НЛП или Нервно лингвистично програмиране

  • 50 130
  • 213
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 606
Невро-лингвистично програмиране (НЛП)

Какво е всъщност  НЛП? Може ли нещо с толкова сложно име да е от практическа полза? Защо  печели хиляди привърженици по света, отварят се школи, институти по НЛП?  Сайтовете в Интернет, посветени на него непрекъснато се множат.   Може да се каже, че НЛП е една съвкупност от методи и средства за постигане на успех, много от тях познати и от преди, но на които е придаден нов смисъл и нова роля. Името ни насочва към основата на нещата. “Невро” означава, че в основата на всяко наше поведение са петте ни сетива, нашата неврология. “ "Лингвистично" пък показва, че подреждаме мислите си  и въздействаме именно чрез езика на които говорим, но и също чрез "езика" на тялото си - жестове, мимики, пози. А последната съставка на името ни подсказва, че можем да  се “програмираме” за постигане на успех. Не случайно понякога наричат НЛП “софтуеър”, “програмна инструкция” за мозъка ни.

Откъс от един доклад на Таня Бояджиева, NLP Master Practitioner

Провокирана от една друга тема осъзнах, че ние нямаме тук такава тема, а ще е много интересно да понаучим повече за НЛП.

НЛП се използва за лечение и подобряване на всякакъв вид проблеми или разстройства на психическа основа както дори при лечение на шизофрении.  НЛП може да се използва не само за лекуване на психически проблеми или разстройства НЛП се използва и при подобряване на вече развити умения като подобряване резултатите при спортисти, музиканти, художници и всички хора, които използват ума и въображението си в своята работа.

Последна редакция: сб, 05 сеп 2009, 01:45 от Lilian_V

# 1
  • Мнения: 90
Lilian, това е наистина много интересна тема, която започваш. Можеш ли да препоръчаш книги на тази тема, в случай че си попадала на подходяща литература.

# 2
  • София
  • Мнения: 606
Само да спомена, че не съм НЛП специалист. Надявам се да се включат хора с опит. Аз нямам такъв. Интересувам се от темата, чета, упражнявам се, но имам нужда да уча още.

Материали по темата:

Книги:
НЛП зa 21 дeнa от Бeрил Хeдър, Хaри Aлдeр
и
НЛП: Нeврo - лингвистичнo прoгрaмирaнe от Хaри Aлдeр.

Полезни линкове:

Институтът по НЛП - http://www.nlp.bg/
Карта НЛП - http://whatisnlp.changewire.info/
НЛП - http://magicaltransformations-bg.com/category/nlp/

Натрапливите мисли и депресията са често срещан проблем в днешното изпълнено със стрес ежедневие. Това, което най-често води до натрапливи мисли и депресия са един или друг вид нервно напрежение или стрес. В днешната действителност много голяма част от хората страдат от стрес а една не малка част страдат от натрапливи мисли и депресия. Този вид проблем е изключително неприятен и тормозещ защото предизвиква усещане у човека за неспособност на самоконтрол и чувство за слабост и отчаяние.

Как може НЛП терапията и хипнотерапията да помогнат в този случай?

Истината е, че при натрапливите мисли и депресията мозъка влиза в така наричания в НЛП омагьосан кръг. Това, което се случва с мозъка е, че той започва да превърта в последователност една тревожна мисъл след друга и заради последователността и скоростта с която се случва това човек придобива усещане за неспособност да се справи със собствената си ситуация и собствения си живот.

Източник: http://magicaltransformations-bg.com/category/nlp/

# 3
  • Мнения: 957
Интересна тема.

# 4
  • Мнения: 146
Интересна тема, за любопитни жени. Както всеки метод, и този може да се използва за добро, или за други неща.
Освен в медицината, НЛП се използва в съвремието предимно в рекламите, препоръчват го и за справяне със жените при което както твърдят майсторите те безотказно и неусетно се навиват за секс.
Дали  newsm78 НЛП е полезно или коварно - решете сами. Laughing

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 11:37 от Акупунктурист

# 5
  • GYM
  • Мнения: 814
На мен също ми е интересно, ще ви следя Hug

# 6
  • Мнения: 36
Интресно,като за моят случай как се практикува ?

# 7
  • София
  • Мнения: 606
Извинявам се на автора на текста по-долу, че не мога да го цитирам, но съм си го запазила на компютъра само като текст. Мисля, че е от тук: http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=223

В последно време нашумя методът създаден от Ричард Бандлър и Джон Грайндър. НЛП не съдържа нищо ново, но просто прави една добра систематизация на психо техники и ораторски похвати. Като цяло методът е предназначен за западния тип ум, но ние, като българи и славяни сме между двата полюса - изтока и запада, и можем да извлечем доброто и от двата лагера...

Предлагам ви една малка част от НЛП:

Модел на Успеха

1) Решете какво искате
2) Направете нещо
3) Забележете какво се случва
4) Сменяйте тактиката, докато получите желания резултат


Цел:
Конкретна
Измерима
Постижима
Реалистична
Навременна

Формулирайте положително целта си; Поставете я в контекст; Изразете я с конкретни, сетивни термини; Изберете цел, която да можете да изпълните; Преценете честно какви ще са последиците от постигането на тази цел; Изберете си стойностна цел

Формулирайте положително целта си:

Мозъкът работи така, че когато формулирането на една цел е отрицателно, ефектът обикновено е тъкмо обратен.
Не – „не искам бъда беден”, а „искам да бъда богат”. Не „не трябва да се страхувам повече”, а „ще бъда смел!”
Онова, което занимава мислите ни, волно или неволно се превръща в поведение и реалност. За да разберете какво не искате, трябва да си го представите и да го почувствате. Умът използва тези образи и чувства за даденост и неизбежно ги осъществява. Ако кажете на някого да не мисли за левия си крак, той просто трябва да мисли за него, за да знае за какво да не мисли. Когато се страхувате от нещо и мислено не го желаете, го преживявате в реалния си живот.

Какво искам?

Да знаеш какво искаш е рядко срещано явление. Изберете ясна и конкретна цел, която действително желаете и на която сте готови да се отдадете. Поставете я в контекст – приземете я в реални условия. Кога, къде и с кого искате да получите този резултат? Искате ли този резултат през цялото време или е само моментна приумица? Колко време ви е нужно за да постигнете целта си?
Сигурен ли съм че искам това?
Какво ще стане когато постигна резултат?
Какво всъщност искам?
С какво ще се промени животът ми когато постигна целта си?

Изразете целта си ясно, в конкретни сетивни образи:

Всичко създадено в света около нас, в началото е било само мисъл в нечие съзнание!

Изберете реално постижима цел:

Съобразете се с реалните си възможности, със реалната ситуация! Постигането на цели означава да постигаш своите цели!
Запитайте се:
Какво ще правя, за да постигна тази цел?
Може ли нещо да ми попречи да постигна тази цел?
Мога ли да поема отговорностите и промените в ръцете си и да се справя?
Как да постигна целта си?
Как виждам себе си в процеса на постигане?
Какви възможности имам за да постигна целта си?
Нужна ли ми е помощ?
Каква част от постигането на целта е в моите ръце?
Кога очаквам да постигна целта си?
Кога започвам да работя по нейната реализация?

Изберете си стойностна цел:

Изберете си цел, която е важна и желана от вас самите, а не за другите. Свържете се с дълбоките стремежи на съществото си и дългосрочните си житейски цели. Използвайте интуицията си!

Създайте си план на действие:

Представете си ясно стъпките които трябва да направите, за да постигнете целта си! Напишете ги. Разбийте плана си на подпланове с последователни по-малки цели и модел за осъществяването им стъпка по стъпка, които да ви водят към главната цел!

Мотивация:

Можете да постигнете значима цел единствено ако имате решителна воля, силна мотивация, непреклонен огнен стремеж към постигането и, постоянство, упоритост, последователност, мощен устрем, който да не се спира пред трудностите!

Действие:

Когато имате ясен план, ясно съзнание какво искате да постигнете, защо го искате и как да го направите, когато сте изпълнени със силна мотивация, решимост и огнен стремеж към постигане на целта си, тогава ви остава само едно: Действие! Действие, действие, действие! За да осъществите желаното на практика, трябва да въплътите целта си в реалност!

Човек сам е творец на съдбата си!!!

Научи се да се любуваш на проблемите = НЛП
НЛП се отличава от другите психологични школо с чисто практическия си подход за бързо постигане на най-ефективни резултати.

В рекламата на шоколади Милка едно момиче пита едно момче:
-Чудя се как
(Техниките на Милтън Ериксън шоколад да ядат )
правят милка с толкова невероятен вкус?
(скрита команда)
И ти ти си казваш: " Да бе да, бобри, лилави крави, мечки, те за тъп ли ме мислят? Аз знам как се прави шоколада с толкова нежен вкус!
Във фабрика..."
Докато скритата команда за вкуса на шоколада е минала незабелязано.. , да караш човек да си мисли, че знае много добре кое е измислено , и кое е вярно, докато на втори план си му внушил нещо друго...
НЛП е като нож – можеш да го използваш в домакинството, а можеш и да убиеш. Всичко зависи от теб!




 

# 8
  • София
  • Мнения: 606
СЪЩНОСТ
1. Наука на съвършенството, модел на начина, по който човек структурира своя опит. Представлява генеративна психология.

2. Наука за изследване на субективния опит.

3. Наука, която разкрива дълбоките структури на човешкото същество и процесът, чрез който тези невидими структури се превръщат в повърхностни, като определят начина ни на взаимодействие с околния свят.

4. Думата “невро” се отнася до ума и начина по който е организиран менталния ни живот; думата “лингвистично” ни насочва към езика, начина, по който го използваме и по който той ни влияе; думата “програмиране” се отнася до сериите повтарящо се поведение в нашия живот и до начина, по който действаме целенасочено, затова обобщено казано: НЛП Е МЕТОД, КОЙТО СЕ НАСОЧВА КЪМ ВРЪЗКИТЕ, ТЪЙ КАТО НАШИТЕ ДУМИ, МИСЛИ И ДЕЙСТВИЯ СА ТОВА, КОЕТО НИ СВЪРЗВА С ХОРАТА ОКОЛО НАС, СЪС СВЕТА КАТО ЦЯЛО И С ДУХОВНОТО ИЗМЕРЕНИЕ.

http://nel-anel.blogspot.com/2009/03/nlp.html

# 9
  • София
  • Мнения: 606
Интресно,като за моят случай как се практикува ?

Какъв е случаят?

Аз в момента съм на вълна правене на пари  Laughing

Чета "Аз ще ви направя Богат" на Пол Макена и слушам всеки ден медитацията.

# 10
  • Мнения: 2 111
Привет,

Бих желала да се самопоканя във вашата тема, макар че все още правя първите си стъпки в НЛП.

Извинявам се на автора на текста по-долу, че не мога да го цитирам, но съм си го запазила на компютъра само като текст...

Lilian_V, това много ми напомня на казаното в "Успехът и парите" на Кехоу (от онзи ден чета тази книга, защото в момента и аз съм на вълна финансов просперитет).

Искам да те помоля, ако имаш желание, да обясниш по-подробно момента с изразяването на целта в сетивни термини.  bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 606
Привет,

Lilian_V, това много ми напомня на казаното в "Успехът и парите" на Кехоу (от онзи ден чета тази книга, защото в момента и аз съм на вълна финансов просперитет).

Искам да те помоля, ако имаш желание, да обясниш по-подробно момента с изразяването на целта в сетивни термини.  bouquet

Да изразиш целта си в сетивни средства, аз го разбирам като визуализация или по скоро да си представиш, ако си постигнал целта си какво ще усещаш. Т.е подобно на Кехоу да запечаташ убеждението в успеха.

В книгите на автори като Джон Кехоу, Вадим Зеланд, Джоузеф Мърфи, Уейн Дайър, Естер и Джери Хикс и други на тема Силата на мисълта от опит знам,че действат безотказно.
В темата "Подсъзнанието може всичко" си говорим само за тези неща.
Всеки може да разбере силата на мисълта, ако ползва някой езотеричен метод на енергийно лечение, например Рейки, лечение с прана, Силва метод и други. При всички тях се използват мисловни утвърждения, както за лечение, така и за решаване на най-различни проблемни ситуации.

Cпoрeд HЛП иcтинcки уcпeлитe xoра cа наxoдчиви, жадни за знания, cпocoбни да надxвърлят coбcтвeния cи мирoглeд и виждат нeщата в пo-ширoк кoнтeкcт. Гoтoви cа да заxвърлят cтарoмoднитe начини на миcлeнe и да възприeмат пo-удачни, кoитo биxа дoнecли жeланитe рeзултати. Изпoлзват прeдизвикатeлcтва, нeуcпexи и прoизвoлни, на пръв пoглeд oтрицатeлни oбcтoятeлcтва и cъбития, за да пocтигнат вoдeщи пoзиции, твoрчecки cпocoбнocти и уcпex.

Програмиран за успех

”Докато духът може да се визуализира в картини, как човек може да направи нещо, то той наистина може да го направи.”
Арнолд Шварценегер

 
Още като 15-годишен Арнолд Шварценегер знаеше съвсем точно какво иска: той искаще да стане мултимилионер, най-добрия културист в света и кинозвезда. Не може да се каже дали е сгрешил в някоя своя цел, или дали неговите цели и амбиции са били много ниски.
 
Как е успял да го направи?
Какви стратегии е използвал, за да постигне целите си?
 
Глен Решке е изследвал задълбочено феномена Арнолд Шварценегер и е определили неговата стратегия за всяка цел по следния начин, в 4 стъпки:
   1.   Определяне на целта,
   2.   Настройване,
   3.   Визуализиране на целта,
   4.   Работа по изпълнение на целта.

Когато той види нещо, което си е пожелал, той провежда вътрешен диалог под мотото: ”Това го мога и аз.” и след това си представя в картини (визуализира) какво е да си на мястото на този, който вече го е направил (който вече е постигнал целта си). Той се асоциира с този човек, т.е. представя си, че той е този човек. Като един последовател на Невро-Лингвистичното-Програмиране (НЛП) на кратко казано: поисках – узнах как – постигнах.

Неговата силна способност да визуализира се отразява и в неговото поведение: „Има наистина нагласа за победа. Човек може да види как печели, преди да е спечелил.” Тук има смяна на асоциирано към дисоциирано визуализиране. Асоциираното преживяване на изпълнението на целта дава на човека необходимите положителни чувства (К+), докато дисоциираното обмисляне на собственото Аз в момента на постигане на целта повишава неговата мотивация.

Шварценегер е известен със своята издръжливост. ”Всяка мечта носи със себе си определени рискове и по-специално риска да не успееш...Не е възможно винаги да се проваляш. Ако човек опита поне 10 пъти, тогава на 11-тия път ще има големи шансове да постигне успех, спрямо това, да не е опитал изобщо”

Ключът към високата ефектиовност за визуализиране на целта се крие в извънредно голямата яснота на неговото въображение и свързаните с него положителни чувства. В крайна сметка всяка стратегия се базира на постигането на положителни чувства и нинимизиране на негативните чувства.

Самият той казва: ”това, което ме прави изключително много щастлив, е че аз съм на мястото, което е точно пред очите ми, където бих искал да бъда в бъдеще. Аз мога да видя дневните си сънища толкова ясно, така, сякаш те наистина са реални. Тогава получавам това усещане за лекота и не ми се налага да се пренапрягам, за да направя необходимото, защото аз вече имам това чувство, че вече съм бил там и вече съм го направил – всичко е въпрос само на време.”

За постигане на своите цели той избира пътя на малките стъпки, което той може безопасно да направи, тъй като неговата цел е вече ”узряла” в главата му, постигната е и той поддържа тази визуализация до момента на реализирането й, само е въпрос на време. Този път е постлан с многобройни малки преживявания на успех. Всяка стъпка в правилната посока създава у него положителни чувства.

За оформянето на тялото си като културист той казва: ”Аз си мислех, че вървейки по този път – да стана успешна филмова звезда, за постигането на тази цел, всеки ден ще трябва да отделям по 4-5 часа. В културизма всяко едно повторение на уптажнението ме доближаваше все по-близо и по-близо до целта и това ме хвърляше във възторг. Винаги съм си мислил, че при мен всяка една цел се постига стъпка по стъпка.”

Източник: ”Определяне на целите и стратегия на визуализиране” от Арнолд Шварценегер

Кафе с Канела - Аз си мисля, че ще ти допадне и Пол Макена. Може да пуснеш съвети и опита си от Успехът и Парите на Кехоу, аз ще пиша за програмата на Пол Макена и да разменим опит.  Hug  bouquet

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 19:47 от Lilian_V

# 12
  • София
  • Мнения: 606
Интресно,като за моят случай как се практикува ?

Ти ме пита на лични, но реших да напиша тук, надявам се не ми се сърдиш, но ще е достъпно до много повече хора, а и аз не съм специалист и само ще изкажа, моето мислене по въпросите, които те вълнуват.  Hug

Депресията

Съкращавам една тема от нета и копирам част от нея. В нея ще намериш и отговор на въпросите си. Ако посетиш страницата им , там има кординати към такива терапевти, евентуално могат да ти помогнат. Аз лично ти препоръчвам на първо време да си вземеш книжките и двете и да пробваш сам в началото.

...Малко е тъжно, че при нивото на развитие на знанията и уменията в НЛП и хипноза все още има хора, които страдат от депресия. НЛП е наука, която помага на хората да използват по-голяма част от ресурсите на съзнанието и подсъзнанието си, което естествено води до един по-качествен и по пълноценен живот.

НЛП и хипноза са модели, инструменти с които професионалния терапевт може да работи и да помогне на клиента да постигне драматична промяна в живота си.НЛП и хипноза са методът за вътрешно щастие. НЛП и хипноза са методи, които достигат до така наречената вътрешна сила или скрити ресурси и разпалват искрата, която се крие във всеки един от нас, за да може тази искра да помогне на личността да се превърнете от гъсеница в пеперуда, за да може тази искра да обагри и отприщи вътрешната красота във всеки един от нас.

И сега идва големият въпрос: И все пак ние трябва да живеем в реалността, където има безброй разходи и безброй апетитни и привлекателни предложения, които обещават да ни дадат, това, което винаги сме търсили, желали и мечтали. И ако вие сте от хората, които са опитвали безброй такива неща, вероятно сте осъзнали, че не предметите са това, което прави човека щастлив. Само човека прави човека щастлив, само правилното общуването със себе си и с другите прави човека спокоен, уверен, а защо не и щастлив. НЛП и хипноза не са всемогъщи, те не могат да ви дадат това, което искате да притежавате тук и сега, но те могат да ви помогнат да намерете пътя, да открехнете залостената врата по пътя към вашето лично щастие и да ви помогнат да успокойте тялото и духа си, за да можете от позицията на спокойствие и увереност да ръководите живота си така както винаги сте си мечтали да можете да го правите.

Сега и всеки следващ миг е вашия живот, който се случва или не се случва както го искате и както си го представяте и вие сте този, който може да вземе живота си в своите ръце. НЛП и хипноза могат да ви помогнат да ви дадат напътствия и подкрепа по пътя, който е истински ваш.

Ние можем само да ви пожелаем да укротите вътрешната си сила и да я насочите в правилната за вас посока и можем да ви предложим да ви помогнем в началото на вашата трансформация, защото както всички знаем всяко начало е трудно.

.... Цитат от: http://magicaltransformations-bg.com/2009/нлп-и-хипноза-лекуват-депресия/

А за отношенията с другият пол, Акупунктурист много правилно го е написал, ако се научиш на НЛП можех да манипулираш жени да спят с теб и не само, можеш да манипулираш хората около себе си... Затова трябва внимателно да се отнасяме към тази тема!

На 29, 30 септември и 1 октомври - вечер има тренинг организиран от Института по НЛП на тема КАК ДА ВЛИЯЕМ НА ДРУГИЯ ПОЛ.

Цели на тренинга:

Да овладеете едно от най-силните оръжия, което управлява света - еротичната привлекателност - за постигане на собствените ви цели.
Да разпознавате манипулациите към вас и да се защитавате.
Да разчупите и промените ограничаващите стереотипи в отношението ви към другия пол.

# 13
  • Мнения: 2 111
Благодаря! Подозирах, че това се има предвид, но както споменах вече - още съм лаик и исках да се уверя. Иначе темата "Подсъзнанието може всичко" я следя от почти година, изчела съм и доста от книгите, за които се говори в нея, прилагала съм и прилагам някои от методите и съм постигнала доста впечатляващи (по моите критерии) резултати, особено в материалната сфера. За жалост още не ми стига смелост да се присъединя към пишещите в нея. Blush

За мен лично от стъпките
   1.   Определяне на целта,
   2.   Настройване,
   3.   Визуализиране на целта,
   4.   Работа по изпълнение на целта.

най-трудна е първата, все ми се струва, че целите, които си поставям са някак твърде абстрактни и ми отнема доста време докато ги избистря откъм конкретика.

# 14
  • София
  • Мнения: 606
Кафе с Канела - о присъедини се...  Hug И аз първо четях, но после се включих и някак си момичетата ме зареждат много положително, даже имам едно познанство и приятелство от темата. И човека е много специален и много ми харесва да си общувам с нея.   bouquet

Аз от години си практикувам нещо като определяне целите за годината. Всеки път на Бъдни вечер след вечерята със семейството си сядам пред камината на спокойствие и докато чакаме да дойде Коледа и да си дадем подаръците си пиша в един тефтер целите за следващата година.

Те представляват нещо такова ( мечтание и описване на мечтите) и винаги започвам:

АЗ или мечтата ми за мен - представям си как ще изглеждам, какви дрехи ще нося през годината, визуализирам си детайли даже и си записвам мечтите. Мисля си и конкретизирам примерно какво ще спортувам, как ще ми минават дните за да поддържам визията си. После ( през годината)  пък си го допълвам в Картата на желанията с картинки. Решавам какво искам да изуча през тази година и си го поставям за цел. Примерно решавам, че ще науча чужд език и си го записвам.
Винаги си ги записвам в сегашно време, все едно са се случили нещата вече и аз съм такава, някак си се потапям в образа.

След това продължавам със СЕМЕЙСТВОТО и тук по същият начин си описвам отношенията, какво правим през годината, къде пътуваме и т.н..Като приказка, мечтая си....

След това РАБОТАТА и тук така, представям си как отивам на работа, какви хора срещам и си записвам основните мечти и цели...

Преди години, когато за първи път четох НЛП , явно съм си направила списък с цели. Бях го сложила в един тефтер. Вътре имаше точно описание какъв искам да ми бъде съпруга, как да изглежда, какво да може, какви качества да има... общо взето сигурно някой ще каже, че такъв не съществува..

Един месец след като се омъжих местехме офиса и падна листа с описанията на представата за съпруга ми и той го видя и го прочете и от тогава и той си пише всяка година в тефтер. Всичко се беше случило! И той е точното описание от листа. Вече почнахме 6та година брак.

mijjjka  - Добре дошла!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт