Нашите килими - опит и препоръки

  • 117 332
  • 341
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 4 660
В Баумакс - Русе има намаление на килим 100 % вълна 140 х 200 .
Стара цена 259,99  лв нова цена 119,99 лв.
Намалението е -52%
Българско производство  Peace

Аз днес си купих   Laughing

# 271
  • Мнения: 5 346
И аз да си покажа Коледния подарък, че вече трети ден съм в абсолютна еуфория.  Laughing

http://photo-zona.net/images/user33627/album1532/large/129355656 … 6998__MG_5671.jpg

Следващия, който много бих желала да имам е Копиловската лоза (манастирите), да видим кога ще му дойде времето.


Прекрасен е!  Ползвай със здраве!
А аз имам котленски, оригинален, правен по поръчка преди години, който  много си харесвам, но се преместихме в ново жилище, където не става, защото е голям.  Прилича на чипровския, само че е с геометрични форми. Много съжалявам, че не мога да го ползвам! Имам и персийски на Сливен, но и той голям. Оставих го на сина ми в предишното ни жилище. Сега  и аз търся 2 килима-за спалня и за холокухня. Чудя се какви да са. В момента в спалнята съм сложила саморъчно правен китеник, а в холокухнята пак сливенски персийски, но  той не пасва нито по размер, нито по цвят. В нашия град няма избор- предимно мокетени от евтините. На пазара   има и  шаги, но не съм сигурна в качеството им. Ще се наложи да търся в близки по-големи градове, а тази тема много ми помага.

# 272
  • Мнения: 4 400
С години търсех най-удачния вариант за това от какъв материал да е килима и то на принципа проба грешка.Опитах от всичко и за себе си стигнах до извода че няма по-добро от вълната при правилна поддръжка .
За разлика от други материи тя не лепи ,не задържа влага и миризми , почиства се лесно ,топли и съвсем не на последно място не се променя (т.е вида на килима не се променя , влакната не губят нито цветовете нито плътността нито мекотата).
Новия килим(тип персийски) е с не полегнали влакна и е неправилно да бъде почистван с прахосмукачка. Почистването  през първите няколко месеца(поне 5-6м ако се прави поне 3 пъти седмично) се прави ръчно с мека ,леко влажна кърпа(гъба или много много мека четка).Четката се потяпя в хладка вода ,изтръсква се хубаво и се изчетква винаги в една и съща посока.
Като полегнат влакната вече може да се ползва прахосмукачка ,но винаги се почиства в посоката ла полегналите влакна а не срещу тях . Така се избягва така нареченото проскубване и изтъняване на килима,а за съхранение на цветовете може във водата на 5л вода да се добави една супена лъжица оцет.Лично аз не го добавях защото ми е неприятна миризмата.Оцета запечатва багрилата и те не се променят.
Ако се налага пране е желателно да се прибягва до така нареченото сухо пране (с пяна) без да се наквасва с вода основата на килима защото това води до омекването на основата и бъдещо разкривяване  и подгъване .Много внимателно трябва да се подберат почистващите препарати (за вълна)и в никакъв случай  да не се използва твърда четка.
Изключително важно е изпрания килим да съхне с опакото нагоре защото избелява от слънцето.Абсолютно недопустима е упоребата на препарати съсържащи избелващи съставки,което си позволяват в някои некоректни автомивки,защото с тях по-лесно и бързо излизат петната с по-малко търкане  но пък съсипват килима в дългосрочен план.
Не е желателно да бъде постилан под тежки мебели зщото това го съсипва.Важно е да се съхранява и транспортира правилно равномерно  навит,защото в противен случай се разкривява.
Vermilion` ,прекрасен е!Грее просто!Красота!Останаха ми очите направо!

п.п.Ако някой има опит с поддръжка ,почистване и пране на Чипровски килим ще му бъда благодарна.Предстои ми покупка тази пролет. Praynig

Последна редакция: пн, 30 дек 2013, 12:43 от mamamari

# 273
  • Бургас
  • Мнения: 259
А имате ли малки деца? Как бихте препоръчали да почистя три купчини рядко ако в много типичен лайнян цвят от светъл персийски килим. И дали вълненото влакно или найлоновото задържа по-стабилно лекета разни.

# 274
  • Мнения: 4 400
Ако въпросът е към мен да имам дете и  котарак  и един от килимите тип персийски е точно под масата за хранене.Не съм имала никакви проблеми  конкретно този колим е на 14г,но не сме имали случай с ако .Кафе,червено вино ,лимонада да.Почиствала съм ги веднага и напълно само със сапун и вода без да останат никакви следи.
Изкуствено влакно съм имала в коридора и в спалнята са период от от няколко години .За мен проблемът бяха влакна и мъхчета които така полепваха че с нищо не излизаха.Дори при пране.Изглеждаха постоянно зацапани,особено върху черната шарка прашинките много личаха като надникне слънцето в стаята и все едно не са чистени никога.Понякога толкова ме е вбесявало ,че след неколкократно минаване с прахосмукачка съм прилагала  ръчно чистене с влажна гъба и леген с вода до мен .Отнемаше ми поне 40 мин и много енергия за килим среден размер.Накрая реших че няма да си го причинявам повече и се отървах.
Преди тях имах мокет (беше преди 20г) .Помня че като ходехме по него се зареждахме със статично електричество .Доста досадно и доста дразнещо.В онези години се украсяваха естествени елхи и почистването на огромното количество иглички от мокета беше възможно само ръчно една по една,защото се вплитаха в мокета и после като стъпиш бос не беше много приятно.
От представителите на така нареченото шаги съм имала само стъпка,но вероятно за били от по-некачествените,защото много бързо фалира.Буквално за една зима( пред банята)и не беше за гледане.

# 275
  • Бургас
  • Мнения: 620
Тук са събрали най-красивите детски килими от целия свят.

http://cooledeko.de/kinderzimmer/schoner-designer-teppich-im-kinderzimmer.html

# 276
  • София
  • Мнения: 5 726
А имате ли малки деца? Как бихте препоръчали да почистя три купчини рядко ако в много типичен лайнян цвят от светъл персийски килим. И дали вълненото влакно или найлоновото задържа по-стабилно лекета разни.

Няма проблем в чистенето на вълната,нито иска философия,нито нещо супер специално. Както ти е написала mamamari, голяма част от замърсяванията се отстраняват само с вода и сапун. Рядкото ако се отстранява по същия начин без да оставя следи от себе си,говоря за вълнен килим,стабилно омазан на 30-40 процента,на различни места,не му личи изобщо какво му е било причинено.

# 277
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
Много искам да купя ръчно тъкан български килим (чипровски или котленски), но от къде? Продвалник е последната ми опция. Моля дайте съвет.  Praynig

И аз да си покажа Коледния подарък, че вече трети ден съм в абсолютна еуфория.  Laughing

http://photo-zona.net/images/user33627/album1532/large/129355656 … 6998__MG_5671.jpg

Следващия, който много бих желала да имам е Копиловската лоза (манастирите), да видим кога ще му дойде времето.
Vermilion`, прекрасен килим. От къде е?

# 278
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Лита, килима е тъкан от Чушкарчето - Чипровци, композицията е "Пилета" като голяма част от цветовете не са по оригиналния модел.

# 279
  • София
  • Мнения: 3 843
Много красив килим, обаче с тези ресни как се справяте? Все така разрошени ли си седят?

# 280
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
Vermilion`, благодаря много!  Grinning

А каква приблизително е цената на един килим при тях (150-170/240 см). Може да ми отговориш и на ЛС.

# 281
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
РРР , ресните са част от характера на тези килими. Същите могат да са изрядно подредени, могат да бъдат и подгънати под килима, дължината им също зависи от самата поръчка, изобщо състоянието зависи единствено от човека, на който принадлежи.  Grinning
В случая снимката е направена в момента, в който разгънах килима за да го видя.

Лита, за цени не мога да бъда полезна с актуална информация.

# 282
  • София
  • Мнения: 3 843
Ясно, благодаря! Simple Smile
Попитах, защото имам от сливенските персийски с ресни и ги сресвам всяка вечер, не мога да търпя да са ми разрошени. А тези ми се видяха доста дълги и ако човек е маняк като мен, трябва по цял ден да се грижи за тях... Simple Smile))

# 283
  • Мнения: 1 597
И аз съм фен на вълнените килими Имам няколко кашана, 4 афгански трайбски килима и 2 Табриза. Ами няма такова красиво нещо. Всичките са с характер, много различни, страшно са държеливи на износване. Не могат да се перат с топла вода обаче, защото боите им са естествени, но с обикновена вода с малко амоняк в нея светват. Няма да говоря за цени, но в София съм виждала магазин за истински персийски килими, сами може да погледнете. Но са страхотни наистина и не стоят редикюлно.

# 284
  • Мнения: 1
Продавам два чисто нови вълнени килима от Декотекс Сливен, модел Авишаг,]200/290см. Ако някой проявява интерес, нека ми пише.
И аз да си покажа Коледния подарък, че вече трети ден съм в абсолютна еуфория.  Laughing

http://photo-zona.net/images/user33627/album1532/large/129355656 … 6998__MG_5671.jpg

Следващия, който много бих желала да имам е Копиловската лоза (манастирите), да видим кога ще му дойде времето.


Прекрасен е!  Ползвай със здраве!
А аз имам котленски, оригинален, правен по поръчка преди години, който  много си харесвам, но се преместихме в ново жилище, където не става, защото е голям.  Прилича на чипровския, само че е с геометрични форми. Много съжалявам, че не мога да го ползвам! Имам и персийски на Сливен, но и той голям. Оставих го на сина ми в предишното ни жилище. Сега  и аз търся 2 килима-за спалня и за холокухня. Чудя се какви да са. В момента в спалнята съм сложила саморъчно правен китеник, а в холокухнята пак сливенски персийски, но  той не пасва нито по размер, нито по цвят. В нашия град няма избор- предимно мокетени от евтините. На пазара   има и  шаги, но не съм сигурна в качеството им. Ще се наложи да търся в близки по-големи градове, а тази тема много ми помага.

Общи условия

Активация на акаунт