Руски език за начинаещи

  • 255 649
  • 948
  •   1
Отговори
# 915
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Извинявам се, има ли нова тема и тази заключена ли е? Благодаря!

Щом публикуваш, не може да е заключена.

# 916
  • Мнения: 13 809
Извинявам се, има ли нова тема и тази заключена ли е? Благодаря!
Темата е актуална. Ако е заключена е невъзможно да се публикува в нея.

# 917
  • Мнения: 12 790
Въпрос ли имаш? Пиши!

# 918
  • Мнения: 1 806
Засега не, благодаря!Просто намерих темата и се учудих, че не е писано отдавна. На първо време ще я прочета.

# 919
  • Мнения: 1 140
Може ли някой да ми каже руският език има ли граматически прилики с българския и дали хипотетично руски се научава по-лесно от българи от колкото от англичани например?

# 920
  • някъде по морето
  • Мнения: 809
Може ли някой да ми каже руският език има ли граматически прилики с българския и дали хипотетично руски се научава по-лесно от българи от колкото от англичани например?
Руският език е различен граматически от българския и английския език. А колко бързо ще го научи някой, зависи  от склонността му езици.

# 921
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Руският и българският езици граматично са близки, отделно че лексикално са много близки. Единствено бърка българите в изучаването на руския падежната система.

Английският е изключително различен откъм лексика, откъм граматични правила - също.

Така че - да, ако сравняваш двата езика, по-лесно е да се научи руски от българи, отколкото от англичани. Стига да имаш желание Simple Smile

# 922
  • Мнения: 3 230
Много труден въпрос. Руският и българският имат доста сходства, обаче това понякога вместо да улеснява, обърква. Спомням си как едни руснаци казваха, че всичко разбират на български. Вървим по улицата и четат табелките, хранителни стоки - ну, все ясно, это камера хранения. За джоб и пуканки да не говорим... а "направо, направо" може да те отведе доста далеч от целта.

Малките разлики в сходни думи трудно се запомнят:
архитект - архитектор
тоалет - туалет (една буква разлика, съвсем друг смисъл)
стол - стул и т. н.

Според мен българският и руският са много по-трудни от английския и предполагам, че за англичани ще са предизвикателство. Но пък ако човек е мотивиран и старателен, винаги ще успее. Хората и китайски научават.

За мен следният пример нагледно показва колко е по-лесен английският:
I can, You can, He can, We can, You can, They can
Глаголът не се променя в зависимост от лице и число.

същият глагол на бг:
аз мога, ти можеш, той може, ние можем, вие можете, те могат

Нищо не се повтаря. Ако не съм българка, ще ми гръмне главата.
На руски е същият кошмар:
я могу, ты можешь, он может, мы можем, вы можете, они могут

Знам, че руснаците винаги са учили английски. Колко англичаните учат руски, не знам. Но и двата езика са огромно богатство.

# 923
  • Мнения: 1 140
От няколко дни чета и се запознавам с руската граматика, но определено не бих могла да го изучавам самостоятелно. Особено трудно ми е произношението и “мекият” изказ, който ако някой не ме коригира няма да съм сигурна, че изговарям правилно.
Иначе като език много ми харесва и ще го изучавам в бъдеще със сигурност, с помощ на учител.

# 924
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
От няколко дни чета и се запознавам с руската граматика, но определено не бих могла да го изучавам самостоятелно. Особено трудно ми е произношението и “мекият” изказ, който ако някой не ме коригира няма да съм сигурна, че изговарям правилно.
Иначе като език много ми харесва и ще го изучавам в бъдеще със сигурност, с помощ на учител.
Много помага гледане на руска телевизия, филми, слушане на радио. Знам, че децата учат по-лесно, но на колежки децата проговориха на руски само от гледане на руски филмчета. Никой друг в тях не говори езика. Simple Smile

# 925
  • пак там
  • Мнения: 2 885
От няколко дни чета и се запознавам с руската граматика, но определено не бих могла да го изучавам самостоятелно. Особено трудно ми е произношението и “мекият” изказ, който ако някой не ме коригира няма да съм сигурна, че изговарям правилно.
Иначе като език много ми харесва и ще го изучавам в бъдеще със сигурност, с помощ на учител.

Произношението не е проблем, ако смяташ да учиш езика, за да работиш с него. Тоест, за да те разбират.

Виждала съм мнозина българи, включително родителите ми, които говореха руски с твърд акцент. Но правилно. И ги разбираха. Да не говорим, че в многонационална Русия има страшно много говори, и едни от тях са точно твърдо-говорящи. Други о-кат, трети а-кат, четвърти не спазват много-много падежите.

Така че това изобщо не трябва да те притеснява. Искаш да говориш руски - учи го.

Много труден въпрос. Руският и българският имат доста сходства, обаче това понякога вместо да улеснява, обърква. Спомням си как едни руснаци казваха, че всичко разбират на български. Вървим по улицата и четат табелките, хранителни стоки - ну, все ясно, это камера хранения. За джоб и пуканки да не говорим... а "направо, направо" може да те отведе доста далеч от целта.

Малките разлики в сходни думи трудно се запомнят:
архитект - архитектор
тоалет - туалет (една буква разлика, съвсем друг смисъл)
стол - стул и т. н.

Така е, когато не си поставяш за цел да научиш езика, а просто се опитваш да разпознаваш подобни думи.
Още много подобни мога да дам - и майка, и булка, на първо четене. Но те са по-скоро изключения от правилото и лесно се научават.

Между другото, въпросният джоб в комбинация български-английски е почти същата работа.

# 926
  • Мнения: 3 230
JoySS ще се съглася с Рися, че произношението не е проблем. Ще се получи след време.

Също и препоръката да четеш и слушаш, да гледаш филми, е много полезна.

Но ако намериш добър учител, който да ти подреди в главата множеството правила и изключенията от правилата, падежите, въпросите и глаголите, които изискват определен падеж, прилагателните, предлозите... Това ще е най-добрият вариант.
Аз самата не бих се отказала от добър учител, макар че знам езика и дори имам сертификат. Езикът е нещо много сложно и живо, развива се, променя се. Имам чувството, че никога не можеш да го овладееш до съвършенство.

Не го казвам, за да те обезкуражавам. Напротив, дерзай! Който учи, той ще сполучи.

В интернет е пълно с безплатни уроци, упражнения и помагала за желаещите да учат руски.

# 927
  • Мнения: 55
Здравейте!
Руската граматика е доста сложна, като цялол Дали някой би могъл да "качи" тук руска граматика с поне основни правила, падежи, за да успяваме да се учим и правилно да говорим и пишем?

# 928
  • Мнения: 727
Здравейте!
Руската граматика е доста сложна, като цялол Дали някой би могъл да "качи" тук руска граматика с поне основни правила, падежи, за да успяваме да се учим и правилно да говорим и пишем?

Занякой хора е трудно да разберат падежите , примерно аз докато учехме руски не разбирах за какво са , а когато започнах да уча турски - коренно различен и не славянски , чак тогава разбрах как се управляват.
Ще цитирам (приблизително ) един професор по езици : Падежите и времената са като едни нишки , които държат думите в пространството . В едните езици има повече падежи в сругите повече времена ...
Та важно е първо във философски смисъл да знаеш  какво искаш да кажеш и тогава граматиката ще ти помогне
За това съм за изучаването чрез езикова карта . А не както едно време като папагали цяла година по френски изучанаваме инфинитива на 5 глагола и после 2 лафа не може да свържеш

# 929
  • Мнения: 12 790
Би било титаничен труд някой да пише тук кратък учебник по руска граматика.
Според мен, е добре човек да си има на хартиен носител.
Ето един вариант:
https://www.colibri.bg/knigi/1619/-prakticheska-ruska-gramatika- … hneniq-i-otgovori
И вече, имайки този учебник, учещият ако не разбира нещо, би  могъл да пита за помощ.

Падежите са:
Именителен
Родителен
Дателен
Винителен
Творителен
Предложен
Без да гледаме именителния и предложния, останалите се управляват с глаголи и предлози. Предложният е само с предлози, без глаголи.
Повече - в учебника. Wink

Общи условия

Активация на акаунт