Как трябва да пишат левичарите?

  • 19 925
  • 100
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 885
svetlaem, идеята е да не се вторачваме толкова в децата, че пишат с другата ръка. За едно крехко съзнание, това да си различен от останалите, си има минуси. Личен опит.

# 76
  • Мнения: 7 159
Ровейки се из нет-а, попаднах на тази статия.
Този тест ми стана любопитен и реших да тествам моите деца:

"Най-лесно ще разберем дали сме левичари като приложим един бърз и несъзнателен тест: да преплетем пръсти на двете ръце, ако левият палец се окаже отгоре – значи сме левичари".


Оказа се верен за моите деца. Тествах и малкия ми син, който е на три години и ползва предимно лявата си ръка. Май и той ще е левичар. Grinning

# 77
  • София
  • Мнения: 39 764
Фран Джонсън, този тест е относителен. Правили сме го у дома Simple Smile Резултатите са противоречиви.

Мъж ми е десничар, по теста е с доминиращ ляв палец.
Дъщеря ми е левичарка, по теста, с доминиращ десен палец.
Аз съм превъзпитана левичарка, доминиращ ляв палец.

Малкият има наченки за левичарство. Сега гледаше кака си да прави теста и той Петко с мъжете. При него левият палец е отгоре. Но има време за определянето му.
Сестра му на неговата възраст вече беше утвърдена левичарка.

# 78
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 73
Аз съм още една жертва на насилственото отучване от писането с лявата ръка. Въпреки че бях изпълнително дете, на началната ми учителка и на майка ми им струваше година и половина усилия. Имам чувството, че ми объркаха развитието с тези комунистически репресии... Всички инструменти освен химикалка и мишка държа с лявата. Беше ми трудно с педалите на колата, както и с китарата (тъй и не се научих да свиря, понеже нямаше кой да ми каже, че струните може да се обърнат). Радвам се, че никой днес не издевателства над децата левичари, а те имат много таланти. Да са ви живи и здрави!

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 675
Искам да попитам тези от вас, които имат опит с левичарството  Simple Smile, дали да се притеснявам, че малката ни дъщеря, която определено предпочита лявата ръка, рисува наопаки т.е главата на фигурата, която рисува е там, където трябва да са краката, започва от главата, но наобратно, т.е. след като я нарисува, ако обърнеш рисунката, става съвсем нормална; Simple Smile пише наобратно напр. буквата "с", "и" го пише като"N". Има моменти, когато сама се усеща за някои букви, но при рисуването няма напредък. Simple Smile Мисля си да направим консултация с логопед, но може и да изчакам още няколко месеца. Няма никакви говорни проблеми, от 2-годишна говори като голямо дете, но не ми хрумва друг специалист за консултация. Изключително ще съм благодарна за мнениятa ви, ние съм съпруга ми не сме левичари, нито каката е, и наистина не съм наясно как да постъпим.
Забравих да спомена, че май само мишката на компютъра ползва с дясната. Simple Smile Дори като говори по GSM-а, ако й подам тел. в дясната ръка, веднага сменя ръцете. Simple Smile

Последна редакция: чт, 06 яну 2011, 23:49 от bissera

# 80
  • София
  • Мнения: 39 764
Ако става дума за момиченце на 3г... още е мъничка. Не мисля, че рисуването с "краката нагоре" се дължи на употребата на лява ръка. А огледалното писане се изглажда.
Дъщеря ми пишеше огледално. В първи клас доизглади и премахна всички останали огледални букви. Дълго време ме питаше "Мамо, еди коя си буква на коя страна се пишеше" Simple Smile

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 675
Благодаря ти за мнението. Ако трябва да поясня, аз не я карам да пише, тя покрай кака си и Буквенката Simple Smile научи буквите. Все пак ми прави впечатление как ги изписва. Вчера написа "Ф" съвсем добре, но тази буква едва ли може да се сбърка. Simple Smile
Може би се притеснявам излишно, може би не трябва да се вторачвам толкова, но наистина ще ми са много полезни вашите мнения. Hug

# 82
  • София
  • Мнения: 39 764
Дъщеря ми на 3г също пишеше, основно нейното и нашите имена. Тогава пишеше нормално, т.е. не е обръщала букви. Това й бяха първите опити. След това започна да пише някои букви огледално, до средата на първи клас всичко беше ок.
И наистина е малка, ще се ошлайфа Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1
Здравейте, аз съм на 40 години и съм левичарка. Никой от семейството ми не е като мен, нито лелите и чичовците ми, нито пък братовчедите ми. Мъжа ми и децата ми също не са левичари. Аз от къде съм се пръкнала така не знам. Сега пиша с дясната ръка, но и до днес помня какво ми костваше това. Другарката казала на родителската среща, че трябва да се научат левичарите да пишат с дясна ръка и оот трима в класа, само аз бях научена. Но колко са ми се карали, колко съм плакала, пък и шамари имаше. Не знам колко време е продължило това, но си спомням много ясно колко ми беше тежко тогава. Направо голям стрес. И днес като се заговориме с майка ми и аз и казвам, че много я обичам, че тя е прекрасна майка, но така и не мога да забравя как ме тормозеше тогава за това пусто писане. Сега вече времената са други. Надявам се да няма учителки като моята, за които лявата ръка да е проблем и родители, за които това детето им да пише с дясна ръка да е задача номер 1.
А иначе, докато четях мненията до тук, си спомних, че и аз като малка рисувах наобратно, дори си въртях листа. Първо рисувах и после обръщах листа, така че рисунката ми вече беше като на другите деца в детската градина. За мен това беше правилния начин за рисуване и не разбирах как другите рисуват без да си местят листа.Никога не са ми правили забележка за това или поне не помня. Но по-интересното беше че в първи клас пишех с лявата ръкаа от ляво на дясно. Просто така ми беше по-удобно. Но не продължи дълго. Научиха ме да пиша както трябва. И до днес не разбирам защо.
Сега малко шашкам децата си като им показвам разни неща, които се правят с ръце. Например когато готвим заедно или като ги уча да гладят. Аз показвам как се глади например, оставям ютията, дъщеря ми я взима и почва да се суети. В следващия момент и двете се усещаме защо. Просто тя трябва да застане от другата страна на масата за гладене за да и е удобно да хване ютията с дясна ръка. И така. Не си тормозете децата да пишат с дясна ръка, ако са левичари. Най-много да ги стресирате.

# 84
  • Мнения: 229
Здравейте! Моя син Явор, които е на 5 години сигурно е левичар. Винаги рисува и се храни с лявата ръка, веднага щом му направим забележка, хваща лъжицата или молива с дясната, може и с нея, но определено предпочита с лявата. Ние в къщи много се притесняваме за това и непрекъснато го следим за ръцете. Особено моя баща. Лошото е, че в детската градина помолихме госпожите, които са колежки на майка ми да му правят забележка и двете от тях приеха много присърце нещата и го спират, когато използва лявата си ръка. Но третата госпожа категорично ни отказа, с мотива, че това е вредно. Тя е изключително ерудиран, интелигентен и високо образован човек, обоснова доста добре отказа си, но на мен не ми се иска детето ми да е левичар........

Записвам се и ще ви следя с интерес  Hug

# 85
  • София
  • Мнения: 39 764
немирница, прочетох те, няма нищо.  Hug

Дани_77, аз съм превъзпитана левичарка. В повечето случаи докато учех в "комунистическо" време изпитвах недостатъци от процеса.
Тормозеха ме в у-ще при покриване на нормативи, и всякакви измервания на сила на ръце и крака. Защото "не може/ло" лявата ръка/крак да е по-силен от дясна ръка/крак. Е, след 10-тото измерване обикновено ме оставяха на мира.

Дъщеря ми на 2 г. беше утвърдена левичарка. Тръгна на ясла на 2,8г. Предупредих, че използва лявата си ръка. Когато я прехвърлиха в градината също предупредих. От страна на учителките в яслата и градината нямаше никакъв проблем. Само една нейна приятелка я тормозеше, че "трябвало да се пише с дясната ръка". И детето ми ревеше у дома.

Като тръгна на у-ще казах на класната й ръководителка, че е левичарка. Тя каза, че няма проблем. Няколко дена по-късно ми показа ръководството си, по което обучават децата. Има отделни пасажи посветени на левичарите.
Дъщеря ми учи в паралелка с изобразително изкуство. Пише, рисува с лява ръка. Само с компютърна мишка борави с дясната.

Синът ми също за сега като че ли използва повече лявата си ръка. Ще видя коя ръка ще предпочете са писане. Ще се радвам и той да ме наследи Simple Smile Аз с дясната си ръка само пиша.

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
не ми се иска детето ми да е левичар........

Защо какво те притеснява?
Моето дете пише, рисува и се храни с лявата ръка и не ми е изобщо притеснено. Мога да твърдя, че пише красиво и рисува много добре.

# 87
  • Мнения: 229
Може да е глупаво, но някъде четох, че повечето машини и уреди на бита са създадени за хора, боравещи с дясната си ръка  Embarassed. И това, а и някакви предразсъдъци глупави и това, че трябва да сме като другите..... Знам ли, притесняваме......... Е, не много, знам, че не е страшно и не е "болка за умиране", но ако мога да го отуча, бих опитала.......

# 88
  • София
  • Мнения: 39 764
Вярно, че почти всичко е пригодено за десничари, но пък има "гъзарийки", направени специално за левичари.
Машини и уреди... на какви машини мислите, че след време ще работи детето ви? Докато станат големи, най-вероятно и струговете ще бъдат компютризирани. А с клавиатура се работи еднакво лесно, независимо дали сте левичар или десничар.

По скоро са предразсъдъци. Не е срамно да пишеш с лявата ръка, или тя да ти бъде водеща.

# 89
  • Мнения: 7 159
не ми се иска детето ми да е левичар........
Thinking

Аз пък се кефя, когато наблюдавам дъщеря си как работи с лявата ръка.
Толкова е странно и в същото време много хубаво, че от най-ранна детска възраст се справя с неща, с които аз не бих могла.
Ще се радвам, ако и синът ми е левичар.

Общи условия

Активация на акаунт