НЛП или Нервно лингвистично програмиране

  • 50 223
  • 213
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 606
Здравей Persona, защо пък да е подсъдно? За първи път чувам подобно нещо, аз съм си купила книжки от книжарницата без да пише, че е нещо забранено.
Със сигурност не е лошо за мен, но пък аз не го ползвам за манипулации или пък дори за нещо лошо...

Можеш ли да цитираш точно защо са ти казали, че е подсъдно или лошо? И можеш ли да ни разкажеш какво знаеш по темата, ще ни е много интересно?

# 31
  • Мнения: 2 111
Момичета, включвам се, за да отбележа едно откритие, което направих току-що относно сънищата и тяхното отношение към нашите цели. Отнася се до случката, която описах в поста за целта си да уча отново.

Преглеждах си преди малко тетрадката, в която си описвам сънищата. Забелязах, че няколко дни преди да ми хрумне да уча отново и да проверя пощата си, в която открих писмото от университета, който съм завършила относно програмата, по която започвам да се обучавам съм сънувала, че седя заедно с мои вече бивши състудентки в една от нашите университетски библиотеки и учим. Тогава го разтълкувах все едно иска да ми подскаже, че имам да науча някакъв урок, в който са замесени тези момичета или други лица от студентските ми години. Сега обаче гледам на него по друг начин - сякаш е искал да ми каже, че ще се върна в този университет, че там ще намеря това, което търся (както споменах, преди да открия въпросното писмо търсих безуспешно други програми и форми на обучение навсякъде, т.е. във всички възможни университети, но нищо не ме грабна)..А просто е трябвало направо да проверя тази поща. Явно сънят е бил директна "подсказка", защото аз наистина рядко я проверявам!

Спирам да бърборя и ви пожелавам лека нощ, изпълнена с приятни и ползотворни сънища!   bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 606
Кафе с Канела  Heart Eyes Hug Лека нощ! Очаквам постовете ти с нетърпение, много са интересни и занимателни. А случката с апартамента базирана на утвърждения е направо УНИКАЛНА! 

Явно много добре се справяш със силата на мисълта и на мен специално ще ми е много интересно да разкажеш подробности, когато имаш време.  Praynig

# 33
  • Мнения: 3 674
Lilian_V ...много интересна тема! Записвам се!  Hug

Четох историята на Кафе с Канела за апартамента..и настръхнах... Laughing Много сходна  с моята история,  за къщата...мечтаната ми къщичка, която купихме преди няколко дена!  Heart Eyes Все още не може да повярваме с мъжа ми , че се случи... Sunglasses Утре ще споделя... Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 606
Винце добре дошла !  Heart Eyes Чакам с нетърпение историята, аз знам за мечтаната къщичка, но ще се радвам да чуя подробности  Hug

За лека нощ ще ви пусна една история от събраните ми материали на тема духовно израстване от нета. Случайно ми попадна сега, а както знаете няма нищо случайно  Sunglasses

В часа по философия професорът застана на катедрата, изпълнена с различни предмети и зачака студентите да утихнат.
Тогава взе голям празен буркан от майонеза и го напълни с топки за голф. Попита студентите дали съдът е пълен. Те отговориха утвърдително.
После професорът взе една кутия с камъчета и я изсипа в съда, разклати го леко и камъчетата се наместиха между топките за голф. И отново попита студентите дали съдът е пълен. Те пак отговориха утвърдително.
Сетне професорът взе кутия с пясък и я изсипа в съда. Естествено пясъкът запълни всичко. Той попита още веднъж дали съдът е пълен. Студентите отговориха с единодушно "да".
Тогава професорът взе две кутии с бира от бюрото и изсипа съдържанието им в съда, което изпълни празното пространство сред песъчинките.
Студентите се разсмяха.
"Сега, каза професорът, когато смехът утихна, искам да ви кажа, че този съд представлява вашият живот. Топките за голф са важните неща във вашия живот - семейството ви, здравето ви, децата ви, приятелите ви, страстите и предпочитанията ви - все неща, които ако загубите всичко друго и ви останат само те, животът ви ще бъде достатъчно пълен. Камъчетата са другите неща - работата ви, къщата ви, колата ви. Пясъкът е всичко останало - малките неща."
И продължи:
"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота. Ако губите времето и енергията си за дреболии, никога няма да имате място за нещата, които са важни за вас. Обръщайте внимание на нещата, които застрашават щастието ви. Играйте с децата си.
Излезте с партньора си навън, на вечеря. Винаги ще се намери време да изчистите къщата и подредите.
Погрижете се най-напред за топките за голф, за нещата, които наистина си заслужават. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък."
Една от студентките вдигна ръка и попита:"А какъв беше смисълът на бирата?"
Професорът се усмихна."Радвам се, че ме попитахте. Исках просто да ви покажа, че няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери място и за две бири."


Утре ще пусна първото практическо упражнение по темата. Запалих се, сега имам една голяма цел, за момента звучи невъзможна, а аз съм сигурна, че ще я изпълня.
Така че, хем ще пиша упражненията тук, хем ще ги практикувам и се надявам скоро да се похваля и аз. Ще събера на едно НЛП, Кехоу и Макена ... Praynig

# 35
  • Мнения: 753
Темата ми е интересна и искам да и следя...ще се включвам впоследствие.

# 36
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Чела, недочела, и аз в кюпа.

# 37
  • Мнения: 172
И аз тук!Чета и в темата за  Подсъзнанието,страхотни сте. Hug

# 38
  • Мнения: 535
Записвам се и аз  Laughing
Lilian_V, Кафе с Канела, страхотни истории   bouquet
Винце и аз знам за къщичката, но ще чакам с нетърпение историята, а по-нататък и снимки  Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 594
Много интересна тема! Ще ви следя   bouquet

# 40
  • Костинброд
  • Мнения: 198
Ей, къде без мен, ааа Mr. Green
кафе с канела, нямаш си идея историята с апартамента колко положително ме зареди.
Изпълних се с мечти, дори докато пиша- визуализирам.

Общо взето нищо не знам за НЛП, но щом прочета всички книжки, които съм си приготвила за подсъзнанието, ще се заема и с него. Нали трябва да излява някога от тази депресия и съм сигурна, че ще е скоро.

# 41
  • Добрич
  • Мнения: 5 483
Кафе с Канела, историята ти с апартамента много ми хареса. Благодаря, че  я сподели с нас.

# 42
  • Мнения: 2 111
Добро утро, момичета!

Радвам се да видя, че още хора са се присъединили към темата и, че моята история за апартамента е вдъхновила някои от вас. За мен тя е уникален успех в личен аспект, защото постигнах такъв забележителен резултат за много кратко време - прочетох "Подсъзнанието" през май, а през август вече имах апартамента. Предполагам, че се дължи на комбинацията от факта, че и преди да се запозная с книгата съм прилагала неосъзнато някои от техниките в нея и на изключително силното желание да постигна мечтата си, придружено от много ентусиазъм и недопускане на факта, че това може и да не се случи.

Имам още две интересни истории, които искам да споделя с вас, но ще го направя в другата тема, защото те са базирани на две от техниките, за които научих от нея - писането на 1 желаниe по 21 пъти в продължение на 21 последователни дни и единия от методите за посяване на пари, описани от leny_pld.

Хрумна ми да ви разкажа какво съм установила, че работи лично за мен при постигането на целите ми. Ще давам примери с двете истории, които съм описала в постовете си за ученето и апартамента. И така:

1. Формулиране на ясна и конкретна цел в сегашно време. Напр. не просто "искам да уча отново", а "започвам отново да уча нещо, което е свързано с моята специалност, съвпада с интересите ми, развива ме като личност и ми помага да развивам успешна и високоплатена професионална дейност". Не се притеснявам, че вербално изразено това желание е дълго, напротив. По-общи желания от типа "Аз успявам и забогатявам" не работят за мен, защото в моето съзнание понятия като "богатство" и "успех" са променливи. Чувствала съм се богата, когато съм имала по-малко пари, чувствала съм се и небогата, когато съм имала повече пари. Също, от перспективата на времето неща, които са ми изглеждали като незначителни, сега ми се струват забележителни успехи и обратното.

2. Колкото и нереално да звучи желанието ми, трябва интуитивно да усещам сигурност, че то ще се изпълни. Например, в случая с апартамента можех да утвърждавам и визуализирам две неща - че получавам това жилище за парите, с които разполагам или че парите ми се увеличават и благодарение на това мога да си купя жилището. И двете твърдения изглеждаха еднакво невероятни, но аз чувствах сигурност по отношение на първото и именно върху него започнах да работя.

3. Давам си време за емоционална настройка (посяването на Кехоу от "Подсъзнанието"), но гледам да е максимално кратко. В случая с ученето - един ден. Ако почувствам, че не успявам да се настроя емоционално, значи това желание не е за мен в този момент. Обикновено с нещата, които съм постигала съм усещала вдъхновение и ентусиазъм още от момента на хрумването им като желания, като в течение на "периода на настройка" тези чувства прогресивно са ескалирали.

4. Действие - винаги предприемам действие веднага след приключването на краткия период за настройка. Не го отлагам във времето, защото вярвам, че емоционалната енергия, която съм натрупала през периода за настройка играе ролята на огромна движеща сила, която не бива да похабявам с отлагане на действието. Например, можех да отложа търсенето на опция за продължаване на обучението си за следващата седмица, но тогава ентусиазмът ми щеше да се е поуталожил, улегнал и нямаше да проработи така бързо с градивна цел. Доказателство - щях да съм изпуснала срока за записване в конкретната програма.

5. Визуализациите първоначално ги правя по-общи, за да не ограничавам потенциалните възможности, които ми помагат да реализирам целта си. С приближаването до целта постепенно започвам да ги правя по-конкретни, спрямо обстоятелствата на които се натъквам по пътя към желаното. Пример - първоначално визуализирах апартамент за дадена цена в даден квартал. После визуализирах конкретен апартамент в този квартал за тази цена.

Утвържденията, за разлика от формулировките на желанията, ги правя по-кратки, за да са ми по-лесни за вербализиране. Например, утвърждението за желанието от точка едно звучи приблизително: "Уча това, което ме развива като личност и професионалист и ми носи високи доходи".  

Lilian, много поучителна история!  bouquet

Винце, и аз знам за къщичката, но с интерес ще чакам повече подробности! Sunglasses

Яница, дерзай - има излизане от депресията, както писах - аз терапевт бях тръгнала да си търся, но след срещата с книгата на Кехоу изобщо и забравих за това си намерение! Grinning

Хубав и усмихнат ден желая на всички!

Последна редакция: ср, 09 сеп 2009, 11:07 от Кафе с Канела

# 43
  • Мнения: 719
Скромен запис и от мен първо да ви изчета.  Blush

# 44
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Скромен запис и от мен първо да ви изчета.  Blush

 Blush и аз съм тук


  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт