педиатър насърчава естественото хранене и са против ранното захранване.Даже деца на по 2 години пият сутрин мляко със сериали,а не маат мекици и т.н хлебни изделия NaughtyДругото което е 4е кърменето ако не съм споменала е коато детето поиска и колкото иска.Така и нямахме режим на хранене до скоро когато горе долу спазваме неЩо подобно  JoyИначе сученето продължава когато си поиска малката ,дори и ноЩем тъй като спи при нас Heart Eyes
Стана доста дълго и дано не съм ви досадила,но се впечатлих от разказа на авторката  bouquet

# 580
  • Мнения: 2 818
la madre de eli, къде се развива действието?
Какво е мляко със сериали? Предполагам, че не става дума за бебе, което гледа сериали по тв и пие мляко  Mr. Green

# 581
  • Мнения: 705
  Mr. Green Хареса ми предположението, но най-вероятно става въпрос за обикновени каши. Проза.

# 582
  • Мнения: 3 869
la madre de eli, не малко твои колежки са зад граница и знаят какво е естетвено раждане и как да не се месят. Кога мислиш нещата в БГ ще стигнат до този хал? Кога и тук акушерките ще имат основна роля при раждане без усложнения и най-вече ще престанат да предизвикват усложнения? Неодавна чух, че на последния конгрес на акушерките се обсъждало връзването на краката на родилката за... (както и да се казват онези подпори)  Shocked ooooh! Ние тук се борим за активно раждане, а колежките ти отиват още по-далеко в намесите...

# 583
  • Мнения: 3 638
la madre de eli , много интересен разказ.

la madre de eli, къде се развива действието?
Какво е мляко със сериали? Предполагам, че не става дума за бебе, което гледа сериали по тв и пие мляко  Mr. Green
Съдейки по ника в някоя испаноговоряща държава  Simple Smile Сериалите са всякаквите там зърнени каши или най-различни зърнени фигурки за прибавяне в млякото - оризови, царевични, пшенични...

Това, което ме озадачи обаче, беше, че изобщо не усещах напъни. Дали е било заради това, че и двете деца са били твърде усукани в пъпната връв? Апаратът отчиташе страхотни контракции, а аз не усещах нито болка, нито нужда да напъвам. Фата, ти казваш, че и ти не си имала болки. А напъни усещаше ли?

Гризка, чак сега виждам въпроса ти, извинявай  Blush Напъни усетих поне с първата, мисля че благодарение на факта, че ме оставиха доста дълго самичка с таткото докато траеха последните сантиметри разкритие. Даже имах чувството по едно време, че бебето само ще си излезе  Simple Smile Факт е, че като дойдоха акушерките и лекарката излезе само с няколко напъна. За второто бебе обаче въобще нямах никакви напъни аз самата напъвах с всичка сила и я извадиха с вакуум. Интересно, че аз от цялата тази "манипулация" нищо не усетих, толкова се бях концентрирала да напъвам, а и пътят вече беше"постлан" от първата госпожица  Grinning Не съм усетила също така как гинеколожката е бръкнала с ръка, за да отмести ръчичката на второто бебе, защото си я държеше пред главата. Мъжът ми още се чуди  Crazy
Интересно, но положението с контракциите беше същото и при мен. Доста бяха неприятни, но не мога да кажа, че съм изпитвала истински болезнени контракции, въпреки че апаратът ги отчиташе. Казаха ми, че матката е толкова преразтегната, че всъщност апаратът не отчита добре. Вероятно поради това и контракциите е нямало как да са толкова болезнени, просто матката не е можела да се свива и отпуска достатъчно. Обясниха ми, че е била атонична, затова и задържането на плацентата след това...
Като цяло обаче имам много хубав спомен и в никакъв случай не е свързан с болка. Още утре съм навита пак да раждам  Heart Eyes

Сори за близнашкото отклонение, момичета  Wink

# 584
  • Мнения: 2 652
la madre de eli, къде се развива действието?
Какво е мляко със сериали? Предполагам, че не става дума за бебе, което гледа сериали по тв и пие мляко  Mr. Green

 Joy бебетата много си падат по сериали, следят ги повече и от бабите.

Всъщност, казали са ти, по-скоро им викат сириaли (cereal), житни, зърнени каши и други подобни закуски.

Общи условия

Активация на акаунт