Събират ли се пари във вашето училище за 1 клас

  • 7 315
  • 71
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
В интерес на истината помагат на учебния процес. Масичките де, колкото и да е невероятно. Когато децата стоят отделно са по-съсредоточени и по-внимателни. А когато трябва да се прави групова работа за секунди се приближават един до друг - масичките са леки и се плъзгат по паркета.

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
За това спор няма. В нашето училище са така на масички и веднага ги оцених Simple Smile. Реално за тях и за дъската с ерадвах най-много от материалната част. Имах предвид, че така поставени разни тънки сметки, ако се окаже че има пари, говорят зле за загрижеността на директора.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Ами пари по принцип има. Ама директорите треперят от страх, че няма да им стигнат и ще ги изгонят от работа. И се стискат. Че и не го крият и се иронизират сами. На нашият редовния лаф е " от змия вълна стригал ли си?".

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
ЗлаВещица прочетох нареждането, което ви е напавено. Ох, не ви завиждам. Еми заради такива началници го отнасят учителите. Дано се намери някакво решение и се оставят родителите на мира. Аман с тези спонсорства за сметка на некадърните управници. В карйна сметка директорите, които не могат да се справят с делигираните бюджети  е редно да освободят поста, но не бива пък да се стискат парите и да се занемарява всичко от страх да не изстине нечие място. Ама ние родителите също трябва да вземем отношение по въпроса а не да си мълчим. Не мисля, че е редно да си купя чина на детето в държавно училище все пак.

# 49
  • Мнения: 184
Винаги съм се учудвала от наглостта с която класни ръководители под натиска на директори изнудват родителите за пари...
Първо тези хора наясно ли са, че нарушават няколко наредби и закони, мисля, че в компетенцията на който и да е класен ръководител не влиза поддържането на "Черна каса"
Пари могат да се събират под формата на дарение, като се изготвя договор за дарение в който изрично е упомената волята на дарителя за какво да се разходват дарените средства, в рамките на какъв период и т.н. съгласно който да може да бъде и упражняван контрол..., даренията не се записват върху хвърчащи листчета с отметки върху имената на родителите, нито се съхраняват в чантата на класната или на директора...
Според правилника за прилагане на закона за народната просвета
Чл. 5. (1) Учениците ползват правото си на безплатно образование в
държавните и общинските училища, като:1. не заплащат такси за училищно обучение в рамките на държавните образователни изисквания;
2. ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.
Другото което искам да кажа на родителите е, че прекият път за участие на родителите в училищния живот е посредством училищното настоятелство - учредяването на такъв орган е доброволно. Статута на подобно настоятелство е на юридическо лице с нестопанска цел за упражняване на обществено-полезна дейност.
Председателят на училищното настоятелство има право да участва със съвещателен глас в заседанията на педагогическия съвет. Така той би имал възможност да присъства при задължителното по закон ежегодно актуализиране на стратегията за развитие на училището, при гласуването на правилника, при взимането на решения, свързани с резултатите от обучението на учениците и т.н
Позволявала съм си да попитам по време на родителска среща тия пари, които понякога се немалко къде се съхраняват, както и следи ли се дали за закупените материали и услуги издават коректни разходооправдателни документи..., както и на кого ги отчитат след това...защото да могат да покажат боядисаната класна стая от баджанака на директора... ама аз от къде да съм сигурна, че не е взел скъпо и прескъпо за това?
Моята позиция е, че като данъкоплатец съм дала вече пари и за образование... повечето училища се финансират от делегирания държавен бюджет... въпрос на мениджмънт и компетентност на управление от страна на директора е училището да поддържа базата си... а не всяка година родителите да бъдат изнудвани ...
Просто си създайте настоятелство, което да контролирате...а то от своя страна да контролира директорските самоинициативи или да набира средства по законен начин.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Ще се самоцитирам:

Взема се решение, но парите се дават доброволно. Никой не може да ви задължи да давате пари. Друг е въпросът, че всеки се страхува, че детето му след това ще страда, ако не даде парите.

Никой незадължава родителите. Нито ги изнудва. Просто се дава предложението от училищното настоятелство, след като е подхвърлено на заседанието от директора и родителите се съгласяват на родителската среща. Никой не нарушава ППЗНП, който е цитирам. Всичко си се ползва безплатно. И никой не си плаща за образованието.
И между другото повечето от родителите, както се разбра и от темата нямат нищо против да дадат пари, прилична сума, а не голяма, за да е по-красиво и удобно на детето им.
И парите не се събират от учителя, а от родителите.  И не заслужава обидното определение "Черна каса".

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Е как някой директори успяват без да изнудват родителите да осигурят добри условия за учебен процес, а други ги карат да купуват маси и столове. Тук нещо не ми се вързват нещата. Дъщеря ми ще е първокласник в квартално училище. Мебелите са нови, подовата настилка също, дограмите са сменени. Не са ни искали нито лев. А елитните училища където има винаги много деца изискват суми почти равни на минималната заплата- а там където има много деца се смята, че има и пари в училището. Злоупотребява се много според мен.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Основните ремонти са задължение на общината. И ние сменихме дограмата миналата година, но друго нямаше. А и има стаи, които са с нови мебели от преди 3-4 години и няма нужда да се купуват наново. Може би и при вас е така - предните родители да са ги закупили Simple Smile

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Със сигурност не са закупени от предните родители( защото се познаваме с някой от тях пари не са им искани за нищо). Чиновете и мебелите и подовата настилка са чисто нови.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Може, не споря. Но бих казала, че това е едно изключение. И то много рядко изключение.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Познавам още един директор, който успя да смени мебелите, дъските и частично пода без да опира до спонсорството на родителите. Дано има повече такива директори в бъдеще. С тези делигирани бюджети директора трябва да е добър мениджър за да се справи успешно с парите и колектива му да е доволен.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Делегиран бюджет не означава неограничени пари. И честно казано парите не са чак толкова много. Е, както казах директорите се застраховат, защото ако не им стигнат парите ще им изстине мястото. И както виждаш не знаеш за много директори, които дават пари за това. Все пак има по-важни приоритети и няма как да бъдат избегнати. Може да изглежда много лесно отстрани, но не е така.

# 57
  • Мнения: 101
Просто онемях снощи на първата родителска среща. Въпросът на учителката беше: "Съгласни ли сте да дадете пари под формата на дарение за ремонт на училището - поставяне на щори, метални решетки на прозорците и прочие неща?" И после: "Минималната сума за дарение е 10 лв. на дете и срокът е до края на септември." Ами като е задължително, какво дарение е тогава? Отделно се събраха пари за боя за да се пребоядиса класната стая и довечера ще ходим и да боядисваме.

# 58
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Чета темата и колкото повече чета толкова повече ми става криво.
ОК страх ги е за местата им, нямат опит. По-лошото е че определено се справят много зле обаче. А тогава се гледа главата на рибата...  Според мен и директор върнал пари в бюджета трябва да си търси нова работа. А такъв, останал на червено с малък процент дефицит, да се прати на обучение.

Ясно е, че парите са малко. Как така някъде и малкото пари не се харчат? Явно не се гледа рабоатата и нуждите, а се пести за идеята. Ако това е добра работа... кое е лоша???

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Чета темата и колкото повече чета толкова повече ми става криво.
..  Според мен и директор върнал пари в бюджета трябва да си търси нова работа. А такъв, останал на червено с малък процент дефицит, да се прати на обучение.

Ясно е, че парите са малко. Как така някъде и малкото пари не се харчат? Явно не се гледа рабоатата и нуждите, а се пести за идеята. Ако това е добра работа... кое е лоша???
Абсолютно те подкрепям , че Директор върнал пари в бюджета не става за директор и трябва да бъде сменен.
Снощи и ние събрахме пари за шкафчета на децата и щори за класната стая.Приблизително 50 лв.
Такава е действителността събират се пари и всички родители (хайде голяма част) дават , за да учат децата им в прилична обстановка.

Общи условия

Активация на акаунт