Майчинството - счетоводно - 22

  • 32 711
  • 688
  •   1
Отговори
# 60
  • Русе
  • Мнения: 223
Благодаря ви момичета   bouquet

# 61
  • Мнения: 1 114
Здравейте,
Имам въпрос, който със сигурност е дискутиран, но не го намирам на първа страница. Съжалявам ако досаждам. Ситуацията е следната. Дъщеря ми е на 1г и 4 м и е приета в ясла. В същото време работодателят ми има затруднения и ме помоли да си остана в майчинство до навършване на 2 г на детето. В момента получавам обезщетение 240 лв. За да не загубя мястото в яслата детето трябва да я посещава, а аз не мога да се върна на работа. В тази ситуация имам ли право да продължавам да получавам обезщетение. В декларацията, която подписах пише, че детето не е настанено в държавно заведение на пълна държавна издръжка. Яслата какво заведение се води?
Ако нямам право какво трябва да направя, за да не съм в нарушение? И ако престана да получавам обезщетение какъв ще ми бъде статута? Майчинство или просто неплатен отпуск?
Благодаря ви   bouquet

# 62
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Здравейте,
Имам въпрос, който със сигурност е дискутиран, но не го намирам на първа страница. Съжалявам ако досаждам. Ситуацията е следната. Дъщеря ми е на 1г и 4 м и е приета в ясла. В същото време работодателят ми има затруднения и ме помоли да си остана в майчинство до навършване на 2 г на детето. В момента получавам обезщетение 240 лв. За да не загубя мястото в яслата детето трябва да я посещава, а аз не мога да се върна на работа. В тази ситуация имам ли право да продължавам да получавам обезщетение. В декларацията, която подписах пише, че детето не е настанено в държавно заведение на пълна държавна издръжка. Яслата какво заведение се води?
Ако нямам право какво трябва да направя, за да не съм в нарушение? И ако престана да получавам обезщетение какъв ще ми бъде статута? Майчинство или просто неплатен отпуск?
Благодаря ви   bouquet

Не може детето да посещава ясла и ти да ползваш отпуск за гледането му и да получаваш обезщетение от НОИ. В декларацията - Приложение 3 си декларирала, че детето не посещава детско заведение, а не такова на пълна държавна издръжка.
Може да ползваш друг вид отпуск - платен, неплатен.

# 63
  • Мнения: 1 114
Благодаря,
Тъй като нямам вече платен отпуск, ако съм в неплатен кой и дали изобщо ме осигурява? Другия варинат разбирам ми остава да отпиша детето от ясла.

# 64
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Благодаря,
Тъй като нямам вече платен отпуск, ако съм в неплатен кой и дали изобщо ме осигурява? Другия варинат разбирам ми остава да отпиша детето от ясла.

Само 30 календарни дни се зачитата за осиг. стаж в рамките на 1 година. Осигурена си само здравно за друго време в неплатен.

# 65
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Добро утро,искам да попитам третия болничен лист от тези 135 дни при бременност кой го издава и с каква дата.Първият ми лист за 45 дни преди раждане е с дата 04.07-18.08,но родих на 5 август,затова вторият лист е с дата 05.08-16.09.Третият с каква дата трябва да е.Предварително благодаря

Издава го личният лекар на бебето. Във Вашия случай ще е с дата 16.9. и ще изравни дните от трите болнични до 135.
Моля Ви,някой би ли ми сметнал колко точно дни са останали,защото личната не иска да рискува сама да го смята,а счетоводителката е извън града  Praynig

# 66
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Добро утро,искам да попитам третия болничен лист от тези 135 дни при бременност кой го издава и с каква дата.Първият ми лист за 45 дни преди раждане е с дата 04.07-18.08,но родих на 5 август,затова вторият лист е с дата 05.08-16.09.Третият с каква дата трябва да е.Предварително благодаря

Издава го личният лекар на бебето. Във Вашия случай ще е с дата 16.9. и ще изравни дните от трите болнични до 135.
Моля Ви,някой би ли ми сметнал колко точно дни са останали,защото личната не иска да рискува сама да го смята,а счетоводителката е извън града  Praynig

Началната дата - 16.09.2009
Крайна дата / да се яви на работа / - 16.11.2009

# 67
  • Мнения: 406
Здравейте отново! Искам да попитам имате ли представа до кога би трябвало да се отрази предаден болничен в системата на НОИ. Става въпрос за третия ми болничен (изравнителния), който от счетоводството твърдят че са го предали още на 8 септември, а до сега не е отразено да е представен.

Няма определен срок, но по принцип, плащането е до 15 раб.дни след подаване, понякога го отразяват 1-2 дни преди плащането
Благодаря!

# 68
  • Мнения: 38
Здравейте!

Имам следния въпрос: В болничен съм до края на бременността, което прави около 6 месеца. На каква база ще ми се изчисляват майчинските след това: това, което са ме осигурявали преди да изляза в болничен или ще се засекат последните 6 месеца от работата ми и 6-те месеца болничен. Благодаря предварително.

Момичета най-искрено ви моля да прочетете първия пост на темата, преди да попитате. Много от въпросите имат отговори там. Не е нужно да пълним темата с едни и същи въпроси и отговори.  Peace
Как се изчисляват болнични?

Дневното парично обезщетение се намира като се сравнят
От една страна
- за обикновен болничен - 80% от среднодневното брутно (СДБ) трудово възнаграждение шест месеца преди настъпването на неработоспособността или
- за болничен за бременност и раждане - 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение дванадесет месеца преди настъпването на неработоспособността
И
среднодневно нетното (СДН) възнаграждение за периода

По-малкото е дневното обезщетение, което ще ви преведат от НОИ.

Какво става, когато сте ползвали болничен през периода на дванадесетте базови месеци за бременност и раждане?
За дните в болнични за база се взима осигурителният доход, от който е изчислено обезщетението. А не сумата, която са ви превели.




Ами, проблемът ми е, че това го прочетох и преди, но то не отговаря на въпроса ми Sad или поне аз не го разбирам. Моят проблем е, че са ме осигурявали на различни пари всеки месец. И сега искам да разбера, когато изляза в 45 дневната отпуска преди раждане, кои точно месеци ще вземат: 12те преди да изляза в болничен или последните 6 + шестте, през които съм била болничен. Проблемът е свързан с това, че имам около 5 дена отклонение в термина, който са ми изчислили и влизам в друг месец, където са ме осигурявали по-малко. Съжалявам, но наистина не разбрах тези 12 базови месеца с времето в болничен или без него се взимат. Извинявам се още веднъж, ако въпросът ми нещо е неточен.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ами, проблемът ми е, че това го прочетох и преди, но то не отговаря на въпроса ми Sad или поне аз не го разбирам. Моят проблем е, че са ме осигурявали на различни пари всеки месец. И сега искам да разбера, когато изляза в 45 дневната отпуска преди раждане, кои точно месеци ще вземат: 12те преди да изляза в болничен или последните 6 + шестте, през които съм била болничен. Проблемът е свързан с това, че имам около 5 дена отклонение в термина, който са ми изчислили и влизам в друг месец, където са ме осигурявали по-малко. Съжалявам, но наистина не разбрах тези 12 базови месеца с времето в болничен или без него се взимат. Извинявам се още веднъж, ако въпросът ми нещо е неточен.

12 месецА назад преди 45 дневния-влизат ти и месеците в болничен

# 70
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
здравейте, бихте ли ми помогнали? случката е следната,ако не е за тук въпроса ми моля да ме извините и да бъде преместен където трябва. Confused
 в началото на всеки месец ми се превежда заплата на която се осигурявам по ведомост,работодателят ми ме осигурява на 325 лева, и ми превеждат чисто 256 лв по сметка в банка (понеже имам кредит и сключихме споразумение с банката за тези преводи),а когато шефката изчислява заплатите в края на всеки месеца,счита тези 256 лева които са по банка ,като аванс за месеца - надявам се да ме разберете,малко е объркано, дано стане ясно.
Сега в началото на септември ми бе преведена заплатата ,която всъщност е заплата за август (по ведомост),а шефката ми го счита като аванс за септември.Наложи ми се да вляза в болница (понеже съм бременна и имах леки проблеми) за няколко дни и ми дадоха болничен от 34 дни.И аз септември почти не съм ходила на работа ,само до 5.09.Сега шефката ми ми се обажда и ми казва че трябва да й върна тази заплата която са ми превели от 256 лв.,която всъщност не е трябвало да ми превеждат,понеже нямам работено септември месец освен 5 дена които щяла да ми ги плати на ръка.
Искам да попитам дали тя е права,и какво мога да направя аз в този момент.аз няма да се връщам на работа там тъй като следващия ми болничен е 45 дни преди термина ми.
Дано сте ме разбрали,благодаря ви предварително !
аз лично се съмнявам,че това е аванс .В Бг.няма практика де се изплащат авансово сумите за заплата.Ако можеш някак си да разбереш дали това е наистина аванс за м.09 ще е добре Peaceако ли не ,наистина ще трябва да връщаш пари Sad.

# 71
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
здравейте, бихте ли ми помогнали? случката е следната,ако не е за тук въпроса ми моля да ме извините и да бъде преместен където трябва. Confused
 в началото на всеки месец ми се превежда заплата на която се осигурявам по ведомост,работодателят ми ме осигурява на 325 лева, и ми превеждат чисто 256 лв по сметка в банка (понеже имам кредит и сключихме споразумение с банката за тези преводи),а когато шефката изчислява заплатите в края на всеки месеца,счита тези 256 лева които са по банка ,като аванс за месеца - надявам се да ме разберете,малко е объркано, дано стане ясно.
Сега в началото на септември ми бе преведена заплатата ,която всъщност е заплата за август (по ведомост),а шефката ми го счита като аванс за септември.Наложи ми се да вляза в болница (понеже съм бременна и имах леки проблеми) за няколко дни и ми дадоха болничен от 34 дни.И аз септември почти не съм ходила на работа ,само до 5.09.Сега шефката ми ми се обажда и ми казва че трябва да й върна тази заплата която са ми превели от 256 лв.,която всъщност не е трябвало да ми превеждат,понеже нямам работено септември месец освен 5 дена които щяла да ми ги плати на ръка.
Искам да попитам дали тя е права,и какво мога да направя аз в този момент.аз няма да се връщам на работа там тъй като следващия ми болничен е 45 дни преди термина ми.
Дано сте ме разбрали,благодаря ви предварително !
аз лично се съмнявам,че това е аванс .В Бг.няма практика де се изплащат авансово сумите за заплата.Ако можеш някак си да разбереш дали това е наистина аванс за м.09 ще е добре Peaceако ли не ,наистина ще трябва да връщаш пари Sad.

Jakinik, не е точно така. В много фирми практиката е такава (включително и в бюджетни такива), защото по кодекс, поне част от месечното възнаграждение трябва да се плати в съответния месец, а заплатата обикновено се точи от началото до края на следващия месец (докато се обработят отпуски, болнични, производствени или търговски резултати и т.н).

Maya
, а какво се случва тогава чисто документално с августовската заплата, в смисъл, всичките пари, които получаваш на аванс ли ти се водят само или получаваш допълнително пари към средата/края на месеца за предходния? Защото, ако имаш още някакви плащания за отработено време, макар и на ръка, не може ли да приспаднат този аванс от тях, като го оформят като приходен ордер за върнат аванс на каса? Идеята ми е да не остане накрая да вземаш една августовска заплата.

# 72
  • Мнения: 34
Здравейте мили майки, които се грижите за нашето "информационно обслужване".
Имам следния проблем: Сумите от Декларация 1, която е подадена в НОИ за майчинството ми се разминават с тези в Интернет справката от НОИ. И съответно НОИ ми изчисляват майчинството на по-малките пари (тези от Декл.1). Има ли начин да накарам НОИ да се коригират и да ми възстановят разликата, при условие, че работодателя не ми съдейства за корекция на декларацията?

Не разбрах точно - работодателят подава по-високи осиг. доходи в обр. 1 , а в НОИ са отразени по-ниски? Това не ми изглежда възможно, защото в сайта на НОИ информацията постъпва от НАП, а в НАП я представя работодателят ти. Възможна е някаква грешка, но провери първо при работодателя  Thinking

В НОИ са отразени по-високи доходи, но в Декл.1, която подават от ЧР не вписват сумите за "социални разходи", за които всеки месец ми одържат за данъци и осигуровки, включително и за ОЗМ. И така в справката на НОИ се вижда, че съм осигуряване средно за месец за 700-750 лв., но получавах майчинство около 340-380 лв.

# 73
  • Мнения: 1
 Извинете, имам въпрос и ще се радвам ако някой може да ми отговори. Бременна съм и от няколко месеца съм без работа, тъй като вече ми личи, не мисля, че ще успея да си намеря. По принцип имам няколко години трудов стаж, през които съм осигурявана за общо заболяване и майчинство, но това има ли значение?

# 74
  • София
  • Мнения: 23 096
За да получаваш майчинство трябва да се водиш някъде на работа и да те осигуряват. Няма как иначе  Peace Стажът до момента не мисля, че има значение.

Общи условия

Активация на акаунт