Истанбул

  • 105 785
  • 868
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 550
няма такова изискване за паспорта
това е наложено от тур. агенциите за да се презастраховат
моят паспорт изтича скоро и въпреки това нямах проблем за влизане в Турция
звънях и в турското посолство за да се уверя, че няма такова изискване и ми потвърдиха, че няма проблем

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
t1n43t0, аз заминах за Истанбул на същата дата като теб - на 6.08.09, само че от Пловдив Simple Smile

Възможно е да сме били с една фирма.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Моля замалко помощ и аз  Praynig Пистата за Фрмула 1 в Истанбул се намира на около 90 км. от центъра на града на юг(доколкото успявам да се ориентирам).  Някой, който е ходил , може ли да ме ориентира в кой район е най - удобно да запазя хотел , така че да се стига възможно най - лесно и бързо до пистата с кола .

# 18
  • Мнения: 6 243
Аз съм ходила само веднъж до пистата, но да ти кажа, няма особено знаение, стига да е в азиатската част - така ще ви е най-близо. Но имай предвид, че ние потеглихме от Стара Загора, а не от хотела рано сутринта, и пак стигнахме навреме за ралито  Wink Където и да сте, коли има много, но организацията е перфектна. Ние бяхме край пистана към 10 ч и още нямаше задръствания. Има голяма тема по въпроса, виж я, полезна е много.

# 19
  • Мнения: 795
 И ние посетихме Истанбул през 4-те почивни септемврийски дни, екскурзията съвпадна с Байряма и Капалъ чарши наистина не работеше, както и много от магазините, но за сметка на това имахме предостатъчно време за разходки и разглеждане на забележителности, посетихме и най-големия от Принцовите острови (за всички, които се двоумят дали да отидат до там - не се чудете, не са за изпускане!). Очарована съм, бих отишла отново! Ето и малко снимков материал за тези, които още не са посетили Истанбул, а и за тези, които са били и искат като мен отново да се потопят в атмосферата му.
 

# 20
# 21
# 22
  • Мнения: 2 603
Това е един от най-любимите ми градове. Много магически град!

# 23
  • Мнения: 118
И аз бях там за цяла седмица! Heart Eyes
150 километра...наистина, 18 милиона...повярвах...Няма начало, нито пък край!
Истанбул, новият Рим, Константинопол или може би едно от най цветните места на земята....История, ориент, лукс и беднотия, ислям и християнство....море, море, море............Няма какво да говорим....
Не мога да спра да си мисля за това магично място! Цял ден си цъкам в нета и чета ли, чета, гледам снимки...направо се пристрастих...
Миризмите на Истанбул.....влюбена съм в тях....този град определно има свой мирис...и ако щете вярвайте но много от нещата, които си донесох просто буквално са пропити с аромата на Истанбул...
Много ходене, много нещо....пеш...., с метро, рейс, трамвай, с морски автобуси, кораби....наистина голямо бродене падна...Всичко е много хаотично и объркано, огромни разстояния, нищо не пише на английски, почти никой не го говори, добре, че се бяхме подковали подобаващо, предварително. Ходихме по места, които изобщо не са туристически, далече, навътре в Азия и пак не видяхме края...такива лъскави магазини май съм виждала само по 5 авеню, а в същото време....егати и мизерията...
Горда съм, че с триста мъки се добрахме до Св. Стефан и то пеша, оставихме и дарение, побъбрихме на роден език,. Интересно ми беше да се разходя из Фенер - адски западнал, но пък истински автентичен...на 300 метра от Златния рог...а по тесните му улички малки момченца ритат топка, майките ми ги гълчат от балкона , носи се миризма на тежки манджи....проснати гащури на въжета, рухнали къщи....паднало величие.....
На 50 км оттатък Рога пък виждаме небостъргач до Небостъргач....тоталния контраст...
Най-забулените жени...с най-скъпите обувки, представям си отдолу какво ли е имало по тях...
Принцовите острови...ах, ах и пак ах! Достъпни за обиколка само с файтон и велосипед...абсолютен кеф.....там определно бих отишла на почивка...А за къщите не искам и да споменавам! Изключително емоционално преживяваве беше....
Еминюню - в подножието на Стария град - уникална тарапана и цигания, таква смесица от тълпа, всеки нещо продава, подвиква, бута, носи, влачи....олелия отвсякъде...
Стария град - Константинопол, само това като си помисля, и ми прималява от вълнение....във въображението ми изникват хиляди картини...Света София - прекрасна, Синята джамия - смайваща, великолепна....
Топкапъ - кич и злато до главозамайване....не беше разрешено много да се снима, иначе какви диаманти и скъпоценни камъни видяхме....думи ньет...на края на двореца се открива уникално красива гледка - Златния рог, Босфора и Мраморно море си правят романтична среща....
Водохранилището Йеребатан - класическа музика, хиляди рибки във водата, приглушени светлини в червено и стотици колони...под земята....
Бейоглу - пълна лудница. В петък и събота няма минаване по Истиклал....няма ви казвам...А около нея по кривите улички - е там ми остана сърцето - кръчми, барове, сергии с всякакви вкуснотии, от едната страна смучат бира и водка и са по-модерни и от Парис Хилтън, а отсреща кротко пият чай и играят на табла...Почти всяка вечер пиехме бира в едно заведение с жива музика, тип турска естрада..певеца беше наистина Голям и така събираше и вдигаше хората, че не е истина..песни с цяло гърло, девойките кършат дупета пред благосклонните погледи на гаджетата, абе щур купон. Алкохолът скъп до безобразие....нереално дори.
Морето....там е истината, всеки ден се возехме , непрекъснато като имаше възможност, страхотно е...по края на Златния рог е супер спокойно, няма туристи, но пък много пейки за отмора и прекрани гледки..по Босфора - думи нямам, но най-много ми хареса пътуването до островите по час и 20 минути в едната посока...
Имаше и безредици, някакъв форум на МВФ, и два дни се чупеха яко стъклата по банките...
Храната, ах храната - по-вкусни неща надали има в друга държава, не вярвям. И не говоря толкова за сладките неща, а за манджите . Завършени шедьоври и на вид и на вкус, до посления детайл....Освинването от моя страна беше на олимпийско ниво!!!!!!!!!
Огромно благодарпя на всички момичета тук за ценнтие съвети и карти! Hug

# 24
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Dessbess, неблагородно завидях! Прекарали сте си перфектно, а ти....ако не си писателка- стани!  Hug

# 25
  • Мнения: 1 186
Това е един от най-любимите ми градове. Много магически град!
с нетърпение чакам кога ще го посетя отново и тъй като само през пролетта не съм била, май ще е тогава. Mr. Green

# 26
  • Мнения: 2 603
Аз искам да го видя потънал в сняг.  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 795
Dessbess,   Heart Eyes все едно отново бях там!

# 28
  • Мнения: 1 243
 Heart Eyes Heart Eyes Heart EyesНе съм била още там, но много ми се иска да го посетя скоро. Влюбена съмв него без да съм усетила и частица от този мегаполис, какво ли ще стане , когато наистина стъпя там newsm78
Dessbess[/color  Hug и аз така ти завидях, че......

# 29
  • Мнения: 11 747
Dessbess , много емоционално, приятно ми беше да го прочета, но не мога да се сдържа, да не направя една малка критика. Това 'Новия Рим' дали някой екскурзовод го е казал и ти сега само го цитираш, дали сама си го решила не знам, но не ми допада....  Като чуя да определят някой град като малкия Париж (Букурещ) или северната Венеция, източната Венеция (няма да споменавам за кои градове иде реч), ама ми звучи комплексарски  Confused Вижте ни и ние сме като тях! А, Истанбул не е такъв град. Той не се нуждае от изсмукана реклама. Той е толкова специфичен, с толкова силно изразена индивидуалност, че просто е недостойно да се прави такова сравнение. Чисто географски погледнато - град на 2 континента и един архипелаг - няма друг такъв в света и няма и да има. За историята - и древна и средновековна и съвременна - там никога не са спирали да се случват неща. За религиите - джамия, църква и синагога една до друга - това е най- малкото.
Никой град не може да бъде като Истанбул и Истанбул не е като никой друг град. Остави го това 'новия Рим'. Вече съм била и в Рим и в Истанбул - няма място за сравнение. Разликата между двата е толкова голяма. Ако те водят със завързани очи и те пуснат в някоя малка, забутана и уж, нетипична уличка в един от двата, никога няма да сгрешиш в кой си!
Пропуснах да направя бързо архитектурно сравнение, което неизбежно се прави и в Рим, и в Истанбул - Св. София срещу Св. Петър. Да, Св. Петър е по- голям, с по- голям купол, макар разликата да не е голяма, но Св. Петър е построен 700години по- късно от Св. София. Ако не беше Св. София, дали някога щяха да построят Св. Петър?         На мен лично, Св. София отвътре ми беше по- въздействаща от Св. Петър, някак по- омайна...
Не искам да омаловажавам Рим, в никакъв случай! Той си има своите безспорни предимства, красота, атмосфера, история. Мисля, че по никакъв начин не биха могли да бъдат сравнявани двата града, а най- неуместно е Истанбул да бъде наричан 'Новият Рим'.

Общи условия

Активация на акаунт