Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 9 806
ами просто е задължително да натъпчеш детето с кортикостероидни и антихистаминови препарати и да завършиш ваксинирането! Това не знам как да го нарека освен престъпление срещу децата.

Има много хора, които не ваксинират. Не съм чула да са глобили някой и не просто не съм чула, ами пред мен представители на МЗ съвсем ясно заявиха, че глоби вече не се прилагат.
Не виждам проблем и в момента да не си ваксинираш детето.
Определено има нужда от повече информация за ваксините, но и от друга страна ми прави впечатление, че родителите дори не четат листовките на ваксините. Там са описани мноооооого възможни странични ефекти, че дори и смърт, така че не съм съгласна, че едва ли не тази информация се крие.

А иначе петицията е чудесно написана, поздравления! Аз ваксинирам, но внимателно проучвам всяка ваксина и според нея взимам решение. И в БГ ще дойде моментът родителите да могат да избират дали и каква ваксина да поставят. Аз съм ЗА препоръчителност.

Прави ми впечатление обаче, че се бъркат два отделни според мен въпроса. Подобно нещо личи и на заглавната страница на сайта с петицията. Според мен това дали ваксините ще са препоръчителни или не е отделен въпрос от това дали деца без ваксини да могат да посещават детски заведения. Този въпрос е разделен и в някои европейски държави. Преди време бях пускала тема с проучване по въпроса и имаше мнения от държави, където ваксинирането е препоръчително, но деца без ваксини не се допускат в детски заведения. Дали държавата би могла да запази подобно изискване в субсидираните от нея детски заведения дори и да се приеме препоръчителност на ваксините според мен е отделен въпрос и следва да се чуят всички мнения по него.

Впрочем, всеки които се запознае наистина с въпроса и чете и проучи нещата решава да не ваксинира.Само тези, които базират мнението си на вяра в думите на някой "осведомен авторитет"   са спокойни и ваксинират без замисляне.

Хайде да не генерализираме така. Не "всеки" взима твоето решение въпреки , че наистина се запознава с въпроса. Негово право е, нали? И не значи, че е неинформиран.

# 46
  • Мнения: 4 753
Има много хора, които не ваксинират. Не съм чула да са глобили някой и не просто не съм чула, ами пред мен представители на МЗ съвсем ясно заявиха, че глоби вече не се прилагат.
Не виждам проблем и в момента да не си ваксинираш детето.

Оказа се, обаче че не е съвсем така... Глобява се...

Би ли споделила в кои държави не се допускат децата до детски заведения, ако не са ваксинирани?? Тази информация ми е "избягала" явно... Мерси...   Peace

# 47
  • Мнения: 2 176
Има много хора, които не ваксинират. Не съм чула да са глобили някой и не просто не съм чула, ами пред мен представители на МЗ съвсем ясно заявиха, че глоби вече не се прилагат.
Не виждам проблем и в момента да не си ваксинираш детето.

Може да са редки случаите, но все още се налагат административни санкции. Каквито се полагат по Закона за здравето..
Ето ти пресен пример, за който писа наскоро една майка:

Цитат
Хора, помагайте   
Казусът е следния:
В малък град родителите отказват васините в родилното, но нищо не подписват, просто си взимат детето и си заминават. Неясно как това тяхно действие стига до РИОКОЗ и оттам им пращат писмо да се явят, за да получат съставеният им акт.

Определено има нужда от повече информация за ваксините, но и от друга страна ми прави впечатление, че родителите дори не четат листовките на ваксините. Там са описани мноооооого възможни странични ефекти, че дори и смърт, така че не съм съгласна, че едва ли не тази информация се крие.
Листовките би следвало да се дават на родителите от ЛЛ, тъй като той поставя ваксината. Или поне да им се дава информацията устно. Което никъде не се прави! Дори при зададен въпрос за странични ефекти, отговорът най-често е "няма" или "зачервяване на местото на убождането, което ще премине". Според мен това е грубо погазване на правото на информираност, още повече, че лекарят е длъжен по закон да го прави. Е, вярно е, че който иска да научи повече, винаги ще намери начин, но колко хора изобщо отделят внимание на такава незначителна подробност при отглеждането на детето..  Confused

Прави ми впечатление обаче, че се бъркат два отделни според мен въпроса. Подобно нещо личи и на заглавната страница на сайта с петицията. Според мен това дали ваксините ще са препоръчителни или не е отделен въпрос от това дали деца без ваксини да могат да посещават детски заведения. Този въпрос е разделен и в някои европейски държави. Преди време бях пускала тема с проучване по въпроса и имаше мнения от държави, където ваксинирането е препоръчително, но деца без ваксини не се допускат в детски заведения. Дали държавата би могла да запази подобно изискване в субсидираните от нея детски заведения дори и да се приеме препоръчителност на ваксините според мен е отделен въпрос и следва да се чуят всички мнения по него.


Ами аз не знам къде си срещала да се дискриминират деца по този начин. Може би ще ни посочиш откъде ти е информацията и за кои държави. Аз лично знам за случай (Германия), в който са се опитали да откажат записване в детско заведение на неваксинирано дете, но родителите са си знаели правата и са ги изложили пред директора, така че.. не се е стигнало до там. Просто защото няма законово основание и ваксините не са задължителни.

Не намирам, че би следвало да се разделят децата само защото не са ваксинирани. Масово се натрапва мнението, че неваскинираните деца създават опасност за останалите, но никой не е посочил факти и доказателства за това.  Никой епидемиолог досега не е потвърдил официално, че едно неваксинирано дете е заплаха. Разнасят се слухове, казани с половин уста.. без никакви сериозни доводи, според мен, за да се покрие нужния процент имунизирани, чрез създаване на обществени нагласи и настройване на хората един срещу друг. От друга страна у нас РИОКОЗ има претенции към детските заведения, които се обуславят точно от Закона за здравето. Това дава повод за официално дискриминиране на децата от Държавата, което е недопустимо..

# 48
  • Мнения: 16
Браво  за идеята,дано повече хора  да се замислят над това,аз съм една от пострадалите от ваксина и затова моето дете е от децата без ваксини ,но имах големи проблеми за това и глоби,но обжалвах и спечелих,така че и с това се справих.Успех

# 49
  • Мнения: 2 652

Има много хора, които не ваксинират. Не съм чула да са глобили някой и не просто не съм чула, ами пред мен представители на МЗ съвсем ясно заявиха, че глоби вече не се прилагат.


Да де, но все пак законът си е закон. Не е сериозно точно представители на министерство да говорят за "устни" разпореждания на ухо. Щото кой чул, кой не чул.

В крайна сметка, от 20 години сме демократична държава. Независимо какви са националните мерки за превенция на инфекциозните заболявания, в основата на едно демократично общество стои отделният индивид с правото му на избор, стига това негово право да не е заплаха за останалите. Ако този индивид представлява заплаха за обществото, защото е инфекциозно болен например, и изисква изолация и т.н. мерки, е едно - нека не бъркаме нещата. Ако е просто неваксиниран е съвсем друго. Хората на запад ни проглушиха ушите навремето, заради дискриминация на болни от СПИН, какво говорим просто за неваксинирани, но здрави хора.


Браво  за идеята,дано повече хора  да се замислят над това,аз съм една от пострадалите от ваксина и затова моето дете е от децата без ваксини ,но имах големи проблеми за това и глоби,но обжалвах и спечелих,така че и с това се справих.Успех


Да, това е другият парадокс - значи неваксинираните по медицинска причина не представляват заплаха, а тези по лични убеждения - да. С какво са различни те от тази гледна точка за ваксинираните?!

DIDKA.MI6O, съжалявам за детенцето ти. Надявам се сега да е напълно добре.

# 50
  • Мнения: 2 011
Силно се надявам петицията да има някакъв резултат.Успех.

# 51
  • Мнения: 14 654
NBM, супер е това, което пишеш, обаче на практика нещата изобщо не стоят така. Понеже обичам да се информирам от официални източници, четох внимателно закона, който засяга задължителното ваксиниране и съответно санкциите за отказ от ваксина. Не е отменена глобата, поне официално. Също така подробно се информирах поради какви причини можеш да се освободиш от ваксина и се оказва, че реакции като АД например, не само не са предпоставка за освобождаване, но дори и не можеш да отложиш - задължително се провежда терапия с антихистамини и под тяхно въздействие се довършва ваксинирането. Така е по закон, ако се примолиш на лекарката и тя благоволи, може да отложиш или просто да решиш да не ваксинираш, обаче тогава си нарушител.
Аз дори не смятам да отказвам всички ваксини, просто няма да сложа някои - особено новите, които ще станат безплатни през 2010.  Няма човек, който да ме убеди да ваксинирам с пентаксим и превенар. И не искам заради това детето ми да бъде тормозено и дискриминирано.

# 52
  • София
  • Мнения: 44 418


Да, това е другият парадокс - значи неваксинираните по медицинска причина не представляват заплаха, а тези по лични убеждения - да. С какво са различни те от тази гледна точка за ваксинираните?!


ти сериозно ли би приравнила нещата....и да представлява и да не представлява....като е по мед. причини избор няма...
освен това тези, които не са ваксинират  по мед. причини, са малък процент от децата, това от което повечето се притесняват, като че ли всъщност е, че при препоръчителни ваксини, процентът неваксинирани деца ще нарастне драстично, т.е. - "незащитените" ще станат повече, риска да се разпали епидемия по-голям...просто защото повече хора, ще бъдат без имунитет.
Всъщност честно казано по-често съм чувала обратният вариант - че имунизираните били опасни за неимунизираните деца...

# 53
  • Мнения: 4 753
Всъщност честно казано по-често съм чувала обратният вариант - че имунизираните били опасни за неимунизираните деца...

Това и аз съм го чула, но за живите ваксини, а те вече са по-малко, отколкото са били преди... И на друга информация попадах, а именно, че полиомиелитът, който съществува сега е ваксинален щам, а не див, т.е. заболяването се поддържа от ваксините... А специално за БЦЖ-то мога да кажа, че процентът на болните в България е много по-голям от този в Германия и Австрия например, където БЦЖ не се слага от години... В България, както знаем, тази ваксина се слага още в родилното, а който не го хване му се полагат една след друга още 4 дози - все една ще го хване...   Laughing

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 9 806
Не е отменена глобата, поне официално.

Не съм казала, че е отменена. Казах, че просто не се прилага (явно има изключения де). Познавам хора, които не ваксинират. Не са глобени.
Никъде не съм казала, че законът е добър в този вид, напротив, изрично съм написала, че съм ЗА препоръчителност.

Би ли споделила в кои държави не се допускат децата до детски заведения, ако не са ваксинирани?? Тази информация ми е "избягала" явно... Мерси...   Peace

Стелт, сигурно помниш темата ми, бях формулирала няколко въпроса във връзка с едно проучване. Не си спомням добре, но мисля, че мнението беше на мама от Испания. Моля забележи, че говоря за написани мнения, не мога да твърдя, че са достоверни. На мен също ми предстои да проучвам въпроса.

# 55
  • София
  • Мнения: 44 418
 Laughing мда... това е едната страна....но пък преди ваксините полиомиелитът не е бил рядък или изчезващ нали.... пък за вариолата съвсем да не говорим, която именно заради имунизациите я няма вече....
та...за мен си остават нещата много на везни....и с ваксини  кофти и без тях също.....и в двата варианта си има рискове...не малки при това и съвсем реални.
но все пак - редно е това да си е решене на родителите.... Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 3 524
въпреки че съм ваксинирала сина ми със "задължително-избираемите" ваксини, мисля че е напълно резонно предложеното в петицията относно препоръчителния характер на ваксините. Peace

# 57
  • Мнения: 4 753
но пък преди ваксините полиомиелитът не е бил рядък или изчезващ нали.... пък за вариолата съвсем да не говорим, която именно заради имунизациите я няма вече....

Това обсъждахме в темата против ваксините... Имаше едни графики как са се движели болестите, преди въвеждането на ваксините и се оказва, че са били в спад още преди ваксинирането като практика... А специално за вариолата може много да се поспори дали е изчезнала заради ваксините или поради останалите мерки, които са се предприели срещу нея...

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 9 806
Нали нямаше да се обръща темата в ЗА и ПРОТИВ.

Аз исках по-скоро процедурно да поговорим какво точно цели петицията. Понеже в страницата пише за приема в детските заведения, но в петицията няма подобно искане.
Което принципно за мен е правилно, нека се въведе препоръчителност, това би било по-лесно и подкрепено искане, а за детските заведения да се подложи на проучване и дебат с бъдещи цели.
Но не съм съвсем убедена дали това е бил замисълът и на авторите  newsm78

# 59
  • Мнения: 2 176
Да, темата не е ЗА или ПРОТИВ.
Петицията цели промени в Закона за здравето, заради противоречията му с европейското законодателство.
Исканията са изписани най-отдолу, като основното е да се въведе т.нар. 'информирано съгласие'. Което означава ваксинациите да се провеждат само след информиране и съзнателно изразено съгласие, подписано от родителите.

Гледам, че одобряваш условието на  РИОКОЗ да не се приемат в детските заведения неваксинирани деца.
Може ли да напишеш какво те кара да заемеш тази позиция, какво те притеснява?

Общи условия

Активация на акаунт