Руски език за начинаещи

  • 255 530
  • 948
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 22 867
В налото на темата и по-нататък имаше линкове към различни сайтове с материали, упражнения и т.н. И в нета има руски език онлайн, тестове също.

# 931
  • Мнения: 3 225
Здравейте!
Руската граматика е доста сложна, като цялол Дали някой би могъл да "качи" тук руска граматика с поне основни правила, падежи, за да успяваме да се учим и правилно да говорим и пишем?

Интернет е пълен с безплатни уроци и помагала, тестове и упражнения.
Ще опитам да дам някои линкове, а и човек сам може да потърси.

https://www.lingo-play.com/ru/%D0%BE%D0%BD%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0% … 1%8B%D0%BA%D0%B0/



https://www.lingohut.com/bg/v499739/%D1%83%D1%80%D0%BE%D1%86%D0% … D0%B0%D1%80%D1%8F

https://mogu-pisat.ru/about/





https://russkiiyazyk.ru/chasti-rechi/sushhestvitelnoe/chto-takoe … tsa-padezhey.html

Имам свалени два учебника, но не съм ги ползвала, пък и зависи от възрастта и нивото на човека, който ще ги ползва.
Естествено, най-добрият вариант е учител, учебник, работна тетрадка и т. н.
Но при добро желание човек и сам може да се занимава, просто трябва да търси и да избере това, което му допада.
Успех!

# 932
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Момичета, аз пак с "обратен" въпрос Simple Smile

Трябва ми превод на думата "нисхождение". Смисъла го знам - това е величествено спускане на някого от небето на земята.

Обаче както винаги ми бяга българския вариант. Дали не можете да помогнете?

# 933
  • Русе
  • Мнения: 11 917
Момичета, аз пак с "обратен" въпрос Simple Smile

Трябва ми превод на думата "нисхождение". Смисъла го знам - това е величествено спускане на някого от небето на земята.

  пропадане ?

# 934
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Като че бяга семантиката на "величествено"... Идеята е, че богинята е слязла на земята, за да поздрави хората. Един вид. Нещо подобно поне си го представям.

# 935
  • Мнения: 3 225
зависи от контекста, но например
благоволение, снизхождение

Богинята се спусна... слезе...
удостои с внимание...

Цитат
Бог да снисходи

Цитат
Точно в 21 часа тази вечер светогорци ще отправят молитва Бог да снисходи и да ни помилва от разрастващата се пандемия на коронавируса.

Цитат
Разултатът е, че когато гледаш в ниското, няма как да очакваш към "прочетеното" там величието само да снисходи.

Последна редакция: нд, 18 апр 2021, 20:41 от ValentinaP

# 936
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Важен е контекстът. Би могло да бъде "спускане" и други думи, но по-добре да напишете изречението.

# 937
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Изразът е "... готовились к Празднику нисхождения".

И вече по-нататък се обяснява за смисъла на празника - богинята и така нататък.

Благодаря ви, ще мисля. Flowers Hibiscus

# 938
  • София
  • Мнения: 5 247
Забелязала съм,  че в православни четива и в беседи с митрополит Иларион Алфеев ( без да са на църковно славянски език) се използват много думи, които в модерния повсеместен руски не съм срещала. Звучат на български. ( СТУДЁНЫЙ, отворяй и т.н.)

# 939
  • Мнения: 22 867
Не знам какъв е превода, но ми се струва, че трябва да си остане думата "низхождение", употребява се в църковния език, в различните религии и свързана с тях литература. Ако не е подходяща - просто "слизане", "идване".

Скрит текст:
Различието на това тринитарно богословие се проявява още в това, че византийският ритуал не познава празник собствено на Троицата, а чества низхождението на Светия Дух като завършек на домост- роителството на спасението
Така политиката придобива смисъл на изграждане на земята на аналог на небесното царство на Вечността, което ни препраща към християнската есхатология - низхождение на Небесния Йерусалим

 .....когато Небесният Лебед се приближил към Земята и хората от Атлантида видели низхождението на Бога Санат: Той идвал, за да бъде Цар на Света, изпратен от Бога-Слънце Тон –

Това е тази планина Синай, която отбелязва възхода на Моисей към опита на Горящия Храст в “Аз съм това, което съм” и обратното низхождение към Земята, за да поведе своите събратя във великия поход.
mътя на низхождението на светлата Енергия на Доброто. Като ..

Египтяните вярвали, че изворите на Нил се охраняват от свещена змия, т. е самият Нил е змия. Великият елински речен бог Ахелой, Владетел на рога на изобилието, рога на Амалтея" е изобразяван като змия; свещената индуска река Гана на известния релеф от VII век в Махабилипурам „Низхождението на Гана"
трябва да се възприема като Божие „низхождение“. „Слиза при слугите Си

# 940
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Не знам какъв е превода, но ми се струва, че трябва да си остане думата "низхождение", употребява се в църковния език, в различните религии и свързана с тях литература. Ако не е подходяща - просто "слизане", "идване".

Скрит текст:
Различието на това тринитарно богословие се проявява още в това, че византийският ритуал не познава празник собствено на Троицата, а чества низхождението на Светия Дух като завършек на домост- роителството на спасението
Така политиката придобива смисъл на изграждане на земята на аналог на небесното царство на Вечността, което ни препраща към християнската есхатология - низхождение на Небесния Йерусалим

 .....когато Небесният Лебед се приближил към Земята и хората от Атлантида видели низхождението на Бога Санат: Той идвал, за да бъде Цар на Света, изпратен от Бога-Слънце Тон –

Това е тази планина Синай, която отбелязва възхода на Моисей към опита на Горящия Храст в “Аз съм това, което съм” и обратното низхождение към Земята, за да поведе своите събратя във великия поход.
mътя на низхождението на светлата Енергия на Доброто. Като ..

Египтяните вярвали, че изворите на Нил се охраняват от свещена змия, т. е самият Нил е змия. Великият елински речен бог Ахелой, Владетел на рога на изобилието, рога на Амалтея" е изобразяван като змия; свещената индуска река Гана на известния релеф от VII век в Махабилипурам „Низхождението на Гана"
трябва да се възприема като Божие „низхождение“. „Слиза при слугите Си

Напълно съм съгласна, щом става въпрос за църковнославянски.

# 941
  • Мнения: 22 867
Не знам какъв е превода, но ми се струва, че трябва да си остане думата "низхождение", употребява се в църковния език, в различните религии и свързана с тях литература. Ако не е подходяща - просто "слизане", "идване".

Скрит текст:
Различието на това тринитарно богословие се проявява още в това, че византийският ритуал не познава празник собствено на Троицата, а чества низхождението на Светия Дух като завършек на домост- роителството на спасението
Така политиката придобива смисъл на изграждане на земята на аналог на небесното царство на Вечността, което ни препраща към християнската есхатология - низхождение на Небесния Йерусалим

 .....когато Небесният Лебед се приближил към Земята и хората от Атлантида видели низхождението на Бога Санат: Той идвал, за да бъде Цар на Света, изпратен от Бога-Слънце Тон –

Това е тази планина Синай, която отбелязва възхода на Моисей към опита на Горящия Храст в “Аз съм това, което съм” и обратното низхождение към Земята, за да поведе своите събратя във великия поход.
mътя на низхождението на светлата Енергия на Доброто. Като ..

Египтяните вярвали, че изворите на Нил се охраняват от свещена змия, т. е самият Нил е змия. Великият елински речен бог Ахелой, Владетел на рога на изобилието, рога на Амалтея" е изобразяван като змия; свещената индуска река Гана на известния релеф от VII век в Махабилипурам „Низхождението на Гана"
трябва да се възприема като Божие „низхождение“. „Слиза при слугите Си

Напълно съм съгласна, щом става въпрос за църковнославянски.

И в астрологията/кабала се използва същата дума, просто предположих, то може нещо съвсем друго да е.

Скрит текст:
Той предупреждава учащия се за необходимостта от постоянна филтрация и дестилация, тъй като именно това е залогът за низхождението на Спасителя, "който върви по Земята с човека" в образа на Ездача от противоположния знак Стрелец.  при слугите Си

# 942
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Явно не чета правилните книги Simple Smile

Благодаря, Лабрекс! Дори не предполагах, че подобна дума съществува в българския език.

# 943
  • Мнения: 22 867
Най-вероятно много хора не предполагат, че съществува и е нормално, защото не се използва в говоримия език. Но, понеже съм превеждала подобни текстове - и на църковна тематика, и такива, общо ще ги нарека с астрологична тематика, съм я срещала. Но не бях сигурна и за твоя превод, ако е нещо за деца, мисля, че също би трябвало по-ясен, т.е. с познат смисъл, синоним да се използва вместо думата.

# 944
  • Мнения: 727
Момичета, аз пак с "обратен" въпрос Simple Smile

Трябва ми превод на думата "нисхождение". Смисъла го знам - това е величествено спускане на някого от небето на земята.

Обаче както винаги ми бяга българския вариант. Дали не можете да помогнете?

Има и дума "Ниспослал" , а не могат да се преведат , защото са български . Просто са архаични и в руският са заемки .

Общи условия

Активация на акаунт