Тортено предизвикателство Октомври 2009

  • 45 167
  • 856
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 3 861
Здравейте тортени феи!
Ето и моята първа тортичка
http://www.flickr.com/photos/40173474@N06/sets/72157622490047879/
бързам да си я пусна заедно с обяснението сега, защото утре като ме завърти шайбата и ще мога да седна пред компютъра най-рано следобяд.
Предварително се извинявам за лошите снимки, снимам с телефон. Embarassed

Тортата е Медовик, рецептата, която аз използвам е

за тестото:
половин чаша мед, половин чаша захар
2 чаши брашно
2 яйца
1 ч.л. сода за хляб

Медът се кипва със захарта и содата и се оставя да изстине, добавят се разбитите яйца и се бърка до еднородна смес. След това постепенно се добавя и брашното, обърква се хубаво, захлупва се с капак и се прибира в хладилника.
На другия ден с помоща на масло разточвам блатовете върху пекарска хартия и пека. Това е!
Нищо сложно

За крема използвам 1л.сладкарска сметана разбита на твърд сняг объркана с 1 голяма кофичка заквасена сметана, може и повече, зависи как дойде.

Обяснявам само за патето защото то е 3д-то, полянката е само основа, иначе е с блатове "шоколадов фъдж кейк" и ганаш.


Тортата правих за дъщерята на моя близка приятелка. И тя не знаеше какво иска, помислихме и се роди това. Аз имах като идея патенцето да е в езеро, но тя се запъна и не пожела защото "все едно се дави"...разбира се  се съобразих с нейното желание. Първия етаж е за прощъпулник защото майката обедини рождения ден и прощъпулника и затова са обувчиците в началото на пътечката.

Не съм срещнала кой знае какви затруднения при направата на тортата, то няма и от какво да се затрудня, няма нищо сложно в това пате. Дойде ми нанагорно малко защото правих тогава 2 торти накуп. Тази и МакКуина, който ще обсъждаме след няколко дни и имах само 1 нощ за тях. Малко  я попретупах накрая. Реших да е със сметана за да е рошаво патенцето. Основата трябваше да е с гмм, но времето ме  притисна и затова я нацвъках цялата със сметана.
Ами това е!
Незнам какво друго да разкажа за тази торта. Аз малко в движение реших да  я използвам и за предизвикателството и затова снимките са частични.

# 466
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ау, не мога да се вредя от мнения  Simple Smile

Антоан , няма спор, 3Д тортите са твоята стихия и само мога да се възхищавам на таланта ти. Клоуна много ми хареса!

доня КОПРИВА , поздравления за патето! Много е сладко! И аз бих предпочела да е във вода, но виждам, че не си имала избор.
За Медовика - колко трябва да престои, за да поеме добре крема и да омекне?

# 467
  • Мнения: 7 091
Дими, единственото, което мога да кажа е- сбъркала си си професията! Според мен тази торта трябва да я направиш на скулптура!  С това се изчерпва, това, което имам да кажа! Абсолютно усетих всички неща, които си описала, че искаш тя да показва, просто имаш дарба за това. Не ти казвам да зарежеш тортите, но аз лично бих си купила тази скулптура, за да си я сложа в къщи. Съжалявам, че ще бъда толкова кратка, но просто не мога да я възприема като торта. Колкото пъти я погледна, толкова пъти ми се иска да си я наредя някъде! Simple Smile В предизвикателството Сезони Анда беше направила една такава, която приличаше на стихотворение на Есенин...твоята е втората торта, която съм виждала от толкова много предизвикателства, която да ми навява подобни асоциации.
Много интересно звучи този малинов ганаш! Определено ще си измисля повод да го забъркам!
Много късно се включих днес, вече си отговорила на въпроса, който щях да питам.  Peace


Антоан, шапка ти свалям за огромната торта! Как успя изобщо да го нарпавиш това огромно нещо?! Чудесно си се справила! Единствената ми забележка е за брадата, но са коментирали вече. Много весела, детска торта, чак и на мен ми се приисква да съм на възрастта за такава! Simple Smile
Нареждам се на опашката на чакащите за образователно филмче стъпка по стъпка, за "изграждането" на една торта! Тортите ти излеждат много апетитни, но също така и здрави като конструкция, което си е твоя магия и ако решиш да споделиш в снимки, ще съм ти много благодарна!

# 468
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Доня Коприва,
И аз като теб бързам сега да пусна тортата, че утре ако трябва да ме чакате да се събудя, ще съм актуална предимно за американската част. Embarassed

Само да кажа, че и Рианката я няма, и тя ми липсва Sad)


http://www.flickr.com/photos/40173474@N06/sets/72157622490050073/


Блатове:
200 г чисто масло
200 г захар
4 яйца
250 г брашно
ванилия, бакпулвер
200*Ц, 15- 20 мин.

Крем:
3 жълтъка
3 с.л. захар
2 с.л. брашно
2 с.. нишесте
или 5 с.л. брашно вместо горните 2 х 2
4,5 дл мляко
ванилия

В крема, след поохлаждането му, добавям  чисто масло (от 50 до 100 гр), течна бита сметана, изцеден лимон, кокос, според вкуса, който искам да постигна.
В случая съм добавила всичко изброено, без сметаната.

За тортата изпекох две платки- от двойна доза тесто.
Разметите на платките: според големината на тавите от печката.
Всяка платка е разрязана на три части и тези шест ленти са съединени с крема.
Kремът също е двойна доза.
Изрязах излишното и с част от него, и малко крем замазах тортата за да я запечатам.

Покритието при мен е, както винаги, желатинова паста.
Този път добавих в нея повече сироп (глюкоза) и малко белтък: това я направи малко по- бавносъхнеща, което облекчава работата в случая.

Главата е изцяло от моделираща маса.
Първо реших да изработя само лицето от нея и дори го направих във формата на маска, която после да запълня с тортена смес, но реших, че е излишно и минах на фондан.

Дължината на цялата торта е 40 см.

МистерСенковската ситуалция настъпи след като по време на снимането цялата торта тупна на пода и наоколо се затъркаляха ябълки, чехли и тук- таме някоя глава. Но и това не го спаси гoсподина от последната фотография!


За жалост не мога да акцентирам /подчертая нищо от текста, Експлорър ми прави проблеми. #2gunfire

# 469
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Да бе, Риен,  Рая и Буболинката  много липсват!
Също така Джема, Анда и т.н.  Sad Следващия път ще са на линия, да се надяваме  Peace!

А на теб, Нелке, ще ти кажа само бла-бла-бла, тестото така, а крема така ... А ЧовЕкоТ как го направи, рецепта няма ли  Crazy. Откъде да започна незнам ... Лицето ли, ръчичката ли, коремчето ли, ами вижте му циците, истински са  #Crazy ... Как направи всичко, разказвай  Praynig. Въженцето истинско ли е, коремчето как е толкова гладко, ръчичката как стои права, има ли арматура? Как направи панталончето ?  Tired Май не става с обяснения, а  Simple Smile?
Не те споменах при скулпторките - Шемет и Дими, защото твоето не е скулптура. То си е живо бе. Виж го как гледа, това не му е първата чаша  Mr. Green ... Просто невероятно, свършиха ми думите ...  newsm20

Доня Копривке, многоизвинявай ама лош жребий ти се падна, сега какво да кажа като ми се свършиха думите  Laughing. Много сладка торта, точно като истинско пате на поляна. Семпла и чаровна, да я изядеш! Много апетитни едни парченца меден блат там са ти останали Laughing, направо ми иде да посегна   bouquet ....

# 470
  • София
  • Мнения: 2 671
Копривке, много е сладко патето!  Peace Аз не съм се осмелявала на такива еквилибристики с мЕдовика, въпреки че все съм си мислела, че ще стане  Wink  ама малко на магия, като при човката например. Допълнитено си я закрепяла нали? Как?
(не съесем по темата, ама как успя да "нацвъкаш" две торти за една нощ, бе  Shocked аз само едни буйки като твоите има баях от 12 до 5 сутринта и накрая се предадох - резултата скоро ще го видиш  Rolling Eyes )

Нелка, нямам думи! И хич не питам как си го изваяла и нарисувала - то това не може да се научи - или го имаш или не! Специално да ти похваля и снимките и бекграунда - много красиво и с вкус!

# 471
  • Мнения: 141
Поздравления за всички торти до момента.  bouquet
Доня КОПРИВА, с какво е направена човката и обувчиците?
Nelka.nelka, може ли рецептата за тази желатинова паста?

# 472
  • Мнения: 559
Здравейте!

Преди всичко-БРАВО момичета!   smile3501

Ще го казвам всеки път,защото това е най-важно!Всички сте страхотни.

Копривке-Патето е много добре направено и даже си мисля,че от сметана наистина изглежда по-добре.Визирам моята овца,която въртях часове наред,а със сметана щеше да е много по-пухкава и по-лесно естествено.Но за пера на пате-това е най-добрия вариант.Оформянето е без забележки.Полянката на мен не ми пречи,все пак патетата като цяло не живеят само във водата.Така,че -ок!
Като стигам до обувчиците,които въобще не са ми на място.Просто самите клиенти така да го наречем измислят какви ли не неща и понеже винаги са ни близки и приятели ,то ние решаваме да не ги разубеждаваме ,а да направим каквото искат дори да не сме много съгласни.Така,че това не е критика към изпълнението в никакъв случай,просто към желанието да се сложи всичко в една торта и така се губи самата красота на патето в полянката.Иска ми се да отбележа и страничният ръб-под него прозира блата и мисля,че е трябвало там да довършиш.Но може и да има някаква причина-ти ще разкажеш.А също и за медовика имам въпрос-той всъщност като меденките ли е на вкус?!Аз не съм го пробвала.
Поздравявам те за труда.Продължавай все така!!!

Нелче-Какво да кажа на това произведение на този уникат....все ще е недостатъчно.Непременно ще опитам да сътворя и аз нещо такова.Ти ме вдъхновяваш да пробвам да направя човек.Това засега ми е най-трудно.Все ми се получават като карикатури.Но....за мен бе безценно да погледна начина на работа.Пълнежа,рецептата и всичко.Ще пробвам.Искам и аз да разбера,желатиновото тесто като добавяш повече глюкоза -колко точно в дадената рецепта и този белтък как се добавя всъщност...избит или какъвто си е?Може би самото покритие става такова,че позволява рисуване на лице.Нещо което на познатите ни дотук е просто невъзможно поне за мен.Интересно ми е и крака му как стои във въздуха!?
Поздравявам те за невероятният ти талант!Такива като теб са единици.

 Hug Hug Hug

Последна редакция: чт, 05 ное 2009, 10:14 от antoan2006

# 473
  • София
  • Мнения: 2 113
Копривке, в твоята торта ми харесва това, че всичко стои много естествено, детско и вкусно. Може би е заради шприцованата, сметанова украса, може би за ради по-заоблените форми и пропорциите на патето...не знам, но усещането е за нещо нежно и мило. Аз също искам да знам опашлето и човчицата, особено последната как се закрепиха, само с крем ли? Другото, което ме интересува е, тези захарни елементи - по човчицата, очите, как се понесоха със сметаната? Удава ти се нощният труд:)

Нелка, ще гледам да не повтарям въпросите на Ели, само ще се присъединя към тях. Аз по направата мога само да кажа, че там където тя е достигнала реалистичност, буди у мен възхита, там, където е отстъпила пред технически ограничения, се вгражда много елегантно с останалото и цялото е много хармонично за възприемане. Поема се на един дъх, но в никакъв случай не може да му дадеш само един поглед - цял ден да го гледам това сатироподобно, самодоволно същество, няма да ми омръзне. Моите въпроси и коментари са по-скоро по хрумките.
Как така решаваш, че ще е едно чехълче?
Колко естествено решение за баланса (визуален и технически) са възглавничките и макар и носещ основната идея елемнт, си им обърнала много детайлно внимание. Детайлите при теб са много силна страна.
Откъде идеята? Вдъхновението? Колко време ти отне да оформиш композицията и как решаваш кога да спреш - това въпрос на естетическа преценка ли е само, или и на теб ти писва понякога и казваш "стига толкова"?  Страшно удоволствие ми достави произведението ти, благодаря!

Стаси, Клер, Кари, Краси, благодаря ви за мнеията, момичета!!! Тандури, благодаря и на теб за думите! Дали пък, ако я оставя да се проветрява до края на зимата извън хладилника, на прохладно място, няма да се скулпторира и да ти я подаря:))))

# 474
  • Мнения: 11 747
nelka.nelka , това бог Хедон ли е?
За мен си като Микеланджело на тортите! Това е истинско изкуство, радвам се, че имах възможността да видя твоята (твоите) торти! Можеше да си умра, без да зная, че една торта може да изглежда и така.
Поздравления!

# 475
  • Мнения: 1 965
Доня Коприва - Патето е много сладко. Идеално си направила формата. Харесва ми патето върху поляна. В езерце щеше да е много банално. Към изработката нямам забележки. Обувчиците не ми се връзват особенно с интериора, ама като знаем че тортата е за повод, забележката не се брои. Поздравявам те за участието, особенно като знам че си с малко бебе и батко бандит.

Нелка-Нелка-Нелка- Нелка!!!!! Колкото и пъти да го повторя, все ще е малко. Ти си невероятен скулптор и направо ти се чудя, защо не правиш скулптурки от някакъв друг материал. Ей така, за собствено удоволствие. Не за търговия, защото това са шедьоври. Но аз бих си направила лична колекция или бих ги подарявала на близки приятели които знам че ще ги оценят. с две думи искам да кажа че тортата ти е невероятна. Въпрос: Защо на първата снимка чичо е с един пътък??? Гледах, гледах дали е паднал някъде из пейзажа, ама не го открих. На останалите снимки..... вече се е обул човека.

# 476
  • Мнения: 212
Доня Коприва много симпатично пате. Обувчиците си ги обяснявам така: нали всяко мъниче,току-що проходило,се поклаща като патенце  Wink. Желанието на клиента е на първо място,все пак празника си е техен. Въпросите ми са зададени вече,за човката и опашката.
nelka.nelka мисля,че първата снимка в албума не би трябвало да е първа,просто са разменени с тази с двете обувки  newsm78. Единственото което мога да кажа е,че ПО-КРАСИВО ''НЕЩО" НЕ СЪМ ВИЖДАЛА newsm20   newsm20    newsm20

# 477
  • у дома
  • Мнения: 1 581
доня КОПРИВА, поздравления  Hug

Копривке, много симпатично пате, а и цветовете са страхотни  Simple Smile тези обувки определено се набиват на очи и хич не се връзват, но ти си обяснила вече причината за наличието им  Peace но пък и обяснението на sisi7510 има резон Mr. Green личи си, че си попретупала нещата, малко тревата ми стои неоформена.. но това не е забележка  Peace
Браво  Hug

nelka.nelka, поздравления  Hug

то това твоето не е торта! това си е чисто произведение и е грехота, че се яде.
присъединявам се към въпросите до момента, очаквам с нетърпение отговорите, обясненията и много ще ми е интересно да видя повече снимки от самия процес на изработка  Thinking също, колко време ти отне направата на цялата скулптура  newsm78

Огромно Браво и полон  smile3501 omm

Последна редакция: чт, 05 ное 2009, 15:10 от blueeye®

# 478
  • Мнения: 1 173
Нелка възхищение ... само това мога да кажа .
  Искрено се възхищавам на произведенията ти - определено таланта си е талант  , а ти го имаш  bouquet  bouquet  bouquet
 
 Да знаеш че надничам от време на време  в страничката ти , за да проверя дали си създала ново "творение " Wink . Чакам Коледната с огромно нетърпение  Grinning

# 479
  • Мнения: 3 861
Нелка, нямам думи за да изразя възхищението си от тортата ти....незнам от къде да започна и къде да свърша, незнам....въпросите, които аз бих ти задала вече са зададдени от другите момичета

Ели, наистина ми е лош жребия....
Още като видях с кой съм на една дата и изпаднах в паника  с моите тортета, даже мислех да се пазаря за смяна на датите, но след това си казах, каквото такова....Който го е страх от мечки да не ходи в гората....нали така?
Та, без да ми се разсърдят другите мисля, че имам шанса да съм в един ден с най-невероятното нещо, което съм виждала и благодаря на всички, които въпреки това намериха силида кажат по нещичко и за моето патенце.

Нелка, богиня си....


след малко ще вляза да отговоря на всички въпроси зададени към, само да свърша нещичко докато малката спи.... Blush

Общи условия

Активация на акаунт