На колко квадрата живеете?

  • 19 015
  • 158
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 7 801
140кв.м. Спални за всички, хамбар ( кухня-трапезария-хол), две бани и килер. Напълно достатъчно за нас четиримата. Чистя го за час и половина. Предната година бяхме на 60 кв.м. и се задушавах. Разглезих се от чужбинския ни апартамент от 180 кв.

# 46
  • Мнения: 292
120кв.м  достатъчни са ни за 4 човека.

# 47
Като чете човек ще рече, че в България хората живеят в огромни жилища. До сега не прочетех и за една гарсониера, вси си мисля, че поне 50% от писалите тук или фантазират прекалено много или просто лъжат.

# 48
  • Мнения: 114
Направо като ви чета имам чувството, че моето семейство е най-зле от всички. Ние сме в 60 кв. заедно с родителите на съпругът ми, имаме едно детенце и мислим за второ. Незнам как ще се справим толкова хора на едно място.

# 49
11.4. ЖИЛИЩАТА В БЪЛГАРИЯ
Според отчетите на Националния статистически институт в края на 2004 година жилищата в нашата страна са 3 704 798 броя. От тях 2 326 379 са в градовете.

Преобладаваща е тухлената конструкция. Най-многобройни са били двустайните жилища – 11 229 375, следвани от тристайните – 1 183 457. Изнесените данни показват, че тристайните апартаменти след няколко години ще догонят тези с по-малки квадратури.

Средно в жилище живеят по 2,09 души, като в градовете те са 2,33, а в селата – 1,69. Статистиката отчита, че на човек от населението се пада жилищна площ средно 19,54 кв.м, като в градовете тя е 17,20 кв.м, а в селата 24,99 кв.м. Най-голяма е жилищната площ на глава от население в района на София (27,07 кв.м), Перник (26,83 кв.м), Видин (25,52 кв.м). Най-малко квадратни метра на човек от населението се пада в района на Благоевград (16,92), София-столица (17,02) и Сливен (17,47). В сравнение с предходни години данните показват нарастване на средната жилищна площ.

Според данни на Националния статистически институт през 2005 г. цените на жилищата в страната са стрували средно по 738 лв./кв.м, а през 2006 г. са вече средно 846,5 лв./кв.м. (за София - 1389,80 лв./кв.м).

През последните 3 месеца преди влизането на България в Европейския съюз цените на имотите са скочили и средната пазарна цена за страната е вече 904 лв./кв.м. Към края на 2006 г. Варна изпревари София и тя остана на второ място. Апартаментите край морето стигнаха до 1418,70 лв./кв.м, а през първото тримесечие на 2007 г. средната им цена е вече 1646 лв./кв.м. На трето и четвърто място останаха Бургас и Пловдив.

За страната средната пазарна цена на жилищата през първото тримесечие на 2007 г. е 988.2 лв./кв.м (по данни на Националния статистически институт).

Очаква се до края на 2007 г. поскъпването на жилищните имоти да бъде в рамките на 10-15%, като най-голям ръст ще има при луксозните имоти. Скокът на цените ще бъде диференциран за различните сегменти на пазара заради все по-голямата роля на качеството и екстрите като критерий при избора на имоти.

Да надникнем и в съседните ни държави. Средните пазарни цените на жилищата в столиците им е доста различни. Най-скъпи са жилищата в Белград. Там цените се движат от 1000 до 1500 евро/кв.м. Следва Букурещ - около 1200 евро/кв.м, а за София – около 900 евро/кв.м.

# 50
  • Мнения: 270
За тези, които вече имат дом - ок. Обаче, с малко повече усилие ви съветвам да живеете в къща. Децата израстват с друго усещане. Може и малка къщичка с дворче, но по добре от 50 кв реални. Освен това не забравяйте, че купувайки си къща вие най напред си купувате земя и къщата върху нея, а купувяайки си апартамент си купувате въздух с апартамент.Не дай си Боже някакво природно събитие и ще си останете с въздуха - никоя застраховка няма да ви построи нови 50 кв. Пък е и редно да мислим за децата си да им оставим нещо.

Ние сме на 200 кв трима човека. Имаме още 50 кв, които даваме под наем/ в друг вход /. С родителите ми съм живяла в 70 кв и горе долу ставаше, но бях само дете. на мнение съм, че всяко дете трябва да има пространство. Разбира се в Бг положението е трудно, но го желая на всички от сърце.

# 51
  • Мнения: 46 591
60 м2. хол с бокс и 2 спални. Стигат ни, но ако имаме още една стая за гардеробна + някой друг уред за спортуваме, пак ще ми е добре  Laughing

... Обаче, с малко повече усилие ви съветвам да живеете в къща ...


Аз съм израсла в къща, 19 г. живях в такава. И се моля никога, ама никога повече да не ми се наложи да живея в къща.
Някои апартаменти се купуват със земята, другите са с правото на строеж, не въздух  Peace всъщност да вдигнеш къща е далеч по- скъпо, отколкото да се включиш в кооперация ...

# 52
  • Мнения: 5 710
не знам точно. мисля, че към 120-140 + още към 70, които не се използват, засега.
много метри отнема стълбата между 2та етажа, баните така че реално ситуацията не е много широка..

Аз съм щастлива и в апартамент, и в къща, и на едното и другото място има позитиви.

Последна редакция: сб, 19 сеп 2009, 18:35 от 10cent's

# 53
  • София
  • Мнения: 23 124
60 кв.м. двустаен, преустроен на тристаен. Трима сме. С перспектива за по-голямо жилище до няколко години.

# 54
  • Мнения: 2 448
Къща с двор, над 120 кв.м. е етажа ни. За сега ми е супер удобно че има къде да играе детето без да се налага да вися с него по пейки пред блока. Макар, че от време на време си мечтая пак за апартамент, че по лесно се поддържа чистотата и по малко разходи за отопление.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 4 106
около 70 квадрата.

# 56
  • bulgaria
  • Мнения: 310
Ми на ....36кв-чисти. Една голяма стая+миниатюрно антре+мъничка баня Confused Холокухнята сме я преградили откъм прозореца и напражихме детска стая 2.50 на 2 ooooh!. Това ни е варианта да сме си само ние. Инак ж идеалния центур 120кв в комплект с гадна тъща(майка ми) и баща ми. Няколко дни в седмицата и брат ми. Cry

# 57
  • Мнения: 4 965
...
И защо някои изброяват всичките си апартаменти и къщи, да не живеят едновременно във всички тях?


Да. Аз изброих тези, в които наистина /малко или много/ живеем. Иначе, имаме и още няколко, но ги ползваме с друго предназначение. Peace

# 58
  • Мнения: 2 386
Боже мой, каква тема. Никога не бих обсъждала това тук.
За много любопитните - над 100 м2. Е и?
Най-щастлива съм била на 12 м2 за трима - в Студентски град.  Laughing

# 59
  • София
  • Мнения: 3 897
Двустаен, около 62 квадрата.

Общи условия

Активация на акаунт