НЛП или Нервно лингвистично програмиране

  • 50 222
  • 213
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 111
Lilian_V, благодаря за поканата за другата тема, мисля да се възползвам.  Hug

Идеята с тефтера звучи много интересно и практично. Всъщност миналата седмица направих нещо подобно и се случи нещо много интересно. Тогава привършвах "Не пипай тази книга" и реших да направя рибената кост. Оставих я да отлежи три дни, както си му е редът, като през това време си я припомнях. С изтичането на "дните за размисъл" си определих няколко цели, едната от които изцяло ме завладя и безкрайно ме ентусиазира - да уча отново. Започнах да визуализирам, да мечтая и т.н. На следващия ден започнах да проучвам опциите, но не успявах да си харесам нещо. Въпреки това не се отчаях. Уверена бях, че ще уча отново нещо интересно и полезно. И ето на - в петък се събудих и реших да проверя една от пощите си, която рядко ползвам. И каква беше изненадата ми, когато вътре открих и-мейл от университета, който съм завършила. С писмото ми предлагаха да се запиша в сертификационна програма с цел допълнителна квалификация. Имаше подробно описание на програмата, лекциите, упражненията и т.н. Тя е идеална за мен както в персонален аспект откъм интереси, така и в професионален, защото в момента стартираме собствен бизнес и точно този тип придобита квалификация може да ни помогне да увеличим спектъра на предлаганите услуги и като цяло да дадем летящ старт на работата си. НО - таксата е доста голяма сума, която според писмото трябваше да бъде внесена до 15.09.

Мислихме, мислихме и се оказа, че няма как да я съберем за толкова кратко време. Въпреки това, аз бях убедена, че ще се запиша на тази програма и изпратих мейл до координаторката с цел да разбера дали има опции да заплатя сумата на части. Тя ми отговори, че разсрочено плащане е възможно и се разбрахме да я посетя в офиса, за да говорим по-конкретно. През цялото време вътрешното ми убеждение, че ще се запиша в тази програма растеше, бях сигурна, че това ще се случи, вече се виждах как ходя на лекции и упражнения. В понеделник половинката ме закара до офиса и в колата се разбрахме, че ако условията на разсрочено плащане не ни устройва да се запиша на следващото такова издание на програмата догодина. Това също е приемлив вариант, но аз вътрешно знаех, че ще започна програмата сега, чувствах прилив на енергия, имах пеперудки в стомаха, с две думи - радвах се. Е, в крайна сметка се оказа, че схемата за разсрочено плащане е изключително гъвкава, нагласихме я по начин, който ни удовлетворява и няма да ни натовари финансово и започвам училище на 26.09! Направо треперя от вълнение докато го пиша в момента.

# 16
  • София
  • Мнения: 606
НЛП е метод за личностно развитие - инструмент за подобряване на вашата собствено АЗ.То е и модел за ефективна комуникация - практическо и прагматично събиране на идеи и методи, които могат да ви позволи да подобрите начина да комуникирате със себе си и другите.
И това е средство за моделиране - или създаване на модели на човешко поведение.

С две думи ...

... НЛП е прост, но мощен подход към личностно и професионално развитие. Тя се основава на проучване на успехите на хората.

НЛП ви предоставя средства, за да направите промени в собствения си живот и да помагате на други да правят същото. Той ви предоставя

прозрения в това как хората мислят и се държат
динамични техники за лични промени
разширено комуникативни умения.

НЛП не е интелектуален процес. Напротив НЛП е много поведенчески. Става въпрос за това, което правиш с това,което знаеш.

Кафе с Канела - Много, ама много се радвам и поста ти ме зареди много положително! Точно за това е НЛП - да реализираш мечтите и целите си. Hug

Ето филмче за началото на НЛП: http://www.youtube.com/watch?v=uj9JoSvyboc

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 21:14 от Lilian_V

# 17
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Lilian, много интересно обясняваш всичко Peace

# 18
  • Мнения: 2 111
Lilian, благодаря за топлия отзив на споделеното от мен. Много се радвам на темата и ще бъда щастлива ако и други хора споделят за постигането на своите цели, защото мисля, че това зарежда останалите участници и ги стимулира да дерзаят.

Аз лично имам още една много интересна случка относно това как постигнах целта си да закупя апартамент при зададени от мен определени критерии и цена, които изглеждаха невъзможни, но въпреки това се случи по възможно най-добрия начин (аналогична е на тази, описана в книгата "Подсъзнанието може всичко", където едно семейство искаше да си купи голяма къща в града за много ниска цена), но не знам дали е подходящо да я разкажа в тази тема или в темата за Подсъзнанието... newsm78

# 19
  • София
  • Мнения: 606
Кафе с Канела - където и да я разкажеш ще бъда еднакво приета съм сигурна  Peace

Много хубаво ще е да си споделяме постигнатите цели, защото така даваме надежда на много хора, които са загубили пътя си в момента.

Арбанашка кокона - Благодаря ти, но по-скоро систематизирам информация от други места.

# 20
  • Мнения: 10 758
Относно целите  Wink
Докато бях в отпуск и имах доста време да поразмишлявам, си набелязах целите, към които се стремя. Оказа се точно 4 на брой и една Пета цел, която е вече постигната, но искам да продължава. Не знам много ли са или малко, самата аз очаквах да са повече като брой, но се оказа, че истински искам само тези четири неща / всъщност пет /  Grinning

Кафе с Канела , заповядай и в темата за Подсъзнанието   bouquet
То всъщност май навсякъде сме си все ние, едни и същи  Blush

# 21
  • София
  • Мнения: 606
mijjjka - Няма брой на целите, колкото набележиш толкова.  А иначе верно сме си ние едни и същи, аз я пуснах провокирана от една спам тема на едно радио. Там се говореше за НЛП и понеже не сме говорили в Подсъзнанието за това отворих нова тема.   Heart Eyes Hug

Ще се опитам да пусна практически упражнения малко по малко от НЛП.

# 22
  • Мнения: 2 111
Добре, ще я разкажа първо тук, защото така и така съм почнала.  Grinning

Историята е следната - януари 2007 ме обсеби идеята да осъществя мечтата си да си купя собствен апартамент. Мечтаех за това открай време, защото исках да се върна в квартала, в който бях живяла като малка. Обичам го този квартал и това си е. Тук подчертавам, че идея си нямах тогава за НЛП, духовна литература, Кехоу, Луиз Хей, съпрузите Хикс и т.н.

Намерих си брокерка, казах й с каква сума разполагам, в кой квартал искам да е жилището и споделих и другия важен критерий - да е в състояние, годно да се нанеса веднага. Жената директно ми каза, че е невъзможно за тези пари да намеря жилище в този квартал, в такова състояние и с такава квадратура, но аз, обзета от ентусиазъм, успях да я убедя да се заеме с моя случай. Е, търси тя, води ме на няколко огледа на жилища, които нямаха нищо общо с посочените от мен критерии и в крайна сметка вдигна ръце от моята особа. Аз, обаче, не се отказах. Убедена бях, че ще закупя мечтаното жилище за парите, с които разполагах. Намерих друга брокерка, тя също се опита да ме убеди да си променя критериите, но аз не приех аргументите й. Жената търсеше, но не се намираше това, което исках. Дойде месец май, цените растяха, а моята налична сума - не. (Тук да поясня, че тогава беше бумът на ипотечните кредити, хората купуваха жилища като обезумели, търсенето беше голямо, а предлагането - малко.) Започнах да се отчайвам и да изпадам в дупка - та голямата ми мечта беше на път да се провали! Навлязох в сериозна депресия, опитах се дори психотерапвет да си намеря, но все не успявах. Реших докато търся подходящия специалист, да се опитам да си помогна сама и започнах да си търся подходяща литература за взаимопомощ.

Влизам един ден в една книжарничка и питам за една книга за депресията, която ми бяха препоръчали. Продавачката ми казва, че я нямат налична, но "вижте, имам тук една много интересна книга - може да Ви свърши работа". И ми подава "Подсъзнанието може всичко". Купих я. Прочетох я на един дъх, вдъхнових се от историята на семейството с голямата къща, за която споменах в предния си пост и започнах всичко да прилагам стриктно - утвърждения, визуализации и прочее. Не помня точно колко време мина, но не е било много и ето - звъни брокерката и ме вика на оглед на мечтаното жилище. Отидох аз, нооо...макар че беше в желания квартал и за желаните пари, състоянието му беше отчайващо, нуждаеше се от грандиозен ремонт, преди да стане годно за нанасяне, а аз нямах пари за такъв. Имаше и друг недостатък - беше на последния етаж.

С голяма мъка в сърцето го отказах, но не се отчаях. Продължих с практиките, убедена бях, че ще постигна целта си. След няколко дни, брокерката ми се обади отново - жилище в съседен блок на този, където бях на оглед, този път не на последен етаж, в отлично състояние, за парите, които бях определила...Полудях от радост и започнахме преговори. Виках оценител, всичко точно, виждах се вътре вече, но в последния момент продавачите развалиха сделката. И с тази брокерка се разделихме.

Голяма мъка изживях, но само за няколко дни. Намерих нова брокерка. Продължих с практиките и макар че вече бях склонила да си изменя критериите, защото цените бавно, но сигурно продължаваха да растат, по време на визуализациите все визуализирах това второто жилище. И тогава получих желаното. Брокерката намери жилище, отново в съседен блок на тези, на които ходих на оглед преди, но този път на най-хубавото място в квартала - точно където започва парка, с невероятна гледка, тишина, абе - прелест! За капак, беше с 3000 евро по-евтино от второто, отново в отлично състояние и тук се дръжте - в същия вход, на същия етаж и със същото разположение на етажа, като второто, т.е. това, което бях визуализирала! Дори като се обадих с адреса на оценителя, той ми каза - ама как, "този апартамент нали идвах да го оценявам вече"?! Доста ми трябваше да го убедя, че не се бъзикам и това е всъщност друго жилище в друг блок. hahaha

Купих го благополучно. Продавачите бяха семейство, много мили хора, а също бяха и заможни. Няма да забравя думите на жената на изповядването на сделката. Каза ми, че когато са купили това жилище са нямали нищо, но с труд и постоянство завъртяли успешен собствен бизнес и тя била сигурна, че този дом ще донесе късмет и на мен и ще просперирам като тях. Това се случи през август 2007. През август 2009 с приятелят ми регистрирахме фирма и започнахме собствен бизнес. Сега целя да сбъдна пожеланието на тази жена. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 111
Кафе с Канела , заповядай и в темата за Подсъзнанието   bouquet
То всъщност май навсякъде сме си все ние, едни и същи  Blush

Благодаря и на теб за поканата!   bouquet Отивам да се представя. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 606
Кафе с Канела -   smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 25
  • Мнения: 2 111
Благодаря!   bouquetТук май ще ме излекувате от присъщата ми скромност.  Blush

# 26
  • Мнения: 1 280
Темата е страхотна! Има ли някоя книжка, подходяща,която да е качена в Спиралата,за да я изчета,че не съм в Бг ?  Hug,или от някъде другаде да сваля?

# 27
  • Мнения: 917
Кафе с Канела, страхотна история!!!  Hug 

# 28
  • София
  • Мнения: 606
Темата е страхотна! Има ли някоя книжка, подходяща,която да е качена в Спиралата,за да я изчета,че не съм в Бг ?  Hug,или от някъде другаде да сваля?


Ето тази я има в спиралата - Принципи на невро-лингвистичното програмиране - Макдермът, Ян и О'Конър - http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=2&find=%EF%F0%EE%E … EC%E8%F0%E0%ED%E5 , но ти препоръчвам и " Подсъзнанието може всичко " на Кехоу.

# 29
  • Мнения: 212
Здравейте! Няколко пъти точно в алтернативния подфорум определени потребители ме обвиниха, че си служа с невро-лингвистично програмиране и че даже използването му било "подсъдно", без дотогава да имам представа за какво точно става дума (явно съм самороден талант Rolling Eyes), та останах с впечатлението, че сигурно е нещо лошо. А сега виждам, че има цяла тема за него.

Та всъщност хубаво или лошо нещо е НЛП според вас?

Общи условия

Активация на акаунт