Коледа идва!

  • 149 990
  • 1 122
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 305
Ама специална форма за щолен ли имало? Аз мислех да го пека във форма за кекс? Няма ли да стане?
Аз вече съм толкова объркана от толкова рецепти. Изобщо не знам кои да направя и не помня коя кога се приготвяше  ooooh! Помагайте  Praynig  На кой коя рецепта му е фаворит. Като изключим задължителните меденки. 

Клои, страхотни красоти  Peace

# 346
  • София
  • Мнения: 2 658
SZA, във връзка с предния пост, дали ще ти представлява трудност, на основните рецепти да копираш от миналата година, кое кога се приготвя?
Ако нямаш много време може да се включа да ти помогна.

# 347
  • София
  • Мнения: 5 606
Момичета, имам въпрос за джинджифиловите къщички - в крайна сметка с глазура ли се слепват частите? А с какво правите отгоре окрасяването-със същите глазури ли? Мога ли да им сложа оцветители, за да са в различни цветове?
И още един въпрос, ама моля някой много елементарно да ми обясни какво е фондан (мнооого съм зле със сладките неща в кухнята, а малката сега ме побърква да правим някакви коледни красоти)

# 348
  • Мнения: 2 708
Цвети, копвам ти какво съм си записала, когато аз задавах тези въпроси преди година Wink

Цитат:

Крисче - за боичките: типично по български ги приспособявам за каквото ми трябват. Геловите от Кадемлия са за тесто, обаче си оцветявам и крем и желатин с тях. Същото важи и за прахообразните за яюца и сладкиши. Правя ги течни  и в кремчетата директно ги капя, за рисуване и оцветяване ги разреждам с водка и глюкоза. За тесто ги смесвам с пудра захар. Имам и едни течни дето ВиолеткатаБлю ми ги даде за сметана и кремове, но съм оцветявала и желатин и тесто с тях. Незнам дали обясних разбрано....
За боите   - Торнадо Пловдив, например доставят, при поръчка по телефона, по куриер с наложен платеж. Мисля, че същото важи и за магазина на Кадемлия - София.

Течните бои не са подходящи много за шоколадовите теста (тук Ванчето е спец, но тя забъркваше кашички и пак ги пригаждаше) А за разтопен шоколад са подходящи единствено (поне така аз знам) бои на маслена основа. Останалите бои са с универсално приложение - пастообразните (такива не съм ползвала никога) са най-икономични при оцветяване на тесто, следват прахообразни (разреждат се малко водичка или по-добре алкохол), гелови и течни, чиято концентрация (на последните) се счита за най-ниска.

Аз, например, шоколадови заливки и сметанови замазки не мога да правя, не съм се опитвала много, но все не ми остава време да се уча на тях и си прибягвам към вече понаученото - захарно тесто. Тук вече разнообразието е голямо, като рецепти (фондан класически, фондан от маршмелоуз бонбони, шоколадово тесто, марципан бадемов, марципан Варна, руска мастика и др.), но в най-общ план резултатът е сходен - тортата изглежда като гладко опакована (има хора, които могат да я замажат с маслен крем или белтъчна глазура и пак така да изглежда, но това си е друг жанр и други умения) Захарните теста обикновено са с основна съставка пудра захар, в някои присъства глюкоза и желатин, в друга рецепта има шоколад, в трета - кондензирано мляко, а марципаните са на основа на брашно или смлени ядки. В крайна сметка целта на всички е да се постигне еластично тесто, което да може да се разточи и да покрие тортата...С много голяма част от тях се правят и самите фигурки за украса."



Къщичките са слепват или с карамел - работи се бързо, че се втърдява. Другия вариант е с глазурата от белтък и захар. Пак ще цитирам какво е написала Наталина миналата година:

Цитат:
"
Глазурата белтъчната за меденките(или друг вид сладки които ви харесват и могат да се изрязват с формички) НЕ СЕ ПЕЧЕ! Тя си засъхва сама на сладките (доста бързо). В никакъв случай не ги слагайте във фурна - има опасност глазурата да се втечни и разтече! За издръжливостта: не забравяйте, че в глазурата има много захар, която действа като консервант и издържа много дълго - поне месец със сигурност(че и повече, защото тук продават по панаирите медени сърца с белтъчна глазура и годността им е дори 3 месеца - нямат консерванти).

ПС. Освен това количеството захар която се слага варира според големината на белтъка, както и според това колко течна глазура искате - дали е само за заливане или и за украсяване. И все пак, ще разберете колко е гъста, като напълните фунийка и отрежете около 1 милиметър върха и. Глазурата не трябва да тече (ако е така прибавете захар), но и не трябва да се използва сила за да излиза, а и не трябва да се накъсва при рисуване (тогава прибавете няколко капки лим. сок). "

# 349
  • Мнения: 1 313
Правих тези снежинки преди малко (в моя случай правих сърчица). Много са вкусни (за който обича марципан), но нещо не се справих съвсем с тестото - получи ми се много лепкаво и трудно за работа. Държах го в хладилника, за да стегне, но не помогна. Въпреки това бих ги направила за Коледа, заради марципанения вкус.

# 350
  • София
  • Мнения: 2 658
Правих тези снежинки преди малко (в моя случай правих сърчица). Много са вкусни (за който обича марципан), но нещо не се справих съвсем с тестото - получи ми се много лепкаво и трудно за работа. Държах го в хладилника, за да стегне, но не помогна. Въпреки това бих ги направила за Коледа, заради марципанения вкус.
може да е трябвало още пудра да се сложиш, такива теста трябва да са меки, но да не лепнат.  Peace

# 351
  • Мнения: 54
снощи си купих формички за сладки с елхички и еленчета Laughing
Здравейте,
и аз съм решила да правя сладки за тази коледа. За това моля те кажи от къде във Варна си купи формичките? И ако може варненки да помагат и откъде да си купя сладкарска боя?

# 352
  • Мнения: 1 236
Ама специална форма за щолен ли имало? Аз мислех да го пека във форма за кекс? Няма ли да стане?


За мен щолена стои на първите места, наред с немските меденки  Grinning Разбира се че ще стане и в кексова форма, ако така ти харесва, стига вътре да е вкусно  Peace

И да, има специална форма за щолен, придава му характерната форма (с издутина отгоре посредата) - въобще не ти е нужна за традиционния щолен.
Формата за печене изглежда ето така:
http://fantes.com/images/4916christmas.jpg

Традиционният щолен се оформя на ръка ето така:
http://hostedmedia.reimanpub.com/TOH/Images/Photos/37/exps3323_CW0820C31C.jpg
Както се вижда, издутината отгоре се постига просто с прехлупване на тестото преди печене.
Пече се в обикновена тава, така че да не стане "квадратен" като кексовете, а да се разлее като пита.

Накрая изглежда ето така:
http://www.mattscones.com/stollen2.jpg

И в разрез, с типичната форма:
http://www.sacredearth.com/Ezine/winter07/stollen.jpg

Идеален вариянт:
http://www.euronaturalpastry.com/imgrfd/Image/latest/Christmas%2 … tollen%20copy.JPG

# 353
  • София
  • Мнения: 210
Кремче Ванилия, много полезна информация. Благодаря! Heart Eyes

# 354
  • Мнения: 305
Кремче Ванилия, страхотна си!
Мисля, че такава форма не съм виждала тук. Най-много да отида по Германия, не е далеч, а сигурно се продават навсякъде  newsm78   Кога се прави щолена? Началото на Декември ли?

# 355
  • Мнения: 52
Момичета включвам се и аз към вас.Миналата година само ви следях и приготвих набързо някои неща,които се получиха страхотно и се зарекох,че от догодина по навреме ще започна с приготовленията.
Искрено ви се възхищавам на красотите,които създавате  bouquet

# 356
# 357
  • София
  • Мнения: 5 606
Тоест има доставка до БГ, така ли? Аз нещо не я виждам.

Последна редакция: пн, 26 окт 2009, 12:06 от tzvety26

# 358
  • Мнения: 422
Момичета, знае ли някой от къде мога да купя нещо готово, с което до рисувам върху сладките?

# 359

Общи условия

Активация на акаунт