Какви изследвания предстоят по време на бременност???

  • 23 689
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173

Момичета, ще се радвам ако някой сподели какви изследвания предстоят на бременните като се започне от 3-ти месец,та чак до девети.Така са ме наплашили  Sad втора бременност ми е, но през първата освен рутинните - кръв и урина и ехографски преглед не са ми правили до самото раждане. Интересува ме главно дали има задължителен гинекологичен преглед и то още в началото.Приятелка ми каза че не бивало да позволявам да ме бъркат до 9-ти месец,освен цитонамазка в 7-ми месец.Така ли е,налагат ли се такива прегледи и те практика ли са?

Благодаря ви!
 Ще съм по спокойна ако и вие споделите опит.
Успех на всички!  Hug  Hug  Hug

# 1
  • Мнения: 60
За точните изследвания и аз не съм сигурна. Предстои и аз да разбера тези дни, защото още не съм била на лекар. Но категорично не трябва да се прави гинекологичен преглед, тъй като застрашава самата бременност, особено в най-ранните етапи. При първата ми бременност не са ми правили. Единствено материал за посявка в 7-ми месец, ако не греша.

# 2
  • Мнения: 381
Честита бременност и хубаво и здраво бебче!!!  bouquet

Гинекологичен преглед - не! Naughty
Изследванията:
 - Кръв и урина в началото, после отново към 4-5 месец, после към края май също още един път./това ако няма проблеми/.
 - Микробиология
 - Фетална морфология/не е задължителна, но е препоръчителна/ - може да се направи от 1 до 3 пъти
 - БХС - също не е задължително

Мисля че това са изследванията, ако е безпроблемна бременност!

# 3
  • Мнения: 173
За точните изследвания и аз не съм сигурна. Предстои и аз да разбера тези дни, защото още не съм била на лекар. Но категорично не трябва да се прави гинекологичен преглед, тъй като застрашава самата бременност, особено в най-ранните етапи. При първата ми бременност не са ми правили. Единствено материал за посявка в 7-ми месец, ако не греша.


Много ти благодаря за бързия отговор! Hug
И аз се моля да няма защото мн ме е страх да не говорим колко ми е неприятно от този тип преглед..
Дано всичко е като при първия път  Praynig

Целувки и успех!

# 4
  • Мнения: 173
Момичета, на мен първия път никой не ми каза за фетална морфология или БХС... търсих,но нещо не намерих как точно се прави това изследване.Извинявам се за въпроса,но мн се шашкам,тъй като през първата ми бременност всичко беше ок(изследвания,ехо прегледи и.т.н) НО 10 дни преди термина моята лекарка от която съм безкрайно недоволна ми каза че виждала киста на черния дроб на детенцето ми и трябва незабавно да тръгна за София и там да раждам,че тук нямало кой да ми помогне  Cry И така ме отпрати със сълзи на очи,притеснена и по скоро ужасена.Не ми даде нито направление,нито документ какаво е видяла,абе нищо.Ние със съпруга ми естествено веднага тръгнахме за Сф.,там след обстойни прегледи,докторът който ме преглежда ми заяви че е сигурен че бебето ми е напълно здраво и няма никакъв проблем... А от доки беше възмотен.И така той ме успокои,но как изкарах една семица до раждането само аз си знам.Е уверих се всичко е наред,имам дъщеричка на 4 годинки и сега чакаме второ..

Благодаря ви и целувки на всички!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Аз получих кървене в много ранна бременност и док настояваше да ме прегледа.По състоянието на шийката  на матката щял да разбере дали ще последва  аборт или е кървене ,което ще се овладее с медикаменти.И аз като вас не разреших, а той даже ми се скара че в 21 век е недопустимо да мисля така за гинекологичен преглед.Интересно ми е и другите мами да споделят за това.

# 6
  • Мнения: 1 707
Да, Анели, по принцип е бил прав, но нали знаеш - има лекари и лекари...

# 7
  • Мнения: 764
При нормална бременност се правят кръвни излседвания и урина на 2 или 3 пъти. Може и микробиология при наличието на някакво течение.
Аз първата си бременност правих само кръв и урина. Сега с втората, освен тях, правихме фетална морфология и БХС (тези двете не са задължителни при нормална бременност).
Гинекологичен преглед се прави при наличието на някакво оплакване. При мен се случи към 5-я м. поради засилен секрет. От моя лекар знам, че в по-напреднала бременност не е желателно да се прави преглед през влагалището, поради риск от възпаление. По принцип тези прегледи зачестяват с наближаването на термина и проверката за разкритие.

# 8
  • Мнения: 160
Кръв,урина, бхс,спин,васерман,фетална морфология,май това е. Лека бременност.

# 9
  • Мнения: 173
благодаря ви много момичета,улекна ми... Simple Smile

А някой ще каже ли какво е фетална морфология и БХС?Аз нищо конкретно не мога да намеря,как се правят тези изследвания,щом не са задължителни - при какви симптоми или оплаквания се правят?

# 10
  • София
  • Мнения: 39 847
„Феталната морфология” (фетус = плод, морфос = структура, логос = наука) представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността.

БХС, Биохимичен скрининг, е генетично изследване (болест на Даун, дефекти на невралната тръба и коремната стена).

# 11
  • Мнения: 173
„Феталната морфология” (фетус = плод, морфос = структура, логос = наука) представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността.

БХС, Биохимичен скрининг, е генетично изследване (болест на Даун, дефекти на невралната тръба и коремната стена).

Благодаря ти за бързия отговор!   bouquet

# 12
  • Мнения: 764
Феталната морфология се прави чрез ехографски преглед - бебето се оглежда по-подробно отколкото на обикновен преглед. Гледа му се всичко с цел да се види дали има някакви аномалии. Може да се направи на няколко пъти в различните етапи от бременност. Мен лично ме гледаха 3 пъти - веднъж в 13 г.с. Втори път - към 21 и докторът ми каза, че иска да ме види и 3 път, защото в петия месец плацентата ми беше малко нисичко. Отидох отново в  30 г.с. Имам приятелки, които са ходили само поведнъж.

БХС - е кръвно излседване - след седмица излизат резултатите. Това е някакъв вид математическо изчисление за това какъв е рискът от синдорма на Даун.

За мен и двете не са задължителни, особено БХС, който само може да те стресне. Ако доки не ми беше казал да го правя, аз нямаше сама да го направя.
Лека бременност от мен!

# 13
  • Мнения: 3 241
И аз получих леко зацапване в 11 седмица и ме погледнаха с вагинален ехограф.
Иначе тук е практика всеки месец да се проверява с мануален преглед състоянието на шийката на матката.

# 14
  • Мнения: 6 713
Цитонамазка не са ми правили, според мен не е необходимо, освен ако не дай си Боже има причина за това.
Другите мами вече са писали за кръвните, урина, измерване на гънката в 10-12 седмица, фетална до към 23 г.с.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт