И когато бай Ганьо стъпи на обетованата земя

  • 33 985
  • 317
  •   1
Отговори
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 514
Независимо дали поемаме на Изток или на Запад, към "по-цивилизовани" или не до там страни, първите месеци престой винаги са белязани с (траги)комични случки. Дали от шокоращата разлика в стандарта на новата и старата страна, дали от непитане и нечетене на табели или незнаене на език - първите стъпки емигрантски често са съпроводени с неловки ситуации, които по-късно си спомняме леко изчервявайки се...

Какви са вашите леко неловки ситуации на път за новия живот? Кажете и да се посмеем заедно Laughing

Моите започнаха още с кацането на летището в Берлин преди почти 10г., никога преди това не бях стъпвала на летище и не бях излизала от България. Трябваше да отида на летен езиков курс в Брауншвайг и с малко сакче с багаж, училищни познания по немски и куп страхове, стъпих на немска земя. Опашките за проверка на Non EU беше дългичка, та реших да отида до тоалетна, все пак дълъг път ме чакаше след това. Бързо свърших неотложното и реших да си измия ръцете. Засилих се към мивката и... омг - мивката нямаше кранчета newsm78. Ами сега? И другите съседни мивки - и те такива сакати. Притесних се. Огледах се наляво, огледах се надясно, след като се уверих, че няма кой да ми се смее, започнах да натискам що копчета видя около мивката, но вода не потече. Явно при някое от тези хаотични движения съм прокарала ръка пред сензора, та по едно време шурна. Измих ръце, връщам се бързо, показвам си паспорта и тичам за багажа. Нямам идея къде да го търся, последна минах паспортна проверка. По едно време се обръщам към една от лентите, гледам - само моя багаж се върти отгоре, а хората от следващия полет чакат да се махне, за да пуснат техния багаж  Embarassed Mr. Green
Пристигайки в Брауншвайг знаех, че какво ще да става, аз трябва да намеря супермаркет и да си напазарувам, защото без "ляб и манджа" няма да ме бъде. Намерих някакъв магазин след голямо лутане, напазарувах, почувствах се като бял човек. Имаше от всичко по много - кеф ти кока-кола, кеф ти хляб. Прибрах се вкъщи, хапнах, да, вярно, хлябът малко тестен ми идваше и се повъзмутих, но пък беше вкусен. В края на едномесечния ми престой и няколко опаковки такъв хляб, случайно разбрах, че съм си купувала хляб за печене, но съм го консумирала в полусуров вид bowuu
И последна случка - стажант съм в голям несмки автомобилен концерн. Имам рожден ден и решавам, че ще черпя колегите с торта. Никога преди това не бях купувала, но, тъй като р.д. ми е Юни, реших, че сладоледената торта е добро решение. Отивам в магазина, вадя една торта от хладилния шкаф, 2 (!) дни я съхранявам в камерата, на р.д. ставам по тъмно и я транспортирам "по хладно", да не се разтопи до работа. На работа пак я ръгвам в камерата, няма да се излагаме, я. Идва моментът, в който милите ми колеги се нареждат с чинии и чакат да им сложа торта. Когато видяха тортата, се установи, че тя изобщо не е сладоледена, и всичкия ттруд, който съм хвърлила по опазването й, е бил напълно излишен. Е, хапнахме я, но преди това трябваше да изчакаме да се размрази Mr. Green

Вече чета етикетите, по-инфорирана съм по много административни въпроси от тукашните, но но тези случки ми напомнят от къде съм тръгнала и ме развеселяват въпреки изминалите години.
Хайде да видим сега, кой друг още ще си признае? Mr. Green

# 1
  • UK
  • Мнения: 1 949
Готина тема, 100% ще има куриози.

Аз за моите не се сещам в момента, дойде ми наум само преди 2 години като дойдох за първи път да живея в Италия една дреболия. Като добро дете тръгвам да си напазарувам за храна, прах за пране и подобни неща от първа необходимост. Гледам една голяяяяма бутилка в секцията с перилните препарати и си викам, я колко изгодна цена на течен прах за пране. Купувам я и ще пускам пералня. Вадя дрехите, много хубаво миришат, обаче нищо не се е изпрало...накрая се оказа, че съм прала с омекотител. Ама знам ли аз навремето, че "ammorbidente" значи омекотител.

Сега се сетих и първата година, като отидох в Щатите какви бяхме стреснати всички. Беше ни за първи път да отидем толкова далече и то на 19-20 години всички. Първата задача, която ни възложиха, беше да боядисваме една барака в синя боя (никога няма да я забравя). На мама детето кога е боядисвало, че и дъжд валеше, но пак аз се справих що-годе добре. Приятелката ми обаче в усърдието си толкова се вглъби в боядисването, че намаца и прозореца. hahaha

Пак по същото време веднъж се прибирам от работа и приятелите ми супер ентусиазирани. През деня дошли да зареждат автоматите (тези, с монетите, за кафе, бисквити, сладки неща и т.н.) и някои неща изхвърлили. Обаче хитрите бедни студенти се усъмнили, че всичко било за изхвърляне и изровили от боклука ужасно много крекери, бисквитки, шоколадчета, които наистина ставаха за ядене. Така че поне 2-3 седмици практически се хранехме от боклука...ама на 19 години е простено  Laughing

Още има, но трябва да си помисля.

# 2
  • Мнения: 167
Благодаря за темата Ljoli  Hug

На мене това с мивките ми се случвало на летище във Франция преди 9 години!  Embarassed А в един клуб в Лондон не успях да отида до тоалетна, защото не намерих копчето за светлината и си се стисках два часа  Mr. Green А тя тоалетната била със сензори и аз е трябвало просто да вляза  Blush А веднъж преди 7 в Мюнхен в тоалетната на красив ресторант се изплаших от седалката, която взе да се върти и почиства, след като си бях свършила работата  Laughing Направо подскочих и гледах с недоумение  Joy

Пак преди много години в Мюнхен при първото ми пазаруване в Билла гледам цените на витрината със сирена и все нещо от рода на евро 1,50 до към 2,50 написано мислех, че е мнооооого евтино, щом килограмът е толкова. А това били цените за 100 грама  Whistling

Пак ще пиша ако се сетя нещо...

# 3
  • UK
  • Мнения: 1 949
И аз с тоалетните съм имала приключения, последното в един ресторант в Тоскана...отде да знам аз, че под мивката има педал вместо кран за водата...и стоя и се чудя, докато не влезе един човек и го питах дали знае как се пуска водата. Доста се опули.

# 4
  • Мнения: 3 804
От мен малко изпълнения от изтока

Къщата на свеки е залепена за къщата на майка и -м/у 2те има нещо като коридорче така че да не се излиза на улицата когато се минава от едната в другата-само да уточня ,че старака къща беше в арабски стил т.е едноетажна ,с много стаи ,имащи общи стени ,но за да влезеш от едната в другата минаваш през двора нещо такова ,та излизам от дневната и се отправям към моята стая ,като минавам покрай коридорчето и в този монет забелязвам едан жена покрита от горе до долоу в черно-нищо не се вижда-  #Crazy и бегом в в стаята-после чак разбрах че имало жени които се обличали така.
Друго нещо което ме накара да се замисля-излизаме и забелязвам няколко момчеат на 14-15 години във военни униформи,до тук добре мисля си може в някое военно училище да са.Да обаче след това минахме покрай няколко училища от всичките излизат и момчеат и момичеат облечени така  Shocked Shocked Shocked ,питам мъжо и той каза че това са били униформите за средната степен-съжалявам но,не намерих снимка,а преди 7 години ги смениха сегашните са елегантни. Grinning

Друга случка-тук когато се роди бебе ,се канят всичките гости наведнъж и се раздават едни станиолени пликчеат ан гостите когато си тръгват.Понеже ни беше първо гости и щерката беше бебе още свеки ,нали и на нея е записана/ покани гости .Вечерта преди гостите свеки донесе една голяма торба едър бял боб -всички се хванаха да отделят определен брой да до го увиват в целуфана.След малко свекъра ми подава няколко зърна да ям-аз издивях ,казах че не искам.После разказвам на мъжо и той ми обяснява че колкот и да прилича на боб ,това всъщност са бонбони- бадемова ядка със захарна ковертюра.

http://m002.maktoob.com/alfrasha/ups/u/16440/19872/253826.jpg

Това се сещам ,после ще пиша още. Grinning

# 5
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Смехориики, всеки е има нещо да сподели да се развеселим, супер темичка...

Преди повече от десетилетие кацнахме в щатите, и в Неделя сутринта рано, рано до магинчето на ъгъла тичкаме за вестник-квартира да търсим... моето момче взима един куп с вестници докато аз си търсех маша  Mr. Green и излизаме. Аз се удивих като го видях колко вестници е навземал и нали не мога да си мълча казвам "защо са ни толкова много вестници-ами то цяла седмица няма да ни стигне да изчетем какво има." Аз тогава и английски не знаех  Blush научих го де... А то се оказа, че в Неделя там в един вестник винаги слагат един тон реклами, представете си два тома от рода на английско български речник или две енциклопедии. А ние в Бг. като си вземехме вестинк по това време ами то 15-20 страници беше... а това цяла чанта и само един вестник било... нещо като на тази снимка

Отиваме в магазина за храна, и аз нали съм си на баба внучето, много обичам пилешка супа. Моето момче ми беше казало, че в щатите имало по хубава пилешка супа отколкото на баба ми супата от пърлена къпана кокошка  Laughing. Англ. още не го бях научила, но знаех как се пише пиле. Гледам на щанда дето той ми посочи да гледам и да си избера, а то какви ли не... от пиле, гъби, домати, картофи, и то крем супи. Казвам си ще взема пилешка крем супа, но по голяма разфасовка, че за всички да има, бяхме отседнали при познати... Гледам на най долният рафт едни големи пише chicken над една лъжица пълна с крем супа, и под нея нещо в мънички буквички което не знаех какво е... Взех две, бяха от по 1 литър. Прибираме се, ще я топля супата и ще я подправя с чубрица, знаех, че там чубрица не слагат в храната... Отварям аз кутията и що да видиш, ами то само мътна вода и само мирише на пиле. Помислих си, че тази кутия е била дефектна нещо  newsm78 хайде в мивката. Отварям другата котия--- същото  Blush ядосах се, отидох и взех речника и ще превеждам всичко, почнах с думичката под лъжицата - broth - бульон... не се наложи да превеждам останалата част от рекламата и етикета... Не ядахме пилешка крем супа... изсипах и тази кутия, не ми беше много до готвенето му Blush

Като се сетя за още такива куриози ще пиша

# 6
  • Мнения: 2 563
Оу, като тръгнах за САЩ първия път беше с преспиване в Гермния. Слизам да ям в ресторанта. Отпред седи келнер, ама аз не знам, че трябва да ме настанят на маса, подминах го и си седнах където искам. Човекът явно всичко е виждал, обслужи ме и така, ама аз като разбрах каква е работата и ужасно се засрамих.

Първия път в магазин в САЩ се наредих на опашка по български обичай - полу-залепена за гърба на последния човек. Ей, така се уплаши жената.  Embarassed В САЩ на опашка се чака на почтителен метър, метър и половина зад последния човек.

А мивките, кой няма история в мивките...

# 7
  • Мнения: 3 804
Летя за София през Будапеща ,от студентските години ми е останал навик да си нося флакон с  газ ,та на летището в Дамаск нищо не ми казаха ,в Будапеща обаче ме привикаха настрани.Един много любезен човек ми обясни ,че няма право да нося газ,аз обаче му отговорих че хлакона е затворен .Той не се предаде -каза -да,обаче може да се отвори  bowuu ,конфискува го и ми написа протокол.
И това се разиграва само няма и месец след 11.09 -аз пристигам от арабска държава и съм с арабска фамилия  Mr. Green.Сега се чудя с кой акъл съм го мъкнала този газ -ама на  ooooh!

# 8
  • Мнения: 5 710
 една случка съм имала подобна, не знам колко е смешна.
91ва, Токио, х-л Холидей Ин. Не можех да си пусна душа в банята, защото механизмът беше от тези, на които вдигаш едно като бутон нагоре, за да тръгне водата. Не знаех че съществува, никога не бях виждала. Извиках камериерката и тя ми показа как.  В същата стая  отново за 1в път видях в умивалника от онези метални тапи, които стоят леко повдигнати ( мисля, че сега във всички къщи имаме такива ....) ... повдигната, нали се сещате, а това, което натискаш, за да я запушиш е зад батерията. Всеки път, като използвах чешмата решавах, че цялата част трябва да се извади, за да тече водата в дупката и го вадех, а то е доста голямо това нещо, грозно.. знаех, че нещо не е наред. Камериерката всяка сутрин го слага, аз после го вадя. Така 2-3 дни и накрая загрях, че водата минава и без да е извадено ....

Дон Койоте, тези бонбонки ги има и тука, в Италия - след сватбата седмици похапвах от тях....

Последна редакция: сб, 19 сеп 2009, 18:06 от 10cent's

# 9
  • Мнения: 2 563
Камериерката всяка сутрин го слага, аз после го вадя.

Аааа, уби ме.  Joy

# 10
  • Мнения: 21
имам толкова много истории...Като дойдох тук за 1 път не говорех английски.Един ден се качвам на автобуса да отивам на работа и гледам когато някои слиза казва cheers на шофьора.Аз слезнах прежълтяла и колежките ме питат какво е станало.Като обясних се смяха до припадък.Ми аз откъде да знам че cheers  имало и друго значение освен наздраве
Една колежка българка пристигна в моя град година след мене.Та чакаме я ние в квартирата/на работа бяхме и нямаше как да я посрещнем/.Да дойде да дойде и я няма.След 3 часа пристига-запознахме се седнахме на по кафе и я питам защо толкова е закъсняла-а тя отговаря -ми слезнах от влака и ми казаха да хвана такси.Гледам аз обаче шофьора циганин и се уплаших.И чакала 3 часа докато дойде такси с бял шофьор.МИ тя милата откъде да знае че всички шофьори са от пакистан

# 11
  • Мнения: 278
Супер тема!!! В момента не се сещам за изцепки, ама като се сетя ще пиша.

# 12
  • Мнения: 2 093
Не се сещам за големи изцепки от моя страна.

Някой по горе спомена за мивките. Аз сьщо имах проблем как да си пусна водата;става вьпрос за обществени места. Ведньж бяхме на ресторант и аз се вьрнах от тоалетната с добре насапонисани рьце  Embarassed
Доста често взимах градския транспорт в обратна посока. Рейсовете ми се виждаха най-сложни, защото тук на крайните и големи спирки, рейсовете за двете различни посоки се взимат от едно и сьщо място. Метрото ми беше кошмарно, картата ми приличаше не страницата с кройки в списанието Бурда.
Като пристигнах тук, имах лошия навик да гледам хората, което май си е типична бьлгарска черта. Отучих се много бьрзо, след като един човек направо ми се развика "какво си ме зяпнала" или нещо в този смисьл.

Май това е за сега, но ако сетя още неща ще пиша

# 13
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Работех в болница в щатите, и там всички тоалетни са с motion сезор за лампата. Всеки пациент почти дето отваряше вратата се връщаше назад да види къде се святка лампата. По принцип в щатите контактите за лампите са в самите бани/тоалетни, и те първо гледат от вътре за контакта, пък после погледнат навън, и като влязат вътре пак да погледнат, и то лампата святка. Преместихме се в Ирландско от 3 месеца, и аз самата още не мога да свикна, че тук ключа за банята е отвън на банята  ooooh!, и аз сега като тях вляза вътре, пък се върна навън да го търся ooooh!
Това с cheers и мен ме озадачи малко като идвахме тук през Май месец  newsm78 учудихме се, пък после разбрахме защо го казват. Много е озадачаващо и интересното е, че почти всеки ти го казва, на телефона да си, пак така завършва разговора, в магазина, в кафето, на всякъде.

# 14
  • Мнения: 295
Е, аз имам изпълнение от преди 15 години, при първото ми идване в Полша - тогава не съм си и помисляла, че някой ден ще дойда да живея тук за постоянно. Та по онова време, като млада и примерна студентка заминаваме с още една колежка на нещо като обмяна на опит. Стигаме ние на полска земя, настаняват ни в съответното общежитие във Варшава и ни обясняват как да стигнем до университета. Но аз нали съм скарана с ориентацията и да слушам, все тая, решавам да запомня нещо отличително около спирката - и запомням - "магазин за Хранителни стоки". На връщане в трамвая, на мен ми се струва, че сме наближили - оглеждам се като на тръни, да не оттървем спирката. В един момент виждам заветния надпис "Хранителни стоки" и дърпам приятелката си, "Тука е, слизаме" - и додето се усетим, вече бяхме навън. Да, обаче Варшава е голямо "село" и бакалията е повече от една... Добре, че приятелката ми е добре с ориентацията и слушала обясненията как да се върнем. После вървяхме пеш до общежитието.

Общи условия

Активация на акаунт