За раждането, човещината и хубавите спомени

  • 6 058
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 032
С сигурност знам че Алиса ражда с дула, така че и тя може да допълни
Да, Фиди го е обяснила. Дула (май) идва от гръцката дума за дойка, а иначе е нещо като партньор за раждането. Поне в Англия те не трябва да са квалифицирани като акушерки (макар че на практика имат тези познания). Аз моите и двата пъти го намирах чрез една агенция (http://www.britishdoulas.co.uk/) .

При първото ми раждане дулата, която бях намерила, беше родила тя самата 5 деца: това само по себе си си е впечтляващ опит. Тя беше добра-направи си труда в месеците преди раждането да разбере какъв вид раждане бих искала (естествено), носеше ми брошурки, помагаше със съвети (например за упражнения за оптималната позиция на плода), направи си труда да се опознаем достатъчно, за да съм спокойна (и мъжа ми също) с нея по време на раждането. Като започнаха контракциите, дойде в къщи, предцени добре как се чувствам (мъжа ми например ме подканваше да ходя, че така казали в курса, тя намери тактичен начин да го убеди, че може би посред нощ е по-добре да си почина и съхраня енергията  Simple Smile), запали някакви благовонни масла, масажира ми гърба, и като станаха контракциите много чести, дойде с нас в болницата и седя с нас по време на раждането, за подкрепа и ако се наложи, да вземе моята страна в "дискусии" (имаше и такива, а аз не бях в състояние да се обяснявам, а мъжа ми много се пали) с болничния персонал. После ме посети няколко пъти да види как върви кърменето и т.н.
Втората не беше добра, ама аз тогава по-имах хабер за какво става въпрос, и не ми беше нужно такова ниво на подкрепа.
Имам само добри неща да кажа за това, да има до теб партньор при раждането, освен мъжа ти: някой с повече опит, който може да те успокои и да вземе твоята страна.
Фиди, късмет ти желая.

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 922
Браво, Кате! Чудесна идея, пожелавам ти по-скоро да успееш да я реализираш.

А мен ако не ме вземете за консултант по кърмене, може да ме сложите на входа да раздавам тенски с надпис "mama's milk is love" newsm47

Последна редакция: пт, 16 сеп 2005, 14:46 от Jade

# 32
  • Мнения: 8 470
Поздравления за идеята!  bouquet
И яка ти гърбина,за да я реализираш!Нали знаеш , как бавно стават нещата тука! WinkНо щом си се захванала ,няма нищо невъзможно.

# 33
  • Мнения: 3 591
Aз да питам какво ще правиш девойките дето почнат да пищят за упойки  Mr. Green

Една грешка се прави тука- акушерките за които всички говорим не са като акушерките в БГ - това са дефакто акушер-гинеколози - жени дето и режат и шият, израждат и с форцепси и без форцепси, само секцио не правят.  Също и са квалифицирана за оказване на първа помощ на новородените, оценка на състоянието на бебетата и т.н. и т.н.... тоест нещо средно между акушерка-гинеколог и неонантолог. В Бг незнам има ли такива с такова образование.

А Дулата няма проблем да е съпруга ако е минал подготовката.

А за реализирането не виждам защо да не се реализира - Това няма да е болница все пак. Със същия успех се организира детска градина предполагам или магазин - разрешително то ХЕИ, пожарна и т.н.

Единствено наистина трябва да е близко до болница и да е осигурена поне една линейка. Или да се наеме част от някоя болница, която да се трансформира в центъра за активно раждане.

# 34
  • Мнения: 6 243
Това няма да е болница все пак. Със същия успех се организира детска градина предполагам или магазин - разрешително то ХЕИ, пожарна и т.н.
По сега действащият Закон за лечевните заведения, раждането става само в такова "нещо"- дето да отговаря на критериите за лечевно заведение, демек болница; Не е разрешено да се ражда в обект, одобрен от пожарна и от ХЕИ. Ако някой го направи, ще е незаконно, най-общо казано. Да не говорим, че има и наказателна отговорност за упражняване на профедия или дейност без да имаш право на това.
Ето вижте тук:
Чл. 2.  (1) Лечебни заведения по смисъла на този закон са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или стоматолози самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:
…………..
2.  наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;
…………….
и тук:
Чл. 19.  Лечебно заведение за болнична помощ е заведение, в което лекари с помощта на други специалисти и помощен персонал извършват всички или някои от следните дейности:
   1.  диагностика и лечение на заболявания, когато лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболнична помощ;
   2.  родилна помощ;
   3.  рехабилитация;

   Чл. 9.  (1) Лечебни заведения за болнична помощ са:
   1.  болница за активно лечение;
   2.  болница за долекуване и продължително лечение;
   3.  болница за рехабилитация;
   4.  (нова - ДВ, бр. 65 от 2000 г.) болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация.

Извадих го само за илюстрация защо в момента е невъзможно раждането да се извършва другаде, освен в т. нар. лечебно заведения за болнична помощ, демек болница. Няма пречка да се организират курсове за бременни - с гимнастиките му, йога, тинтири-минтири, както и курсове за кърмене, съвети за гледане на деца, възстановяване на родилгата с физически упражнения - там кегели разни... Но раждане - не!

# 35
  • Мнения: 4 244
Aз да питам какво ще правиш девойките дето почнат да пищят за упойки  Mr. Green

Една грешка се прави тука- акушерките за които всички говорим не са като акушерките в БГ - това са дефакто акушер-гинеколози - жени дето и режат и шият, израждат и с форцепси и без форцепси, само секцио не правят.  Също и са квалифицирана за оказване на първа помощ на новородените, оценка на състоянието на бебетата и т.н. и т.н.... тоест нещо средно между акушерка-гинеколог и неонантолог. В Бг незнам има ли такива с такова образование.

Деси, не си права за образованието
Като виждам немското образование, а водих доста надълго и нашироко разговори с моята акушерка по избор за второто раждане, то то отговаря на нашите СПТУ. В рамките на 3 г завършват, но за да почнат да учат имат едно много важно условие - да имаш осигурено стажантско място, т.е. за 3 г през които се учи, се и работи по специалността която учиш.
На първото ми раждане асистираше на дежурната акушерка една ученичка, но понеже беше още първа година имаше за задача само да следи показанията на уреда за контракциите и сърдечната дейност. Не и даваха да бърка и ме питаха дали може да присъства на раждането. Аз бях толкова доволна от всичко че им разреших и те повикаха още 2 бъдещи сестри от гинекологичното отделение и те да гледат.
Не съм питала през какви етапи минава обучението им, но самия факт, че се набляга на акупунктура и хомеопатия за мен  е решаващ.
Акушерката тук води раждането, но ако нещо се закучи се вика веднага лекар и той дава нареждания какво да се предприеме - като например пукане на мехура, анестезия, кислород и пр.
А за тези, които пищят за упойки - не искам да коментирам, защото ако са избрали активно раждане би трябвало да са наясно че упойки няма да има!
Обезболяването става с масаж, с игли, с хомеопатия и топло. Който му харесва ще дойде, който не - има клиники дето правят епидурална.
Нали!

# 36
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Така че тук мисля че нещата ще бъдат решени от закона, ако има промени в него ще е добре

Фиданке, а защо чакаш закона, в който въобще не е сигурно дали ще има промени в този дух? Мисля че трябва трябва да се организира поредица от срещи (защото само с една няма да се мине Laughing) на високо равнище в министерството, на която да се изложи идеята и да се предприемат съответните постъпки за промяна на закона именно в този дух. Доколкото си спомням, по дефиниця законите трябва да отговарят на новите нужди от регулиране на обществените отношения. Ако такива, обаче, не са съзрени, как тогава ще се промени законът!

Аз мисля, че в Министерството на здравеопазването трябва да научат за новата нужда от промяна в болничната практика по отношение на ражданията и отглеждането на бебетата!

# 37
  • Мнения: 3 591
Tук явно акушерките не са като при вас. Лекар тук се вика САМО ако е секцио. Всичко друго правят те. Т.е. са единсвения човек който присъства и се меси на раждането - ако ще и с форцепси-морцепси да се ражда и да трябва да се реже и шие.

А за това,че раждането е болест в БГ след като му се налага болнично заведение нямам думи. Ама по това което пишете не ми се вижда как  това би се променило... 
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.

# 38
  • Мнения: 4 244


А за това,че раждането е болест в БГ след като му се налага болнично заведение нямам думи. Ама по това което пишете не ми се вижда как  това би се променило... 
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.
Незаконно е скъпа, незаконно  Wink
Хапчицата да ти каже, има опит в тая сфера - пошушнала ми е на ушенце
Аз затова ще чакам - малко не ми се иска да се набутвам между шамарите сама пътека да прокарвам. Не ми стиска.  Laughing
Искам да дойда наготово да си вложа парите Whistling

# 39
  • Мнения: 6 243
Фиданке, а защо чакаш закона, в който въобще не е сигурно дали ще има промени в този дух? Мисля че трябва трябва да се организира поредица от срещи (защото само с една няма да се мине Laughing) на високо равнище в министерството, на която да се изложи идеята и да се предприемат съответните постъпки за промяна на закона именно в този дух.
Щото докато Фиданката приключи със срещите, ще й се изчерпи финансовият ресурс за създаване на центъра Grinning Лобирането е скъпа работа!

# 40
  • Мнения: 6 243
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.
Ако си родиш сам вкъщи, няма да има законови санкции. Ако има усложнения - проблемът си е твой. Така или иначе ражданията в домашни условия са съществуваща практика, но само между циганите. Ако обаче има човек, който да подпомага раждането, е възможно да му бъде търсена наказателна отговорност.

Родила в къщи криво - ляво, все пак ти се налага да се обадиш на "властите". Все пак туй дете няма да е НЛО, поне регистрация трябва да му се направи. Или звъниш все пак в болницата - така става на практика при циганите. В този момент иде линейката и те прибират в родилното. Според критериите за добра лекарска практика в акушеро-гинекологията, раждането приключва с израждането на плацентата, но задължително този етап трябва да се проконтролира станал ли е и как е станал в болнични условия, затова родилката се хоспитализира. Пък и ако не я хоспитализират, няма как да на малкото да му се сложат ваксините, на майкат а- ако се налага някакви лекарства и т. н. И понеже в НРД (национален рамков договор) няма пътека за наблюдение на родилка и новородено (без раждането), а само за раждане + наблюдение + там каквото се прави, докторите пишат в дИкимента, че си родил в болницата, за да вземат парите, ама пък на едно друго мясно се пише, че не си родил в болницата, щото ти не съ все пак. После иде Здравата каса на проверка, глобява ги и на докторите им иде акъла.

Ей това е положението в момента.

# 41
  • Мнения: 3 591
Добре де, като е незаконно, и явно че център за активно раждане неможе да се създаде, тогава остава центъра да е във някоя болница - примерно някоя от частните.

просто като зала и такава опция. И персонала ще е налице, и спешната помощ... не вярвам докторята там да не са чували за подобни неща, но явно нещо ги спира- дали опита, дали това, че ако отидете и прочетете малко в съседния форум ще се изумите КОЛКО МНОГО майки искат да родят секцио защото да не им се повредели половите органи, или как някой доктор не ги срязал навреме и се сцепили...или пък как им отказали упойки. И все докторите виновни. И накрая едва ли не  ги оставили да раждат като бабите в сеното...
А подобни ресурси да се хвърлят за едно или 2 раждания месечно дали си заслужава?
Според мен точно частните болници трябва да подемат инициативата - може би като начало с курсове(защото неподготвена жена неможе да го направи безболезнено) и после с персонал готов на това предисвикателство...и пак ме е страх, че ще има недоволни....

А аз защо останах с впечатление, че в Бг има болници "приятели на бебето" ? В тези болници едно от изискванията е естественото раждане...или поне тук е така.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 291
А за тези, които пищят за упойки - не искам да коментирам, защото ако са избрали активно раждане би трябвало да са наясно че упойки няма да има!
Обезболяването става с масаж, с игли, с хомеопатия и топло. Който му харесва ще дойде, който не - има клиники дето правят епидурална.
Нали!

А ако въпреки масажа, ваната и т.н. все пак много ме боли? В смисъл, че реша да раждам активно, но нещо стане и болката е много силна? Аз раждах с епидурална и нищо не усетих от контракциите, но щом спряха да вливат от нея и наближи да напъвам повярвайте ми имах чувството, че ще се пръсна отдолу и наистина си болеше (говоря за силна болка, не глезене), дали защото се роди голямо бебе - 4,050 кг. (първо раждане).

И още един въпрос - тъй като при активното раждане (доколкото разбирам) никой не ти казва кога да напъваш, ами ако нямаш естествени напъни? Значи при мен когато лекарите прецениха, че е време да напъвам спряха да ми вливат от епидуралната, усещах контракциите, но напъни - не! И бяха едни мъки - час и половина, главичката високо (и по-голяма заради едрия плод), неефективни напъни (тъй като не усещах естествени), голям зор беше. ooooh! Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78

# 43
  • Мнения: 3 591
Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78

да щеше да имаш. А за да не те боли трябва да си подготвена за раждането. няма как да стане да отидеш  и да родиш без да знаеш нищо за това.
А болката от напъните при теб е била силна защото е било рано да напъваш явно.

# 44
  • Мнения: 6 243
Деси, в момента това е единствения начин. Аз поне ен се сещам за пречка в закона да се практикува естествено ражданев частна болница. Проблем би имало другаде - болниците печелят много повече от операции - все пак родилката няма да плати за такова раждане колкото би платила за секцио. Та може би няма да искат заради по-малката печалба. От друга страна и разходите им принципно са по-малки, но пък ще трябва да се инвестира в обучение на персонал... (

Фиди, аре да се пробваш в "Ритъм" другия път - там имат отлична база, хирургията им е на ниво, ако нещо се закучи, имат и договори с касата... Ще си пускат пътека за нормално раждане, а ние ще им икономисваме даже от окситоцина, метергина, бусколизина и тридневния престой. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт