Веганството - да споделим опит

  • 179 768
  • 3 248
  •   1
Отговори
# 1 305
  • Мнения: 471
Реалист, благодаря! Днес видях в Слънце и Луна мелничка за мелене на зърно /там нали продават насипно/. Вече има и в България такава услуга  Hug

# 1 306
  • Мнения: 1 732
Здравейте,
Много ми стана интересно за кълновете и за машината, в която се правят. Сигурно вече сте разисквали темата, но моля ви за малко повече информация-откъде мога да си закупя такава машина, какво е добре да знам за нея, както и някаква ориентировъчна цена Simple Smile
Много ще съм ви благодарна, ако ми дадете информация по въпроса Hug
Хубава вечер  bouquet

monick,
вярно е. Simple Smile Много сме дискутирали, на много места е ставало дума за кълнове, за машинки и т.н. Simple Smile
В темата за хармонията, тук, в вегетарианските теми.........
Повечето, които сме тук - покълваме в домашни условия. ще ти разкажа накратко за себе си.
не купувам готови кълнове, защото не съм сигурна с каква вода са поливани и колко са стояли на слънце.
Моите кълнове имат много хлорофил , понеже ги излагам на светлина/не преки слънчеви лъчи/.
Освен това си спестявам ходене до магазина, а и винаги имам под ръка  прясна реколта. Grinning
Преди покълвах с буркан.
Не е трудно, но е по- пипкаво.
Сега покълвам с машинка /на biosnacky /. ето един сайт, където я предлагат.
http://www.healthstuff.co.uk/Models.aspx?ModelID=275&PartnerID=4

аз си я купих тук от магазина за 18 евро.

в Бг знам, че се предлага подобна машинка в Биозона.

http://biozona.eu/index.php?main_page=product_reviews_info&p … 6e06877aefae8059a
лесно се поддържат.
Разстилаш семената/зърната и поливаш сутрин и вечер. Peace Simple Smile
Отдолу, в тавичката,  се отича водата . Тя е идеална за поливане на домашните цветя.  Peace Grinning
След като събереш реколтата, измиваш добре с четка и сапун, и накрая оцет,за да не се развият гъбички и бактерии по стените и дъното на машинката.....
Когато слагаш слузоотделящи семена/зърна, е добре да са най-отдолу/на първия етаж/, за да не заслузяват/ако са сложени отгоре/  докато се оттичат другите видове кълнове.
Има още един трик - лютите кълнове естествено  възпрепятстват равитието на гъбички.
това е най- общо.
успех! Peace Simple Smile

# 1 307
  • Мнения: 6 713
Реалист, мерси за подробната информация. Засега обаче вкъщи само се купуват готови от магазина Whistling. Но по-натам сигурно ще се пробвам (имам да преборя и мъжа ми Tired).

Като цяло кълновете ли са това, което замества месото на 100% при веганите?  newsm78

# 1 308
  • Мнения: 4 392

Като цяло кълновете ли са това, което замества месото на 100% при веганите?  newsm78

Веганите не смятат месото за нещо, което трябва да бъде "замествано". Нищо ценно и незаменимо няма в него, а е плът на същество, на което са спрели еволюцията, като са го убили/ в повечето случаи брутално./.....

# 1 309
  • Мнения: 189
моля ви дайте ми идея какво да правя със соевата окара  bouquet

# 1 310
  • Мнения: 1 732
Като цяло кълновете ли са това, което замества месото на 100% при веганите?  newsm78

СпирОлина е отговорила.....
искам и аз да кажа нещо.
За мен месото е мъртва храна. Не желая дори и да си помисля, че ще я замествам с нещо.
Ако във въпроса се подразбира "пълноценността" му- всички  храни от растителния свят са далеч по- пълноценни и полезни от месото. Ядки, семена,бобови, зеленолистни, плодове.......Не само чудото-кълнове.
Нужно е да се следи за разнообразие и баланс. Peace Simple Smile

# 1 311
  • Мнения: 19 369
Ася, това прималяване от определени храни на друго нещо ми прилича Mr. Green

Да ви питам пчелното млечице и желе роял едно и също нещо ли са?

# 1 312
  • Мнения: 189
аз пак с тези тофута и окари ви тормозя
конкретната соя, която съм купила(път към здравето, май беше) ли има такъв мирис или по принцип неовкусена така мирише
ами мирише ми на прясно окосена трева.........
това нещо се съмнявам да мога да го ям, за сега го пъхнах във фризера, че хем не знам какво да го правя, хем мразя да хвърлям храна, но май май на там отиват нещата....

а преди като съм си купувала такава миризма въобще не съм надушвала и съм си го яля без проблем, дори самостоятелно без проблем...

# 1 313
  • Мнения: 5 713
Да ви питам пчелното млечице и желе роял едно и също нещо ли са?
Роял джели мисля имаш предвид. Да, едно и също е.

# 1 314
  • Мнения: 2 132
аз имам въпрос, но не за кълновете.

от известно време наблюдавам, че тялото ми отхвърля определени храни, които аз обичам и ям редовно  Thinking
първо забелязах, че брюкселското зеле предизвиква разстройство и ми прималява  Tired
пробвах с био продукт - пак същото  Whistling

сега от гъби ми става зле - за сега само печурки, от шийтаке нямам тези оплаквания.
започва се с главоболие, после ми се гади, прималява ми - зле ми е с 3 думи  Tired

някой има ли идея на какво може да се дължи това? newsm78
проблемът е, че един път ми беше зле, когато бях на работа и нямаше къде да полегна да се освестя Tired

Да нямаш стомашни проблеми? До сега четох една книга за гастрит и там един от симптомите е гадене. Пише - съпровожда се с повишена саливация (слюнкоотделяне), пребледняване и склонност към колабиране.

# 1 315
  • Мнения: 1 849
А може и към някоя съставка на гъбите и бр. зеле да правиш алергия, обикновено тя се проявява след по-дълга употреба на определената храна. А пък и гъбите, и зелето по принцип дразнят гастрити, както смята и JeniB, мъжа ми трудно ги приема, ама чак лошо не му става. Боли го стомаха, след 2-3 часа и му се повдига по-късно. По подобен начин му действа и спанак, понякога зрял фасул и сладко-киселия сос.

# 1 316
  • Мнения: 3 869
аз пак с тези тофута и окари ви тормозя
конкретната соя, която съм купила(път към здравето, май беше) ли има такъв мирис или по принцип неовкусена така мирише
ами мирише ми на прясно окосена трева.........
това нещо се съмнявам да мога да го ям, за сега го пъхнах във фризера, че хем не знам какво да го правя, хем мразя да хвърлям храна, но май май на там отиват нещата....

а преди като съм си купувала такава миризма въобще не съм надушвала и съм си го яля без проблем, дори самостоятелно без проблем...

Соевата окара е чудесна за печива - на всякакви солени семиси върви (сладките са капризни на съставки и технология).
Този мирис на окосона трева е съвсем нормален, когато накисната сосия се пасира с вода. Няма го само когато соята се свари, а не се пасира в сурово състояние.

# 1 317
  • Мнения: 1 048
Да се похваля и оплача-направих кюфтенца като на Мег,ама без гъби,с чесън,кимион,червен пипер,джоджен,чубричка....станаха супер,най-хубавите веге кюфтенца до сега,мерси на всички HugОвесените ядки накиснах предварително,но в последствие не стигнаха(Вери е права,че трябва да се внимава с водата в която се вари лещата Simple Smile) и добавих сухи,стана интересно,не знам как е по-правилно newsm78,правих и хумус от грах пак,но сложих и авокадо и други подправки,стана нещо между гуакамоле и хумус Crazy.
Пробвах да направя палачинките на Реалист,но ми залепнаха без мазнина на незалепващия тиган Grinning(вие на какво ги правите без мазнина,на сач ли?),добавих още брашно и половината стана на питки за обяд,а с другата пица за закуска PeaceДнес ще правя баница с домашна юфка и ще споделя после резултата.

Спиро,днес ми свършиха кълновете от слънчоглед и люцерна и смятам да слагам зърнени по твоя метод HugЩе споделиш ли как станаха крекерите и за колко време горе-долу стават в стаята на климатик?И с какво ги прави,иска ми се да направя някакви по-близки до хляб като вкус.

Момичета за ядките не питах как точно и на какво ги консумирате,а дали всеки път преди да ги ядете в какъвто и да е вид ги миете/киснете,тъй като онзи ден си взех опакова слънчоглед и на етикета пишеше задължително да се изплакнат преди употреба.
Аз като си хапвам само ядки не ги кисна нито мия,а само ако ги правя на нещо.
 
Питах и в друга тема,но тук май е ще получа по-добри отговори-какви пчелен прашец и млечице купувате тези,които сте в Бг?

# 1 318
  • Мнения: 4 392

Спиро,днес ми свършиха кълновете от слънчоглед и люцерна и смятам да слагам зърнени по твоя метод HugЩе споделиш ли как станаха крекерите и за колко време горе-долу стават в стаята на климатик?И с какво ги прави,иска ми се да направя някакви по-близки до хляб като вкус.


 Hug Като са готови зърнените кълнове, ги пасирам / последния път добавих  малко накиснати за няколко часа белени слънчогледови семки и крекерите станаха по- хубави и не толкова сухи/ . Можеш да сложиш сол на вкус и подправки. Аз последния път не сложих нито сол, нито подправки, само малко брашно от ленено семе. Получава се едно лепкаво "тесто", което слагам между два пласта стреч- фолио и разточвам върху по- широка дъска до желаната дебелина. Колкото по- тънко, толкова по- бързо ще се изсуши.. Изрязвам с формички и крекерите суша върху застлана с хартия за печене тавичка на стайна температура. Обръщам ги няколко пъти, докато се изсушат. Вечерта, като ги направиш, на другата вечер  при добър късмет и подходящи условия, ще ядеш крекери Peace
Норчи, успех! Peace

Спирам да говоря за ядене временно, защото гладувам. Simple Smile

Последна редакция: пн, 07 дек 2009, 18:52 от СпирОлина

# 1 319
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
 Rolling Eyes нямам гастрит, колит, нито съм бременна  Thinking
храня се по 5 пъти на ден, малки порции.
много странно...
брюкселско зеле ям 3-4 пъти в годината, не може да се каже, че е редовно  Thinking
опитвам се да ям разнообразни зеленчуци, но лека-полека се налага да се отказвам от някои  Confused

в същото време с "тежки" храни като боб нямам проблеми  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт