Практикуващи педагогическо захранване (част 7)

  • 35 612
  • 761
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 869
ех, мег, благодаря ти Hug

като те чете човек, изглежда сякаш гледането на дете е тооолкова лесно...
да знаеш, откакто съм била бременна в 5 месец ме вдъхновяваш  Hug

 Blush Благодаря  Simple Smile
Не знам дали е просто или сложно гледането на дете, но определено не е космическа науки и не изисква 2 виши. ПЗ и самохрането са си най-естествените начини едно бебе да започне да опитва твърда храна. Естесвено, не може да започне с пържени кюфтета и баница, но плодове, зелеленчуци и зърнени нормално присъстват ежедневно в менюто на възрастните и може да се предлагат и на бебето.

# 16
  • Мнения: 340
Първо, да кажа моето мнение за изследванията на хемоглобин.  В Канада рутинни, профилактични изследвания не се правят.  Нито на 6м., нито на годинка, нито по-късно.  Големият ми син е на 4 години и досега не му е правено кръвно изследване.  И на малкия не смятам да правя изследвания.  А иначе имам анемични в рода.  Майка ми е с желязна анемия, а баща ми и брат ми-- с таласемия. 

А сега да се отчета как върви (или по-скоро не върви) захранването при нас.  Вчера му дадох ябълка, увита в тензух.  Поигра си, но изобщо и не близна.  Днес му дадох първо един суров морков.  Леко си го смукна, но много бързо му мина интереса.  А следобяд му дадох леко сварен зелен фасул.  Него го въртя из ръцете, но изобщо не го и близна.  Досега повече пластмаса и картон е изял от колкото ядене  Joy  Микродози от нашето ядене не мога да му дам защото той изобщо не приема друг да му дава нещо в устата.  Давах му да пипне яденето, но той после не се сеща да си лапне ръката, а само мачка.  Та така... Но аз съм търпелива, така че не се вълнувам...

# 17
  • Мнения: 395
Да се запиша и аз официално. До сега само ви следях.  Hug

# 18
  • Мнения: 384
Малко със закъснение, но искам на благодаря на всички, които толкова бързо се включиха с опит и съвети по моя въпрос.

И само още малко ще споделя по същия въпрос. Притеснението ми относно изядените количества се дължи отчасти и на това, че аз винаги предлагам доста големи парчета от плодовете и зеленчуците - цяла чушка, броколи и карфиол на големи цветчета и пр., което само по себе си ограничава възможността детето да погълне повече. Започнах да мисля, че явно прекалявам в това отношение и започнах даже да пасирам част от храните. Така открих колко харесва авокадо, разбито с краставица и скилидка чесън - винаги хапва доста. Така правя и с варен картоф - самостоятелно не може да го яде заради лепкавата консистенция. Започнах да го приготвям намачкан и размесен с малко вода.

И пак по темата за хемоглобина -  Мег, предлагаш зелени водорасли. Щях да те питам на лични, но виждам и други мами с  подобни притеснения. Би ли споделила малко за тях - така се наричат /на мен нищо не ми говори  Embarassed / или са някаква група водорасли и  евентуално къде да ги намеря?

# 19
  • Мнения: 1 065
Хайде и аз тук  Grinning.
Нямам какво да споделя, но не ми се иска да ви изпускам. При нас всичко върви добре, дъщеря ми не страда от предразсъдъците на сестра си и е готова да опитва всичко, което и предлагам  Grinning. Включително вариант на гуакамоле, към което бях добавила сварена на пара целина  Laughing. Опитва да се храни с прибори, но основно аз я храня, а тя е по- добра в храненето с ръце.

# 20
  • Мнения: 925
Chiges,  wavey Пиши и в темата за ЕБХ, как я карате там Simple Smile
И за да не съм напълно off,  да кажа, че Никола вече проявява интерес да се храни сам с лъжица. А аз си мислех, че никога няма да дойде този момент. Понеже от самото начало на захранването аз му давам парченца в устата от моята ръка, той не проявява никакъв интерес да си държи сам храната. Слагала съм му в ръката бисквита, морков, банан....никакъв успех. Разтваря ръката и го пуска и отваря устата като гардже и чака да му сложа нещо в нея  Tired
Та сега за лъжицата се радвам Simple Smile

# 21
  • Мнения: 3 638
Да кажа и аз за изследванията. И тук въобще не се правят, нито на 6 месеца, нито на годинка, нито въобще. На децата никога не са взимали кръв за изследвания. И понеже и доста други страни няма подобно нещо това ме навява на мисълта, че не са толкова важни. Явно не са и толкова верни, защото точно тук във форума съм срещала безброй пъти притеснени майки с едни дебелички и червенобузести бебета на снимките, които се притесняват за нисък хемоглобин  ooooh! Но нали и лабораториите трябва да печелят  Wink
А сега да се отчета как върви (или по-скоро не върви) захранването при нас.  Вчера му дадох ябълка, увита в тензух.  Поигра си, но изобщо и не близна.  Днес му дадох първо един суров морков.  Леко си го смукна, но много бързо му мина интереса.  А следобяд му дадох леко сварен зелен фасул.  Него го въртя из ръцете, но изобщо не го и близна.  Досега повече пластмаса и картон е изял от колкото ядене  Joy  Микродози от нашето ядене не мога да му дам защото той изобщо не приема друг да му дава нещо в устата.  Давах му да пипне яденето, но той после не се сеща да си лапне ръката, а само мачка.  Та така... Но аз съм търпелива, така че не се вълнувам...

Сиси, според мен няма как да са му интересни суровите неща, защото просто няма как да отхапе от тях, моите суров морков и до днес не искат да ядат, защото им е доста твърд, виж настърган им се услажда  Simple Smile  Целта е да се дават мекички зеленчуци или плодове, които бебето може да смачка с венците и съответно да усети вкус и да погълне нещо. Иначе морковът се превръща във всяко друго твърдо нещо, което детето може да вземе, да опита и след това да захвърли, защото не се яде  Wink

# 22
  • Мнения: 340
Целта е да се дават мекички зеленчуци или плодове, които бебето може да смачка с венците и съответно да усети вкус и да погълне нещо. Иначе морковът се превръща във всяко друго твърдо нещо, което детето може да вземе, да опита и след това да захвърли, защото не се яде  Wink

Аз на теория го разбирам това, обаче на практика се затруднявам.  Той много меки неща (банан, авокадо) смачква в юмручета и после не може да хапне парченцата.  А не се сеща да си оближе ръката.  Та затова не знам какво е най-удачно да му предлагам.  Идеята ми със сварения зелен фасул беше, че той може лесно да се държи, а ако го смучеш много лесно пуска вкус.  Ама той дори не го близна.  Какво друго голямо и меко да пробвам?

Днес бръкна в някакво картофено пюре (от детската кухня на братовчедка си) и близна малко, но пак беше погнусен и се опита да се дави и плюе.

# 23
  • Мнения: 405
Сиси  Боата - опитай броколи на пара да предложиш - или печени тиквички - аз ги режех като лодки и така ги преглагах, взимах едни съвсем миниатюрни.
А колко е голямо детенцето и по принцип отговаря ли на изискванията за готовност за захранване?

# 24
  • Мнения: 340
Atti, мерси за идеите. Ще пробвам.  Иначе беб е на 8 месеца и поне от 4 месеца отговаря на изискванията.  И зъби даже има доста...

# 25
  • Мнения: 3 869
Дами, имам въпрос:
Нормално ли е да продължавам да виждам в изпражненията какво е ял моят? В смисъл, ако е ял нещо зелено - са със зеленикъв оттенък, ако е било бежово (като кюфтета от нахут и просо) - съответно подобно е и на изхода, за капак и една пълна порция малини, която на изхода се появи като мощно оцветяване в бордо, лек аромат на малини, малко семчици и солидно лилаво (ама наситено лилаво) петно на пелената (изпрах я без проблем с домашен сапун, де)? Продължавам да срещам и парченца морков, или зелен боб, макар много добре да дъвче вече, явно някои неща си ги гълта...
Знам какво да направя, ако не е нормално, но ако е - само ще разбъзикам нещата, което е безсмислено  Whistling

# 26
  • Мнения: 3 638
Разбира се, че е нормално  Simple Smile Моите напоследък все са под лозата в двора и съответно на изхода са люспи и семки от грозде  Crazy И други храни съм забелязвала  Laughing Всъщност то и при големите хора се забелязва само дето не се взираме чак толкова  Mr. Green

Сиси, броколите и на нас ни бяха много любими, можеш да опиташ. С тиквичката им беше малко по-трудно, защото е хлъзгава  Confused Бананът може да му го дадеш с част от обелката в долната част като разбира се внимаваш да не яде и нея  Wink

# 27
  • Мнения: 731
Разбира се, че е нормално  Simple Smile Моите напоследък все са под лозата в двора и съответно на изхода са люспи и семки от грозде  Crazy И други храни съм забелязвала  Laughing Всъщност то и при големите хора се забелязва само дето не се взираме чак толкова  Mr. Green

 Laughing Така е  Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 2 348
Параход, страх те е да дадеш вилица, защото не си давала  Grinning . Пробвай и ще видиш колко са внимателни. Няма нищо общо с играчките. Моя син се хранеше с вилицата като естет. Несръчно, но изключително внимателно. Само вирнатото му малко пръстче липсваше, че да го сравня с някоя фръцла. В началото аз му набучвах храната, после му помагах той да го направи.

# 29
  • Мнения: 2 376
Можеш да пробваш със стоманена вилица от детски комплект. На нашата единствения недостатък е, че има посока (т.е. за лява ръка е), а все още я ползва с дясната Simple Smile. Тя не е толкова остра като малките вилички, в същото време е масивна като голяма вилица.

Общи условия

Активация на акаунт