Отговори
# 1 110
  • София
  • Мнения: 12 240
  Кати позволи ми да не се съглася за 5 кг бебе. Често за да се родят с такива кг става въпрос за метаболитни проблеми при майката например гестационен диабет. Тогава  кръвната захар е по-висока и съответно и бебето наддава повече, което натоварва и някои от органите му. Лично се запознах на едно от посещенията в МД с майка, която беше родила 5 кг бебенце, майката с гестационен диабет. Все още не и бяха дали бебето защото имаше трудности с адаптацията и беше все още в кувъоз именно заради високото тегло и проблемите с кръвната захар. Лекарите споменаха, че повечето от тези бебета се нуждаят от наблюдение поне първите 24 часа.
  Да не споменавам и риска при раждането на толкова голямо бебе.
  По въпроса с калция, знам за избора ти да не кърмиш, но природата и там го е измислила. След завършване на цикъла бременност, раждане и кърмене!!! абсорбцията на калции от храните се увеличава в пъти и количеството калции в костите става дори по-голямо отколкото е било преди забременяването. Именно затова и една от многото допълнителни ползи за майката, освен за бебето на кърменето е профилактиката на остеопороза. Кърмилите жени са с много по-нисък риск от развитие на остеопороза, рак на гърдата и тн. Ползи се наблюдават и ако се кърми след като майката е развила гестационен диабет.

# 1 111
  • София
  • Мнения: 9 114
Благодаря за тесктчетата на английски, определено са от полза. Аз може и да съм била с индекс над 30 при забременяването и от там да е и по-големият размер на Оги при раждането- да не е само генетично. Но пък кръвните ми показатели са си били в норма, ако не броим ацетона, който май беше в урината, вече съм забравила  newsm78. Така че гестационния диабет явно отпада като предположение. Нито пък сам имала някакви пристъпи на засилен глад, дори напротив. Като небременна ми се прияжда доста повече, отколкото като бях бременна. Единствено в деветия месец ми се дояждаха повече сладки неща.

# 1 112
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
За всички хора е очеизвадно, че бебе, родено 4 или 5 килограма има много по- големи шансове за добро здраве - още от началото - от такова, родено 2. И изобщо, вземи посети подфорума за родители на недоносени дечица. Там, може би, ще ти отворят очите.

Всеки не килограм - всеки грам повече, натрупан в утробата, е залог за успех на нероденото.
Децата с тегло над 4 килограма се следят много внимателно от неонатолозите, защото рисковете за тях са не по-малко от родените около 2 кг.
Риска се крие в това, че по-едрите бебета са застрашени от неонатална хипоглекимия, което води до нарушение на неврологичното развитие на детето.
Цитат
Infants with the following risk factors are at high risk for neonatal hypoglycemia:

    * Blood infection (sepsis)
    * Endocrine disorders, such as low thyroid hormone production (hypothyroidism)
    * Inborn errors of metabolism
    * Intrauterine growth restriction
    * Lack of oxygen shortly after birth
    * Large for gestational age
    * Mother with diabetes
    * Mother with chorioamnionitis or infection around the time of the baby's birth
    * Premature birth
    * Small for gestational age

Източник: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007306.htm

# 1 113
  • София
  • Мнения: 1 025

За всички хора е очеизвадно, че бебе, родено 4 или 5 килограма има много по- големи шансове за добро здраве - още от началото - от такова, родено 2. И изобщо, вземи посети подфорума за родители на недоносени дечица. Там, може би, ще ти отворят очите.


Това не е вярно - в отделението за интензивни грижи за новородени винаги има по няколко такива бебета (родени 4-5 кг. от майки с гестационен диабет или просто с високо ниво на захарта в кръвта, което има пряка връзка с количеството консумирани захари по време на бременността). Тези бебета се адаптират по-трудно и имат нужда от значително повече интервенции от едно здраво новородено с тегло 2500 например.

Опс, с KayRenn сме писали едновременно, като тя е извадила и доказателства  Simple Smile

# 1 114
  • Мнения: 57
в болницата, в която родих, изследваха бебетата с тегло над 4-4,1 кг за диабет. не съм съгласна, че 4-5 кг са "добро" тегло за новородено, защото така му се увеличавали шансовете за оцеляване. не съм съгласна, че 30-40 наднормени килограми са здравословни за една бременна. напълно съм съгласна с дора7511  Peace.
не мисля, че има връзка между теглото на майката и теглото на новороденото. през първите седем месеца на бременността трябва да се консумират около 100 калории повече от преди, а през последния триместър- около 300. за мен си е направо безотговорно да се съветват бременни да ядат за двама или трима, за да раждат здрави бебета. важно е КАКВО яде бременната, а не КОЛКО (колко е сравнително важно само накрая, но без да се прекалява). и как се свалят 30 кг живо тегло след това?

# 1 115
  • Мнения: 189
Извинявам се, но отново ще се намеся със забележката, че се разводнява темата. Ако на някой му се спори и просто да си пише, нека си отвори тема в клюкарника. Тук не виждам какво общо има храната на майката със темата. Нали не искате да кажете да спрем да ядем, за да са ни по-малки бебетата и да можем да си ги родим нормално Grinning

# 1 116
  • София
  • Мнения: 17 592
  Кати позволи ми да не се съглася за 5 кг бебе. Често за да се родят с такива кг става въпрос за метаболитни проблеми при майката например гестационен диабет. Тогава  кръвната захар е по-висока и съответно и бебето наддава повече, което натоварва и някои от органите му. Лично се запознах на едно от посещенията в МД с майка, която беше родила 5 кг бебенце, майката с гестационен диабет. Все още не и бяха дали бебето защото имаше трудности с адаптацията и беше все още в кувъоз именно заради високото тегло и проблемите с кръвната захар. Лекарите споменаха, че повечето от тези бебета се нуждаят от наблюдение поне първите 24 часа.
  Да не споменавам и риска при раждането на толкова голямо бебе.
  По въпроса с калция, знам за избора ти да не кърмиш, но природата и там го е измислила. След завършване на цикъла бременност, раждане и кърмене!!! абсорбцията на калции от храните се увеличава в пъти и количеството калции в костите става дори по-голямо отколкото е било преди забременяването. Именно затова и една от многото допълнителни ползи за майката, освен за бебето на кърменето е профилактиката на остеопороза. Кърмилите жени са с много по-нисък риск от развитие на остеопороза, рак на гърдата и тн. Ползи се наблюдават и ако се кърми след като майката е развила гестационен диабет.


Виж, това с 5 килограмовото бебе беше... ами, малко преувеличение, признавам си. Аз лично такова не съм виждала. Нито съм чувала от 1 ръка за съществуването им. Но бебе 3.8 - 4.5 тук се води голямо - и в някои случаи, за дребнички майки, наистина е - по отношение на излизането - но категорично не са лошо по отношение на бебето. И едва ли често се дължат на метаболитни проблеми в майката. По- скоро просто са си добре развити бебенца, в среда на достатъчност (като обратното на недостиг / недоимък).
Дълбоко се съмнявам бременността и кърменето да имат някакво такова сериозно влияние на анаболизма на майката, така щото да способстват по- доброто - в съществена степен - усвояване на Ca. А че няма как да повлияе на обновяването на костите съм дълбоко убедена. Един Ca ат. престоява в костта средно 5 години. Това означава, че местата, освободени, за да се освободи и използва Ca за изграждане на костите на бебето, най- често биват заети с нещо... друго, чуждо, неправилно - при наличие на тежки метали моментално отиват там, особено Hg, примерно - но това си беше отклонение. Идеята ми беше, че в нормално състояние, балансирана диета (да се разбира хранителен избор, не съблюдаване на правила за хранене) и неограничени количества (не разбирайте тъпкане - просто липса на ограничения) храна Ca идва от там в по- голяма степен и от костите и зъбите на майката - в по- малка. Но ако някоя жена е достатъчно щура, че по съвета на Дора съзнателно да ограничи богатите на Ca храни по време на бременността - за да не вземе да изпразни или полунапълни калориите случайно ... амиии... това определено не е един от умните избори, които могат да бъдат направени.

Изборът ми да не кърмя има много повече общо с личното ми негативно усещане по време на този процес отколкото с истинската - и съвсем сериозна - остеопороза, която има откърмилата 3 деца моя леля.

myran, как се свалят 30 кг не знам, но мога да ти кажа как се свалят 22 от 26: неусетно. Без диети, без упражнения (последното не е най- добрият избор, резултат е на най- обикновен и откровен мързел).

С което изобщо не искам да кажа, че е добре да се качат толкова много килограми. Но че е добре в някаква степен да се вслушваме в телата си, навярно.
15 от споменатите 26 и нагоре кг качих не в първите месеци, а в първите седмици на бременността. Не съм се хранила повече, отколкото преди това. Може би дори по- малко. Но - не целенасочено - по- качествено. Изпитвах, примерно, ненаситен глад за ядки. Не знам защо, просто ги ядях, когато ми се ядяха, без да им смятам енергийното изражение.  Mr. Green
И по всяка вероятност това е било много правилно - аз имам много нисък хемоглобин - по начало, по време на бременността при всички желязосъдържащи препарати и витамини така и никога не успях да наближа особено долната граница... винаги бях нейде далеч под нея.
И какво?
Подозирам, че натрупаните килограми са били не особено висока цена за здравето ни.

# 1 117
  • Мнения: 372
Извинявам се, но отново ще се намеся със забележката, че се разводнява темата. Ако на някой му се спори и просто да си пише, нека си отвори тема в клюкарника. Тук не виждам какво общо има храната на майката със темата. Нали не искате да кажете да спрем да ядем, за да са ни по-малки бебетата и да можем да си ги родим нормално Grinning
Mamamilla, права си, темата се разводни, и е добре да се върнем към ...хм.. темата  Grinning, но честно казано по-долу постът обяснява защо тръгнахме в тази посока- момичето наистина е на мнение, че ако беше яло "за един" бебето щяло да е по-малко и да мине през тесния й таз за нормално раждане. Та, ето защо са полемиките.


Здравейте милички!Извинявайте , че ще ви досаждам , но имам нужда да споделя .Бях ви писала по-рано да споделя за моето секцио , но от два дни съм изпаднала в някаква депресия , даже днес не сме излизали с малкия .
Накратко : след прочетени разкази за раждане се обвинявам  , че през първата ми бременност не съм се информирала достатъчно , за да разбера , че не трябва да ям за двама и бебето да стане едричко за мен (пък и д-ра който ми водеше консултацията 8 месеца  не ми е споменал , че имам тесен таз - 19см.  въпреки че ме измерваше всеки път, това ми го каза д-ра който ми определи планово секцио заради вероятно едро бебе и равномерно тесен таз).Та ако се бях хранила по-оскъдно и бебето беше по-слабичко най-вероятно нямаше да ме режат.

# 1 118
  • Мнения: 180
Момичета,мисля,че изчерпахте темата за килограми на бебе,бременна и.т.н....
Мен ме интересува друго и затова съм тук.А именно:
"Практикува ли се вагинално раждане след секцио?"
Благодаря за разбирането. Peace

# 1 119
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Все пак дискусията има някаква полза - хубаво е да се знае, че високото тегло при забременяване може да доведе до по-едър плод, което е една от честите причини да ни се отказва вагинално раждане в България Simple Smile.
Аз за себе си съм решила, преди да правим опитите за трето детенце, да се вкарам в норма. Моят ИТМ е около 27 и не ми е много комфортно.

# 1 120
  • Мнения: 6 274
....Мен ме интересува друго и затова съм тук.А именно:
"Практикува ли се вагинално раждане след секцио?"
Благодаря за разбирането. Peace


Че за 73 страници не стана ли ясно?  Tired

# 1 121
  • София
  • Мнения: 9 114
За мен темата не се разводнява. Първото ми раждане е секцио заради размера на плода- 4550, преносване, съчетано с липса на смъкване на плода и от сорта. Т.е. ако се окаже, че само хранене с различен тип неща може да помогнеп ри втора бременност плодът да е под 4 кг., бих направила нещо в тази насока. Аз съм се хранила с доста полезна храна и си обяснявам, че това може да е допринесло.

# 1 122
  • Мнения: 6 274
Сега видях, че Катето е писала/питала за 5кг. бебе.
Аз познавам такова.
Кръстникът на децата ми се е родил 5.200кг.  ooooh!
Сега е съвсем нормален млад мъж, дори е малко под средната височина, а килограмите му са си напълно нормални, не е дори пухкав, камо ли дебел.
Майка му все разправя как като й го носели да го кърми, казвали, че слончето отива да яде.  Laughing
Е, родила си го е нормално жената, не много трудно даже.
Така че, пак идваме на мойто - всичко си е до човек/организъм.

# 1 123
  • Мнения: 180
....Мен ме интересува друго и затова съм тук.А именно:
"Практикува ли се вагинално раждане след секцио?"
Благодаря за разбирането. Peace


Че за 73 страници не стана ли ясно?  Tired
Ми като е ясно да я затваряме а?
Ако смятате,че тази тема се е изчерпала-отворете си друга с друго загалавие.За мен обаче темата не се е изчерпала,защото чакам още майки да споделят опита си.
А за диалози извън или близо по темата си има ЛС.

# 1 124
  • Мнения: 6 274
Забелязвам доста майки, които се включиха в дискусията, като всяка намери по нещо интересно или полезно за себе си.
Ако не ти харесва темата - знаеш какво е решението.
Ако пък не постъпваме правилно, Модераторите не са от срамежливите Mr. Green, веднага ще ни "уведомят".
Та, така, в общи линии.

Общи условия

Активация на акаунт