Докторантурата

  • 355 519
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 111
Не съм чела цялата тема, но след получаването на докторантура от БАН на двама мой познати, спрях да приемам тази институция на сериозно, както и титлите, които раздава. Мисля, че като цяло това, не е само мое мнение.

# 76
  • Мнения: 1 896
елиас, добре дошла! Къде завършваш и какво? Какви са научните ти интереси, с какво би се занимавала?

Благодаря за милото посрещане   bouquet
Завършвам Актуална българистика  в ПУ. Съвременният български език, особеностите на лексикологията му- това са любимите ми сфери, натам бих насочила интереса и работата си.

Да, благодаря за съветите! Научният ми ръководител ме убеди за докторантурата, аз много се колебаех. Имам време още, надявам се да не ми мина котка път.
Успех на всички!

Последна редакция: сб, 16 яну 2010, 18:52 от елиас

# 77
  • Мнения: 197
Вярвай в себе си, елиас, и всичко ще се получи!   bouquet Интересите ти предполагат много хляб в тях, вярвам , че има нужда от такива изследвания! Heart Eyes
nevermind , възможно е, нямам наблюдения върх БАН и БАН - ерските работи  Peace

# 78
  • Мнения: 2 697
Nightwish, много мили пожелания! Много ти благодаря и имаш стиснати палци и от мен Wink

Не съм чела цялата тема, но след получаването на докторантура от БАН на двама мой познати, спрях да приемам тази институция на сериозно, както и титлите, които раздава. Мисля, че като цяло това, не е само мое мнение.

Nevermind, твое право, но това е проблем на образованието тук (и не само тук), поне формалното. Но аз пък не смятам, че стойността на докторската степен е девалвирала заради отделни случаи и имам удоволствието да познавам поне 10 пъти повече наистина вдъхновени млади и по-зрели хора, за които докторантурата е желана и те искат не само да получат, но и да дадат...

Проблем по-скоро има с това какво се случва с тези хора след като придобият докторска степен, защото за жалост, нашата родина не е особено благосклонна към хората с по-висока образователна степен. Хубавата новина е, че от тази година в университетите за асистенти ще могат да кандидатстват само хора с придобита докторска степен (до сега асистенти ставаха и магистри по съответната специалност) и това ще даде минимум шанс за последваща реализация на тези хора, защото по мои наблюдения (от опита ми в HR консултирането) хора с докторска степен не се предпочитат от повечето работодатели по разбираеми причини.

# 79
  • Мнения: 6
Здравейте и от мен! За протокола: доктор по лексикология, съвременен български език. Дисертация, защитена в срок, което също е важно. За съжаление голяма полза специално от титлата не виждам, с изключение, разбира се, на условията в трудовия ми договор. Но който го влече и може да си го позволи - какво по-хубаво от това да правиш това, което ти е приятно.

# 80
  • София
  • Мнения: 38 217
Nightwish, давай смело!
Аз до докторантура няма да доживея.
Поздрави Чомски от мен.

# 81
  • Мнения: 2 388
я, как не съм я видяла тази тема по-рано. Присъединявам се с радост, колежки  Grinning Аз съм кандидат докторант от НАТФИЗ. През септември минах първия изпит по специалността, а сега се мъча с втория (докторанстки минимум) - по английски в ИЧС. Преди 3 дни ни накъсаха всички и сега ми предстои втори и последен опит в началото на февруари. Много ми е странно, че от нас се изисква разбор на изречение, приложения на отделните части на речта....като ние не сме филолози, но какво да се прави. Като че ли в ИЧС атмосферата не е много френдли към външните....

# 82
  • Мнения: 14
[Nevermind, твое право, но това е проблем на образованието тук (и не само тук), поне формалното. Но аз пък не смятам, че стойността на докторската степен е девалвирала заради отделни случаи и имам удоволствието да познавам поне 10 пъти повече наистина вдъхновени млади и по-зрели хора, за които докторантурата е желана и те искат не само да получат, но и да дадат...

Проблем по-скоро има с това какво се случва с тези хора след като придобият докторска степен, защото за жалост, нашата родина не е особено благосклонна към хората с по-висока образователна степен. Хубавата новина е, че от тази година в университетите за асистенти ще могат да кандидатстват само хора с придобита докторска степен (до сега асистенти ставаха и магистри по съответната специалност) и това ще даде минимум шанс за последваща реализация на тези хора, защото по мои наблюдения (от опита ми в HR консултирането) хора с докторска степен не се предпочитат от повечето работодатели по разбираеми причини.

[/quote]
 Peace

# 83
  • Мнения: 2 388
антоанета, сподели, моля те , защо работодателите не предпочитат хора с докторска степен?

# 84
  • Мнения: 124
нека тези, които са минали вече по този път да споделят подробности за изпита по езика - най- вече за СУ

# 85
  • София
  • Мнения: 1 074
Смешен е  Peace

# 86
  • Мнения: 2 697
антоанета, сподели, моля те , защо работодателите не предпочитат хора с докторска степен?

Не съм Антоанета, но понеже тя ме е цитирала, ще се включа и аз. Доста е просто - образованието е инвестиция, отнемаща пари, време и даваща определени очаквания за престижна, добре платена и изобщо работа при добри условия. Работодателят очаква един доктор да покаже високо професионално ниво в работата си, но и да иска повече като възвръщаемост от човека с по-ниска образователна степен. Да добавим и това, че колкото по-високи са интелектът и образованието на един човек, толкова по-трудно манипулируем е в общия случай. Това в нашия роден контекст също не се предпочита особено, струва ми се.

Що се отнася до изпита по език - лесно е, защото текстовете са специализирани и оценяващите филолози в повечето случаи изобщо не могат да преценят доколко коректен е преводът. Оценяват по-скоро общите познания по езика на ниво четене, превод и елементарно общуване на съответния език. Мининалната оценка за успешно взет изпит е 4, но масово оценките са над 5 Wink

# 87
  • Мнения: 2 480
Аз пък се чудя кога и как е влязло в употреба понятието "докторантура"?  Открай време се използва "аспирантура". През моето следване преди 15 и повече години никой не казваше "докторантура".

# 88
  • Мнения: 1 959
През 2002 г, когато бях зачислена, вече бяхме докторанти  Mr. Green

Дисертация, защитена в срок, което също е важно.

Така ли Thinking
И кое му е толкова важното да бъде защитена в срок?!
Твоята, защитена в срок, тежи повече от колкото на другите,
които са имали удължение по една или друга причина?



# 89
  • Мнения: 428
Moята докторантура не беше защитена в срок, поради причината, че през това време родих две деца.
Така, че подкрепям мнението на Златна толумба.
Изобщо не съм забелязала това да ме е направило по-малко доктор.
Важно е, може би за това, че ако защитиш в срок, финансовата част се поема от Университета.
Изпуснеш ли определения срок - поемаш си я ти.
Това е единствената разлика. Иначе тежестта (или както искате там го наричайте) е една и съща.

Пожар, аз по-напред в темата бях писала по въпроса, който те вълнува.
В началото, когато кандидатствах за работа, с гордост обявявах докторската си степен.
Но бях напълно 'попарена' от евентуалните си работодатели с думите, че съм прекалено квалифициран кадър, на тях такъв не им трябвал  Thinking и вероятно съм щяла да искам високо заплащане.

Общи условия

Активация на акаунт