Практикуващи педагогическо захранване (част 7)

  • 35 611
  • 761
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 376

Иначе и ние имаме 20 бурканчета от пюрета, които много се ускадиха на кучето. Мислите ли, че мога да направя малки компоти в тях, без захар?

 hahaha Бритт, много ме разсмя с кучето. Ами до колкото знам няма проблем да се направи компот в пюрените бурканчета. Аз лично предпочитам да изсуша плодовете  Peace
Светни ме моля те как ще ги сушиш  Praynig ! Имам домашни ябълки, круши и дюли. Искам да направя зимнина за детето, иначе ще изгният.

# 46
  • Мнения: 425
А,то и аз бях правила пюрета отначало,дори и купих-нито едните искаше да яде нито другите.И докато се тюхках и жалвах пред мъж ми той ме успокояваше"Я стига си мъчила детето с тез буламачи-ти би ли ги яла?"Като му разказах за ПЗ ,каза"Това по-смислено ми звучи"и така....
Да ви попитам давате ли сушени плодове и какви?Моето момченце нали не иска плодове да яде освен мн.рядко ябълка,та му давам стафиди и сушени череши,фурми намерих в Пикадили-леко засушени и от тях опитва,сини сливи.Пише,че са без консервант,но доколкото знам имат сяра?!.Какво купувате вие-на коя фирма

# 47
  • Мнения: 731
Светни ме моля те как ще ги сушиш  Praynig ! Имам домашни ябълки, круши и дюли. Искам да направя зимнина за детето, иначе ще изгният.

Технологията е лесна - режеш на парчета слагаш в един панер и изнасяш на слънце да се сушат. Като изсъхнат, ги топваш за 5-10 секунди във вряща орехова шума за да не ги лазят буболечки и ги слагаш пак да изсъхнат. Ако не разполагаш с пространство или са твърде много плодовете могат и да се изсушат във фурна - една нощ на 38-40 градуса.  Повече описания има в темата, която бях пускала някога. На слънце съм сушила ябълки, круши, кайсии, сини сливи, грозде и смокини. Дребната си умира за тях - мия ги и ги накисвам за малко във вода  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 3 869
Аз давам сушени, особен когато пресните са предимно цитруси, както се случи в периода на нашето захранване - затома след ябълка и круша, предложих накиснат слива и кайсия - сливата беше голям хит - осмукваше се до кожичка Simple Smile, прасковата не я хареса (но тя става безвкисна като се накисне по-дълго); сега е голям фен на фурмите с костилка - глозга си ги и доволно си носи костилката в кофата (много обича да изхвърля разни отпадъци на правилното място Simple Smile) Стафиди, накиснати, също давам. Череши и боровинки не съм предлагала още, но е добра идея. Други не бих давала - примерно екзотични разни, защото са не само сушени, но им е добавяна захар, консерванти и пр....

# 49
  • Мнения: 387
ето ни и нас...одавна не се бяхме мяркали...ама нещо нямам време напоследк, но денс бяхме на консултация и да споделя възгледните на док...
детето за месец и полвина е качило 1см. и 500гр...мноооого малко...месо през ден, жълтък през ден и вече и риба да давам...и то жълтка в зеленчукови пюрета...казах и че жълтък го давам ей така на трохи, а тя ме гледа ей така  Shocked ...
след като говори 10минути как трябва да си храня детето и видя че не я слушам ми каза: Ми аз всеки път си говоря, ама ако няма да ме слушате да не обяснявам повече"
сто пти съм и казвала, че ще я храня както реша, тя пак нейното си знае...и след като и казах, че на приятелка дете хранено с АМ след 5мес. захранено с пюрета, каши, попари и всичко по стандарт пак качва по 300гр на месец...

и накрая ми заяви, че щом се е родила 3850гр, трябва на годинка да е 11кила...ей тук вече щях да падна....значи гоним норма и сега почваме да я тъпчем  Sick Sick Sick  Mr. Green

а пък да ви кажа какво направи моя мъж понеже бяхме на екскурзия до Триград и на излизане от Дяволското гърло продават ментов и боров мед...е Катерина е захранена с ментов мед...докато реагирам продавачката му беше дала лъжичка и разбирате ли то детето се облизва...ми то си искаше цветната пластмасова лъжичка...след което продавачката ми разясни да не слушам лекари, а да и давам при колики, кашлица и температура...защото тя давала на нейното още преди да има месец по една лъжичка мед....

иначе ние сме добре, Катерина има две зъбчета, избиха лесно - две нощи спа залепена на гърдите ми...

# 50
  • Мнения: 1 048
Аз не съм срещала купешки сушени плодове без серен диоксид(освен биото може би,но не съм купувала такива до сега).Има едни Ирански фурми,ако ги знаете в кутия,за тях казват,че са натурални(дано,защото аз умирам за фурми и вече се чудя от къде да си купя,че да похапна сладички,без да се налага да ги кисна,та да им отиде сладкото)А има и едни,които се продават в Пикадили за 35-40лв. килото май бяха,те май също са по-читави,но тях не съм ги пробвала.
А да ви попитам купувате ли южни плодове,аз умирам за авокадо,кокоси...абе май всички ги обичам,но нали ги облъчват,че да са по-тайни Sad
Сега като се стана дума за мед,сетих,че сега е изложението/панаира на меда и пчелните продукти в Пловдив.Всички имат сертификати и се славят с много хубави продукти,а има и много богат асортимент от мед,аз винаги си купувам по нещичко.Тази година искам да си купим повече .Някой купува ли от там?А пробва ли ли сте козметиката им,дали е натурална...(сори за офф-а)

# 51
  • София
  • Мнения: 2 348
От къде пък ги извади тези 11 кила за дете на годинка тази  newsm78 . Моето понеже ще направи две и наскоро гледах таблиците за 2 годишно - 9450гр-16кг(горната граница беше нещо приблизително толкова)

Аз давам южни плодове. Знам, че ги обработват, но какво от това. От очевидец знам, че има български домати(или краставици), които дори не растат в почва  Simple Smile . Висят завързани , а корените им опират в циментови улеи, по които се пускат химикалите. А от репортерка знам, че домати и други червени зеленчуци ги берат зелени(пак за България говоря) и ги потапят в някакъв разтвор, след което за една нощ те стават червени. Забележете, не пиша, че узряват, а просто стават червени за една нощ(или за 24 часа беше  newsm78 ). Та искам да кажа, че екзотичните плодове не ме притесняват повече от нашенските. А иначе като пазарувам си пробирам, а не се задоволявам с безвусни домати, или чушки, които са като порцеланови, или огроооомни плодове и зеленчуци. Даже картофите си ги взимам дребни.

Купих си 'еко' краставици и домати от Била. Краставиците благоволиха да се развалят след повече от 2 месеца, а доматите след един месец не бяха омекнали още и ги изядохме без да дочакам резултатите от изследването ми  Simple Smile

Мед не съм давала още(освен инцидентно като пие от моя чай), но ние си взимаме домашен от роднини. Нямам познания и не мога да препоръчвам видове.
 

# 52
  • Мнения: 2 376
Хъм, според нашата педиатърка, децата годинка тежат 9 кг... Беше изключително доволна, че Точката между 8 и 12 месеца качи между нищо и 100 грама.  Thinking Свекърва ми също не е доволна, че Точица е топчеста. Не било добре за крачетата.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 348
Мег, ти май най-много се ровиш из "здравословните теми". Я сподели кои растения при вегетарианците заместват месото, че тоя мой син се прави на вегетарианец нещо. А фосфор от къде си набавяш, като не купувате риба? Не че бих се лишила от нея де. Просто питам.  Кои са основните групи храни, които присъстват на трапезата ви? Какво имате всеки ден, какво всяка седмица и какво само от време навреме?

# 54
  • София
  • Мнения: 1 335
Момичета, много се чудя.... как според вас бих могла да комбинирам ПЗ и самохраненето със захранването по схема? Под схема имам предвид въвеждане на храни месец по месец според това, кои са "одобрени" за дадена възраст и даването им първоначално в някаква пюреобразна консистенция предполагам..
Вкъщи в момента няма възможност да се готви и респективно няма такава храна, от която да давам микродози, а и другото нещо, заради което не мога напълно да мина на ПЗ е, че искам до първата годинка бебето да се отбие, пък при ПЗ до тогава още бих била на етап запознаване с вкусове...

От друга страна пък да давам само пюрета с лъжицата някак не е в хармония с разбиранията ми за естествено течение на живота, а и не ми харесва бебето да е единствено пасивен участник в храненето. Искам да му е интересно, вкусно и да отговаря на вроденото му любопитство.
От тези гледни точки - мога ли например директно да въведа сурови (пасирани) плодове вместо термично обработени и докато го храня с лъжица да му дам едно голямо не пасирано парче от същия плод (от който детето да не може да отхапе), само за да си го лигави и да възприема различна текстура и за да участва и то? (За самохраненето мисля да му предложа и на него лъжица ако иска да се маже нещо, ще му сложа и купчинка храна пред него да лапа с пръсти ако може и т.н.)

Освен това, мога ли паралелно с някаква въведена храна да давам микродози от друга? Да кажем стигнали сме до 10 въведени плод/зеленчука, обаче ние докато се храним и то ни гледа жално/милно дали не мога да му дам микродозички от нашата храна? Естествено тая храна няма да е дюнер де Grinning

Такива неща...
Ако някоя от вас е смесвала принципите ще се радвам да сподели по какъв начин го е правила. Отворена съм за идеи, вкл. за неща, за които не съм попитала (щото не съм се сетила) Blush
 bouquet

# 55
  • Мнения: 387
Stelfy според мен трудно би съчетала ПЗ и ранното отбиване...все пак целта на ПЗ е запознаване с храната, а не хранене...а на теб ще ти е важно да замениш кърменето изцяло с твърда храна и не знам как това би станало...иначе би могла да не даваш пюрета, а твърда храна...просто като при нормалното захранване ще трябва да си по-настоятелна...аз кат гледам всички около мен захранващи по стандартния метод си тъпчат децата насила...и като видят Катерина с какъв апетит яде направо и се чудят...но първо те хранят под час, второ се стремят към точно определени количества и т.н....

а имам и един въпрос, кога въведохте млечните продукти...днес бяхме при свеки на гости и за Катерина имаше карфиол и моркови и пилешки бутчета, по специална рецепта с карамелизиран лук и бира  #Crazy #Crazy #Crazy
след като няколко пъти бях помолена да и дам от вътрешността на бутчета, казах че това месо хич не ми е важно и да престане...а пък за карфиола и морковите сто пъти бх убеждавана да ги направи със млечен сос и запечени с кашкавал...ей казвам ми че тая жена ще ме побърка...то не са мазнотии и навсякъде сирене, кашквал и месо...много са важни протеините за разстежа...ми откъде да знае жената, че те не се съдържат само в месото...

и та така...аз съм и давала сам веднъж жълтък, а кислео мляко кашкавал и сирене идея си нямам кога ще и дам...да не говорим, че съм въвела пилешко(няколко пъти), заешко(веднъж) и свинско(веднъж) и казвам, че тя яде месо  Mr. Green

и само да ви споделя, че като и кажа да покаже как цока и се плези и почва да мляска...толкова е сладка...

# 56
  • София
  • Мнения: 2 348
 По мое лично мнение може да стане нещо такова, но трябва да се съобразяваш с някои от принципите на ПЗ. Храниш си детето с пюретата и по схема, а в същото време му даваш и от вашата храна, когато то поиска. Добре, но тази храна трябва да бъде в микродози. Обаче детето може да е свикано да яде големи количества храна, и тази една троха да не го задоволи. Тогава ще трябва или да спрете да се храните, или да махнете детето от масата, но не и да му давате големи количества от вашата храна.
 На пръв поглед не виждам нищо лошо детето хем да яде плодово пюре, хем да се запознава с плода в непасиран вид. Или да му даваш мъничко парче плод да се опитва да дъвче. Обаче не знам това не крие ли рискове. Ако детето започне да глъта без да дъвче, дали няма да се опита да глътне и парчето, без да е сдъвкано.
 Ти кои принципи на ПЗ искаш да следваш? Май ще ни е по-лесно да ти отговорим след като ни кажеш това.

# 57
  • Мнения: 405
За млечните - кисело мляко съм давала преди годинката, но инцидентно или като част от нещо друго. Прясно след годинката, предимно като част от някаква храна. Предлагах на няколко пъти да пие прясно мляко, но чак сега - на 21 месеца, реално започна да му харесва да пие прясно мляко. Сирена, извара и от сорта давах и преди годинката, но не се сещам откога започнахме, може би след 8мия месец някъде. Гледам да не смесваме млечно продукти с яденето, а да ги яде отделно, помежду храненията, за да не пречат на усвояването на желязо от храната.

Стелфи, малко съм скептична към такова смесване, но ти най-добре може да си прецениш. Тук самохраненето го наричат baby-led weaning и от името се подразбира, че бебето решава кога и колко храна да изяде и до кога да суче.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 335
Skrech, ами от ПЗ исках да следвам естествеността на подхода и лекотата на преминаване към храната на цялото семейство...
Atti, защо си скептична към смесването? От каква гледна точка? Т.е. кое е нещото което те притеснява?

Не знам... може би не съм достатъчно подготвена теоретично и затова не задавам правилните въпроси newsm78
Ати, ще прочета за baby led weaning, да видим там какво ще открия...

# 59
  • Мнения: 3 869
Аз да си кажа, че съм много доволна от смесването на 3 подхода - ПЗ, самохранене и класическа схема на въвеждане на групите храни Simple Smile В момента малкият яде с голям апетит когато той пожелае, твърдата хране  е твърда, не намачкана или пасарина, но вече я преработва напално, някои неща все още са му трудни кото листни зеленчуци и цели ядки, но полека-лека и стях започва да се справя. За кг и ръст е в горната част на таблиците, а не му давам животински продукти!

Общи условия

Активация на акаунт